Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, aGka8l είπε

φιλος αγόρασε για 200ευρω ενα πρόγραμμα που τελικά στα αρχεία εχει και ενα φάκελο crack :P ο πωλητης λεει τα δικά του , να ανοιξουμε case ebay η απευθειας paypal?

Σε κλειδί για office 2019 που κλείδωσε μετά από δύο ημέρες άνοιξα υπόθεση στο ebay και φυσικά δικαιώθηκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 28/7/2020 στις 1:30 ΠΜ, gorilas13 είπε

Έκανες 100 αγορές τον χρόνο απο Ebay, χωρίς Paypal?!

Δεν καταλαβαινω αλήθεια γιατί πιστεύετε ότι αν η αγορά ήταν μέσω paypal θα μου γινόταν επιστροφή..
Στη τελευτεα συνομιλία με εκπρόσωπο του ebay μου είπε ότι είναι ανοιχτή υπόθεση επιστροφής και πρέπει να στείλω ξανά το προϊόν πίσω...όπως και έγινε! Το στέλνω ξανά με όλες την νόμιμες διαδικασίες ενημερώνω το ebay ότι έφτασε έγινε η παραλαβή του δέματος και ότι πρέπει και αυτή να κάνουν κάτι ένα mail να του πουν αδερφέ επέστρεψε τα χρήματα σου επέστρεψε το πακέτο πίσω.....
Άκρα του τάφου σιωπή καμία απάντηση σε 2 mail που τους έστειλα...και κερατάς και δαρμένος 26 αλλά  ευρώ χαμένα.

Παιδιά δεν ήταν έτσι το ebay έχω κοντά στης 800 αγορές... ποτέ δεν ήταν τόσο καφενείο μου έχει τύχη αρκετές φορές στραβή μου έχουν επιστραφεί χρήματα μετά από επέμβαση του ebay για ελλατωματικό προϊόν που δεν ήταν και τόσο ξεκάθαρο το θέμα...όχι τώρα που μου είπαν ότι ντάξει έχεις δίκιο αλλά ας πρόσεχες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Το έχω ψάξει λίγο αλλά δεν βρήκα σίγουρη λύση: Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει τρόπος να αγοράσω αντικείμενα αξίας πάνω από 22€ από Κίνα με ebay και να γλυτώσω μέρος ή όλη την τελωνειακή επιβάρυνση (όπως π.χ. από banggood) με επιλογή τριγωνικής αποστολής ή με συμφωνία με τον πωλητή ή άλλο τρόπο κλπ.

Αν και ήθελα να αγοράσω ένα tablet που βρήκα στο ebay αξίας περίπου 80€, η ερώτηση είναι γενική για αγορές από ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, igetis είπε

Καλησπέρα,

Το έχω ψάξει λίγο αλλά δεν βρήκα σίγουρη λύση: Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει τρόπος να αγοράσω αντικείμενα αξίας πάνω από 22€ από Κίνα με ebay και να γλυτώσω μέρος ή όλη την τελωνειακή επιβάρυνση (όπως π.χ. από banggood) με επιλογή τριγωνικής αποστολής ή με συμφωνία με τον πωλητή ή άλλο τρόπο κλπ.

Αν και ήθελα να αγοράσω ένα tablet που βρήκα στο ebay αξίας περίπου 80€, η ερώτηση είναι γενική για αγορές από ebay.

Γενικά ΟΧΙ.

Απλά πρέπει να μιλήσεις με τον πωλητή μήπως έχει να σου προτείνει κάτι συγκεκριμένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/7/2020 στις 11:17 ΜΜ, kostas421 είπε

Μη το δένεις και κόμπο...
Πριν λίγες μέρες  έχασα 250 ευρώ
Κάνω την αγορά πληρώνω  ο πωλητής δεν στέλνει και καλά ότι είναι διακοπές περνάνε 20 μέρες τον μαυρίζω στην αξιολόγηση μάγκας  βάζει σε ένα κουτί ένα άσχετο πράγμα μηδενικής αξίας που δεν ταίριαζε ούτε καν στα κιλά  ισα για να πάρει το tracking number το στέλνει αφαιρεί το ebay την αξιολόγηση  φτάνει σε εμένα το βλέπω ανοίγω υπόθεση και η απάντηση του ebay "ναι το βλέπουμε ότι έχεις δίκιο δεν ταιριάζει στα κιλά αλλά ας πρόσεχες...θα τον αξιολογήσουμε στο τέλος του χρόνου !!!!" ΑΝ είχες αγοράσει με paypal ΑΝ δεν ήταν ανάδρομος ο ερμής ΑΝ είχε η βάβω μου αρχ@#$$ια..μπορεί κάτι να κάναμε......
Και βρίσκομαι μ@λ@κ@ς να έχω χάσει 250 ευρώ και ο τύπος κυριος με το ποσοστό από 94% που τον είχα ρίξει στο 100% και δεν τρέχει τίποτα !!!!

Έκανα 100+ αγορές το χρόνο ορκίστηκα να μη ξαναπεράσω της 5.

Η ασφάλεια πλέον που παρέχει στης αγορές είναι εφάμιλλη με μια απλή σελίδα του inernet

Δεν λένε όλοι να προτιμάμε μόνο καταστήματα, οποία και να είναι αυτά, που έχουν την δυνατότητα πληρωμής μέσω paypal.

Δεν είναι τυχαίο το ότι όσα διαδικτυακά καταστήματα υποστηρίζουν Paypal είναι πολύ πιο αξιόπιστα από αυτά που δεν υποστηρίζουν.

 

Για να πάρει κάποιος διαδικτυακό κατάστημα την πιστοποίηση να δέχεται πληρωμές μέσω Paypal δεν την παίρνει απλά ζητώντας την από το Paypal ξέρετε.

Στις 20/7/2020 στις 8:53 ΠΜ, kostas421 είπε

Τι να το κάνω το βίντεο? να αποδείξω τη και σε πιον??? Το πακέτο που έλαβα ζυγίζει 1,2 κιλά και αυτό που παρήγγειλα ζυγίζει  πάνω από 3..το ξέρει το Ebay του έστειλα φωτο  συμφώνησε ότι είναι έτσι ότι έχω δίκιο αλλά ας πρόσεχα μου είπε...εμείς δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα πήγαινε να τον κυνηγήσεις μέσω της τράπεζας...
Και μη μου πεις ότι μέσω paypal θα μου γυρνούσε τα χρήματα το ebay γιατί θα βάλω τα γέλια!!!
Το λαμόγιο μου είπε στείλε  το πακέτο να σου επιστρέψω τα χρήματα.... Τη να του επιστρέψω?  ένα χαζοπλαστικό που μου έστειλε? βγάζεις άκρη?
Τους λέω να τον πιέσουν να μου επιστρέψει τα χρήματα αφού είδαν ότι έχω δίκιο. Φοβούνται μη χαλάσουν τη ζαχαρένια του!!!
Δεν τους ενδιαφέρει αν θα χάσουν έναν αγοραστή τους νοιάζει ο πωλητής που θα τους φέρει-κοροϊδέψει άλλους 10. γιατί είναι σίγουρο πως θα το ξανακάνει αφού γλυκάθηκε και είδε ότι το ebay  έχει καταντήσει μπάτε σκύλοι αλέστε αφού του είπαν και μπράβο από τη στιγμή που του πήγαν το ποσοστό πάλι 100%
Είδη της τελευταίες μέρες η αγορές που έκανα ήταν όλες εκτός ebay... στο διάολο......

Όταν παραλαμβάνουμε ένα οποιοδήποτε δέμα μικρό ή μεγάλο καλό είναι την ώρα που το ανοίγουμε να τραβάμε ένα βίντεο σε περίπτωση που γίνει κάτι να μπορείς να αποδείξεις ότι παρέλαβες ή λάθος ή χαλασμένο προϊόν στο Paypal ή σε οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία για προβληματικά δέματα.

Αν δεν έχεις τραβήξει κάποιο βίντεο την ώρα που ανοίγεις το δέμα είναι ο λόγος σου εναντίον στου πωλητή.

Στις 20/7/2020 στις 1:19 ΜΜ, kostas421 είπε

Το είπα και πιο πάνω ότι το ebay  ξέρει ακριβώς τη έγινε και ότι το δέμα δεν είχε αυτό που παρήγγειλα λόγω βάρους το τσεκάρανε και μου λένε όντως έχεις δίκιο έπρεπε να είναι 3+ κιλά και όχι 1,2.. τους λέω στη διάθεση σας τα email με της συνομιλίες μας για να καταλάβεται ακόμα καλύτερα τη έχει γίνει.... όχι μου λένε δεν χρειάζεται μας φτάνει αυτό.........Ας προσεχες.....Μα θα ήμουν χαζός να έκανα όοοοολοι αυτή τη μανούρα αν επερνα το σωστό δέμα...

Αυτό που με τρελαίνει είναι ότι ξέρουν πως έχουν τα πράγματα και του χαϊδεύουν τα αυτιά...

Κάνω αγορές 12 χρόνια εδώ και 3-4 έχουν χαλαρώσει πολύ τα πράγματα με τους πωλητές. Κάποτε έβλεπες ποσοστά  80-90% τώρα δεν υπάρχει κανένας κάτω από 99%... Η περιπτώσεις σαν της δικιά μου που παλιότερα θα είχε και αποπομπή του πωλητή τώρα έχει επιβράύβευση!!

Ακριβώς γι' αυτό όλος ο κόσμος προτιμάει Paypal για πληρωμές και όχι κατευθείαν από την κάρτα με την "υποτιθέμενη ασφάλεια του Ebay"

Στις 20/7/2020 στις 1:33 ΜΜ, skoulas είπε

Τα χρήματα δεν θα σου τα επέστρεφε το ebay αλλά το paypal...

Φαντάσου ότι το ebay είναι το insomnia...Εσύ αγοράζεις κάτι από ένα site που απλά φιλοξενεί την αγγελία..Αν ο πωλητής σε εξαπατήσει κανένα insomnia/ebay δεν θα σου επιστρέψει τα χρήματα. Το μόνο που θα κάνει είναι να αφήσει την αξιολόγησή σου ή να διαγράψει τον χρήστη... Η τράπεζα/paypal θα σου επιστρέψει τα χρήματα... Αφού έχεις τα στοιχεία του βάρους θα σου πρότεινα να μιλήσεις με την τράπεζα...Δεν έχεις κάτι να χάσεις..

Υ.Γ. Με το paypal θα είχες πάρει τα λεφτά σου πίσω σίγουρα...

Ακριβώς αυτό.

Και το Paypal δεν σου επιστρέφει τα λεφτά βάζοντας τα από την τσέπη του έτσι.

Το Paypal για κάθε σου αγορά παίρνει μια πολύ μικρή προμήθεια ακριβώς γι' αυτούς τους λόγους και εκτός αυτού όσοι είναι μέλος στο Paypal έχουν δώσει τα πληροι στοιχεία τους ώστε αν γίνει κάτι όπως αυτό να μπορεί μεν να επιστρέψει τα λεφτά στον αγοραστεί αλλά από την άλλη το Paypal παίρνει πίσω τα λεφτά από τον πωλητή.

Δεν τα βάζει από την τσέπη του το Paypal σε καμία των περιπτώσεων.

 

Και για να είναι τόσα χρόνια στο χώρο τον διαδικτυακών αγοραπωλησιών ανά το κόσμο δεν είναι καθόλου τυχαίο, μα καθόλου τυχαίο.

Έχω λάβει από το Paypal πόσο 500 ευρώ γιατί το προϊόν που αγόρασα μου ήρθε σπασμένο.

Στις 28/7/2020 στις 5:05 ΜΜ, andreas1gr είπε

Σε κλειδί για office 2019 που κλείδωσε μετά από δύο ημέρες άνοιξα υπόθεση στο ebay και φυσικά δικαιώθηκα...

Καλά είπαμε υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις αλλά είναι απίστευτα μα απίστευτα λίγες σε σχέση με αυτές που παίρνουν τα λεφτά τους πίσω από το ebay και παρεμφερείς υπηρεσίες.

Στις 29/7/2020 στις 11:17 ΜΜ, kostas421 είπε

Δεν καταλαβαινω αλήθεια γιατί πιστεύετε ότι αν η αγορά ήταν μέσω paypal θα μου γινόταν επιστροφή..
Στη τελευτεα συνομιλία με εκπρόσωπο του ebay μου είπε ότι είναι ανοιχτή υπόθεση επιστροφής και πρέπει να στείλω ξανά το προϊόν πίσω...όπως και έγινε! Το στέλνω ξανά με όλες την νόμιμες διαδικασίες ενημερώνω το ebay ότι έφτασε έγινε η παραλαβή του δέματος και ότι πρέπει και αυτή να κάνουν κάτι ένα mail να του πουν αδερφέ επέστρεψε τα χρήματα σου επέστρεψε το πακέτο πίσω.....
Άκρα του τάφου σιωπή καμία απάντηση σε 2 mail που τους έστειλα...και κερατάς και δαρμένος 26 αλλά  ευρώ χαμένα.

Παιδιά δεν ήταν έτσι το ebay έχω κοντά στης 800 αγορές... ποτέ δεν ήταν τόσο καφενείο μου έχει τύχη αρκετές φορές στραβή μου έχουν επιστραφεί χρήματα μετά από επέμβαση του ebay για ελλατωματικό προϊόν που δεν ήταν και τόσο ξεκάθαρο το θέμα...όχι τώρα που μου είπαν ότι ντάξει έχεις δίκιο αλλά ας πρόσεχες

Άποψη μου χωρίς να σημαίνει ότι είναι και αυτό που ισχύει.

Πιστεύω ότι αυτό στο λένε όλοι μαζί κι εγώ γιατί το Paypal τις περισσότερες για να μην πω όλες τις φορές είναι υπέρ του αγοραστή ειδικά αν δείξεις βίντεο την ώρα που ανοίγεις το δέμα.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να αρχίσω να πουλάω διαφορα πραγματάκια από ebay, μέχρι στιγμής έχω μόνο παραγγείλει.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ο καθορισμός του κόστους αποστολής το οποίο θα πρέπει να το γράψω για να το ξέρει ο πωλητής. Έψαξα λίγο από εταιρείες και η κάθε μία έχει τις δικές της χρεώσεις ενώ αυτές αλλάζουν ανάλογα με την ζώνη, εγώ λογικά θα πρέπει να αναφέρω ένα κόστος για χώρες εντός ΕΕ που είναι μια ζώνη και άλλο κόστος για εκτός ΕΕ; Να προτιμήσω ΕΛΤΑ courier η άλλες ιδιωτικές; 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτιμήσεις σκέτα ΕΛΤΑ. Αν και πλέον μέσα στο 2020 με την καινούρια τους τιμολογιακή πολιτική έγιναν ακριβά. 
Ακόμα και με αυτά να ξέρεις ότι οι περισσότεροι ξένοι δε θα αγοράζουν λόγω πανάκριβων μεταφορικών. 
Πουλάω από το 2003 στο eBay και σε άλλες πλατφόρμες και το νούμερο ένα πρόβλημα είναι το κόστος των μεταφορικών. Η Ελλάδα και η Ιταλία έχει τα πιο ακριβά σε όλη την Ευρώπη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση σχετικά με παραλαβή από eBay.

Μου έρχεται από ΕΛΤΑ ειδοποιητηριο για παραλαβή. Πηγαίνω, υπογράφω το ειδοποιητηριο, και παραλαμβάνω.

Από κει και πέρα, ειδοποιείται και ο αποστολέας-πωλητης τού eBay ότι παρέλαβα, ή δεν ειδοποιείται, και το ειδοποιητηριο είναι κάτι που έχει να κάνει αποκλειστικά με τα ΕΛΤΑ σαν αποδεικτικό ότι το πακέτο δεν το έχει πλέον;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα παραγγείλει πριν καμιά εβδομάδα κάτι από κίνα και τώρα μου έστειλε ο πωλητής ότι επειδή λόγο κορονοιου όλα τα δέματα για Ελλάδα έχουν γίνει suspened μου έκανε ακύρωση και full refund της παραγγελίας μου.

 

Και ρωτάω μέχρι να λήξη ο συναγερμός κορονοιου δεν μπορούμε να παραγγείλουμε τίποτα από Ιαπωνία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Είχα παραγγείλει πριν καμιά εβδομάδα κάτι από κίνα και τώρα μου έστειλε ο πωλητής ότι επειδή λόγο κορονοιου όλα τα δέματα για Ελλάδα έχουν γίνει suspened μου έκανε ακύρωση και full refund της παραγγελίας μου.

Και ρωτάω μέχρι να λήξη ο συναγερμός κορονοιου δεν μπορούμε να παραγγείλουμε τίποτα από Ιαπωνία?

Απο Κίνα έρχονται, αργούν αλλά έρχονται.

Απο Ιαπωνία δεν ξέρω.

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/8/2020 στις 1:16 ΜΜ, johnyb98 είπε

Μια ερώτηση σχετικά με παραλαβή από eBay.

Μου έρχεται από ΕΛΤΑ ειδοποιητηριο για παραλαβή. Πηγαίνω, υπογράφω το ειδοποιητηριο, και παραλαμβάνω.

Από κει και πέρα, ειδοποιείται και ο αποστολέας-πωλητης τού eBay ότι παρέλαβα, ή δεν ειδοποιείται, και το ειδοποιητηριο είναι κάτι που έχει να κάνει αποκλειστικά με τα ΕΛΤΑ σαν αποδεικτικό ότι το πακέτο δεν το έχει πλέον;

Ευχαριστώ

Εφόσον υπάρχει tracking number, μπορεί να δει σε πραγματικό χρόνο μόλις θα παραλάβεις…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. πρόσφατα έκανα μια αγορά από eBay, δημοπρασία από Αγγλία. Για κάποιο λόγο το πακέτο δεν προχώρησε,το σταμάτησαν στην Αγγλία. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά, το ebay & η μεταφορικη που συνεργάζονται φρόντισαν κ μου έγινε refund.

 

Tο ερώτημα μου είναι το εξής. Πλήρωσα με paypal , όχι balance , κατευθείαν με την κάρτα της Άλφα που εδώ συνδέσει. Ενώ στο paypal φαίνονται οι επιστροφές, ακόμη να φανούν στην τράπεζα. Το μήνυμα από Paypal έλεγε πως θα περάσουν 3-5 ημέρες ώσπου να φανεί εκεί. Το refund έγινε Τετάρτη, να υποθέσω ισχύει αυτό και θα φανεί στην τράπεζα αύριο/μεθαύριο ή θα τους πάρει ο διάολος,μήπως το καθυστερούν επίτηδες από Άλφα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, alexxkidd31 είπε

Παιδιά καλησπέρα. πρόσφατα έκανα μια αγορά από eBay, δημοπρασία από Αγγλία. Για κάποιο λόγο το πακέτο δεν προχώρησε,το σταμάτησαν στην Αγγλία. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά, το ebay & η μεταφορικη που συνεργάζονται φρόντισαν κ μου έγινε refund.

Tο ερώτημα μου είναι το εξής. Πλήρωσα με paypal , όχι balance , κατευθείαν με την κάρτα της Άλφα που εδώ συνδέσει. Ενώ στο paypal φαίνονται οι επιστροφές, ακόμη να φανούν στην τράπεζα. Το μήνυμα από Paypal έλεγε πως θα περάσουν 3-5 ημέρες ώσπου να φανεί εκεί. Το refund έγινε Τετάρτη, να υποθέσω ισχύει αυτό και θα φανεί στην τράπεζα αύριο/μεθαύριο ή θα τους πάρει ο διάολος,μήπως το καθυστερούν επίτηδες από Άλφα;

Οι επιστροφές σε ελληνικές τράπεζες μαξ μπορεί να πάρουν και 15 μερες

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Οι επιστροφές σε ελληνικές τράπεζες μαξ μπορεί να πάρουν και 15 μερες

Πω, καταστράφηκα... Πέτυχα αντίστοιχο προϊόν στο ebay αλλά τώρα δύσκολο να το αποκτήσω.Σε ευχαριστώ για την πληροφορία.

Επεξ/σία από alexxkidd31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Οι επιστροφές σε ελληνικές τράπεζες μαξ μπορεί να πάρουν και 15 μερες

Με Revolut η διαδικασία θα ήταν πιο γρήγορη; Ξέρετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...