Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνηθως στα ρουχα παιζουν απατες και στις καρτες μνημης(σχεδον παντα δλδ), εξαλλου το θεωρω βλακεια να αγοραζεις ρουχα online εκτος αμα θες κανα t-shirt.Λιγο προσεκτικος αμα εισαι κ δεν παρασυρεσαι απο τις χαμηλες τιμες δεν νομιζω να εχεις προβλημα.

p.s παντα διαβαζουμε ολη την δημοπρασια του προϊνοντος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ποια επιλογη παταω στο site του paypal για να παρω τα λεφτα μου πισω;;

θελω να μην μου ερθει καν το προιον γιατι οπως ειδα απο αλλα feedback που του αφησαν ο πωλητης ειναι αναξιοπιστος και στελνει ψευτικα προιοντα.Φυσικα δεν απανταει σε μηνυμα ουτε για πλακα.

Μπορω να κανω κατι τωρα;;

help!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν γίνεται να πάρεις πίσω τα χρήματά σου πατώντας κάποιο κουμπί στο paypal.Ειδικά για το paypal υπάρχει άλλο θέμα ,εδώ μιλάμε για το ebay.

Πάντως τα άλλα feedback έπρεπε να τα είχες διαβάσει πρίν συμετάσχεις στην δημοπρασία.Τώρα αν στο στείλει θα το παραλάβεις κανονικά και δεν ξέρω αν έχεις τη δυνατότητα να το επιστρέψεις μετά ζητώντας πίσω τα χρήματά σου με την αιτιολογία οτι είναι ψεύτικο.Αν γνωρίζει κάποιος καλύτερα ας μας πει αν γίνεται ,αλλά πάντως χλωμό σε βλέπω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε report στο paypal και στο ebay .Κατά πάσα πιθανότητα θα πάρεις πίσω τα λεφτά σου αν δε σου στείλει το προϊόν. Αν στο στείλει τότε δεν μπορείς να τα πάρεις πίσω...Εκτός αν του το ξαναστείλεις και κάνει refund.

 

Όπως έχω αναφέρει και σε άλλα forums το ebay ουσιαστικά είναι ψιλοαπατεωνιά, ακόμα και αν πουλάνε αυθεντικά προϊόντα σε ελάχιστες των περιπτώσεων. Πώς ένας seller έχει 10άδες προϊόντα και τα φωτογραφίζει σπίτι του; Πώς στην ευχή έχει πουλήσει 1000+ προϊόντα;Ποιος του τα δωσε; Πήγαινε στο κατάστημα της περιοχής του και τα αγόραζε μαζικά;Ποιο κατάστημα πουλάει σε ιδιώτη πάνω από 50-100 προϊόντα ;Μην

τρελαθούμε.Κυκλοφορούν απίστευτες μαϊμούδες στο ebay σε πολλά είδη και είναι δύσκολο, αν δεν είσαι ειδικός ,να το καταλάβεις ,γιατί η απομίμηση είναι πολύ καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά!!! Πρώτη αγορά και για εμένα και μάλιστα σήμερα.

Και τώρα η ερώτηση Πήρα δύο διαφορετικά προιόντα από έναν πωλητή και θέλω να μου συνδυάσει την παραγγελία πως επικοινωνώ με αυτόν;;; Μου έστειλε ένα mail για το καθένα και μου έλεγε ότι θέλει να πληρωθεί εγώ λέω να του στείλω ένα και να του λέω να μου τα στείλει μαζί έτσι δεν γίνεται;;; Ξέχασα όταν τα παρήγγειλα έγραφε κάπου ότι κάνει συνδυαζόμενες αποστολές.

Και άλλη μια πόσο καιρό κάνει η επιβαιβέωση της κάρτας μου από το pay-pal γιατί εγώ νόμιζα ότι θα γίνει άμεσα αυτό λέει 2-3 μέρες μέσω e-mail.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε report στο paypal και στο ebay .Κατά πάσα πιθανότητα θα πάρεις πίσω τα λεφτά σου αν δε σου στείλει το προϊόν. Αν στο στείλει τότε δεν μπορείς να τα πάρεις πίσω...Εκτός αν του το ξαναστείλεις και κάνει refund.

 

Όπως έχω αναφέρει και σε άλλα forums το ebay ουσιαστικά είναι ψιλοαπατεωνιά, ακόμα και αν πουλάνε αυθεντικά προϊόντα σε ελάχιστες των περιπτώσεων. Πώς ένας seller έχει 10άδες προϊόντα και τα φωτογραφίζει σπίτι του; Πώς στην ευχή έχει πουλήσει 1000+ προϊόντα;Ποιος του τα δωσε; Πήγαινε στο κατάστημα της περιοχής του και τα αγόραζε μαζικά;Ποιο κατάστημα πουλάει σε ιδιώτη πάνω από 50-100 προϊόντα ;Μην

τρελαθούμε.Κυκλοφορούν απίστευτες μαϊμούδες στο ebay σε πολλά είδη και είναι δύσκολο, αν δεν είσαι ειδικός ,να το καταλάβεις ,γιατί η απομίμηση είναι πολύ καλή.

 

Προφανώς αυτός που περιγράφεις δεν ειναι απλός ιδιώτης αλλά επαγγελματιας ο οποιος έχει ηλεκτρονικό κατάστημα στο ebay και πουλάει τα πράγματα του από εκεί.Μπορεί να έχει και κατάστημα με φυσική υπόσταση μπορεί και όχι.Φυσικά και κυκλοφορούν μαιμούδες αλλά δεν σημαίνει οτι όποιος πουλάει στο ebay είναι απατεώνας.Ισα ισα που καλύτερα να είναι επαγγελματίας με όλη την έννοια της λέξης και να μην είναι ο χ ιδιώτης που δεν θα μπορέσει να ανταποκριθεί στη γρήγορη συναλλαγή ,στην ταχυδρόμηση και σε όποιο ενδεχόμενο πρόβλημα προκύψει.

Φυσικά ψάχνουμε το προφίλ του κάθε πωλητή πρίν συμμετάσχουμε σε μια δημοπρασία του γιατί ο κόσμος μας δεν είναι αγγελικά πλασμένος.Αν κάποιος αγοραστής πρίν από εμάς έχει παραπονεθεί για αργοπορία στην αποστολή του προιόντος ή για προιόν μαιμού ,τότε πονηρευόμαστε.Αλλά γιατί να μην είναι ο πωλητής κάποιος με ηλεκτρονικό κατάστημα που να πουλάει απλά μέσω ebay ,το οποίο στο κάτω κάτω για να προστατέψει την αξιοπιστία του προστατεύει κυρίως τον αγοραστή με διάφορους τρόπους.

Ολη η γή αγοράζει και πουλάει στο ebay.Αν βρείς κάτι ηλεκτρονικό να το πουλάει κάποιος από την Κίνα στο 1/3 της κανονικής του τιμής ,ε τότε προφανώς είναι μαιμού το προιόν.Αλλά γιατί να μην αγοράσεις πχ μια φωτογραφική μηχανή από τις ΗΠΑ σε τιμή κανονική σε σχέση με άλλα ηλεκτρονικά καταστήματα και να επωφεληθείς της συναλλαγματικής ισοτιμίας του δολλαρίου και να κερδίσεις ίσως και 30% σε σχέση με το να το αγόραζες από την Ελλάδα?

 

Ναι προσέχουμε γιατί κυκλοφορούν και μαιμούδες στο ebay αλλά δεν μπορούμε να είμαστε και μηδενιστές λέγοντας ''το ebay είναι ψιλοαπατεωνιά''.Είναι ενας χώρος αγοραπωλησιών από απόσταση με όλους τους κινδύνους και τις ευκαιρίες αυτό συνεπάγεται.Αν σε κάποιον δεν αρέσει αυτό ,δεν αγοράζει και πάει στο κατάστημα της γειτονιάς του για να έχει το κεφάλι του ''ήσυχο''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι προσέχουμε γιατί κυκλοφορούν και μαιμούδες στο ebay αλλά δεν μπορούμε να είμαστε και μηδενιστές λέγοντας ''το ebay είναι ψιλοαπατεωνιά''.Είναι ενας χώρος αγοραπωλησιών από απόσταση με όλους τους κινδύνους και τις ευκαιρίες αυτό συνεπάγεται.Αν σε κάποιον δεν αρέσει αυτό ,δεν αγοράζει και πάει στο κατάστημα της γειτονιάς του για να έχει το κεφάλι του ''ήσυχο''.

 

Εχεις δικιο.Στη περιπτωση την δικια μου το φταιξιμο ειναι δικο μου γιατι δεν προσεξα καθολου το feedback του που ειναι χαλια,ενω εχω αγορασει περιπου 10 διαφορετικα προιοντα απο το ebay χωρις προβλημα.

 

Πως το paypal σου επιστρεφει πισω τα λεφτά αν δεν σου ερθει το προιον αν κανεις report;

Δηλαδη πως αποδεικνειεται οτι οντως δεν το παρελαβες το προιον και δεν λες ψεματα;

Εχω ακουσει οτι μπορω να παρω στη τραπεζα και να τους πω οτι δεν παρελαβα καποιο προιον και να παρω τα λεφτα μου πισω.Οντως γινεται αυτο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει την παραγγελια και ο πωλητης μου πε τα στειλε 14/4 και οτι κανουν 5-10 εργασιμες.Ακομα τιποτα, να ανυσηχω?

 

ps:το πακετο εκανε 40 ευρω(οποτε δεν πιστευω να χει κολλησει στο τελωνειο) και το εστειλε με usps,αν λεει αυτο κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Μπορεί να έχει και κατάστημα με φυσική υπόσταση μπορεί και όχι.Φυσικά και κυκλοφορούν μαιμούδες αλλά δεν σημαίνει οτι όποιος πουλάει στο ebay είναι απατεώνας.Ισα ισα που καλύτερα να είναι επαγγελματίας με όλη την έννοια της λέξης και να μην είναι ο χ ιδιώτης που δεν θα μπορέσει να ανταποκριθεί στη γρήγορη συναλλαγή ,στην ταχυδρόμηση και σε όποιο ενδεχόμενο πρόβλημα προκύψει.

 

Ολη η γή αγοράζει και πουλάει στο ebay.Αν βρείς κάτι ηλεκτρονικό να το πουλάει κάποιος από την Κίνα στο 1/3 της κανονικής του τιμής ,ε τότε προφανώς είναι μαιμού το προιόν.Αλλά γιατί να μην αγοράσεις πχ μια φωτογραφική μηχανή από τις ΗΠΑ σε τιμή κανονική σε σχέση με άλλα ηλεκτρονικά καταστήματα και να επωφεληθείς της συναλλαγματικής ισοτιμίας του δολλαρίου και να κερδίσεις ίσως και 30% σε σχέση με το να το αγόραζες από την Ελλάδα?

 

 

1) Αν είναι κατάστημα έχει πιστοποιημένη ηλεκτρονική σελίδα ,hackersafe logo κλπ .Δεν χρειάζεται να γραφτεί στο ebay.Ποιο σοβαρό κατάστημα γράφεται στο ebay και δεν φτιάχνει δική του ιστοσελίδα;Φτιάχνει site http://www.-----.com .O,τι υπάρχει στο ebay ,υπάρχει και σε πιστοποιημένα καταστηματα. Εδώ μιλάμε για ποσοστό ~ κάτω του 10% όπου οι επαγγελματίες έχουν καταστήματα στο ebay , αλλά και πραγματικό. Άραγε έχουν καταστήματα με photos στο προφιλ τους; Να δούμε που υπάρχουν...Τους εγκρίνει ο επίσημος αντιπρόσωπος;Δείχνουν αποδείξεις αγοράς σε photos στο ebay να δούμε από που αγόρασαν; Δείχνουν τον κωδικό του προϊόντος; Τι κερδίζει ο "επαγγελματίας" στη δημοπρασία που ξεκινάει από το 0 αν πωληθεί κάτω από την τιμή αγοράς; Πώς τυχαίνει πάντα και εμφανίζονται εξ ουρανού bidders και ανεβάζουν την τιμή ακαριαία;

 

2) Για τη φωτογραφική μηχανή : Ναι θα την αγόραζα από Ελλάδα για την εγγύηση που δίνει. Αν ήθελα να την πάρω online λόγω διαφοράς τιμής , θα την έπαιρνα από sites που προτείνει ο επίσημος αντιπρόσωπος ή έστω από έμπειρα sites τύπου tomshardware.com , εννοείται όχι από το ebay...

 

3) Στο online κατάστημα είναι 100% αυθεντική. Ποιος μου λέει ότι δεν είναι μεταχειρισμένο το προϊόν αυτός που αγοράζει στο ebay (για να μην πω fake ή ελαττωματικό); Το feedback history προσωπικά δε μου λέει τίποτα.Δεν παν' να χουν 10.000 comments 100% positive... Έχω αγοράσει fake προϊον από powerseller με 10.000+ πωλήσεις και 99,9% feedback. Θέλει εμπειρία να καταλάβεις το αυθεντικό προϊόν.

 

4) Έστω ότι γράφτηκα σήμερα στο ebay. Κάνω 3 αγορές σε 3 προϊόντα από powerseller και τον πληρώνω την ίδια μέρα π.χ. μέσω paypal. Έστω ότι βάζω αρνητικό feedback και 3 φορές , όταν παραλάβω τα προϊόντα .Έστω πάλι ότι το ίδιο μπορεί να συμβαίνει από 3 διαφορετικούς sellers. Γιατί δε μου βάζουν στο profile θετικό feedback πριν από μένα , μιας και τους πλήρωσα αμέσως; Γιατί περιμένουν πρώτα το δικό μου σχόλιο; Για ποιο λόγο βάζουν αρνητικό feedback με μια σαχλή δικαιολογία ,αν βάλω εγώ πρώτος αρνητικό; Με λίγα λόγια ξεκινάω με -3 ιστορικό και τρώω αποκλεισμό και αυτοί παραμένουν στο 99,9% . Γι αυτό και οι περισσότεροι αγοραστές δεν τολμάνε να βάλουν negative feedback.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά!!! Πρώτη αγορά και για εμένα και μάλιστα σήμερα.

Και τώρα η ερώτηση Πήρα δύο διαφορετικά προιόντα από έναν πωλητή και θέλω να μου συνδυάσει την παραγγελία πως επικοινωνώ με αυτόν;;; Μου έστειλε ένα mail για το καθένα και μου έλεγε ότι θέλει να πληρωθεί εγώ λέω να του στείλω ένα και να του λέω να μου τα στείλει μαζί έτσι δεν γίνεται;;; Ξέχασα όταν τα παρήγγειλα έγραφε κάπου ότι κάνει συνδυαζόμενες αποστολές.

Και άλλη μια πόσο καιρό κάνει η επιβαιβέωση της κάρτας μου από το pay-pal γιατί εγώ νόμιζα ότι θα γίνει άμεσα αυτό λέει 2-3 μέρες μέσω e-mail.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Σε εμένα καμία απάντηση;;;

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Αν είναι κατάστημα έχει πιστοποιημένη ηλεκτρονική σελίδα ,hackersafe logo κλπ .Δεν χρειάζεται να γραφτεί στο ebay.Ποιο σοβαρό κατάστημα γράφεται στο ebay και δεν φτιάχνει δική του ιστοσελίδα;Φτιάχνει site http://www.-----.com .O,τι υπάρχει στο ebay ,υπάρχει και σε πιστοποιημένα καταστηματα. Εδώ μιλάμε για ποσοστό ~ κάτω του 10% όπου οι επαγγελματίες έχουν καταστήματα στο ebay , αλλά και πραγματικό. Άραγε έχουν καταστήματα με photos στο προφιλ τους; Να δούμε που υπάρχουν...Τους εγκρίνει ο επίσημος αντιπρόσωπος;Δείχνουν αποδείξεις αγοράς σε photos στο ebay να δούμε από που αγόρασαν; Δείχνουν τον κωδικό του προϊόντος; Τι κερδίζει ο "επαγγελματίας" στη δημοπρασία που ξεκινάει από το 0 αν πωληθεί κάτω από την τιμή αγοράς; Πώς τυχαίνει πάντα και εμφανίζονται εξ ουρανού bidders και ανεβάζουν την τιμή ακαριαία;

 

2) Για τη φωτογραφική μηχανή : Ναι θα την αγόραζα από Ελλάδα για την εγγύηση που δίνει. Αν ήθελα να την πάρω online λόγω διαφοράς τιμής , θα την έπαιρνα από sites που προτείνει ο επίσημος αντιπρόσωπος ή έστω από έμπειρα sites τύπου tomshardware.com , εννοείται όχι από το ebay...

 

3) Στο online κατάστημα είναι 100% αυθεντική. Ποιος μου λέει ότι δεν είναι μεταχειρισμένο το προϊόν αυτός που αγοράζει στο ebay (για να μην πω fake ή ελαττωματικό); Το feedback history προσωπικά δε μου λέει τίποτα.Δεν παν' να χουν 10.000 comments 100% positive... Έχω αγοράσει fake προϊον από powerseller με 10.000+ πωλήσεις και 99,9% feedback. Θέλει εμπειρία να καταλάβεις το αυθεντικό προϊόν.

 

4) Έστω ότι γράφτηκα σήμερα στο ebay. Κάνω 3 αγορές σε 3 προϊόντα από powerseller και τον πληρώνω την ίδια μέρα π.χ. μέσω paypal. Έστω ότι βάζω αρνητικό feedback και 3 φορές , όταν παραλάβω τα προϊόντα .Έστω πάλι ότι το ίδιο μπορεί να συμβαίνει από 3 διαφορετικούς sellers. Γιατί δε μου βάζουν στο profile θετικό feedback πριν από μένα , μιας και τους πλήρωσα αμέσως; Γιατί περιμένουν πρώτα το δικό μου σχόλιο; Για ποιο λόγο βάζουν αρνητικό feedback με μια σαχλή δικαιολογία ,αν βάλω εγώ πρώτος αρνητικό; Με λίγα λόγια ξεκινάω με -3 ιστορικό και τρώω αποκλεισμό και αυτοί παραμένουν στο 99,9% . Γι αυτό και οι περισσότεροι αγοραστές δεν τολμάνε να βάλουν negative feedback.

 

1)Αντε και έκανες ενα site με διευθυνση http://www.koukouroukou.com!Ποιός σε ξέρει ,ποιός θα σε βρεί για να αγοράσει από εσένα και ποιός θα σε εμπιστευτεί?Πρέπει να ρίξεις χρήματα για να στήσεις το site και κυρίως μετά για διαφήμιση.Αντίθετα ανοίγοντας κατάστημα στο ebay είναι πολύ πιο εύκολο (και θετικό και αρνητικό) γρήγορο ,φθηνό ,σε βρίσκουν εύκολα,δεν θέλει διαφήμιση,και εμπνέει εμπιστοσύνη στον πελάτη γιατί έχει εκατομμύρια πελάτες καθημερινά και σε εξασφαλίζει μέσω του paypal.

 

Μπορεί ο πωλητής να αγοράζει από κεντρικό χονδρέμπορο-εισαγωγέα της χώρας του και να βάζει ενα πολύ μικρό ποσοστό κέρδους με τελική τιμή χαμηλότερη από τα κοινά καταστήματα(αυτή είναι η έννοια του ηλεκτρονικού καταστήματος).

 

Δεν μας νοιάζει αν τους εγκρίνει ο επίσημος αντιπρόσωπος-ούτε μας ενδιαφέρει να δείχνουν αποδείξεις αγοράς σε photos στο ebay να δούμε από που αγόρασαν.Ετσι κι αλλιώς οι επίσημες αντιπροσωπείες της χώρας σου δεν σε καλύπτουν με εγγύηση εφόσον δεν αγοράστηκε το προιόν απο το επίσημο δίκτυο-συνεπώς από θέμα εγγύησης είσαι εκτεθειμένος (πές πως δεν έχεις εγγύηση κατά την άποψή μου).

 

Σχεδόν ποτέ δεν θα βρείς δημοπρασία που να ξεκινάει από το 0 και να μην έχει ελάχιστη κατώτερη τιμή (reserved price).Ολες ή ξεκινούν από ενα δεδομένο ποσό ή αν ξεκινούν απο το 0 είναι μεταχειρισμένα προιόντα ή κάτι βρωμάει.

 

2)Αυτό είναι θέμα άποψης και προτίμησης.Ουδεν σχόλιο.Εσύ θα έπραττες έτσι κάποιος αλλος θα έπραττε αλλιώς.

 

3)Κανένας δεν σου εγγυάται κάτι στο σύστημα των ηλεκτρονικών πωλήσεων.Όπως μπορεί να σε κοροιδέψει ενα κατάστημα στο ebay ,ετσι μπορεί να σε κοροιδεψει και οποιοδήποτε άλλο ηλεκτρονικό κατάστημα.Γι αυτό υπάρχει το feedback στο ebay.Αλήθεια υπάρχει feedback προσιτό σε μελλοντικούς αγοραστές σε κανένα άλλου είδους ηλεκτρονικό κατάστημα?Οχι!!!Απλά αν την πατήσεις βγαίνεις στα fora και προσπαθείς να τους κράξεις και όποιος σε διαβάσει σε διάβασε.

 

Το αυθεντικό πάντως άλλοτε το ψιλιάζεσαι και άλλοτε δεν παίρνεις χαμπάρι.Δεν στο εγγυάται κανείς.

 

4)Προσωπικά αν αγόραζα και η συναλλαγή δεν πήγαινε καλά δεν θα δίσταζα να βάλω αρνητικό σχόλιο στον πωλητή ως μέσο πίεσης για να πετύχω το σκοπό μου.Αν κάποιοι άλλοι διστάζουν να το κάνουν για να μη χαλάσουν το προφίλ τους επιλογή και πρόβλημά τους.

 

Δεν λέω οτι το ebay είναι άγιο.Θέλει πολύ προσοχή για να ξεδιαλέξεις τις ευκαιρίες που υπάρχουν ,από τις απάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο rallis εχει 1000% δικηο. Αλλωστε οποιος εχει φοβιες για απατες κλπ δεν αγοραζει απο ebay. Να συμπληρωσω οτι μπορει καποιος να βρει πραγματα που ψαχνει και δε κυκλοφορουν στην Ελλαδα, και εφ οσον καποιος αποκτησει μια σχετικη πειρα ειναι σχεδον αδυνατο να πεσει σε λουμπα. Αλλα και τοτε ακομα εχει αρκετες πιθανοτητες να παρει πισω τα λεφτα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα καμία απάντηση;;;

:-D

Στειλε ενα email στο πωλητη, εξηγησε του οτι αγορασες τα items nr.... και ζητησε του να σου στειλει ενα τιμολογιο με combined shipping.

Απ οσο γνωριζω η καρτα ειναι δεκτη αμμεσα απο το paypal και δε χρειαζεται καποια επιβεβαιωση (εκτος κι αν εχουν αλλαξει τα πραγματα). Αν ομως εννοεις τη διαδικασια να γινεις verified, υπαρχει σχετικο thread για το paypal και εκει εχει γραφει πολλες φορες πως γινεται η διαδικασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά παρήγγειλα ένα αντικείμενο απο αμερική.Η αξία του είναι 46$ και τα μεταφορικά είναι 30$ σύνολο 76$.Το αντικείμενο θα σταλεί με ups air mail.Θα περάσει τελωνείο?Είναι εντός η εκτός των ορίων για να χρεωθεί?Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Αντε και έκανες ενα site με διευθυνση http://www.koukouroukou.com!Α)Ποιός σε ξέρει ,ποιός θα σε βρεί για να αγοράσει από εσένα και ποιός θα σε εμπιστευτεί?Πρέπει να ρίξεις χρήματα για να στήσεις το site και κυρίως μετά για διαφήμιση.Αντίθετα ανοίγοντας κατάστημα στο ebay είναι πολύ πιο εύκολο (και θετικό και αρνητικό) γρήγορο ,φθηνό ,σε βρίσκουν εύκολα,δεν θέλει διαφήμιση,και εμπνέει εμπιστοσύνη στον πελάτη γιατί έχει εκατομμύρια πελάτες καθημερινά και σε εξασφαλίζει μέσω του paypal.

 

Β)Δεν μας νοιάζει αν τους εγκρίνει ο επίσημος αντιπρόσωπος-ούτε μας ενδιαφέρει να δείχνουν αποδείξεις αγοράς σε photos στο ebay να δούμε από που αγόρασαν.Ετσι κι αλλιώς οι επίσημες αντιπροσωπείες της χώρας σου δεν σε καλύπτουν με εγγύηση εφόσον δεν αγοράστηκε το προιόν απο το επίσημο δίκτυο-συνεπώς από θέμα εγγύησης είσαι εκτεθειμένος (πές πως δεν έχεις εγγύηση κατά την άποψή μου).

 

3)Γ)Κανένας δεν σου εγγυάται κάτι στο σύστημα των ηλεκτρονικών πωλήσεων.Όπως μπορεί να σε κοροιδέψει ενα κατάστημα στο ebay ,ετσι μπορεί να σε κοροιδεψει και οποιοδήποτε άλλο ηλεκτρονικό κατάστημα.Γι αυτό υπάρχει το feedback στο ebay.Αλήθεια υπάρχει feedback προσιτό σε μελλοντικούς αγοραστές σε κανένα άλλου είδους ηλεκτρονικό κατάστημα?Οχι!!!Απλά αν την πατήσεις βγαίνεις στα fora και προσπαθείς να τους κράξεις και όποιος σε διαβάσει σε διάβασε.

 

Δ)Το αυθεντικό πάντως άλλοτε το ψιλιάζεσαι και άλλοτε δεν παίρνεις χαμπάρι.Δεν στο εγγυάται κανείς.

 

 

Α) Εγώ και εκατ. άλλοι που προτιμούν να γνωρίζουν ότι είναι 100% αυθεντικό σε sites με hackersafe,verysign κλπ παρά να έχουν υποψίες από μία φωτογραφία στα πλακάκια του σπιτιού ενός ιδιώτη. Οι τιμές π.χ. στις φωτογραφικές που αναφέρεις δε νομίζω να διαφέρουν πολύ από τα αμερικάνικα online καταστήματα. Το ότι έχει πολλούς πελάτες δε μου λέει τίποτα ,γιατί όπως σου είπα όλες μου οι συνδιαλλαγές που έκανα στο ebay ήταν σε sellers με 1000αδες πωλήσεις.Το ότι αγοράζουν πολλοί δε σημαίνει τίποτα (και από τους Κινέζους και τους Ρωσσοπόντιους πολλοί ψωνίζουν),αλλά το που (π.χ.mediamarkt).Paypal έχουν και τα online καταστήματα.

 

Β) Απο κει και πέρα κάνεις τον σταυρό σου και παίρνεις τα ρίσκα σου.

 

Γ) Δηλαδή το ίδιο είναι να αγοράσεις από το επίσημο κατάστημα και από το ebay; Δεν χρειάζεται να έχουν feedback τα online καταστήματα, αν και υπάρχουν και ορισμένα που έχουν.Δηλαδή για ποιο λόγο να τους κράξεις; Που θα γίνει το λάθος στη συνδιαλλαγή; Να μη σου έρθει το δέμα; Σπάνιο φαινόμενο,τουλάχιστον ποτέ ως τώρα δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Όταν πας να αγοράσεις στην πόλη σου π.χ. μια τηλεόραση, ένα αυτοκίνητο, παπούτσια κλπ θα αφήσεις feedback; Το ebay έχει λόγο που υπάρχει το feedback ,γιατί γίνεται κυρίως μέσω ιδιωτων.

 

Δ) Στα policies στο ebay αναφέρει χαρακτηριστικά ότι απαγορεύεται να χρησιμοποιούν οι sellers φωτογραφίες που βρήκαν στο internet κλπ ,για να ανεβάσουν στη σελίδα της δημοπρασίας και οι παραβάτες θα τρώνε αποκλεισμό . Πόσοι sellers βάζουν photos που είναι παρμένες από sites και όχι δικιές τους; Αρκετοί κι όμως συνεχίζουν να πουλάνε, γιατί η κατάσταση στο ebay είναι ανεξέλεγκτη. Πώς θα ψιλιαστεί λοιπόν ο αγοραστής ότι δεν είναι αυθεντικό; Ούτε αυτή η δυνατότητα δεν του δίνεται.

 

Το ebay είναι σαν ένα παζάρι, οπού συνυπάρχουν οι μαϊμούδες και μερικές ευκαιρίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...