Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα παραγγελια πριν απο κατι μερες ενα φωτογραφικο background, προχθες ηρθε και ο πωλητης ειχε στειλει λαθος χρωμα, αντι για μαυρο γκρι. Οταν του το ειπα μου προσφερε 20 λιρες ως refund για να το κρατησω μιας και μου ειπε οτι ρωτησε και ο προμηθευτης του δεν εχει πλεον μαυρα.  Εμενα προσωπικα με καποιους συμβιβασμους με καλυπτει και το γκρι αλλα θεωρω πως οι 30 λιρες θα ηταν ενα καλυτερο ποσο για refund. Να το ζητησω η να το δεχτω;

Εχετε εμπειρια σε αντιπροτασεις; Συνηθως σας βγηκαν η οχι;

Τωρα που κοιταω λιγο τις τιμες για μεταφορικα στις επιστροφες βλεπω κατι τρελα νουμερα πχ dhl 168, ελτα 56 ευρω κλπ

Επεξ/σία από snik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι καθαρα προσωπικο θεμα εφοσον το γκρι σε καλυπτει κ ειναι το ιδιο το προιον (που εστειλε κοινως δεν εστειλε κατι εντελως διαφορετικο απο αυτο που πληρωσες) κ σου απαντησε ο πωλητης καλυτερα να το κρατησεις γιατι τα μεταφορικα εχουν ακριβυνει αρκετα. Μπορεις και να τον ρωτησεις σαν αντιπροταση απλα θα καθυστερησεις τη διαδικασια μερικης επιστροφης ποσου μεχρι να σου απαντησει κλπ

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεταφορικα ετσι και αλλιως επιβαρυνουν τον πωλητη ηδη μου εχει απαντησει το ebay σε αυτο, τελικα απαντησα του εστειλα οτι για να πετυχω το ιδιο αποτελεσμα θα πρεπει να δωσω καπου στα 80 ευρω για νεο πανι, εαν μπορει να κανει κατι καλυτερο για να το κρατησω το συζηταμε αλλιως του ειπα αν θελει να ρωτησω τιμες για να το επιστρεψω. Ηδη το μαυρο το βρηκα ακριβως το ιδιο στο ebay καπου στα 20-25 ευρω κατω απο αυτα που πληρωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

προτεινε του 25 λιρες ακριβως τοτε που ειναι ακριβως στη μεση ως επιστροφη (20 λιρες σου προτεινε εκεινος και 30 λιρες εκτιμας εσυ κατα προσεγγιση οτι αξιζει) οποτε καντου αντιπροταση στη μεση για μερικη επιστροφη/refund εφοσον βλεπεις οτι σου απανταει  σχετικα ευκολα κ γρηγορα στη μηνυματα (γιατι αρκετοι πωλητες δεν απαντανε μετα την πληρωμη ευκολα)

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αντικείμενο αξίας 89.99GBP δηλαδή 101Ε περίπου που θέλω να πάρω απο το ebay από Κίνα. Η αποστολή λέει γίνεται με speedPAK. Στην Ελλάδα το φέρνουν τα ΕΛΤΑ; Τι τελωνειακά έξοδα να περιμένω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να ρωτήσω  μου ήρθε χαρτί για παράδοση δέματος από τα ΕΛΤΑ με άλλο κωδικό tracking number, o αρχικός κωδικός ήτανε αυτός  απο orange box λεει   και τωρα εχει ενα μπλε χαρτακι,  μήπως είναι για τελωνείο τίποτα 

 

Επεξ/σία από panos0100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, panos0100 είπε

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να ρωτήσω  μου ήρθε χαρτί για παράδοση δέματος από τα ΕΛΤΑ με άλλο κωδικό tracking number, o αρχικός κωδικός ήτανε αυτός EE1000291665473UB01020003B0A απο orange box λεει   και τωρα εχει ενα μπλε χαρτακι,  μήπως είναι για τελωνείο τίποτα 

Webp.net-compress-image.jpg

 

 

Αυτοι οι κωδικοι του τρακινγκ QAxxxxx ειναι συνηθως για μικροδεματα.

 

 

 

 

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, aces είπε

Αυτοι οι κωδικοι του τρακινγκ QAxxxxx ειναι συνηθως για μικροδεματα.

Εντάξει ευχαριστώ πολύ, άπλα πρώτη φορά έγινε αυτό στην αρχή είχε έναν τεράστιο κωδικό και τώρα τον αλλάξανε, πέρασε και από τελωνείο γι αυτό φοβήθηκα, το έστειλε από βραζιλια ο Κινέζος και μέσα σε 7 μέρες ήρθε τόσο γρήγορα πρώτη φορά έρχεται δέμα από κίνα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε σήμερα ειδοποίηση στην εφαρμογή του ebay στο κινητό με έναν κωδικό για δωρεάν μεταφορικά από Αμερική, πάτησα πάνω του και με έβαλε στην εφαρμογή σε κάτι προιόντα αλλά δεν σημείωσα κάπου τον κωδικό, που μπορώ να τον βρω τώρα;

Επεξ/σία από George!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά να ρωτήσω... Σε προϊόντα του eBay, που γράφει από κάτω:

Shipping: FREE International Economy : tracked-no signature (11 to 35 business days),

 

με το tracked-no signature, τι εννοούν;

 

 

edit: Ok πρόλαβα google-αρα λίγο και κατάλαβα. Απλά είναι μια πρόσθετη "ασφάλεια", πέρα από το tracking του δέματος.

Πρακτικά, και τα υπόλοιπα (φθηνά) προϊόντα που δεν αναφέρουν το "no signature", στην ουσία το ίδιο είναι.

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mrfan είπε

Μέχρι πόσες ημέρες αργότερα, από την ημερομηνία αγοράς, μπορεί κάποιος μπορεί να ζητήσει refund;

Αν έχεις πληρώσει μέσω paypal, μέχρι και 6 μήνες, αλλά μπορείς να ανοίξεις case όταν περάσει 1 μήνας περίπου από την εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, makfil είπε

Αν έχεις πληρώσει μέσω paypal, μέχρι και 6 μήνες, αλλά μπορείς να ανοίξεις case όταν περάσει 1 μήνας περίπου από την εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής.

Ωραία, σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Διαβάζοντας το πρώτο ποστ και αν κατάλαβα καλά, αν ένα προϊόν έρχεται από χώρα της ΕΕ (στη δική μου περίπτωση την Ισπανία), τότε δεν έχω να φοβηθώ για τελωνείο και η τιμή θα είναι αυτή ακριβώς που αναγράφεται στο ebay +έξοδα αποστολής που επίσης αναγράφονται στο ebay. Σωστά; Ακόμη κι αν η τιμή είναι γύρω στα 200€?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...