Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, what_if είπε

ενταξει τερμα το ebay απο εμενα ,ο τυπος μου λεει κατι παπαριες οτι δεν βρισκει μεταφορικη κ να ακυρωσουμε σε συνεχομενα  μηνυματα 

κ το ebay δεν μου δινει δυνατοτητα να ανοιξω case αν δεν περασει η υποτιθεμενη ημερομηνια παραλαβης

τους εστειλα μηνυματα εξηγωντας αναλυτικα τι εχει γινει κ αυτοι στα @@ με κατι αυτοματοποιημενες απαντησεις του κωλου

με λιγα λογια αν γουσταρει σου στελνει ο πωλητης κ εσυ εχεις δεσμευσει τα λεφτα σου κ μπαινεις κ σε μια διαδικασια να βρεις ακρη 

του απαντησα οτι πρωτα μου κανει refund κ αν δεχτει θα φαει την αρνητικη του εκ των υστερων κ αιντε γεια ebay

aliexpress για τα ψιλολογια κ amazon για τα σοβαροτερα 

Αυτό το πρόβλημα θα το είχες και στo aliexpress. Τις πρώτες 10 μέρες δεν μπορείς να ανοίξεις dispute πουθενά. 

Αν μιλούσες με το ebay θα στο έλεγε κατευθείαν. Για να δέχτηκες αυτοματοποιημένη  απάντηση  δεν έστειλες  στο σωστό μερος. Αδικα σπαταλάς τον χρόνο σου.

Από την στιγμή που ο πωλητής είναι ότι να ναι απλά περιμένεις να ακολουθήσεις τις διαδικασίες. 

Μόνο που έγραψες ότι θα του αφήσεις αρνητική σε "κρατάει". Τον εκβιασες οπότε θα του πάρει περίπου 2 λεπτά να την σβήσει και να του αφήσεις. Άρα δεν χάνει τπτ να δει αν μπορεί να σου τα πάρει χωρίς να στο στείλει :)

Είπαμε ποτέ δεν κάνουμε τέτοιες αναφορές γιατί χάνουμε το δίκαιο μας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Billator είπε

Αυτό το πρόβλημα θα το είχες και στo aliexpress. Τις πρώτες 10 μέρες δεν μπορείς να ανοίξεις dispute πουθενά. 

Αν μιλούσες με το ebay θα στο έλεγε κατευθείαν. Για να δέχτηκες αυτοματοποιημένη  απάντηση  δεν έστειλες  στο σωστό μερος. Αδικα σπαταλάς τον χρόνο σου.

Από την στιγμή που ο πωλητής είναι ότι να ναι απλά περιμένεις να ακολουθήσεις τις διαδικασίες. 

Μόνο που έγραψες ότι θα του αφήσεις αρνητική σε "κρατάει". Τον εκβιασες οπότε θα του πάρει περίπου 2 λεπτά να την σβήσει και να του αφήσεις. Άρα δεν χάνει τπτ να δει αν μπορεί να σου τα πάρει χωρίς να στο στείλει :)

Είπαμε ποτέ δεν κάνουμε τέτοιες αναφορές γιατί χάνουμε το δίκαιο μας.

δεν εγραψα σε αυτον οτι θα του αφησω αρνητικη ουτε τον εκβιασα ,ξαναλεω του ειπα στειλε οπως εισαι υποχρεωμενος αλλιως case

τελικα δεχθηκα το refund για να ξεμπλεξω κ φυσικα εκλεισε μονομερως την αγορα κ ουτε κριτικη ουτε τπτ

επισης δεν εκανα λαθος αναφορα γιατι πολυ απλα το συστημα του ebay δεν σου δινει καμια δυνατοτητα σε τετοιες περιπτωσεις ,τους εστειλα απλα μηνυματα 

τεσπα ευχομαι να σου τυχει κατι παρομοιο κ να ρθεις εδω να σου απαντησουν οπως απαντας 

 

Επεξ/σία από what_if
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που ειδες πως ο πωλητης ηταν απροθυμος επρεπε να τα μαζεψεις και να την κανεις ..

Ολα τα υπολοιπα ειναι τυχοδιωκτισμος και θα προκαλουσες (οπως και προκαλεσες) σκοτουρες στον εαυτο σου ..

Πηρες τα λ7 σου ολα καλα ομως και αυτο μετραει ..

Σκεψου απο την τσαντιλα του να σου εστελνε κατι αλλο αντι για αυτο που θες ...

Ναι εν κατακλειδι θα εβρισκες το δικιο σου -μαλλον- ποσες ωρες ομως θα χαλουσες και ποσες μερες θα περιμενες για να δικαιωθεις ?

Minimum 15-20 μερες ..

Δεν αξιζει ...

Οπως σου ειχα γραψει στην ζωη ετσι και στο εβαυ ισχυει παρακαλετο μνι ξυνο γαμσι ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, what_if είπε

τεσπα ευχομαι να σου τυχει κατι παρομοιο κ να ρθεις εδω να σου απαντησουν οπως απαντας 

Σε ευχαριστώ για την ευχή σου αλλά δεν πρόκειται να πάθω κάτι τέτοιο :) 

Όποιος προσέχει έχει εσύ τσατίσου χωρίς λόγο και αιτία μεγαλοποιώντας τα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια.Πλησιαζω τον ενα μηνα απο την αγορα αντικειμενου απο αγγλια.Το tracking number που μου ειχε δωσει ειναι της μορφης UPAAB0 κτλπ.Αφου επικοινωνησα με τον πωλητη και αυτος επικοινωνησε με την courrier διαπιστωσε οτι καπου εχει κολλησει το πακετο λογω λαθους refence number μου ειπε και οτι μπορει με τα ιδια λεφτα ναμουστειλει αλλο αντικειμενο.Θα εχω καποιο θεμα λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δειχνει κατι απλα εγω ηδη οπως ειπα εχω μιλησει με τον πωλητη και μου προτεινε να στειλει αλλο πακετο παλι.Απλα ρωτα γιατι απο οσο ξερω αν δεν φτασει το πακετο σε 1 μηνα μετα ζητας τα εφτα σου πισω..Θα εχω καποιο προβλημα που θα μου ξαναστειλει αλλο πακετο δηλαδη αν γινει κατι παλι θα μπορω να παρω τα λεφτα μου πισω?Μεσω ebay mail μιλαμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κάποιο θέμα με τον κομπλεξισμό των Αγγλων, περί μη αποστολής δεμάτων στην Ελλάδα;

Εχω φάει 10 άκυρα και βγαίνω απ'τα ρούχα μου.

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να αγοράσω αυτά τα ακουστικά, και επειδή θέλω να τα αγοράσω 4 φορές, το postage, από 3,40 λίρες που είναι, πάει στις 10.

Υπάρχει τρόπος να γλιτώσω το postage ή τέλος πάντων να πληρώσω όσα λιγότερα γίνεται; 

Edit: Βέβαια, αν μπορούσα να βρω συγκεκριμένα αυτά τα earbuds (έτσι δεν λέγονται; τα στρογγυλά πλαστικά που είναι σαν "κάλυμμα" των ακουστικών), αυτό θα ήταν το καλύτερο!

Έχει κανείς καμιά ιδέα πού μπορώ να τα βρω; Θα με βοηθούσε πολύ!

Επεξ/σία από sarantatessera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ήθελα να ρωτησω αν θα υπάρξει πρόβλημα με αγορά CPU από απο ebay (το προιον ειναι στην USA) σχετικά με τελωνείο κτλ. ???? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, makfil είπε

Εάν δεν πληρώσεις προκαταβολικά τα εξοδα εκτελωνισμού, θα τα πληρώσεις εδώ.

προσοχή στον τρόπο αποστολής, μακριά από courier.

Μου εχει κανονικα την τιμη του προϊόντος και 

Shipping:
$22.52 International Priority Shipping to Greece  via the Global Shipping Program

 Ποια ειναι τα προκαταβολικα εξοδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, το πρώτο σου post ήταν γενικόλογο και δεν ανέφερες τις πληροφορίες που έγραψες στο 2ο.

Με αυτή τη μέθοδο αποστολής, ο πωλητής, συνήθως, ζητάει προκαταβολικά και τα έξοδα εκτελωνισμού (Import fees). 

Αφού, λοιπόν, δεν τα πλήρωσες προκαταβολικά, το πιθανότερο είναι ότι θα τα πληρώσεις στο ελληνικό τελωνείο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, makfil είπε

Κατ' αρχάς, το πρώτο σου post ήταν γενικόλογο και δεν ανέφερες τις πληροφορίες που έγραψες στο 2ο.

Με αυτή τη μέθοδο αποστολής, ο πωλητής, συνήθως, ζητάει προκαταβολικά και τα έξοδα εκτελωνισμού (Import fees). 

Αφού, λοιπόν, δεν τα πλήρωσες προκαταβολικά, το πιθανότερο είναι ότι θα τα πληρώσεις στο ελληνικό τελωνείο.

 

Δεν εχω κανει την παραγγελεια ακομα διοτι ειχα αποριες... Οποτε θα μου ζητησει λογικα τα εξοδα εκτελωνισμου, ποσο ειναι αυτα ειναι ποσοστιαίο, επι τοις εκατο? Αν δεν μου τα ζητησει πως πληρωνω στο ελληνικο τελωνειο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...