Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

38 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Εχειςρωτησει 10 φορές το ιδιο πραγμα, σου εχω πει γίνεται.

Πατα το κουμπι που λεει "προσωρινή παράλειψη" κσι θα πληρώσεις με τις επιλογές μετατροπής 

IMG_20200601_140446.jpg

 

Και εγώ σου έχω πει τόσες φορές ότι ναι γίνεται να το διαγράψεις μια φορά αλλά την επόμενη φορά που θα πας να αγοράσεις κάτι στο ebay μέσω paypal αν δεν το απομνημονεύσεις πάλι δεν θα σε αφήνει να αγοράσεις τίποτα μέσω paypal.

 

Και ορίστε παρακάτω 3 φώτος που δείχνουν την διαδικασία όταν κάνω αυτό που λες πιο πάνω.

Ακόμα και "maybe later" που διαλέγω στην δεύτερη φώτο στην τρίτη φώτο θα δεις ότι δεν μπορώ να διαλέξω πουθενά να κάνει την μετατροπή η τράπεζα μου και όχι το paypal.

ebay1.jpg

ebay2.jpg

ebay3.jpg

 

Ακόμα και όταν δοκίμασα να επιλέξω το "Card issuer will determine your exchange rate
Change" και έκανα ξανά paypal log in(Γιατί μου το ζήτησε) με πήγαινε στο ebay και πάντα μου έβγαζε το λάθος της παρακάτω φώτο όσες φορές και να το δοκίμασα.

 
ebay4.jpg
Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Paragontas-x είπε

 

Και εγώ σου έχω πει τόσες φορές ότι ναι γίνεται να το διαγράψεις μια φορά αλλά την επόμενη φορά που θα πας να αγοράσεις κάτι στο ebay μέσω paypal αν δεν το απομνημονεύσεις πάλι δεν θα σε αφήνει να αγοράσεις τίποτα μέσω paypal.

Και ορίστε παρακάτω 3 φώτος που δείχνουν την διαδικασία όταν κάνω αυτό που λες πιο πάνω.

Ακόμα και "maybe later" που διαλέγω στην δεύτερη φώτο στην τρίτη φώτο θα δεις ότι δεν μπορώ να διαλέξω πουθενά να κάνει την μετατροπή η τράπεζα μου και όχι το paypal.

ebay1.jpg

ebay2.jpg

ebay3.jpg

Ακόμα και όταν δοκίμασα να επιλέξω το "Card issuer will determine your exchange rate
Change" και έκανα ξανά paypal log in(Γιατί μου το ζήτησε) με πήγαινε στο ebay και πάντα μου έβγαζε το λάθος της παρακάτω φώτο όσες φορές και να το δοκίμασα.

 
ebay4.jpg

Οκ προπονησου τοτε χάσε και κανένα ευρουδακι για να μάθεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παιδιά καλησπέρα. Είναι ebay seller και τον τελευταίο 1-1.5 μήνα ότι έχω στείλει σε Αμερική και Καναδά με tracking number δείχνει το σύστημα μέχρι το σημείο που φεύγει από το cargo center της Αθήνας.  Δεν δείχνει τπτ περισσότερο πόσο μάλλον παράδοση. Από ότι ήξερα αυτό συνέβαινε στο Καναδά γτ δεν τους δίνουν feedback. Το θέμα είναι ότι έχω disputes λόγω μη παράδοσης από αγοραστές και δεν μπορώ να αποδείξω ότι τα έχουν παραλάβει. Καμμία ιδέα κανεις; ξέρουμε με τι εταιρία συνεργάζονται τα ΕΛΤΑ σε ηπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,έχω κάνει σχεδόν 200παραγγελίες από ebay αλλά πάντα ήταν ψιλοπράγματα. Ήρθε η ώρα να πάρω έναν φακό για φωτογραφική μηχανή και θα έρθει από Κίνα (Standard International Shipping). Η τιμή είναι 36USD και με κουπόνι που έχω θα πάει στα 26USD. Αν μπει τελωνείο και τους στείλω το αποδεικτικό από το paypal μπορείτε να μου πείτε πόσο θα πληρώσω;

Edit Ακόμα ένα 20άρι περίπου;Σωστά τα υπολόγισα;

Επεξ/σία από skoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2020 στις 10:43 ΜΜ, alexispsa είπε

Παιδιά καλησπέρα. Είναι ebay seller και τον τελευταίο 1-1.5 μήνα ότι έχω στείλει σε Αμερική και Καναδά με tracking number δείχνει το σύστημα μέχρι το σημείο που φεύγει από το cargo center της Αθήνας.  Δεν δείχνει τπτ περισσότερο πόσο μάλλον παράδοση. Από ότι ήξερα αυτό συνέβαινε στο Καναδά γτ δεν τους δίνουν feedback. Το θέμα είναι ότι έχω disputes λόγω μη παράδοσης από αγοραστές και δεν μπορώ να αποδείξω ότι τα έχουν παραλάβει. Καμμία ιδέα κανεις; ξέρουμε με τι εταιρία συνεργάζονται τα ΕΛΤΑ σε ηπα;

To ιδιο συμβαίνει κι εδω οταν παραγγελνουμε πράγματα, συνήθως εχουμε πληροφορίες για το δεμα μεχρι τη στιγμη που θα φυγει απο τη χώρα αποστολής. Ισως τα ελτα σου απαντησουν γιατι συμβαίνει αυτο.

Τα ελτα λογικά θα συνεργαζονται με τα  USPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Τις προάλες έκανα ακύρωση σε μια παραγγελία μου ,μου επέστρεψε τα χρήματα σύμφωνα με το ebay , αλλα δεν τα έχουν μπει ούτε στον τραπεζικό μου λογαριασμό ούτε στο paypal μου...

Αλλα μου ήρθε email οτι μου τα έβαλε στην visa , δλδ μπορώ να τα χρησιμοποιήσω στην επόμενη συναλλαγή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2020 στις 9:39 ΠΜ, poseidon98 είπε

Καλησπέρα 

Τις προάλες έκανα ακύρωση σε μια παραγγελία μου ,μου επέστρεψε τα χρήματα σύμφωνα με το ebay , αλλα δεν τα έχουν μπει ούτε στον τραπεζικό μου λογαριασμό ούτε στο paypal μου...

Αλλα μου ήρθε email οτι μου τα έβαλε στην visa , δλδ μπορώ να τα χρησιμοποιήσω στην επόμενη συναλλαγή? 

Τα χρήματα θα μπουν εκεί από όπου τα τράβηξαν.

Αν πλήρωσες με κάρτα Visa θα επιστραφούν εκεί…

Αν πλήρωσες με PayPal, όπου αυτό με την σειρά του τα τράβηξε από κάρτα Visa, θα επιστραφούν μέσω του PayPal στην κάρτα Visa…

Την συναλλαγή της επιστροφής θα την δεις και στο PayPal αλλά και μέσα στο e-Banking σου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια εχει ασχοληθει κανεις με τις δημοπρασιες του ebay? Σε περιπτωση που κερδισω μια δημοπρασια που δεν την θελω τι γινεται καθως χθες που το ανακαλυψα πατουσα σε οτι εβρισκα σε καλη τιμη δημοπρασια και σε 1 απο ολες αυτες ειναι μια καρτα γραφικων που δεν ειδα οτι εχει προβλημα και φαινεται να κερδιζω απο εχθες το απογευμα αλλα εγω δεν ειχα δει οτι εχει προβλημα οταν εκανα το bid. Επισης δεν εχω αγορασει ποτε κατι απο ebay με αποτελεσμα να μην εχω βαλει ποτε λογαριασμο paypal ή καρτα στο ebay. Μπορει να με υποχρεωσει να αγορασω ενα προϊον που δεν θελω σε περιπτωση που κερδισω την δημοπρασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, masterone είπε

Παιδια εχει ασχοληθει κανεις με τις δημοπρασιες του ebay? Σε περιπτωση που κερδισω μια δημοπρασια που δεν την θελω τι γινεται καθως χθες που το ανακαλυψα πατουσα σε οτι εβρισκα σε καλη τιμη δημοπρασια και σε 1 απο ολες αυτες ειναι μια καρτα γραφικων που δεν ειδα οτι εχει προβλημα και φαινεται να κερδιζω απο εχθες το απογευμα αλλα εγω δεν ειχα δει οτι εχει προβλημα οταν εκανα το bid. Επισης δεν εχω αγορασει ποτε κατι απο ebay με αποτελεσμα να μην εχω βαλει ποτε λογαριασμο paypal ή καρτα στο ebay. Μπορει να με υποχρεωσει να αγορασω ενα προϊον που δεν θελω σε περιπτωση που κερδισω την δημοπρασια?

Κανονικά πρέπει να πληρώσεις για να σου γίνει μάθημα… (ακούς εκεί να πατάς σε οτιδήποτε…)

Τώρα στείλε μήνυμα στον πωλητή εξηγώντας του την κατάσταση όμορφα και ήρεμα και ζήτησε του ευγενικά να ακυρώσει την πώληση…

Διαφορετικά θα φάει ο λογαριασμός σου «ποινή» από το ebay.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, andreas1gr είπε

Κανονικά πρέπει να πληρώσεις για να σου γίνει μάθημα… (ακούς εκεί να πατάς σε οτιδήποτε…)

Τώρα στείλε μήνυμα στον πωλητή εξηγώντας του την κατάσταση όμορφα και ήρεμα και ζήτησε του ευγενικά να ακυρώσει την πώληση…

Διαφορετικά θα φάει ο λογαριασμός σου «ποινή» από το ebay.

Επειδη η δημοπρασια θελει αλλη μια μερα για να τελειωσει και μπορει να με χτυπησει καποιος να του στειλω πριν τελειωσει ή αφου τελειωσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, masterone είπε

Επειδη η δημοπρασια θελει αλλη μια μερα για να τελειωσει και μπορει να με χτυπησει καποιος να του στειλω πριν τελειωσει ή αφου τελειωσει?

Αν δεν έχουν περάσει οι τελευταίες 12 ώρες μπορείς να ανακαλέσεις το «κτύπημα» Retracting a bid...

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα,θελω την βοηθεια σας σχετικα με μια παραγγελια που εχω κανει απο το εβαυ. Στις 1/7 την εκανα και δεν την εχουν κανει ακομα shipped. Να σας οτι πριν την παραγγελια ηταν 'only one' η κατασταση. Θεωρω οτι ειναι μεγαλο το διαστημα των 6 ημερων κ μαλλον δεν το ειχε καν το προιον,εχω δικαιωμα αυτη τη στιγμη να ζητησω τα χρηματα πισω?
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, λίγη βοήθεια θα ήθελα σχετικά με επιστροφή χρημάτων.

Έχω κάνει κάποιες παραγγελίες τέλη Ιανουαρίου-αρχές Φεβρουαρίου που δεν έχουν έρθει ακόμα και θέλω να ζητήσω refund πριν περάσει το 6μηνο.

Όμως εκτός από 2-3 αντικείμενα, τα υπόλοιπα όταν κάνω search με τον item number δεν μου τα "βρίσκει" κι έτσι δεν μπορώ να προχωρήσω στη σχετική διαδικασία για επιστροφή χρημάτων μέσω ebay.

Έχει κανείς ιδέα τι μπορώ να κάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Beth13 είπε

Παιδιά, λίγη βοήθεια θα ήθελα σχετικά με επιστροφή χρημάτων.

Έχω κάνει κάποιες παραγγελίες τέλη Ιανουαρίου-αρχές Φεβρουαρίου που δεν έχουν έρθει ακόμα και θέλω να ζητήσω refund πριν περάσει το 6μηνο.

Όμως εκτός από 2-3 αντικείμενα, τα υπόλοιπα όταν κάνω search με τον item number δεν μου τα "βρίσκει" κι έτσι δεν μπορώ να προχωρήσω στη σχετική διαδικασία για επιστροφή χρημάτων μέσω ebay.

Έχει κανείς ιδέα τι μπορώ να κάνω; 

Το εβαυ ειναι λιγότερο απο 6μηνο, τωρα πόσο δεν θυμάμαι.

Θα πας στο παυπαλ και θα κάνεις dispute.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...