Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Το εβαυ ειναι λιγότερο απο 6μηνο, τωρα πόσο δεν θυμάμαι.

Θα πας στο παυπαλ και θα κάνεις dispute.

Thanks. Το σκεφτόμουν σαν τελευταία λύση, και όπως φαίνεται είναι η μόνη λύση πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά, έκανα 3 παραγγελίες από το ebay, άλλα μήπως δεν έπρεπε; τα έστειλαν λέει τα δέματα άλλα θα αργήσουν το θέμα είναι θα έρθουν; μου βγάζει αυτό, μήπως ακυρώθηκαν;

Χωρίς τίτλο.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, panos0100 είπε

Καλησπέρα παιδιά, έκανα 3 παραγγελίες από το ebay, άλλα μήπως δεν έπρεπε; τα έστειλαν λέει τα δέματα άλλα θα αργήσουν το θέμα είναι θα έρθουν; μου βγάζει αυτό, μήπως ακυρώθηκαν;

Χωρίς τίτλο.jpg

13 Ιουλίου και βιάζεσαι να παραλάβεις;;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, andreas1gr είπε

13 Ιουλίου και βιάζεσαι να παραλάβεις;;;; 

απλά μου έκανε εντύπωση το κόκκινο, σαν ακύρωση μοιάζει, ας φτάσει μέχρι Σεπτέμβρη και αν δούμε ότι δεν έρχονται τα πράγματα θα ζητήσω λεφτά πίσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panos0100 είπε

απλά μου έκανε εντύπωση το κόκκινο, σαν ακύρωση μοιάζει, ας φτάσει μέχρι Σεπτέμβρη και αν δούμε ότι δεν έρχονται τα πράγματα θα ζητήσω λεφτά πίσω 

Συγουρα τα χρήματα δεν τα χάνεις, αλλά ένα μεγάλο μέρος από τις αγορές από Κίνα μεριά, κάνουν 3 μήνες τώρα πια για να έρθουν... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/7/2020 στις 6:47 ΜΜ, andreas1gr είπε

Συγουρα τα χρήματα δεν τα χάνεις, αλλά ένα μεγάλο μέρος από τις αγορές από Κίνα μεριά, κάνουν 3 μήνες τώρα πια για να έρθουν... 

Μη το δένεις και κόμπο...
Πριν λίγες μέρες  έχασα 250 ευρώ
Κάνω την αγορά πληρώνω  ο πωλητής δεν στέλνει και καλά ότι είναι διακοπές περνάνε 20 μέρες τον μαυρίζω στην αξιολόγηση μάγκας  βάζει σε ένα κουτί ένα άσχετο πράγμα μηδενικής αξίας που δεν ταίριαζε ούτε καν στα κιλά  ισα για να πάρει το tracking number το στέλνει αφαιρεί το ebay την αξιολόγηση  φτάνει σε εμένα το βλέπω ανοίγω υπόθεση και η απάντηση του ebay "ναι το βλέπουμε ότι έχεις δίκιο δεν ταιριάζει στα κιλά αλλά ας πρόσεχες...θα τον αξιολογήσουμε στο τέλος του χρόνου !!!!" ΑΝ είχες αγοράσει με paypal ΑΝ δεν ήταν ανάδρομος ο ερμής ΑΝ είχε η βάβω μου αρχ@#$$ια..μπορεί κάτι να κάναμε......
Και βρίσκομαι μ@λ@κ@ς να έχω χάσει 250 ευρώ και ο τύπος κυριος με το ποσοστό από 94% που τον είχα ρίξει στο 100% και δεν τρέχει τίποτα !!!!

Έκανα 100+ αγορές το χρόνο ορκίστηκα να μη ξαναπεράσω της 5.

Η ασφάλεια πλέον που παρέχει στης αγορές είναι εφάμιλλη με μια απλή σελίδα του inernet

 

Επεξ/σία από kostas421
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα μου έτυχε κάτι (για πρώτη φορά) και θα ήθελα την γνώμη σας.Έχω κάνει πάρα πολλές αγορές με ebay ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα εκτός από την τελευταία φορα.Πήρα μια ζάντα που κατά τον έλεγχο διαπιστώθηκε ότι είναι στραβή κάτι που δεν αναφέρθηκε από τον πωλητή (προφανώς).Θα μπορούσα να την στείλω πίσω ,κάνοντας μια μικρή αναζήτηση για κόστος αποστολής σε διάφορους είδα ότι το ποσό που απαιτείται είναι αρκετά μεγάλο σε φάση που να μην συμφέρει να το στείλω πίσω.

Αν μου ζητήσει ο πωλητής (μετά από επικοινωνία μαζί του) να του την στείλω και του απαντήσω αρνητικά (αναφέροντας το κόστος) και παράλληλα κάνοντας dispute στο paypal καθώς αυτό που παρέλαβα δεν αντικατοπτρίζει την περιγραφή ,έχω ελπίδες  να κλείσει το case υπέρ μου τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kostas421 είπε

Μη το δένεις και κόμπο...
Πριν λίγες μέρες  έχασα 250 ευρώ
Κάνω την αγορά πληρώνω  ο πωλητής δεν στέλνει και καλά ότι είναι διακοπές περνάνε 20 μέρες τον μαυρίζω στην αξιολόγηση μάγκας  βάζει σε ένα κουτί ένα άσχετο πράγμα μηδενικής αξίας που δεν ταίριαζε ούτε καν στα κιλά  ισα για να πάρει το tracking number το στέλνει αφαιρεί το ebay την αξιολόγηση  φτάνει σε εμένα το βλέπω ανοίγω υπόθεση και η απάντηση του ebay "ναι το βλέπουμε ότι έχεις δίκιο δεν ταιριάζει στα κιλά αλλά ας πρόσεχες...θα τον αξιολογήσουμε στο τέλος του χρόνου !!!!" ΑΝ είχες αγοράσει με paypal ΑΝ δεν ήταν ανάδρομος ο ερμής ΑΝ είχε η βάβω μου αρχ@#$$ια..μπορεί κάτι να κάναμε......
Και βρίσκομαι μ@λ@κ@ς να έχω χάσει 250 ευρώ και ο τύπος κυριος με το ποσοστό από 94% που τον είχα ρίξει στο 100% και δεν τρέχει τίποτα !!!!

Έκανα 100+ αγορές το χρόνο ορκίστηκα να μη ξαναπεράσω της 5.

Η ασφάλεια πλέον που παρέχει στης αγορές είναι εφάμιλλη με μια απλή σελίδα του inernet

Όταν παρέλαβες τράβηξες βίντεο καθώς άνοιγες το δέμα...;;;;; 

Τι όχι...;;;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Όταν παρέλαβες τράβηξες βίντεο καθώς άνοιγες το δέμα...;;;;; 

Τι όχι...;;;;; 

Τι να το κάνω το βίντεο? να αποδείξω τη και σε πιον??? Το πακέτο που έλαβα ζυγίζει 1,2 κιλά και αυτό που παρήγγειλα ζυγίζει  πάνω από 3..το ξέρει το Ebay του έστειλα φωτο  συμφώνησε ότι είναι έτσι ότι έχω δίκιο αλλά ας πρόσεχα μου είπε...εμείς δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα πήγαινε να τον κυνηγήσεις μέσω της τράπεζας...
Και μη μου πεις ότι μέσω paypal θα μου γυρνούσε τα χρήματα το ebay γιατί θα βάλω τα γέλια!!!
Το λαμόγιο μου είπε στείλε  το πακέτο να σου επιστρέψω τα χρήματα.... Τη να του επιστρέψω?  ένα χαζοπλαστικό που μου έστειλε? βγάζεις άκρη?
Τους λέω να τον πιέσουν να μου επιστρέψει τα χρήματα αφού είδαν ότι έχω δίκιο. Φοβούνται μη χαλάσουν τη ζαχαρένια του!!!
Δεν τους ενδιαφέρει αν θα χάσουν έναν αγοραστή τους νοιάζει ο πωλητής που θα τους φέρει-κοροϊδέψει άλλους 10. γιατί είναι σίγουρο πως θα το ξανακάνει αφού γλυκάθηκε και είδε ότι το ebay  έχει καταντήσει μπάτε σκύλοι αλέστε αφού του είπαν και μπράβο από τη στιγμή που του πήγαν το ποσοστό πάλι 100%
Είδη της τελευταίες μέρες η αγορές που έκανα ήταν όλες εκτός ebay... στο διάολο......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kostas421 είπε

βάζει σε ένα κουτί ένα άσχετο πράγμα μηδενικής αξίας που δεν ταίριαζε ούτε καν στα κιλά  ισα για να πάρει το tracking number το στέλνει

Σου έστειλε όπως λες κάτι μηδενικής αξίας... 

Αν είχες ένα βίντεο όταν άνοιγες το δέμα για να δείξεις τι παρέλαβες, όλα θα είχαν τελειώσει υπέρ σου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Σου έστειλε όπως λες κάτι μηδενικής αξίας... 

Αν είχες ένα βίντεο όταν άνοιγες το δέμα για να δείξεις τι παρέλαβες, όλα θα είχαν τελειώσει υπέρ σου...

Το είπα και πιο πάνω ότι το ebay  ξέρει ακριβώς τη έγινε και ότι το δέμα δεν είχε αυτό που παρήγγειλα λόγω βάρους το τσεκάρανε και μου λένε όντως έχεις δίκιο έπρεπε να είναι 3+ κιλά και όχι 1,2.. τους λέω στη διάθεση σας τα email με της συνομιλίες μας για να καταλάβεται ακόμα καλύτερα τη έχει γίνει.... όχι μου λένε δεν χρειάζεται μας φτάνει αυτό.........Ας προσεχες.....Μα θα ήμουν χαζός να έκανα όοοοολοι αυτή τη μανούρα αν επερνα το σωστό δέμα...

Αυτό που με τρελαίνει είναι ότι ξέρουν πως έχουν τα πράγματα και του χαϊδεύουν τα αυτιά...

Κάνω αγορές 12 χρόνια εδώ και 3-4 έχουν χαλαρώσει πολύ τα πράγματα με τους πωλητές. Κάποτε έβλεπες ποσοστά  80-90% τώρα δεν υπάρχει κανένας κάτω από 99%... Η περιπτώσεις σαν της δικιά μου που παλιότερα θα είχε και αποπομπή του πωλητή τώρα έχει επιβράύβευση!!

Επεξ/σία από kostas421
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostas421 είπε

Και μη μου πεις ότι μέσω paypal θα μου γυρνούσε τα χρήματα το ebay γιατί θα βάλω τα γέλια!!!

Τα χρήματα δεν θα σου τα επέστρεφε το ebay αλλά το paypal...

Φαντάσου ότι το ebay είναι το insomnia...Εσύ αγοράζεις κάτι από ένα site που απλά φιλοξενεί την αγγελία..Αν ο πωλητής σε εξαπατήσει κανένα insomnia/ebay δεν θα σου επιστρέψει τα χρήματα. Το μόνο που θα κάνει είναι να αφήσει την αξιολόγησή σου ή να διαγράψει τον χρήστη... Η τράπεζα/paypal θα σου επιστρέψει τα χρήματα... Αφού έχεις τα στοιχεία του βάρους θα σου πρότεινα να μιλήσεις με την τράπεζα...Δεν έχεις κάτι να χάσεις..

Υ.Γ. Με το paypal θα είχες πάρει τα λεφτά σου πίσω σίγουρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δηλώνουμε ότι θέλουμε πληρες refund για προϊόν που παραλάβαμε αλλά δεν δουλευε γιατί μου βγάζει μόνο την δυνατότητα για μερικό refund όχι για πλήρες και στο PayPal(Αφού με αυτό το αγόρασα) που δοκίμασα το ίδιο μου βγάζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλος αγόρασε για 200ευρω ενα πρόγραμμα που τελικά στα αρχεία εχει και ενα φάκελο crack :P ο πωλητης λεει τα δικά του , να ανοιξουμε case ebay η απευθειας paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2020 στις 11:17 ΜΜ, kostas421 είπε

Έκανα 100+ αγορές το χρόνο ορκίστηκα να μη ξαναπεράσω της 5.

Η ασφάλεια πλέον που παρέχει στης αγορές είναι εφάμιλλη με μια απλή σελίδα του inernet

Έκανες 100 αγορές τον χρόνο απο Ebay, χωρίς Paypal?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...