Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 hours ago, georgep800 said:

Είναι τα πακέτα ταλαιπωρημένα;

Έχουν έρθει δύο πακέτα από εκείνη την περίοδο και τα δύο είναι μια χαρά. Το μόνο έξτρα είναι ένα αυτοκόλλητο απο τα ΕΛΤΑ-Barcode που λέει Ακανόνιστα - Μικροδέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/3/2019 στις 9:11 ΜΜ, Liverpool89 είπε

Καλησπέρα.

Ειχα παραγγείλει κατι για το αμαξι απο εναν πωλητη στο ebay. Εδω και 2,5 μηνες περιπου δεν μου εχει ερθει τίποτα.

Ανοιξα case και παλι δεν μου εδωσε κάποια απαντηση.

Η εξυπηρέτηση απο το ebay μου εστειλε μυνημα πως θα γινει επιστροφή χρημάτων.

Τι αλλο πρέπει να δω. Δεν ειμαι και τοσο εμπειρος με τις αγορες απο το ebay. Απλα απο το ψαξιμο που εκανα, ειδα οτι ενα προϊόν αν δεν εχει ερθει σε ενα μηνα, καλο ειναι να ανοιξεις case , ωστε η επικοινωνια με το πωλητη να γινεται απο κει.

Καλησπέρα.

Μου ειχανε κανει επιστροφη χρηματων . Σημερα με πήρε ο ταχυδρόμος και με ενημέρωσε οτι εχω ενα δεμα. Τελικα ηρθε.

Ποια ειναι η διαδικασία για να του ξαναδωσω τα λεφτα; Θελω να μην τον αδικησω, απλα αργησε παρα πολύ. 

Πρέπει να επικοινωνήσω με το ebay ή με τον ιδιο τον πωλητη

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επικοινωνήσεις μαζί του, θα εξηγήσεις το θέμα και θα ζητήσεις τρόπο να του στείλεις τα χρήματα.

Πάντως, δεν ζητάμε επιστροφή χρημάτων με αφορμή τον ένα μήνα καθυστέρησης, πολύ περισσότερο όταν η κατάσταση στα ΕΛΤΑ μάς έχει "συνηθίσει" σε καθυστέρηση 2-3 μηνών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, makfil είπε

Θα επικοινωνήσεις μαζί του, θα εξηγήσεις το θέμα και θα ζητήσεις τρόπο να του στείλεις τα χρήματα.

Πάντως, δεν ζητάμε επιστροφή χρημάτων με αφορμή τον ένα μήνα καθυστέρησης, πολύ περισσότερο όταν η κατάσταση στα ΕΛΤΑ μάς έχει "συνηθίσει" σε καθυστέρηση 2-3 μηνών.

Οκ σε ευχαριστώ. Θα του στειλω. Ηταν η πρώτη αγορα και νομιζα οτι απλα δεν ηρθε, χαθηκε.

Edit: ψαχνω να βρω τον πωλητη αλλα δεν μου τον βγαζει, μονο στα μυνηματα αλλα δεν μπορω να επικοινωνήσω μαζι του. Τι μπορει να εγινε;

Επεξ/σία από Liverpool89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 15/4/2019 στις 9:19 ΜΜ, challenger_4 είπε

Στο ebay πως μπορώ να δώ τις παλιότερες αγορές μου; Στο purchase history έχει τις αγορές μόνο των τριών τελευταίων χρόνων. Παλιά υπήρχε το archive.

Στο activity , στο πεδίο See orders from πατας αυτο που λεει 90 μέρες και επιλέγεις την χρονια πχ 2018,2017

 

Ερώτηση ενας φιλος μου πείρε ενα μηχανήμα απο ebay απο ΕΕ γυρω στα 350€ , το οποίο είναι ελλατωματικό ,

η επικοινωνία με τον πωλήτη ακόμα χειρότερη , αναμονη , ζηταγε βιντεο ,μετα δε του καναν τα βιντεο στο youtube και ηθελε βιντεο στο μειλ του , μετα δοκιμασε αυτο , υπομονη να δουμε τι θα πει ο προμηθευτηής κτλ , ολα αυτα μεσω μνμάτων , ακρη δεν βγαίνει να ανοιξω στο paypal dispitute ή να ανοιξω case μεσα απο το ebay ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aGka8l είπε

Στο activity , στο πεδίο See orders from πατας αυτο που λεει 90 μέρες και επιλέγεις την χρονια πχ 2018,2017

Ερώτηση ενας φιλος μου πείρε ενα μηχανήμα απο ebay απο ΕΕ γυρω στα 350€ , το οποίο είναι ελλατωματικό ,

η επικοινωνία με τον πωλήτη ακόμα χειρότερη , αναμονη , ζηταγε βιντεο ,μετα δε του καναν τα βιντεο στο youtube και ηθελε βιντεο στο μειλ του , μετα δοκιμασε αυτο , υπομονη να δουμε τι θα πει ο προμηθευτηής κτλ , ολα αυτα μεσω μνμάτων , ακρη δεν βγαίνει να ανοιξω στο paypal dispitute ή να ανοιξω case μεσα απο το ebay ?

Ανοιξε case στο ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω ένα βιβλίο από ebay και ο πωλητής είναι ΗΠΑ. Αξία 41€. Εμπίπτει στον γνωστό εκτελωνισμό κλπ σε σημείο που να το κάνει να μην αξίζει; Θυμάμαι για βιβλία υπήρχε κάποια εξαίρεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, thephotoshoped είπε

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω ένα βιβλίο από ebay και ο πωλητής είναι ΗΠΑ. Αξία 41€. Εμπίπτει στον γνωστό εκτελωνισμό κλπ σε σημείο που να το κάνει να μην αξίζει; Θυμάμαι για βιβλία υπήρχε κάποια εξαίρεση.

Όλα όσα εισάγονται από τρίτες χώρες υπόκεινται σε εκτελωνισμό.

Αυτό που διαφέρει με το βιβλίο είναι ο ΦΠΑ που είναι 6%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2019 στις 9:57 ΠΜ, aGka8l είπε

Στο activity , στο πεδίο See orders from πατας αυτο που λεει 90 μέρες και επιλέγεις την χρονια πχ 2018,2017

Ερώτηση ενας φιλος μου πείρε ενα μηχανήμα απο ebay απο ΕΕ γυρω στα 350€ , το οποίο είναι ελλατωματικό ,

η επικοινωνία με τον πωλήτη ακόμα χειρότερη , αναμονη , ζηταγε βιντεο ,μετα δε του καναν τα βιντεο στο youtube και ηθελε βιντεο στο μειλ του , μετα δοκιμασε αυτο , υπομονη να δουμε τι θα πει ο προμηθευτηής κτλ , ολα αυτα μεσω μνμάτων , ακρη δεν βγαίνει να ανοιξω στο paypal dispitute ή να ανοιξω case μεσα απο το ebay ?

Ευχαριστώ για την απάντηση. Για τις προηγούμενες χρονιές όμως πριν το 2017;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από fedex συνεργάζεται με orbit courier

Πήρα κάτι αξίας 20.5$ και έξοδα αποστολής 13$

Μιλάω με την orbit sa μου λέει θέλουμε παραστατικό από το paypal και αφού τους αναφέρω το ποσό μου λένε το λιγότερο που θα χρεώσουμε είναι 101 ευρώ 

 

 

καλημερα 

για να αποφύγετε την όποια ταλαιπωρία καλεστε στο 2103542122 ειναι το Τελωνείο στο αεροδρόμιο, να δείτε τι χρειάζεται για να εκτελωνίσετε μονος σας.

το γραφείο μας λειτουργεί 8.00-16.00 καθε μερα δευτέρα με παρασκεύη .

ΔΙΕΘΝΗΣ ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ ( ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ)

ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ 1-2

ΚΤΙΡΙΟ 23 - SKYSERV

FEDEX

για την παραλαβη του φακελου θα πληρωσετε 31€ 

και μετα οτι σας βγαλει το τελωνειο και η αποθήκη .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από αποστολές με courier, θα έπρεπε να πεις και όχι μόνο από τη συγκεκριμένη μεταφορική,  για δέματα από τρίτες χώρες.

Στην Αμερική είναι πολύ διαδεδομένος αυτός ο τρόπος αποστολής αλλά δεν  μας κάνει, ακόμη και για φτηνά αντικείμενα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ερώτηση για αγορά από Ρωσία. 

Πήρα τηλέφωνο στην τράπεζα Πειραιώς επειδή δεν δεχόταν το ebay την αγορά και μου είπαν ότι επειδή ισχύουν τα capital controls για Ρωσία, δεν γίνεται να αγοράσω παρά μόνο με έμβασμα ή να δώσει αυτός το iban το δικό του για να του μεταφέρω το ποσό. 

Όντως ισχύει ή η υπάλληλος που μου το είπε δεν ξέρει; 

Το ηλεκτρονικό πορτοφόλι του ebay τι ακριβώς είναι; Υπάρχει περίπτωση να μπορεί να γίνει η αγορά μέσω αυτού; 

Ο Ρώσος πουλάει διεθνώς. Άρα ισχύει το καπιταλ κοντρολ μόνο για Ελλάδα από Ρωσία; 

Επίσης έβγαλε μύνημα για να γίνει η κάρτα που έχω της Πειραιώς, Top Up. Τι ακριβώς είναι αυτό; 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, tolstoy είπε

Ερώτηση για αγορά από Ρωσία. 

Πήρα τηλέφωνο στην τράπεζα Πειραιώς επειδή δεν δεχόταν το ebay την αγορά και μου είπαν ότι επειδή ισχύουν τα capital controls για Ρωσία, δεν γίνεται να αγοράσω παρά μόνο με έμβασμα ή να δώσει αυτός το iban το δικό του για να του μεταφέρω το ποσό. 

Όντως ισχύει ή η υπάλληλος που μου το είπε δεν ξέρει; 

Το ηλεκτρονικό πορτοφόλι του ebay τι ακριβώς είναι; Υπάρχει περίπτωση να μπορεί να γίνει η αγορά μέσω αυτού; 

Ο Ρώσος πουλάει διεθνώς. Άρα ισχύει το καπιταλ κοντρολ μόνο για Ελλάδα από Ρωσία; 

Επίσης έβγαλε μύνημα για να γίνει η κάρτα που έχω της Πειραιώς, Top Up. Τι ακριβώς είναι αυτό; 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Εν ολίγοις

Το αντικείμενο ή ο πωλητης ανήκουν στις λίστες των capital control

Οπότε ξεχνά στην αγορά

Εκτός αν έχεις κάρτα εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...