Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφορα ολους που κανουν αγορες απο ebay και πληρωνουν με paypal

Σχεδον ολοι γνωριζουμε οτι οταν κανουμε αγορες απο πωλητες εκτος χωρων ζωνης ευρω πχ ΗΠΑ, στη μετατροπη των ευρω που πληρωνουμε σε $ ΗΠΑ, το paypal χρησιμοποιει δικη του ισοτιμια η οποια δεν ειναι καθολου συμφερουσα, αλλα βαζει επισης και ενα καπελλο 2,5% νταβατζιλικι για τις υπηρεσιες του :mad:

Ελαχιστοι ομως ειναι αυτοι οι οποιοι γνωριζουν οτι μπορουν ν αποφυγουν τη χρησιμοποιηση αυτης της κακης ισοτιμιας και το καπελλο του 2,5%. Πως μπορει να γινει αυτο? Πολυ απλο, οταν φτανετε στη σελιδα του paypal για να πληρωσετε, πριν πατησετε το τελικο send money, λιγο πιο πανω γραφει CONVERSION OPTIONS. Πατωντας αυτο το λινκ σας βγαζει σε μια σελιδα η οποια εχει 2 επιλογες. Η μια η οποια ειναι και τικαρισμενη δηλαδη προεπιλεγμενη ειναι αυτη Use PayPal's conversion process to complete my transaction using my card's currency. Με αυτη την επιλογη εχετε μια κακη ισοτιμια και το καπελλο 2,5% . Κανετε τικ στην αλλη η οποια γραφει Bill me in the currency listed on the seller's invoice. Ετσι θα χρησιμοποιηθει η ισοτιμια της τραπεζα σας η οποια ειναι σαφως συμφερουσα και χωρις κανενα επιπλεον καπελλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αφορα ολους που κανουν αγορες απο ebay και πληρωνουν με paypal

Σχεδον ολοι γνωριζουμε οτι οταν κανουμε αγορες απο πωλητες εκτος χωρων ζωνης ευρω πχ ΗΠΑ, στη μετατροπη των ευρω που πληρωνουμε σε $ ΗΠΑ, το paypal χρησιμοποιει δικη του ισοτιμια η οποια δεν ειναι καθολου συμφερουσα, αλλα βαζει επισης και ενα καπελλο 2,5% νταβατζιλικι για τις υπηρεσιες του :mad:

Ελαχιστοι ομως ειναι αυτοι οι οποιοι γνωριζουν οτι μπορουν ν αποφυγουν τη χρησιμοποιηση αυτης της κακης ισοτιμιας και το καπελλο του 2,5%. Πως μπορει να γινει αυτο? Πολυ απλο, οταν φτανετε στη σελιδα του paypal για να πληρωσετε, πριν πατησετε το τελικο send money, λιγο πιο πανω γραφει CONVERSION OPTIONS. Πατωντας αυτο το λινκ σας βγαζει σε μια σελιδα η οποια εχει 2 επιλογες. Η μια η οποια ειναι και τικαρισμενη δηλαδη προεπιλεγμενη ειναι αυτη Use PayPal's conversion process to complete my transaction using my card's currency. Με αυτη την επιλογη εχετε μια κακη ισοτιμια και το καπελλο 2,5% . Κανετε τικ στην αλλη η οποια γραφει Bill me in the currency listed on the seller's invoice. Ετσι θα χρησιμοποιηθει η ισοτιμια της τραπεζα σας η οποια ειναι σαφως συμφερουσα και χωρις κανενα επιπλεον καπελλο

Εχθές αγόρασα 600ευρώ φωτογραφική και αν το ήξερα νωρίτερα θα είχα γλυτώσει 20-30 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο al-ex. Κρίμα που δεν το ξέραμε νωρίτερα ρε γμτ.

 

Έχω μια ερώτηση. Εχω παραγγείλει κάτι από την αμερική αξίας 200$. Με το tracking μου βγάζει ότι βρίσκεται στο τελωνείο (φαντάζομαι στο Ελ.Βεν). Επειδή βλέπω να καθυστερεί να μου 'ρχεται, ξέρετε αν μπορώ να πάω να το παραλάβω ο ίδιος? Από την άλλη σκέφτομαι πως αν το παραλάβω εγώ, ίσως να με φορολογήσουν, ενώ αν το αφήσω να το φέρουν τα ελτά να μην πληρώσω? Τί να κάνω? Καίγομαι να το παραλάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναστε καλα παιδια. Ελπιζω να μη ξεχνατε να χρησιμοποιειτε το option που σας προτεινα. Μη περιμενετε βεβαια τιποτα τρελλες διαφορες αλλα το 2,5% θα το γλυτωνετε σιγουρα. Εγω τη περασμενη εβδομαδα εκανα μια αγορα, προχωρησα για πληρωμη, ειδα οτι το ποσο που θα χρεωνομουν βασει ισοτιμιας του ΡΡ ηταν 88,70 ευρω, γυρισα πισω βαζοντας το option που ανεφερα και η χρεωση μου ηταν 86,37 ευρω. Το μονο ασχημο σημειο ειναι οτι δε βλεπεις αμμεσα τη χρεωση σε ευρω, και για πληροφορηση θα πρεπει η να περιμενεις το μηνιαιο λογαριασμο, η μεσω winbank η τηλεφ στη τραπεζα. Παντως σε καθε περιπτωση δε βλεπω να υπαρχει λογος να χαριζουμε εστω αυτο το 2,5 % στο paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα από κάποιον 10 αντικείμενα στις 17 Απριλίου,τα οποία τα πλήρωσα με paypal αμέσως.

Από τότε μου έχει στείλει ειδοποίηση 2 φορές ότι δεν τον έχω πληρώσει στα οποία του εχω απαντησει στέλνοντας του και το transaction id αλλά ακομα φαίνονται απλήρωτα.

Τι πρέπει να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα από κάποιον 10 αντικείμενα στις 17 Απριλίου,τα οποία τα πλήρωσα με paypal αμέσως.

Από τότε μου έχει στείλει ειδοποίηση 2 φορές ότι δεν τον έχω πληρώσει στα οποία του εχω απαντησει στέλνοντας του και το transaction id αλλά ακομα φαίνονται απλήρωτα.

Τι πρέπει να κάνω;

Ελενξε πρωτα αμα πληρωσες κ για τα 10 , αμα το ποσο που εβαλες για τα μεταφορικα ειναι σωστα (ασχετα τι γραφει ο ιδιος στην σελιδα της δημοπρασιας).Αλλιως στειλτου μνμ οτι τα εχεις σωστα κ οτι αμα εχεις κανει λαθος πεστου να στο επισημανει αλλιως ανοιξε dispute

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Πηρα μια οθόνη απο Αμερικη και στο tracking μου βγαζει τα παρακάτω:

 

17/04/2008 20:39:00 IPS ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ

21/04/2008 15:35:00 IPS ΠΡΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

24/04/2008 07:55:00 IPS ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ

24/04/2008 08:45:00 IPS ΠΡΟΣ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

05/05/2008 13:47:00 ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ

05/05/2008 13:50:00 ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ

05/05/2008 23:55:00 ΚΔ ΔΕΜΑΤΩΝ ΡΟΥΦ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ

05/05/2008 23:55:00 ΚΔ ΔΕΜΑΤΩΝ ΡΟΥΦ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ

 

Αυτο σημαινει οτι γλίτωσα το τελωνειο????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Πηρα μια οθόνη απο Αμερικη και στο tracking μου βγαζει τα παρακάτω:

 

17/04/2008 20:39:00 IPS ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ

21/04/2008 15:35:00 IPS ΠΡΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

24/04/2008 07:55:00 IPS ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ

24/04/2008 08:45:00 IPS ΠΡΟΣ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

05/05/2008 13:47:00 ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ

05/05/2008 13:50:00 ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ

05/05/2008 23:55:00 ΚΔ ΔΕΜΑΤΩΝ ΡΟΥΦ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ

05/05/2008 23:55:00 ΚΔ ΔΕΜΑΤΩΝ ΡΟΥΦ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ

 

Αυτο σημαινει οτι γλίτωσα το τελωνειο????

Απ οτι φαινεται εμεινε 11 μερες στο τελωνειο και δεν εμεινε για καλο. Χωρις να ειμαι σιγουρος, μαλλον το αντιθετο σημαινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι φαινεται εμεινε 11 μερες στο τελωνειο και δεν εμεινε για καλο. Χωρις να ειμαι σιγουρος, μαλλον το αντιθετο σημαινει

 

Λες ε?

Και δεν επρεπε να παω στο τελωνείο να το πάρω?

Εδω φαινεται οτι έφυγε απ' αυτο..

Ηταν και το πασχα στη μεση..

Θα δουμε τις επομενες μερες μιας και απο το tracking φαινεται οτι ειναι στο ταχυδρομειο της περιοχής μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας

Παραγγειλα απο το ebay τελη Ιανουαριου μια μετροταινια Laser αξίας 7euro +μεταφορά 9ε. περιπου=16 ε. σύνολο. Ακομα ΔΕΝ! εχω παραλαβει τιποτα. Επικοινωνισα εχθες με τον αποστολεα και μου εγραψε οτι το εστειλε στις 1-2-08 κανονικα στην σωστη διευθυνση. Το καταστημα βρισκεται στο Hong Kong. Εχω ξαναπαραγγειλει απο αυτην την χωρα (πόλη) ενα καλωδιο και μου ηρθε κανονικα εστω και καθυστεριμέναμ ετα απο 2 μηνες. Ξερεται ρε παιδια γιατι καθυστερει η παραγγελεια μου? Υποψιάζουμε οτι οτι πρέπει να εχει κολήσει στο τελωνείο. Αν ναι, τι μπορω να κανω και πως μπορω να επικοινωνισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες ε?

Και δεν επρεπε να παω στο τελωνείο να το πάρω?

Εδω φαινεται οτι έφυγε απ' αυτο..

Ηταν και το πασχα στη μεση..

Θα δουμε τις επομενες μερες μιας και απο το tracking φαινεται οτι ειναι στο ταχυδρομειο της περιοχής μου..

Σημερα, αυριο θα παρεις ειδοποιηση απο τα ΕΛΤΑ για να περασεις να το παραλαβεις και θα εχει και τη λυπητερη εφ οσον εχει περασει τελωνειο, την οποια θα πληρωσεις κατα τη παραλαβη στα ΕΛΤΑ

Γεια σας

Παραγγειλα απο το ebay τελη Ιανουαριου μια μετροταινια Laser αξίας 7euro +μεταφορά 9ε. περιπου=16 ε. σύνολο. Ακομα ΔΕΝ! εχω παραλαβει τιποτα. Επικοινωνισα εχθες με τον αποστολεα και μου εγραψε οτι το εστειλε στις 1-2-08 κανονικα στην σωστη διευθυνση. Το καταστημα βρισκεται στο Hong Kong. Εχω ξαναπαραγγειλει απο αυτην την χωρα (πόλη) ενα καλωδιο και μου ηρθε κανονικα εστω και καθυστεριμέναμ ετα απο 2 μηνες. Ξερεται ρε παιδια γιατι καθυστερει η παραγγελεια μου? Υποψιάζουμε οτι οτι πρέπει να εχει κολήσει στο τελωνείο. Αν ναι, τι μπορω να κανω και πως μπορω να επικοινωνισω?

Καλα και συ τοσο ....νωρις το θυμηθηκες? Μαλλον αρχισε να κλαις τα 16 ευρω σου. (Μικρο το κακο παντως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, Θελαω να αγορασω 4 αντικειμενα απο τον ιδιο seller.

 

Για καθε προιον μου χρεωνει και τα αντιστοιχα μεταφορικα, Ειναι σωστο, δεν θα επρεπε να υπαρχει ενα μεταφορικο κοστος και για τα τεσσερα προιοντα, φου ειναι απο τον ιδιο seller ????

 

Παρακαλω πολυ θα ηθελα να μου πειτε τι αλλο να προσεχω στις αγορες μου απο το ebay

Ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας

Παραγγειλα απο το ebay τελη Ιανουαριου μια μετροταινια Laser αξίας 7euro +μεταφορά 9ε. περιπου=16 ε. σύνολο. Ακομα ΔΕΝ! εχω παραλαβει τιποτα. Επικοινωνισα εχθες με τον αποστολεα και μου εγραψε οτι το εστειλε στις 1-2-08 κανονικα στην σωστη διευθυνση. Το καταστημα βρισκεται στο Hong Kong. Εχω ξαναπαραγγειλει απο αυτην την χωρα (πόλη) ενα καλωδιο και μου ηρθε κανονικα εστω και καθυστεριμέναμ ετα απο 2 μηνες. Ξερεται ρε παιδια γιατι καθυστερει η παραγγελεια μου? Υποψιάζουμε οτι οτι πρέπει να εχει κολήσει στο τελωνείο. Αν ναι, τι μπορω να κανω και πως μπορω να επικοινωνισω?

 

1)Αναζήτησε το δέμα σου με τον αριθμό της αποστολής σε περίπτωση που το έστειλε με συστημένο ή κούριερ (λίγο απίθανο)

2)Δες αν γίνεται κάτι μέσω paypal dispute κτλ γιατι πλέον έχει περάσει αρκετός καιρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...