Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω αγορασει απο Δεκεμβριο κατι θηκες για κινητα και ακομα δεν εχει ερθει τιποτα 

Βλεπω στο μενου των αγορων οτι δεν εχει την επιιλογη Δεν το ελαβα ακομη 

Μονο μηνυμα στον πωλητη μπορω να στειλω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα
Παρέλαβα δέμα από ebay και το προϊόν τελικά δεν λειτουργεί όπως πρέπει
Μίλησα με το πωλητή και μου είπε να το στείλω πίσω και να μου κάνει refund μόλις το παραλάβει
Πως το κάνω αυτό?
Απλά το στέλνω χωρίς να κάνω κάτι?
Πρέπει να κάνω το request return από το ebay?
Πρέπει να ανοίξω κάποιο case στο paypal για να είναι γνωστό ότι το επιστρέφω και να πάρω τα χρήματα πίσω από εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.

Ειχα παραγγείλει κατι για το αμαξι απο εναν πωλητη στο ebay. Εδω και 2,5 μηνες περιπου δεν μου εχει ερθει τίποτα.

Ανοιξα case και παλι δεν μου εδωσε κάποια απαντηση.

Η εξυπηρέτηση απο το ebay μου εστειλε μυνημα πως θα γινει επιστροφή χρημάτων.

Τι αλλο πρέπει να δω. Δεν ειμαι και τοσο εμπειρος με τις αγορες απο το ebay. Απλα απο το ψαξιμο που εκανα, ειδα οτι ενα προϊόν αν δεν εχει ερθει σε ενα μηνα, καλο ειναι να ανοιξεις case , ωστε η επικοινωνια με το πωλητη να γινεται απο κει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Επέστρεψα στον πωλητή 2 αντικείμενα που είχα αγοράσει και δεν μου κάνει refund επειδή όπως λέει δεν τα είχα πακετάρει σωστά και σπάσανε. Είμαι σίγουρος ότι χρησιμοποίησα την ίδια συσκευασία με την οποία τα έστειλε. Ενώ είχα κάνει αίτημα για return, στο resolution center δεν έχω open cases. Επίσης στο purchase history όταν στο αντικείμενο που επέστρεψα επιλέγω see return details, λέει The seller declined the return request. Μπορώ να κάνω κάτι για να πάρω τα χρήματά μου πίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο πωλητής ανεβάσει φωτογραφίες με τα κατεστραμμένα προϊόντα τα πράγματα είναι δύσκολα. Ελπίζω το πακέτο σου να ήταν ασφαλισμένο ώστε να διεκδικήσεις από εκεί την οποία χασούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, moutsa είπε

Αν ο πωλητής ανεβάσει φωτογραφίες με τα κατεστραμμένα προϊόντα τα πράγματα είναι δύσκολα. Ελπίζω το πακέτο σου να ήταν ασφαλισμένο ώστε να διεκδικήσεις από εκεί την οποία χασούρα.

Ασφαλισμένο πως βλεπω αν ηταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε. Θέλω να χτυπήσω και να πάρω μια μικρού μεγέθους κάμερα (γύρω στο μισό κιλό, micro 4/3, μικρούλα) και έναν φακό μαζί (γύρω στα 350γρ) . Ο κάτοχος βρίσκεται Ελβετία - είναι κατάστημα με φωτογραφικά είδη, το τσεκαρα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής . Στα shipping έξοδα αναγράφει 50€ (και σε άλλες κάμερες , μόνο σώμα,35€ - λογικό). Αυτο είναι κατά προσέγγιση το πόσο των εξόδων αποστολής κ τυχόν εκτελωνισμου; Το ποσό της αγοράς δεν αναμένεται να ξεπεράσει τα 200€

Ρωτώ επειδή η Ελβετία δεν είναι στην ΕΕ, αλλά ίσως έχει τυχόν άλλες διακρατικές εμπορικές συμφωνίες.

Έχει τύχει σε κανέναν από σας να πάρει κάτι από κει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελβετία είναι εκτός ΕΕ και κατά την άφιξη του δέματος στην Αθήνα (αεροδρόμιο), εάν στο στείλει με το ταχυδρομείο, θα χρεωθείς με έξοδα εκτελωνισμού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, makfil είπε

Η Ελβετία είναι εκτός ΕΕ και κατά την άφιξη του δέματος στην Αθήνα (αεροδρόμιο), εάν στο στείλει με το ταχυδρομείο, θα χρεωθείς με έξοδα εκτελωνισμού.

Οκ, ναι, το υπέθεσα. Το θέμα είναι , αυτά είναι (πολλά) επιπλέον ή τα υπολογίζει αυτόματα το eBay,κατά προσέγγιση κ τα περιλαμβάνει στο shipping ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, alexxkidd31 είπε

Οκ, ναι, το υπέθεσα. Το θέμα είναι , αυτά είναι (πολλά) επιπλέον ή τα υπολογίζει αυτόματα το eBay,κατά προσέγγιση κ τα περιλαμβάνει στο shipping;

Το shipping δεν περιεχει εξοδα εκτελωνισμου, αλλα αντι να κανουμε τις πυθιες, βαλε το λινκ να σου πούμε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Το shipping δεν περιεχει εξοδα εκτελωνισμου, αλλα αντι να κανουμε τις πυθιες, βαλε το λινκ να σου πούμε

Έχεις ένα δίκιο...

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.de%2Fulk%2Fitm%2F143165443574

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alexxkidd31 είπε

Σε αυτό και να ηθελε ο πωλητής να βάλει τελωνειακά έξοδα όπως καταλαβαίνεις δεν θα μπορούσε, γιατί μπορεί να πωληθεί 40 ευρώ αλλά μπορεί να πουληθεί και 500. Οπότε αυτά που βλέπεις εκεί είναι μόνο έξοδα αποστολής.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Σε αυτό και να ηθελε ο πωλητής να βάλει τελωνειακά έξοδα όπως καταλαβαίνεις δεν θα μπορούσε, γιατί μπορεί να πωληθεί 40 ευρώ αλλά μπορεί να πουληθεί και 500. Οπότε αυτά που βλέπεις εκεί είναι μόνο έξοδα αποστολής.

Όντως. Το τελωνείο θα είναι επί της τιμής που θα πουληθεί/αναγράφει το πακέτο ή επί της εμπορικής; Επίσης, πόσο τις εκατό να περιμένω (ΠΟΛΎ χονδρικά);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω στη δηλωμένη αξία, αφού προέρχεται από Ελβετία και όχι από Κίνα, συν τα μεταφορικά + τέλος ΕΛΤΑ που είναι 15€ μέχρι αξία CIF 150€ και 20€ μέχρι 500€.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...