Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήθελα μια  σβελτη απάντηση γιατί ήταν μονο ενα τελευταίο κομμάτι σε στοκ οπότε αφού δεν απάντησε κάνεις πήρα το ρίσκο και το παράγγειλα. 
Παρόλα αυτά θα ενημερώσω για την εξέλιξη της παραγγελίας μέχρι να παραλάβω για να ξέρετε και σεις τι γίνετε.
Φίλε drakulias σ ευχαριστώ για την απάντηση anyway. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, johnmar said:

Ήθελα μια  σβελτη απάντηση γιατί ήταν μονο ενα τελευταίο κομμάτι σε στοκ οπότε αφού δεν απάντησε κάνεις πήρα το ρίσκο και το παράγγειλα. 
Παρόλα αυτά θα ενημερώσω για την εξέλιξη της παραγγελίας μέχρι να παραλάβω για να ξέρετε και σεις τι γίνετε.
Φίλε drakulias σ ευχαριστώ για την απάντηση anyway. 

βασικά τώρα στο checkout σου έβγαλε καθόλου import charges; κι όχι μόνο vat;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι τίποτα άλλο δε μου βγάλε να πληρώσω. Η αποστολη στάλθηκε με Usps προς το κέντρο του GSP στο Chicago και απο κει και περα ελπίζω να σταλεί με ταχυδρομείο αντι για Κουριερ αλλιως βλέπω να τον πιω. 

 

Screenshot_20230804_134341.jpg

Επεξ/σία από johnmar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαδικασία "μυρίζει" τελωνείο και ελτα. Θα δείξει, ενημέρωσε να έχουμε εικόνα και οι υπόλοιποι.

Αν ακολουθήσει την πορεία όπως αναφέρω παραπάνω, τότε ΔΕΝ αντικατέστησε το GSP με το EIS, αλλά το κατήργησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι, τουλάχιστον να την πληρώσω φθηνά τη νύφη.
Ερώτηση, αυτό το Vat που πλήρωσα στην αγορά τι ακριβώς είναι? διότι το προϊόν δεν είναι καινούριο αλλα μεταχειρισμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, για αγορά από Γερμανία μέσω ebay αντικείμενα 300€ περίπου, με DHL, υπάρχουν έξτραδακια στη τιμή που θα εμφανιστούν στο τέλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, trelo_kotopoulo said:

Καλημέρα παιδιά, για αγορά από Γερμανία μέσω ebay αντικείμενα 300€ περίπου, με DHL, υπάρχουν έξτραδακια στη τιμή που θα εμφανιστούν στο τέλος?

Απο Γερμανία  όχι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ψαχνω κατι στο ebay χρησιμοποιω το ebay.de για να βλεπω τις τιμες σε ευρω και να αποφευγω πωλητες που δε στελνουν εκτος Αμερικης. Παρατηρησα προσφατα οτι οι τιμες που μου δειχνει ειναι μεγαλυτερες απο του ebay.com. Μαλλον προσθετει το φπα αλλα αν προχωρησω σε αγορα απο το de με paypal θα φαινεται πληρωμενος ο φπα ή θα το πληρωσω διπλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, dimitris234 said:

Οταν ψαχνω κατι στο ebay χρησιμοποιω το ebay.de για να βλεπω τις τιμες σε ευρω και να αποφευγω πωλητες που δε στελνουν εκτος Αμερικης. Παρατηρησα προσφατα οτι οι τιμες που μου δειχνει ειναι μεγαλυτερες απο του ebay.com. Μαλλον προσθετει το φπα αλλα αν προχωρησω σε αγορα απο το de με paypal θα φαινεται πληρωμενος ο φπα ή θα το πληρωσω διπλο;

Δοκίμασε να προχωρήσεις σε αγορά απο ebay.com,  θα δεις οτι βάζει και το ΦΠΑ

Το ΦΠΑ δεν το γλυτώνεις.

Ο ΦΠΑ θα είναι πληρωμένος,  αλλά έχεις να κάνεις με ΕΛΤΑ που μπορεί να σε χρεώσουν τα 2.5 για παράσταση στο τελωνείο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 εχει αλλαξει κατι στο καθεστως του ebay ? μου τυχαινει συνεχεια εδω και αρκετο καιρο ενω καποιοι που εχουν shipping μονο στην χωρα τους να αρνιουνται πλεον κατηγορηματικα και χωρις να λενε τον λογο να στειλουν international ακομα και απο ευρωπιακη χωρα σε αλλη ευρωπαικη.εχει παρατηρησει κανεις αλλος κατι παρομοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά. 2 συνεχόμενες φορές ο πωλητής (superdry) στο ebay.de μου έχει ακυρώσει την παραγγελία μου στο ίδιο προϊόν μια με δημοπρασία και μια κανονική αγορά με ένα κουπόνι που μου έστειλε. Έχεις κανείς ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?? Το σίγουρο είναι ότι κάτι δεν πάει καλώς αλλά λόγω περιορισμένης εμπειρίας δεν ξέρω τι ακριβώς.

Επεξ/σία από sxetikos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alexisnik19911 είπε

 εχει αλλαξει κατι στο καθεστως του ebay ? μου τυχαινει συνεχεια εδω και αρκετο καιρο ενω καποιοι που εχουν shipping μονο στην χωρα τους να αρνιουνται πλεον κατηγορηματικα και χωρις να λενε τον λογο να στειλουν international ακομα και απο ευρωπιακη χωρα σε αλλη ευρωπαικη.εχει παρατηρησει κανεις αλλος κατι παρομοιο?

Γραφεις οτι εχουν shipping μονο στη χωρα τους και σου κανει εντυπωση που αρνουνται να στειλουν εκτος χωρας;
Μηπως εννοεις κατι αλλο;
Δεν ειναι κατι καινουργιο αυτο και δε νομιζω να χρειαζεται να σου πουν το λογο.
Ειδικα αν την εχουν πατησει με το τελωνειο του ελλαδισταν,καλα κανουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/8/2023 στις 2:09 ΜΜ, draculias είπε

η διαδικασία "μυρίζει" τελωνείο και ελτα. Θα δείξει, ενημέρωσε να έχουμε εικόνα και οι υπόλοιποι.

Αν ακολουθήσει την πορεία όπως αναφέρω παραπάνω, τότε ΔΕΝ αντικατέστησε το GSP με το EIS, αλλά το κατήργησε.

Καλημέρα, το δέμα έφτασε την Παρασκευή και δεν πλήρωσα απολύτως τίποτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να πουλησω μια καρτα γραφικων σε καποιον απο US που μου εκανε προσφορα. 
ποιος ειβαι ο καλυτερος τροπος για να τη στειλω οικονομικα και με ασφαλεια;

τι πρεπει να προσεξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, myst77 είπε

Θελω να πουλησω μια καρτα γραφικων σε καποιον απο US που μου εκανε προσφορα. 
ποιος ειβαι ο καλυτερος τροπος για να τη στειλω οικονομικα και με ασφαλεια;

τι πρεπει να προσεξω;

Δηλαδη ο Αμερικανός ζήλεψε την κάρτα την δικιά σου.

Δεν σου κανει καμια εντύπωση;

Με ελτα στείλε, φτηνότερο δεν θα βρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...