Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπέρα χρόνια πολλά χρηστός ανέστη, και καλο μηνα. θα ηθελα λίγο την βοήθεια κάποιου σε μια αγορα που εχω κάνει απο αμερικη. πηρα κάτι που κοστίζει $64.99 USD και Shipping & Handling via USPS Priority Mail $65.90 USD

συνολο Total: $130.89 USD. η αγορα ηταν μεσω ebay και ειχε επιλογη να τσεκάρω gifts το έκανα εδω, θα εχω τελωνείο? να του στείλω κάποιο email να το στείλει με χαμηλότερη τιμη στην αξια του τι να κάνω για γλιτώσω τελωνείο. και να πω απο το forum διαβασα οτι ο πωλητής να εχει Feedback μεγαλο αυτα εινε τα δικα του score: 2545

Positive Feedback: 99.6%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να κανω και εγω μια ερώτηση!

Γνωριζει κανείς ποσό καιρο χρειαζεταί το paypal για να εξετάσει ενα dispute που έχει γίνει escalated?

Έχω από τις 12 Απριλιου.Επιπλέον στο MyEbay εχεί διαγραφεί η δυνατότητα να αφησω feedback για το συγκεκριμένο item.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στον rallis

Σε μερικα πραματα προτιμω να περνω μαίμουδες μιας κ ειναι πολυ πιο φθηνα κ κανουν μια χαρα την δουλεια τους

 

Περί ορέξεως...

Άρα συμφωνούμε περί απατεωνιάς του ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα χρόνια πολλά χρηστός ανέστη, και καλο μηνα. θα ηθελα λίγο την βοήθεια κάποιου σε μια αγορα που εχω κάνει απο αμερικη. πηρα κάτι που κοστίζει $64.99 USD και Shipping & Handling via USPS Priority Mail $65.90 USD

συνολο Total: $130.89 USD. η αγορα ηταν μεσω ebay και ειχε επιλογη να τσεκάρω gifts το έκανα εδω, θα εχω τελωνείο? να του στείλω κάποιο email να το στείλει με χαμηλότερη τιμη στην αξια του τι να κάνω για γλιτώσω τελωνείο. και να πω απο το forum διαβασα οτι ο πωλητής να εχει Feedback μεγαλο αυτα εινε τα δικα του score: 2545

Positive Feedback: 99.6%

 

Κανονικα πριν αγορασεις το αντικειμενο επρεπε να ειχεσ επικοινωνησει με τον πωλητη για να σου βαλει μικροτερη αξια. Παντως δεν χανεις τπτ στελνοντας του email να του πεις να χαμηλωσει την αξια του αμα δεν το εχει ηδη στειλει.

Στο τελωνειο παντα υπαρχει η πιθανοτητα να δεχθει τελωνειακους δεσμους το δεμα αμα η αξια του ειναι πανω απο 45$ . Αμα ειναι ογκωδες κ βαρυ το αντικειμενο τοτε αυξανονται οι πιθανοτητες να περασει . Τπτ δεν ειναι σιγουρο απλα περιμενε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) Εγώ και εκατ. άλλοι που προτιμούν να γνωρίζουν ότι είναι 100% αυθεντικό σε sites με hackersafe,verysign κλπ παρά να έχουν υποψίες από μία φωτογραφία στα πλακάκια του σπιτιού ενός ιδιώτη. Οι τιμές π.χ. στις φωτογραφικές που αναφέρεις δε νομίζω να διαφέρουν πολύ από τα αμερικάνικα online καταστήματα. Το ότι έχει πολλούς πελάτες δε μου λέει τίποτα ,γιατί όπως σου είπα όλες μου οι συνδιαλλαγές που έκανα στο ebay ήταν σε sellers με 1000αδες πωλήσεις.Το ότι αγοράζουν πολλοί δε σημαίνει τίποτα (και από τους Κινέζους και τους Ρωσσοπόντιους πολλοί ψωνίζουν),αλλά το που (π.χ.mediamarkt).Paypal έχουν και τα online καταστήματα.

 

Β) Απο κει και πέρα κάνεις τον σταυρό σου και παίρνεις τα ρίσκα σου.

 

Γ) Δηλαδή το ίδιο είναι να αγοράσεις από το επίσημο κατάστημα και από το ebay; Δεν χρειάζεται να έχουν feedback τα online καταστήματα, αν και υπάρχουν και ορισμένα που έχουν.Δηλαδή για ποιο λόγο να τους κράξεις; Που θα γίνει το λάθος στη συνδιαλλαγή; Να μη σου έρθει το δέμα; Σπάνιο φαινόμενο,τουλάχιστον ποτέ ως τώρα δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Όταν πας να αγοράσεις στην πόλη σου π.χ. μια τηλεόραση, ένα αυτοκίνητο, παπούτσια κλπ θα αφήσεις feedback; Το ebay έχει λόγο που υπάρχει το feedback ,γιατί γίνεται κυρίως μέσω ιδιωτων.

 

Δ) Στα policies στο ebay αναφέρει χαρακτηριστικά ότι απαγορεύεται να χρησιμοποιούν οι sellers φωτογραφίες που βρήκαν στο internet κλπ ,για να ανεβάσουν στη σελίδα της δημοπρασίας και οι παραβάτες θα τρώνε αποκλεισμό . Πόσοι sellers βάζουν photos που είναι παρμένες από sites και όχι δικιές τους; Αρκετοί κι όμως συνεχίζουν να πουλάνε, γιατί η κατάσταση στο ebay είναι ανεξέλεγκτη. Πώς θα ψιλιαστεί λοιπόν ο αγοραστής ότι δεν είναι αυθεντικό; Ούτε αυτή η δυνατότητα δεν του δίνεται.

 

Το ebay είναι σαν ένα παζάρι, οπού συνυπάρχουν οι μαϊμούδες και μερικές ευκαιρίες

 

Χαίρομαι γιατί κάνουμε ενα γόνιμο διάλογο με επιχειρήματα και τεκμηριωμένες απόψεις.Εχεις την άποψή σου κι εγώ τη δική μου-βλέπουμε το ίδιο πράγμα εσύ μισοάδειο κι εγώ μισογεμάτο.Θα μπορούσαμε να γεμίσουμε το θέμα με απαντήσεις αλλά φοβάμαι οτι θα γίνουμε κουραστικοί.Άλλωστε το θέμα είναι οδηγός αγορών για ebay , γι αυτό θα μείνω στην τελευταία σου πρόταση που συμφωνούμε και οι δύο και θα έπρεπε να μείνει σαν οδηγός για όσους δοκιμάσουν να αγοράσουν για πρώτη φορά από το ebay.

 

Το ebay είναι σαν ένα παζάρι, οπού συνυπάρχουν οι μαϊμούδες και μερικές ευκαιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα καποιος να με ενημερωσει κατα προσεγγιση, ποσα κερατιατικα θα πληρωσω στο τελωνειο αν θελω να αγορασω κατι απο το αμερικανικο ebay, που κοστιζει 180$ χωρις τα μεταφορικα...στο περιπου για να ξερω αν αξιζει ή οχι..Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει την παραγγελια και ο πωλητης μου πε τα στειλε 14/4 και οτι κανουν 5-10 εργασιμες.Ακομα τιποτα, να ανυσηχω?

 

ps:το πακετο εκανε 40 ευρω με τα μεταφορικα(οποτε δεν πιστευω να χει κολλησει στο τελωνειο) και το εστειλε με usps,αν λεει αυτο κατι

 

καμια αποψη ρε παιδια?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jorge862006 ενα 20%-30% της αξιας του προϊοντος μαζι με τα μεταφορικα. Αμα σου ερθει με κουριερ και οχι με usps τοτε βαλε κ αλλα 40 ευρω για τον κοπο του τελωνειακου (ελεος με τους κλεφτες) αμα δεν το εκτελωνησεις μονος σου το δεμα

 

@tas21 εστειλες email σστον πωλητη να δεις τι εγινε, ειναι αξιολογος πωλητης? ανοιξε dispute καλυτερα , αλλα μπορει λογω εορτων κ φορτου εργασιας να εχει καθυστερησει .who knows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια να ρωτησω.

μεχρι 20 ευρω τι πουλαει τρελα στο e-bay?

Σκεφτομαι να αγοραζω πραγματα και να στελνω επειτοπου απο πωλειτη σε πωλειτη για να μην μπλεκω εγω σε τελωνια κλπ.

Κατα ποσο ειναι κατι τετοιο εφυκτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια να ρωτησω.

μεχρι 20 ευρω τι πουλαει τρελα στο e-bay?

Σκεφτομαι να αγοραζω πραγματα και να στελνω επειτοπου απο πωλειτη σε πωλειτη για να μην μπλεκω εγω σε τελωνια κλπ.

Κατα ποσο ειναι κατι τετοιο εφυκτο?

 

Α)Ψάχνεις τι πουλάει τρέλλα ή τι πουλάει τρελλά?

Β)Τι εννοείς από πωλητή σε πωλητή?

Γ)Ανέλυσε περισσότερο τη σκέψη σου γιατί όπως την περιγράφεις δεν βγάζει ακρη.

Δ)Η ορθογραφία και οι τόνοι βοηθάνε τον αναγνώστη.Αν μπορείς κάνε κάτι να τα βελτιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ.Συγνώμη.

Λοιπόν τι εννοούσα:Σκέφτηκα να κανονίζω αγορές και αντί να ζητάω να μου τις στέλνουνε,να τους λέω να τις στείλουν κατευθείαν σε κάποιον άλλο που θα έχω είδη βρει.

Εδώ είναι που μπαίνουν τα προϊόντα που πάνε/έρχονται γρήγορα.Για να μπόρω να τα κανονίζω γρήγορα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ.Συγνώμη.

Λοιπόν τι εννοούσα:Σκέφτηκα να κανονίζω αγορές και αντί να ζητάω να μου τις στέλνουνε,να τους λέω να τις στείλουν κατευθείαν σε κάποιον άλλο που θα έχω είδη βρει.

Εδώ είναι που μπαίνουν τα προϊόντα που πάνε/έρχονται γρήγορα.Για να μπόρω να τα κανονίζω γρήγορα αυτά.

 

 

Θες δηλαδή να μεταπωλείς....

Ως τι ως ιδιώτης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το σκέφτεσαι καθόλου!Θα μπλέξεις για ελάχιστο κέρδος.Αργησαν να φτάσουν τα πράγματα από την αμερική,κόλλησαν στο τελωνείο,δεν είναι αυτό που παρήγγειλα.Ασε καλύτερα σου λέω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...