Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, makfil είπε

Πάνω στη δηλωμένη αξία, αφού προέρχεται από Ελβετία και όχι από Κίνα, συν τα μεταφορικά + τέλος ΕΛΤΑ που είναι 15€ μέχρι αξία CIF 150€ και 20€ μέχρι 500€.

Το πιασα. Νομίζω. Πχ καταλήγει η δημοπρασία στα ξέρω γω 200€, και σούμα βγαίνει 200 + 50 (shipping cost που αναγράφει στο ebay) + 20 (τέλος ΕΛΤΑ) + το ποσοστό/καπέλο του τελωνείου πάνω στην αξία του 200 (το οποίο πόσο μπορεί να είναι άραγε; Εκεί είναι η κύρια απορία μου, κάπου είδα 8% , μπορεί να κάνω λάθος). Δηλαδή άλλα ας πούμε 100+€ ; 

Εντελώς μπακαλιστικοι οι υπολογισμοί, το ξέρω 😆, αλλά κυρίως για να πάρω μια ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. Έχω δηλωμένη Visa prepaid στο ebay και έχω σίγουρα υπόλοιπο και το ebay δε με αφήνει να αγοράσω λέγοντας μου "Sorry we can't process this payment. Please check out with another PayPal method or select a different payment option". Την προσθεσα και σαν ανεξάρτητη στο ebay να δω αν μπορώ να πληρώσω με αυτή, για να ελέγξω αν έχει θέμα το PayPal αλλά τίποτα πάλι. Να πω σε αυτό το σημείο ότι πριν 2 βδομάδες μου το ξαναβγαλε αυτό το μήνυμα σε άλλη κάρτα και πήρα τηλ στη τράπεζα και μου ειπαν ότι κάποιος έκανε απόπειρα να την παραβιάσει και τελικά κλειδωσε η κάρτα. Τελικά, μετέφερα τα λεφτά στον λογαριασμό και ακύρωσα την τωρινή. Ετσι, υποτευομενος το τι είχα τραβήξει πριν 2 βδομάδες με την άλλη κάρτα, πήρα τηλ σήμερα για την νέα πλέον κάρτα και τελικά στο σύστημα μου λένε ότι είναι οκ και ότι δεν βλέπουν πρόβλημα. Τι γίνεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σούργελο στο ebay , μου έβαλε ουδέτερη κριτική, επειδή τα γραμματόσημα κόστιζαν 2,65 ευρώ και είχα χρέωση 4.10 ευρώ.

Η χρέωση είναι postage+package . Ωστόσο , το σημαντικότερο ήταν , ότι συνολική χρέωση είχα 13 ευρώ ΚΑΙ Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΑΓΜΑ, είχε συνολική τιμή 24,

με ... δωρεάν αποστολή. Εκτός από μόνιμο μπλοκάρισμα του συγκεκριμένου αγοραστή , να απαντήσω στην κριτική ; Τι άλλο να κάνω ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2019 στις 9:15 PM, Invander7 είπε

On the second link you sent me I do not find any form to look for the mission. The rest 2 give me the following results.

Untitled.png

Untitled.png

I have newer on the subject. I contacted the site administrator from the first link, which answered me almost immediately and told me the following.

'' this kind of parcel starting with U is china post ordinary parcel. China Post will not scan and update its status after it left the first post office. so you can not see new status and know where it is now.

This is a slow and cheap service for a low value item. china post ordinary parcel might take 4 to 12 weeks to reach your country.

If your buyer protection expires, you should open the dispute to paypal / aliexpress for lost parcel refund. Otherwise keep waiting. ''

So based on what the packet says is on the road, it has not landed in Beijing no matter what the searches are written from tracking numbers. When the parcels leave their first office, there is no new scan to know where they are. Of course, in all the rest of my parcel searches I had in the past, I was fully informed of their situation.

Let's assume, however, that this is what the Chinese say, so I will practice my patience and wait longer.

Thank you very much for the interest you have shown in the matter. However, I will have the newest one here!

Μπορείτε επίσης να δοκιμάσετε: https://www.tracktry.com/, https://www.tracktry.com/couriers/yanwen
Φαίνεται ότι το πακέτο αυτό αποστέλλεται από τον Yanwen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αναφερω για ενημερωση.

Οποιος θυμαται τον Νοεμβριο ετρεχαν εκπτωτικα κουπονια στο ebay.Αρκετοι ειχαν αγορασει την λεντοταινια που με το κουπονι εβγανε κανα 2ευρω.

Σημερα ηρθε η λεντοταινια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι offtopic, αλλά πήρα κάτι από eBay, Βέλγιο, και το tracking μου παρουσιάζει αυτό. Από την εμπειρία σας, πότε να το περιμένω;

 

2019-03-31 12:00 ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH UNLOADED

2019-03-31 10:34 ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH CLOSED (--> ATHENS SORTING CENTER)

2019-03-31 03:41 ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-03-28 22:12 BELGIUM, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

Origin: Belgium

2019-03-31 06:22 Greece, Arrival from abroad

2019-03-28 22:12 Belgium, Departure to country of destination

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2019 στις 3:44 ΜΜ, Mr_Terror είπε

Το αναφερω για ενημερωση.

Οποιος θυμαται τον Νοεμβριο ετρεχαν εκπτωτικα κουπονια στο ebay.Αρκετοι ειχαν αγορασει την λεντοταινια που με το κουπονι εβγανε κανα 2ευρω.

Σημερα ηρθε η λεντοταινια.

Κι εμενα ηρθε χθες η ιδια λεντοταινια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, waterpolistas είπε

 

Εμενα μου εχει ερθει εδω και ενα μηνα η λεντοταινια και προχθες μου ηρθε και το χειρηστιριο ξεχωριστα λες να ερθει και το τροφοδοτικο ξεχωριστα ?

Στις 1/4/2019 στις 3:44 ΜΜ, Mr_Terror είπε

Το αναφερω για ενημερωση.

Οποιος θυμαται τον Νοεμβριο ετρεχαν εκπτωτικα κουπονια στο ebay.Αρκετοι ειχαν αγορασει την λεντοταινια που με το κουπονι εβγανε κανα 2ευρω.

Σημερα ηρθε η λεντοταινια.

Εμενα μου εχει ερθει εδω και ενα μηνα η λεντοταινια και προχθες μου ηρθε και το χειρηστιριο ξεχωριστα λες να ερθει και το τροφοδοτικο ξεχωριστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...