Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η επιστροφή χρημάτων γίνεται στην πηγή από την οποία τα πήρε.

Αφού πλήρωσες με προπληρωμένη, έπρεπε να τα επιστρέψει σ' αυτήν και το Paypal δεν έχει σχέση με αυτή τη διαδικασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, makfil είπε

Η επιστροφή χρημάτων γίνεται στην πηγή από την οποία τα πήρε.

Αφού πλήρωσες με προπληρωμένη, έπρεπε να τα επιστρέψει σ' αυτήν και το Paypal δεν έχει σχέση με αυτή τη διαδικασία.

Το email λεει οτι το ποσο επιστραφηκε στην καρτα ταδε. Επισης οτι θα χρειαστουν μερικες ημερες για να εμφανιστει στο αντιγραφο κινησεων του λογαριασμου μου και οτι αν παρει πεισσοτερο να επικοινωνησω με τον εκδοτη της καρτας.

Επισης συνδεθηκα στο paypal που ειχα ανοιξει πριν κατι χρονια. Δν φαινεται να εχει γινει καμια συνναλαγη και μου ειχαν ερθει ειδοποιησεις οτι η καρτα που εχω συνδεμενη στο paypal εχει ληξει. Εκει μεσα εχει μια παλια ληγμενη καρτα, η καινουργια προπληρωμενη καρτα που εχω τωρα και χρησιμοποιω για αγορες δεν υπαρχει καν στο paypal.

Τωρα τι να κανω? Να στειλω μυνημα στον πωλητη? Στο ebay? Στο paypal? Aπλα να περιμενω ελπιζοντας πως θα φανει η πιστωση του ποσο στην καρτα?

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίζω να πιστεύω ότι είτε δεν καταλαβαίνεις τι γίνεται με τον τύπο είτε τρολλάρεις.

Εξακολουθείς να νομίζεις ότι σου επέστρεψε χρήματα και ψάχνεις να τα βρεις στο Paypal, στο οποίο δεν έχεις συνδέσει την κάρτα σου !!!

Τα πράγματα έχουν μπλέξει πολύ μετά το κλείσιμο της υπόθεσης στο ebay.

Να επικοινωνήσεις με τον πωλητή και το ebay περιγράφοντας την απάτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, makfil είπε

Αρχίζω να πιστεύω ότι είτε δεν καταλαβαίνεις τι γίνεται με τον τύπο είτε τρολλάρεις.

Εξακολουθείς να νομίζεις ότι σου επέστρεψε χρήματα και ψάχνεις να τα βρεις στο Paypal, στο οποίο δεν έχεις συνδέσει την κάρτα σου !!!

Τα πράγματα έχουν μπλέξει πολύ μετά το κλείσιμο της υπόθεσης στο ebay.

Να επικοινωνήσεις με τον πωλητή και το ebay περιγράφοντας την απάτη. 

Οχι φιλε μου δεν καταλαβαινω και προσπαθω να καταλαβω τι συμβαινει, ειναι δυνατον να μου λες οτι τρολαρω?

Εχω σχεδον μηδαμηνη εμπειρια απο αγορες εξωτερικου, το λογαριασμο μου στο ebay τον ανοιξα τον περασμενο Δεκεμβρη, πριν 3 μηνες δηλαδη και η συγκεκριμενη παραγγελια που συζηταμε ειναι απο τις πρωτες που εκανα, εγινε στις 22 Δεκεμβρη.

Εκανα την συγκεκριμενη παραγγελια αξιας 5,5 ευρω, μεσω τις προπληρωμενης καρτας πειραιως που εχω, φορτισα την καρτα μεσω winbank και προχωρησα στην πληρωμη.

Το estimated delivery που ελεγε θα παραλαβω εφτασε αλλα δεν παρελαβα, ετσι αμεσως ανοιξα case στο ebay που ελεγα οτι δεν παρελαβα το αντικειμενο και οτι ηθελα refund.

Την επομενη μερα (σσ σημερα το πρωι δλδ) μου ερχεται mail οτι ο πωλητης απααντησε στο case, ανοιγω το mail και ελεγε o πωλητης "Dear friend, We have refunded you in the ebay case, please check your Paypal. Your understanding would be highly appreciated. Pls keep in touch if any problem Have a nice day. Best regards.

Μετα απο λιγες  ωρες (σημερα το μεσημερι) λαμβανω δευτερο Mail απο το ebay για το case το οποιο ελεγε "The seller issued you a full refund. The seller refunded US $6.12 to your original payment method. Please allow 48 hours for the refund to process.

Στα καπακι μετα απο 1 λεπτο λαμβανω και 3ο Mail απο paypal  αυτη την φορα, που ελεγε στα ελλήνικα  οτι εχω μια επιστροφη χρηματων απο τον προμηθευτη "ταδε" για την αγορα που εκανα στις 22 Δεκεμβρη και οτι το ποσο επιστραφηκε στην master card "ταδε" (αναγραφει τα 4 τελευταια ψηφια της καρτας που εκανα την αγορα) και οτι μπορει να χρειαστουνε μερικες ημερες για να εμφανιστει το αντιγραφο κινησεων στον λογαριασμο μου και αν δεν εμφανιστει να επικοινωνησω  απευθειας με τον εκδοτη της καρτας.

Απο  και και περα, μπαινω στο ebay μου, και σχετικα με το case που ανοιξα γραφει "You received a refund.The seller refunded $ 6.12 to your original payment method. Your request is now closed."

Το case εκλεισε, ελαβα υποτιθεται refud αλλα εγω στην καρτα μου χρηματα δεν βλεπω.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο σωστό από όσα περιγράφεις είναι ότι η επιστροφή σε κάρτα χρειάζεται μερικές (εργάσιμες) μέρες για να φανεί.

Η εμπλοκή του Paypal σ' αυτή την ιστορία δεν γίνεται κατανοητή, αφού η κάρτα σου δεν είναι συνδεδεμένη μ' αυτό και δεν το έχεις ανακατεψει στη συναλλαγή σου με τον πωλητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, makfil είπε

Το μόνο σωστό από όσα περιγράφεις είναι ότι η επιστροφή σε κάρτα χρειάζεται μερικές (εργάσιμες) μέρες για να φανεί.

Η εμπλοκή του Paypal σ' αυτή την ιστορία δεν γίνεται κατανοητή, αφού η κάρτα σου δεν είναι συνδεδεμένη μ' αυτό και δεν το έχεις ανακατεψει στη συναλλαγή σου με τον πωλητή.

Το παραπανω ειναι τα  γεγονοτα απο την συγκεκριμενη παραγγελια, απο την ημερα της παραγγελιας εως σημερα.

Ουτε εγω καταλαβαινω τι σχεση εχει το paypal και απο που ως που δεχτηκα mail απο paypal την στιγμη που το μονο πραγμα που χρησιμοποιησα για την συναλλαγη ειναι μια προπληρωμενη καρτα αυτο  προσπαθω να καταλαβω και γω τι ακριβως γινετε.

Το θεμα ειναι τωρα τι κανω? Στελνω μνυνημα στο ebay (και τους λεω τι?). Περιμενω να δω αν θα πιστωθει οντως το ποσο στην καρτα? Τι πρεπει να κανω απο δω και περα?

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ακόμα και σκέτη να βάλεις την κάρτα σου στο ebay πάλι μέσω paypal γίνεται η πληρωμή Και φυσικά χωρίς λογαριασμό στο paypal όταν γίνει refund το ποσό επιστρέφει πάλι στην κάρτα που χρησιμοποίησε για την αγορά

Επεξ/σία από xrist1983
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλό μήνα!θέλω να παραγγείλω ένα κοπιδι, μαχαιράκι αξίας 24.5€ με τα μεταφορικά,τι πρέπει να προσέξω,τι να συνεννοηθώ με τον πωλητή αν κάτι χρειάζεται να του πω και αν περνάει τελωνείο.η αγορά θα γίνει από eBay America.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, RuiCostaGR είπε

Καλησπέρα και καλό μήνα!θέλω να παραγγείλω ένα κοπιδι, μαχαιράκι αξίας 24.5€ με τα μεταφορικά,τι πρέπει να προσέξω,τι να συνεννοηθώ με τον πωλητή αν κάτι χρειάζεται να του πω και αν περνάει τελωνείο.η αγορά θα γίνει από eBay America.

Ότι και να γράψει στο δέμα, αν ελεγχθεί (βάση Νόμου αφού είναι πανω απο 22€ και θα μπει στο Τελωνείο) θα σου ζητήσουν παραστατικά αγοράς από ebay - PayPal  - Τράπεζα...

Επίσης πρέπει να είσαι σίγουρος ότι αυτό το "μαχαιράκι" δεν είναι παράνομο για εισαγωγή για να αποκλειστεί η περίπτωση να κατηγορηθείς για διακίνηση οπλισμού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, αν θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει στο εξής, θέλω να παραγγείλω 5 ασημένια νομίσματα αξίας 200€ από ebay αμερικής και γράφει από κάτω όσα παραθέτω στην φωτογραφία.

Διάβασα πολλά threads ότι στο Global Shipping Program προπληρώνεις τα έξοδα τελωνείου και μετά δεν έχεις πρόβλημα με επιπλέον χρώσεις τελωνείου στην Ελλάδα. Υπάρχει κάποιος που το επιβεβαιώνει από προσωπική πείρα; Ευχαριστώ

Screenshot_20200317-211127_Gallery.jpg

Επεξ/σία από giog-chemeng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο-σχετικό, για να πάμε στο ταχυδρομείο να παραλάβουμε δέμα ποια κατηγορία επιλέγουμε στην άδεια κυκλοφορίας ; 

γ) Μετάβαση σε εν λειτουργία κατάστημα προμηθειών αγαθών πρώτης ανάγκης, όπου δεν είναι
δυνατή η αποστολή τους.
δ) Μετάβαση στην τράπεζα, στο μέτρο που δεν είναι
δυνατή η ηλεκτρονική συναλλαγή.

Ή δεν πάμε και περιμένουμε να υποχωρήσει το μέτρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, kgian είπε

Ασχετο-σχετικό, για να πάμε στο ταχυδρομείο να παραλάβουμε δέμα ποια κατηγορία επιλέγουμε στην άδεια κυκλοφορίας ; 

γ) Μετάβαση σε εν λειτουργία κατάστημα προμηθειών αγαθών πρώτης ανάγκης, όπου δεν είναι
δυνατή η αποστολή τους.
δ) Μετάβαση στην τράπεζα, στο μέτρο που δεν είναι
δυνατή η ηλεκτρονική συναλλαγή.

Ή δεν πάμε και περιμένουμε να υποχωρήσει το μέτρο;

Είπανε θα δείξουν κατανόηση 1-2 πρώτες μέρες οι αστυνομικοί. Αν είνια κοντά στο σπίτι σου πήγαινε με δικαιολογία για τράπεζα ίσως. Ειδηκά αν είναι κοντά η τράπεζα. Η για σουπερμάρκετ μπορείς να πείς και να πας μετα το ταχυδρομείο.

Κυριώς το κάνουν για να μην κάνουν περιττές κινήσεις στους δρόμους. Πχ να κάθονται παραλίες παρκα κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...