Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/5/2020 στις 5:03 ΜΜ, Paragontas-x είπε

Πως μπορώ να κάνω το ebay κάθε φορά που πληρώνω μέσω paypal να μην πληρώνει αμέσως με το που πατήσω το κουμπί "confirm & pay" αλλά να με πηγαίνει στη σελίδα του paypal για να μου δείξει την παρακάτω εικόνα και να διαλέξω εγώ σε κάθε αγορά μου από που να κάνει την ισοτιμία το paypal γιατί πλέον δεν υπάρχει άλλος τρόπος να διαλέξεις την ισοτιμία να την κάνει π.χ. η κάρτα σου και όχι το paypal.

Paypal-convertion2.jpg

Αυτό που λες γίνεται αν προσθέσεις την πιστωτική ή την χρεωστική σου. Εμένα έτσι γίνεται.



Εγώ παιδιά μάλλον έκανα μ-λ-κία, δεν ξέρω.. ξέρει κανείς να μου πει ανάλογη εμπειρία;

13 Φεβρουαρίου παράγγειλα απο Κίνα μια θήκη για το κινητό. Λόγω κατάστασης, θεώρησα σκόπιμο να μη βιαστώ και να ανησυχήσω για την μη παράδοση του πακέτου, παρόλο που μια άλλη παραγγελία επίσης από Κίνα ήρθε μέσα σε 2 βδομάδες.

Περνάνε οι μέρες, περίμενα να έρθει αλλά τίποτα, επικοινωνώ με τον πωλητή και μου λέει να περιμένω.. περιμένω ως την τελευταία μέρα παράδοσης που ήταν 17 Μαίου, και μετά τσουπ! Δεν υπήρχε επιλογή να κάνεις report ή να ζητήσεις βοήθεια. Ούτε να βαθμολογήσεις τον πωλητή ούτε τίποτα..!

Δεν μου είχε ξανασυμβεί οτιδήποτε παρόμοιο, όσες φορές είχα πρόβλημα, το κουμπάκι υπήρχε..
Τι πήγε λάθος; άλλαξε κάτι;
Έστειλα email στο eBay αλλά νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να μη μπορούν να κάνουν κάτι. Θα κοιτάξω μήπως κάνω dispute από την τράπεζα, αλλά αμφιβάλλω αν κι εκεί μπορεί να γίνει κάτι.

Επεξ/σία από ipnotistis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα αν προσθέσεις την κάρτα στο ebay τοτε δεν πληρώνεις μέσω PayPal αλλά μέσω κάρτας κάτι που δεν θέλω. 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2020 στις 5:03 ΜΜ, Paragontas-x είπε

Πως μπορώ να κάνω το ebay κάθε φορά που πληρώνω μέσω paypal να μην πληρώνει αμέσως με το που πατήσω το κουμπί "confirm & pay" αλλά να με πηγαίνει στη σελίδα του paypal για να μου δείξει την παρακάτω εικόνα και να διαλέξω εγώ σε κάθε αγορά μου από που να κάνει την ισοτιμία το paypal γιατί πλέον δεν υπάρχει άλλος τρόπος να διαλέξεις την ισοτιμία να την κάνει π.χ. η κάρτα σου και όχι το paypal.

Paypal-convertion2.jpg

Καποια στιγμη, σε καποια αγορα που είχες κανει πατησες αποδοχή, να πληρώνεται το ebay αυτοματα, χωρις να σε ξαναρωτησει.

Ψάξε λοιπον στο ππ(δεν το εχω πρόχειρο) καπου θα βρεις να αναφέρεται το ebay, σβήστο απο την λίστα και μη ξαναπατήσεις αποδοχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα δεν θέλω να πληρώνω με κάρτα μόνο με paypal. 

 

Και δεν μπορείς να πληρώσεις στο ebay με paypal αν δεν το δεχτείς αυτό. 

Δεν σε αφήνει το ebay να κάνεις κάτι τέτοιο αν δεν πατησεις δέχομαι την πρώτη φορά που θα πληρώσεις με paypal στο ebay. 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Μα δεν θέλω να πληρώνω με κάρτα μόνο με paypal. 

Και δεν μπορείς να πληρώσεις στο ebay με paypal αν δεν το δεχτείς αυτό. 

Δεν σε αφήνει το ebay να κάνεις κάτι τέτοιο αν δεν πατησεις δέχομαι την πρώτη φορά που θα πληρώσεις με paypal στο ebay. 

Αφού τα ξέρεις τόσο καλά γιατι ρωτας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ποτέ ότι τα ξέρω τόσο καλά. 

Και πότε δεν ξέρεις μπορεί να υπάρχει και άλλος τρόπος ή να πρόσθεσαν κάποιον. 

Πλατφόρμες όπως το paypal και ebay αλλάζουν συνεχώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Μόλις παρατήρησα ότι μια αγορά μου από Κίνα μέσω eBay ακυρώθηκε κατά την εξοδο ( export cancellation). Έχει τύχει σε κανέναν αυτό; Στα τόσα χρόνια που κάνω αγορές είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει.

Γνωρίζει κανείς για ποιο λόγο μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο;

Η αξία δεν ξεπερνά τα 15 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, asderis είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Μόλις παρατήρησα ότι μια αγορά μου από Κίνα μέσω eBay ακυρώθηκε κατά την εξοδο ( export cancellation). Έχει τύχει σε κανέναν αυτό; Στα τόσα χρόνια που κάνω αγορές είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει.

Γνωρίζει κανείς για ποιο λόγο μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο;

Η αξία δεν ξεπερνά τα 15 ευρώ.

Κατι παρόμοιο μου είχε τυχει και σε μενα 

Μαλλον ειχε ακυρωθει η πτήση γιατι μετα το τρακινγκ εδειχνε οτι πηγε οδικως σε αλλο αεροδρόμιο και εφυγε από κει

Δε μου έγραφε cancellation ομως, κάπως αλλιώς δε θυμάμαι... Αλλα επειδη ηταν τον Φλεβάρη και ηξερα οτι ειχαν θεμα με τις πτησεις δεν εδωσα βάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5/2020 στις 9:51 ΠΜ, ipnotistis είπε

Αυτό που λες γίνεται αν προσθέσεις την πιστωτική ή την χρεωστική σου. Εμένα έτσι γίνεται.



Εγώ παιδιά μάλλον έκανα μ-λ-κία, δεν ξέρω.. ξέρει κανείς να μου πει ανάλογη εμπειρία;

13 Φεβρουαρίου παράγγειλα απο Κίνα μια θήκη για το κινητό. Λόγω κατάστασης, θεώρησα σκόπιμο να μη βιαστώ και να ανησυχήσω για την μη παράδοση του πακέτου, παρόλο που μια άλλη παραγγελία επίσης από Κίνα ήρθε μέσα σε 2 βδομάδες.

Περνάνε οι μέρες, περίμενα να έρθει αλλά τίποτα, επικοινωνώ με τον πωλητή και μου λέει να περιμένω.. περιμένω ως την τελευταία μέρα παράδοσης που ήταν 17 Μαίου, και μετά τσουπ! Δεν υπήρχε επιλογή να κάνεις report ή να ζητήσεις βοήθεια. Ούτε να βαθμολογήσεις τον πωλητή ούτε τίποτα..!

Δεν μου είχε ξανασυμβεί οτιδήποτε παρόμοιο, όσες φορές είχα πρόβλημα, το κουμπάκι υπήρχε..
Τι πήγε λάθος; άλλαξε κάτι;
Έστειλα email στο eBay αλλά νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να μη μπορούν να κάνουν κάτι. Θα κοιτάξω μήπως κάνω dispute από την τράπεζα, αλλά αμφιβάλλω αν κι εκεί μπορεί να γίνει κάτι.

https://www.ebay.com/help/ip?topicId=4042&query=INR&st=GENERAL_SEARCH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5/2020 στις 9:51 ΠΜ, ipnotistis είπε

Αυτό που λες γίνεται αν προσθέσεις την πιστωτική ή την χρεωστική σου. Εμένα έτσι γίνεται.



Εγώ παιδιά μάλλον έκανα μ-λ-κία, δεν ξέρω.. ξέρει κανείς να μου πει ανάλογη εμπειρία;

13 Φεβρουαρίου παράγγειλα απο Κίνα μια θήκη για το κινητό. Λόγω κατάστασης, θεώρησα σκόπιμο να μη βιαστώ και να ανησυχήσω για την μη παράδοση του πακέτου, παρόλο που μια άλλη παραγγελία επίσης από Κίνα ήρθε μέσα σε 2 βδομάδες.

Περνάνε οι μέρες, περίμενα να έρθει αλλά τίποτα, επικοινωνώ με τον πωλητή και μου λέει να περιμένω.. περιμένω ως την τελευταία μέρα παράδοσης που ήταν 17 Μαίου, και μετά τσουπ! Δεν υπήρχε επιλογή να κάνεις report ή να ζητήσεις βοήθεια. Ούτε να βαθμολογήσεις τον πωλητή ούτε τίποτα..!

Δεν μου είχε ξανασυμβεί οτιδήποτε παρόμοιο, όσες φορές είχα πρόβλημα, το κουμπάκι υπήρχε..
Τι πήγε λάθος; άλλαξε κάτι;
Έστειλα email στο eBay αλλά νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να μη μπορούν να κάνουν κάτι. Θα κοιτάξω μήπως κάνω dispute από την τράπεζα, αλλά αμφιβάλλω αν κι εκεί μπορεί να γίνει κάτι.

 Mπορει ο πωλητής να απεσύρε το προϊόν. Το ειχα πάθει κι εγω και μετά απο 30 λεπτα που τους εγραψα μου επιστρεψανε τα λεφτα. Γενικά οσες φορες τους εχω χρειαστεί μου έχουν ανταποκριθεί  εντός ώρας. Ειναι πραγματικά απιστευτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5/2020 στις 11:29 ΠΜ, NikosKallithea είπε

Αφού τα ξέρεις τόσο καλά γιατι ρωτας;

 

Στις 20/5/2020 στις 11:34 ΠΜ, Paragontas-x είπε

Δεν είπα ποτέ ότι τα ξέρω τόσο καλά. 

Και πότε δεν ξέρεις μπορεί να υπάρχει και άλλος τρόπος ή να πρόσθεσαν κάποιον. 

Πλατφόρμες όπως το paypal και ebay αλλάζουν συνεχώς. 

Νικο, έχει δίκιο ο Παράγοντας Χι.. αλλάζουν συνέχεια και μετά απο καιρό δυσκολεύεσαι να βρεις κάτι που ήξερες. Το χω πάθει κι εγώ.
Παράγοντα Χι, στο πρώτο μήνυμά που σου στειλε ο Νίκος είναι αυτό που ψάχνεις. Δεν είχα καταλάβει τι ρώταγες τότε.. Το one-way click είναι κάποια συντόμευση και κάπου μες στις ρυθμίσεις το απενεργοποιείς. Δες μήπως σε βοηθάει το παρακάτω:
https://community.ebay.com/t5/Member-To-Member-Support/Turn-off-one-click/qaq-p/26451368

Στις 23/5/2020 στις 1:14 ΠΜ, xrist1983 είπε

Το είχα κι αυτό το λινκ αλλά αν η τελική μέρα παράδοσης είναι μετά απο δίμηνο, εξαφανίζεται το προϊόν απο την σχετική λίστα!
Τελικά επικοινώνησα με το eBay, κι απ ότι φαίνεται όλα καλά. Περιμένω να έρθει η αντικατάσταση.
Δεν φαίνεται όμως πουθενά αλλού στο ebay, παρά μόνο σε ένα σάιτ που παρακολουθεί κινέζικα tracking codes που ζήτησα και μου έδωσε ο πωλητής.

Στις 25/5/2020 στις 10:55 ΜΜ, grfurby είπε

 Mπορει ο πωλητής να απεσύρε το προϊόν. Το ειχα πάθει κι εγω και μετά απο 30 λεπτα που τους εγραψα μου επιστρεψανε τα λεφτα. Γενικά οσες φορες τους εχω χρειαστεί μου έχουν ανταποκριθεί  εντός ώρας. Ειναι πραγματικά απιστευτοι.

Μήπως σε άλλον ήθελες να απαντήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/5/2020 στις 10:46 ΜΜ, Paragontas-x είπε

Δεν βρήκα πουθενά το one-way click και το ποστ που μου έδωσες λινκ είναι από το 2017 που είναι σίγουρο ότι από τότε θα έχουν αλλάξει πάρα πολλά.

Pre-Aproved Payments. Για δες λίγο, το γιατί εγώ το βρήκα όπως το λέει και το άρθρο.
Αλλιώς κάτι άλλο παίζει, και ίσως να μας έστελνες καμιά εικόνα (με απόκρυψη των προσωπικών στοιχείων) να καταλάβουμε καλύτερα.

Επεξ/σία από ipnotistis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας στείλω εικόνα αλλά πιο σημείο ακριβώς; 

Και να σβήσω το ebay από τις pre aprooved θέσεις όταν θα πρέπει να κάνω πάλι μια αγορά πάλι θα πρέπει να το βάλω στις pre aprooved αλλιώς δεν θα μπορώ να αγοράσω κάτι στο ebay μέσω paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Να σας στείλω εικόνα αλλά πιο σημείο ακριβώς; 

Και να σβήσω το ebay από τις pre aprooved θέσεις όταν θα πρέπει να κάνω πάλι μια αγορά πάλι θα πρέπει να το βάλω στις pre aprooved αλλιώς δεν θα μπορώ να αγοράσω κάτι στο ebay μέσω paypal

Εχειςρωτησει 10 φορές το ιδιο πραγμα, σου εχω πει γίνεται.

Πατα το κουμπι που λεει "προσωρινή παράλειψη" κσι θα πληρώσεις με τις επιλογές μετατροπής 

IMG_20200601_140446.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...