Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 minutes ago, NikosKallithea said:

Δηλαδη ο Αμερικανός ζήλεψε την κάρτα την δικιά σου.

Δεν σου κανει καμια εντύπωση;

Με ελτα στείλε, φτηνότερο δεν θα βρεις

Μεσω ebay ειναι, εχει καλες αξιολογησεις, η καρτα ειναι 3dfx voodoo, συλλεκτικη

ΕΛΤΑ οπως στελνουμε δεμα εσωτερικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 ώρες πριν, myst77 είπε

Μεσω ebay ειναι, εχει καλες αξιολογησεις, η καρτα ειναι 3dfx voodoo, συλλεκτικη

ΕΛΤΑ οπως στελνουμε δεμα εσωτερικο;

Εσωτερικό; Αφού Αμερική δε θέλεις να τη στείλεις είπες; Εξωτερικό είναι αυτό.

Θα χρειαστεί να κάνεις τη διαδικασία online μέσω web labelling διαφορετικά δε θα σου παραλάβουν το δέμα τα ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα παιδιά. Έχω κάνει μια παραγγελία από ebay.com. To προϊόν στάλθηκε από Βέλγιο. Ωστόσο η μεταφορική είναι το Αustralian Post και από 18 Αυγούστου που έκανα την παραγγελία δεν έχω καμία ενημέρωση πέραν του tracking number. 

Εκτιμώμενη παράδοση γράφει 3 Σεπτεμβρίου. Έχει κάποιος, κάποια ανάλογη εμπειρία?? Να αρχίσω να ανησυχώ ή συνηθίζεται??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να αρχίσεις να ανησυχείς 6 μέρες μετά την παραγγελία και 10 μέρες πριν την λήξη της προθεσμίας; 😟 Δεν ξέρω, εσύ τι λες, συνηθίζεται;

Τι σε νοιάζει εξάλλου; Αν δεν έρθει μέχρι τότε ανοίγεις υπόθεση και παίρνεις τα λεφτά σου πίσω.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, micos000 είπε

Να αρχίσεις να ανησυχείς 6 μέρες μετά την παραγγελία και 10 μέρες πριν την λήξη της προθεσμίας; 😟 Δεν ξέρω, εσύ τι λες, συνηθίζεται;

Τι σε νοιάζει εξάλλου; Αν δεν έρθει μέχρι τότε ανοίγεις υπόθεση και παίρνεις τα λεφτά σου πίσω.

Ρητορικό ήταν το ερώτημα. Το θέμα είναι ότι ο πωλητής ήταν γνωστή εταιρεία ρουχισμού και όχι ιδιώτης

Έπειτα, έχω ενοχλήσει το  ebay 2 φορές και μου λέει λίγο πολύ να μην ανησυχώ. 

Εμένα προσωπικά μου φάνηκε κουφό εξαρχής το Australian Post....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, ακούγεται περίεργο να περιμένεις από Βέλγιο και να σου βγάζει για Αυτραλιανό ταχυδρομείο.

Εσένα δεν σε απασχολεί το θέμα όμως. Αν είναι να έρθει από Αυστραλία δεν υπάρχει περίπτωση να έρθει σε 20 μέρες οπότε ανοίγεις υπόθεση.

14 λεπτά πριν, sxetikos13 είπε

Ρητορικό ήταν το ερώτημα.

btw, τα ρητορικά ερωτήματα δεν περιμένουν απάντηση οπότε τζάμπα απάντησα (πλάκα κάνω φυσικά). :D

Αναφορά σε κείμενο

Ρητορική ερώτηση.

Ερώτηση που διατυπώνεται σαν σχήμα λόγου κι όχι για να απαντηθεί, διότι η απάντηση είναι αυτονόητη ή περιττή και υποδηλώνεται ή υπονοείται με την ερώτηση

 

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Ναι, ακούγεται περίεργο να περιμένεις από Βέλγιο και να σου βγάζει για Αυτραλιανό ταχυδρομείο.

Εσένα δεν σε απασχολεί το θέμα όμως. Αν είναι να έρθει από Αυστραλία δεν υπάρχει περίπτωση να έρθει σε 20 μέρες οπότε ανοίγεις υπόθεση.

btw, τα ρητορικά ερωτήματα δεν περιμένουν απάντηση οπότε τζάμπα απάντησα (πλάκα κάνω φυσικά). :D

 

Βασικά τώρα που το βλέπω έχει δώσει και ένα κωδικό tracking number (?) που ξεκινάει με EBAYDE...

Και στο parcelapp αυτό εμφανίζεται ως next tracking number...

Γενικά η φάση είναι ο,τι να ναι.. Ή που θα μου έρθει χωρίς ειδοποίηση καμία ή που έχει πάει αλλού για αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, bill_viper said:

Εσωτερικό; Αφού Αμερική δε θέλεις να τη στείλεις είπες; Εξωτερικό είναι αυτό.

Θα χρειαστεί να κάνεις τη διαδικασία online μέσω web labelling διαφορετικά δε θα σου παραλάβουν το δέμα τα ΕΛΤΑ.

εννοουσα αν η διαδικασια ειναι αντιστοιχη με αποστολες εσωτερικου.
τελικα πηγα σε ΕΛΤΑ, την εστειλα μεσω  web labelling, κοστος μεταφορικων 14.30€ (!!!), επειδη ηταν μικρο το κουτι και εφυγε σαν γραμμα.
Εγινε η πληρωμη απο τον αγοραστη στο ebay, εβαλα tracking number και φαινεται στο ebay. Περιμενω παραλαβη απο τον αλλον και να πιστωθουν μετα τα λεφτα απο ebay (ειναι on hold)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, sxetikos13 είπε

Βασικά τώρα που το βλέπω έχει δώσει και ένα κωδικό tracking number (?) που ξεκινάει με EBAYDE...

Και στο parcelapp αυτό εμφανίζεται ως next tracking number...

Γενικά η φάση είναι ο,τι να ναι.. Ή που θα μου έρθει χωρίς ειδοποίηση καμία ή που έχει πάει αλλού για αλλού.

Update: O πωλητής μου απάντησε το κάτωθι:

Thanks for your email..

The goods in our S***** Ebay store are sent from our warehouse in Belgium with GLS to our customers in Greece, not with Australia Post.

The GLS tracking number is ************

The delivery time is usually between 3 - 5 working days from dispatch, but delivery to Greece can take longer than this and it can take up to 10 working days. Therefore we ask you for a little patience.

If you have not received anything by the time this period expires, please open a non-receipt case on Ebay for the specific items you are missing.

Thank you for your understanding.

Mε δουλεύει ή να περιμένω?? Στο site της ebay γράφει Australia Post... Στο δε GLS όταν μπαίνω και βάζω το tracking number μου βγάζει το εξής μήνυμα: The parcel data was entered into the GLS IT system; the parcel was not yet handed over to GLS.

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει??

Στην Ελλάδα η GLS συνεργάζεται με την ACS. Να απευθυνθώ εκεί ή όχι??

 

Επεξ/σία από sxetikos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί είναι η πρώτη αγορά μου από ebay και δεν ξέρω τι πρέπει να προσέξω;
θέλω να πάρω κάτι γυαλιά που είναι μοντέλο αρκετών χρόνων και υπάρχουν μόνο μερικά κομμάτια σε όλο το internet
από τη μία σκέφτομαι ότι είναι χρόνια κατηργημένο μοντέλο οπότε θα θέλουν να τα ξεφορτωθούν αλλά από την άλλη η τιμή είναι υπερβολικά χαμηλή και φοβάμαι οπότε για αυτό ήθελα να ρωτήσω
(όλες οι αγγελίες τα έχουν φθηνά αλλά αυτή που σκέφτομαι να πάρω τα έχει αρκετά χαμηλότερα)

οι πληροφορίες της αγγελίας είναι

seller assumes all responsibility for this listing
ebay international shipping
located in ... unites states

99.5% positive feedback
3.9K items sold
joined august 2017
responds within 6 hours

πώς μπορώ να είμαι καλυμμένος αν είναι απατεώνες; ποια είναι η πιο ασφαλής μέθοδος πληρωμής και σε ποιες περιπτώσεις με / δεν με καλύπτει;

το προϊόν κοστίζει γύρω στα 26 ευρώ και γύρω στα 30 ευρώ είναι τα μεταφορικά
υπολογίζω / ελπίζω ότι θα πληρώσω μόνο φπα στα 26 ευρώ αλλά όχι στα μεταφορικά και πως θα πληρώσω έξοδα εκτελωνισμού αλλά όχι δασμούς καθώς το ποσό ανήκει στην χαμηλή κλίμακα
επίσης διάβασα ότι πρέπει να αποφύγω να επιλέξω courier για τη μεταφορά
any help appreciated

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αρχή, η μόνη ασφαλής πληρωμή στο ebay είναι με paypal.

Δεύτερον, αν περάσει τελωνείο, στον εκτελωνισμό υπολογίζεται η τιμή cif, δηλαδή η αξία του προϊόντος + τα μεταφορικά και η χρέωση είναι τα έξοδα παράστασης + το φπα σε όλο το ποσό (και τα μεταφορικά).

Οπότε πρέπει να επικοινωνήσεις με τον πωλητή πρώτα για το αν θα καταθέσει την φόρμα για την εισαγωγή προϊόντων εκτός Ευρωπαϊκής ένωσης και θα καταθέσει και το φπα στην Ελλάδα για να μην πάει τελωνείο. Αν είναι εταιρία, αυτά τα αναλαμβάνει συνήθως το τμήμα logistics, αλλά αν είναι ιδιώτης... πρόσεχε.

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, micos000 είπε

Για αρχή, η μόνη ασφαλής πληρωμή στο ebay είναι με paypal.

- το paypal θα με καλύψει δηλαδή σε περίπτωση απάτης;

- δεν κατάλαβα τι γράφεις στην δεύτερη παράγραφο
μέχρι τώρα νόμιζα ότι όλα τα δέματα εκτός εε περνάνε τελωνείο και έχουν έξοδα εκτελωνισμού δηλαδή δεν υπάρχει ερώτημα "αν περάσει τελωνείο"
και ότι η διαφορά στα δέματα που έρχονται με εταιρεία courier είναι ότι πληρώνει το courier στο τελωνείο αντί να πληρώσει απευθείας ο παραλήπτης (αλλά το δέμα πάλι περνάει τελωνείο και το courier χρεώνει και τα έξοδα του τελωνείου και την διαδικασία extra)
εκτός αν εννοείς το αν θα μπουν δασμοί
από όσο γνωρίζω αφού η αξία + τα μεταφορικά βρίσκονται στη χαμηλή κλίμακα κάτω των 150, δεν μπαίνουν δασμοί
και από όσο γνωρίζω στη χαμηλή κλίμακα ο φπα δεν υπολογίζεται στη cif (δεν υπάρχει cif για τη χαμηλή κλίμακα) αλλά στην αξία του προϊόντος χωρίς τα μεταφορικά
αντίθετα στην κλίμακα που δασμολογείται ο φπα υπολογίζεται στη cif αξιά προϊόντος + μεταφορικά + ασφάλιση
δεν έχω επίσημη πηγή όμως (βρήκα κάποια πράγματα αλλά γράφουν ολόκληρη την νομοθεσία και δεν τα χω διαβάσει ακόμη) έχουν αλλάξει αυτά;

- ioss λέγεται αυτό; αλλά πως θα μπορέσω να ζητήσω αποδεικτικό αυτού πριν αγοράσω; να τον ρωτήσω απλά και αν πει "προφορικά" ναι να προβώ στην αγορά και τότε να ζητήσω το αποδεικτικό;

edit: με τον πωλητή επικοινωνώ μέσα από το ebay ή με email;

- το seller assumes all responsibility for this listing είναι συνηθισμένο ή κόκκινο λαμπάκι;

ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από grab
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν υπάρχει ατελές δέμα  εκτός Ε. Ε. Το τελωνείο ισχύει από το 1ο λεπτό πλέον. 

Το pay pal Θα Σε καλύψει αν δεν έρθει το δέμα έγκαιρα. Αν είναι απάτη θα πρέπει να παρέμβει το eBay αλλά θα κάνεις video unpacking για να μπορέσεις να το αποδείξεις. 

Το "αν περάσει τελωνείο" ήταν για την περίπτωση που καταβληθεί το ioss (δεν θυμόμουν πως λεγόταν) από τον πωλητή. 

Το seller assumes σημαίνει ότι ο πωλητής είναι υπεύθυνος για αυτά που πουλάει και είναι πάγια τακτική του ebay. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/08/2023 at 11:48, johnmar said:

Καλημέρα, το δέμα έφτασε την Παρασκευή και δεν πλήρωσα απολύτως τίποτα. 

Καλημέρα, από τη στιγμή που ΔΕΝ προπλήρωσες import charges και σου ήρθε χωρίς επιπλέον χρέωση, είσαι απλά τυχερός, δεν είναι ο κανόνας δηλαδή να συμβαίνει έτσι (σε περίπτωση μελλοντικών αγορών με αυτόν τον τρόπο)

enjoy!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...