Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

γυρισα προσφατα σε οτε από Forthnet λογο του  ότι  μου εριχναν κάθε χρονο την ταχυτητα,από 12.500 kbps που  ημουν σταθερος τα 3 πρωτα χρονια,  εφτασα στα 6,500.

 

Τωρα στην καινουργια γραμμη από οτε είμαι ακομη χαμηλοτερα,και εχω θεματα με παιχνίδια online,πολύ lag.

Μιλησα με οτε και μου ειπαν ότι η περιοχη δεν παει ψηλοτερα.

Μπορει κανεις να βοηθησει βλέποντας τα στατιστικα, αν παιρνει κατι η γραμμη?

Εχω δοκιμασει και κατευθείαν ,μονο το ρουτερ στην γραμμη, και τιποτα άλλο και είμαι στα ιδια επίπεδα.

Bandwide Down/Up(kbps      6142 kbps / 983 kbps 

SNR Margin 17.5 dB 8.0 dB      

Line Attenuation 37.0 dB 17.6 dB       

 α.δεν σου ριχνει κανεις την ταχυτητα με την εννοια να στην ριχνει ο παροχος.αν στην ριξει  ο παροχος θα πρεπει να υπαρχει λογος πχ αποσυνδεσεις και εκει συνηθως εσυ θα εχεις παρει τηλεφωνο να παραπονεθεις.

οποτε για να σταθεροποιησουν την ταχυτητα σου θα σου ανεβασουν το margin αρα θα πεσει και η ταχυτητα.

μπορει η μειωση ταχυτητα να ειναι λογω crosstalk λογω ποιοτητας χαλκου λογω κοψε ραψε στο χαλκο απο εργασιες τριτων.ακομα και κατι στην καλωδιωση σου

μπορει να φταιει και εκει πρεπει να γινει ελεγχος στoν κατανεμητη/χωνευτη.

οτι αλλαξες παροχο δεν λεει κατι.πηρες τον ιδιο χαλκο οποτε δεν αλλαζει τιποτα.τα ιδια προβληματα απλα μεταφερονται στον αλλο Provider.

στα χαρακτηριστικα της γραμμης με παραξενευει το Margin στην γραμμη.για 37 attenuation τα 12 ηταν πολυ καλα.τα 6,5 ειναι λιγο χαμηλα.απλα δεν ξερω αν φορας καποιο profile γιατι 17,.5 margin στο down δεν στεκει. ειναι παρα πολυ.

κανε ενα Reboot και ξαναδες το margin.αλλο ρουτερ εχεις να βαλεις πανω να δουμε και εκει το Margin?γιατι αν πραγματι εχεις 17 τοτε κατι γινεται και πρεπει να μιλησεις μαζι τους να σου το κατεβασουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα παιδια, μια ερωτηση. Το σνρ εχει σχεση με τον φυσημα στο ακουστικο του τηλεφωνου? Τι εννοω, ανεβάζοντας ο παροχος το σνρ εξαληφει και το φυσημα στο ακουστικό ή δεν έχει καμια σχεση το ενα με το αλλο?

 

Αν οχι τοτε πως μπορεις να εξαληψεις το φυσημα και τα οποια σπασιματακια του ακουστικου? (Εχοντας αλλαξει ηδη πολλακις φιλτρα, συσκευες, μοντεμ, τεχνικος εχει μετρησει κ βρηκε οκ τη γραμμη). Μηπως υπαρχει κανενα θεμα στη χωνευτη της πολυκατοικιας? Μπορει να ειναι και θεμα παροχου και dslam? Εχω ψάξει ολα τα φορουμ και λυση δεν εχω βρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 α.δεν σου ριχνει κανεις την ταχυτητα με την εννοια να στην ριχνει ο παροχος.αν στην ριξει  ο παροχος θα πρεπει να υπαρχει λογος πχ αποσυνδεσεις και εκει συνηθως εσυ θα εχεις παρει τηλεφωνο να παραπονεθεις.

οποτε για να σταθεροποιησουν την ταχυτητα σου θα σου ανεβασουν το margin αρα θα πεσει και η ταχυτητα.

μπορει η μειωση ταχυτητα να ειναι λογω crosstalk λογω ποιοτητας χαλκου λογω κοψε ραψε στο χαλκο απο εργασιες τριτων.ακομα και κατι στην καλωδιωση σου

μπορει να φταιει και εκει πρεπει να γινει ελεγχος στoν κατανεμητη/χωνευτη.

οτι αλλαξες παροχο δεν λεει κατι.πηρες τον ιδιο χαλκο οποτε δεν αλλαζει τιποτα.τα ιδια προβληματα απλα μεταφερονται στον αλλο Provider.

στα χαρακτηριστικα της γραμμης με παραξενευει το Margin στην γραμμη.για 37 attenuation τα 12 ηταν πολυ καλα.τα 6,5 ειναι λιγο χαμηλα.απλα δεν ξερω αν φορας καποιο profile γιατι 17,.5 margin στο down δεν στεκει. ειναι παρα πολυ.

κανε ενα Reboot και ξαναδες το margin.αλλο ρουτερ εχεις να βαλεις πανω να δουμε και εκει το Margin?γιατι αν πραγματι εχεις 17 τοτε κατι γινεται και πρεπει να μιλησεις μαζι τους να σου το κατεβασουν.

Kαλησπερα,

θα δοκιμασω ένα ρουτερ που εχω,από Forthnet  να δω και εκει το snr.

Εχω και ένα netgear dgn 1000 αλλα προσπαθω να το σεταρω και δεν τα καταφερνω.

Ευχαριστω πολύ,επανερχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα,

θα δοκιμασω ένα ρουτερ που εχω,από Forthnet  να δω και εκει το snr.

Εχω και ένα netgear dgn 1000 αλλα προσπαθω να το σεταρω και δεν τα καταφερνω.

Ευχαριστω πολύ,επανερχομαι.

Tα νεα στατιστικα με το Τhomson ,

xDSL linestate up (ITU-T G.992.5; downstream: 6144 kbit/s, upstream: 979 kbit/s; output Power Down: 18.0 dBm, Up: 12.0 dBm; line Attenuation Down: 31.0 dB, Up: 21.0 dB; snr Margin Down: 14.5 dB, Up: 10.0 dB).

 

Aλλαξε και το SNR και το Line Attenuation.H ταχυτητα σταθερη.

Τα εκανα μανταρα με τις παραθεσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,
Είμαι συνδρομητής της WIND με 24άρα σύνδεση και έχω αμφιβολίες σχετικά με το αν η ταχύτητα μου είναι αυτή που πρέπει. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ το ZTE ZXHN H108L που μου είχαν στείλει απο τη WIND και πιάνω γύρω στα 9000 kbps (κυμαίνεται με κάθε reboot)
Δοκίμασα να το βάλω μόνο του στη κεντρική πρίζα του σπιτιού και είναι πάλι στα ίδια νούμερα. Έχω δοκιμάσει και με το παλιότερο router της WIND που είχα (ένα Gennet Oxygen), πάλι ίδια η ταχύτητα. Παραθέτω και τα SNR / Attenuation.

SNR margin (Down) : 8.9 db
Line Attenuation (Down) : 28.9 db

Θεωρητικά με αυτά τα νούμερα δε θα πρεπε να πιάνω 14 - 15 Mbps ? Επίσης μου φαίνεται οτι έχω και χαμηλό upload (444 kbps).
Τους πήρα τηλέφωνο να τους δηλώσω τη βλάβη και μου είπαν πως θα στείλουν τεχνικό και οτι μπορεί να'ναι πρόβλημα των καλωδιώσεων. Υπάρχει περίπτωση να μου κόβουν επίτηδες ταχύτητα? Μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο? Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

σημερα μου ενεργοποιησαν την γραμμη. η φορητότητα είχε γίνει απο χτές άλλα δεν συγχρόνιζε με τίποτα και τους πήρα τηλέφωνο να δηλώσω βλάβη.

τελικά μου έστειλαν μήνυμα οτι αποκαταστάθηκε όμως βλέπω αυτά τα στατιστικά


το ενα ειναι απο fritz box 7140  και το αλλο απο το tplink w8970

με εχουν βάλει σε 4αρι προφίλ? κανονικά έπρεπε όπως είχα με την wind να εχω κανα δύο mb παραπάνω να μην πω να είμαι στα 8 που ξεκίνησε η γραμμή.

τις απόψεις σας παιδιά μιας και είμαι καινούριος στον οτε μετά απο πολλά χρονια να τους αρχίσω στα τηλέφωνα?

 

να περιμενω να παρω το router τους πρωτα? 

post-40569-0-17608200-1411592099_thumb.jpg

post-40569-0-99716000-1411592103_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι φυσιολογικο να μου ριξουν την ταχυτητα -7000? Ειχα αποσυνδεσεις τους πηρα τηλεφωνο και μου λεει θα κανω καποιες ρυθμισεις αλλα θα πεσεις λιγο σε ταχυτητα, μου ελεγε γυρο στα 2000, αλλα επεσε 7000. Τον ρωτησα αμα γινετε αλλη ρυθμιση και μου ειπε μονο αυτο γινετε!

Αυτα ηταν τα στατιστικα της γραμμης μου πριν την αλλαγη:

post-200281-0-76044700-1411983180_thumb.png

 

Αυτα ειναι τωρα:

 

post-200281-0-16038800-1411983201_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας! συμβαινει κατι τραγικο! οταν φυσαει στην περιοχη μου πανω απο 5 μποφορ, με πεταει απο το ιντερνετ συνεχεια. ειναι φυσιολογικο αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τελευταία κάνει κάτι περίεργα ο ΟΤΕ..

 

Στις 7/10 πριν 3 μέρες στη 01:00 το βράδυ δεν έπαιρνε το ρουτερ ip ενω ηταν συγχρονισμένο.. κράτησε κανα μισάωρο και επανλήλθε ..

Το είχα ανεβάσει status και το επιβεβαίωσαν και άλλοι χρήστες ακριβώς την ίδια ώρα απο διάφορες περιοχές και εκτός Αθήνας.

 

Στις 9/10 χθες το απόγευμα αρχισε να σέρνεται το internet.. lagare απίστευτα τα pings απο 30 ανέβηκα στο 80 και η πραγματική ταχύτητα έπεσε στο μισο.. Το είχα κάνει σε μικρότερο βαθμό και κάποια άλλα απογεύματα μεταξύ 6-7:30 για πολύ λίγο.

 

Το ρουτερ φυσικά συγχρονισμένο κανονικά και στις 2 περιπτώσεις . Παρατηρείτε τέτοιες αστάθεις τελευταία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

 

σημερα μου ενεργοποιησαν την γραμμη. η φορητότητα είχε γίνει απο χτές άλλα δεν συγχρόνιζε με τίποτα και τους πήρα τηλέφωνο να δηλώσω βλάβη.

 

τελικά μου έστειλαν μήνυμα οτι αποκαταστάθηκε όμως βλέπω αυτά τα στατιστικά

 

 

το ενα ειναι απο fritz box 7140  και το αλλο απο το tplink w8970

 

με εχουν βάλει σε 4αρι προφίλ? κανονικά έπρεπε όπως είχα με την wind να εχω κανα δύο mb παραπάνω να μην πω να είμαι στα 8 που ξεκίνησε η γραμμή.

 

τις απόψεις σας παιδιά μιας και είμαι καινούριος στον οτε μετά απο πολλά χρονια να τους αρχίσω στα τηλέφωνα?

 

να περιμενω να παρω το router τους πρωτα? 

Δήλωσε το βλάβη βάση attenuation 35 η γραμμή σου πρέπει να συγχρονίζει στα 8..

Δεν ξέρω γιατι σε έχουν ρίξει τόσο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι φυσιολογικο να μου ριξουν την ταχυτητα -7000? Ειχα αποσυνδεσεις τους πηρα τηλεφωνο και μου λεει θα κανω καποιες ρυθμισεις αλλα θα πεσεις λιγο σε ταχυτητα, μου ελεγε γυρο στα 2000, αλλα επεσε 7000. Τον ρωτησα αμα γινετε αλλη ρυθμιση και μου ειπε μονο αυτο γινετε!

 

Αυτα ηταν τα στατιστικα της γραμμης μου πριν την αλλαγη:

attachicon.gifCapture.PNG

 

Αυτα ειναι τωρα:

 

attachicon.gifCapture2.PNG

επανεκίννησες το ρουτερ σου;

Αν το έκανες και σε βγάζει τόσο χαμηλά ξαναπάρτους και ανέφερε το

Επίσης για τις αποσυνδέσεις πές τους να σου βάλουν SNR 11άρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...