Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από χτες το βράδυ, μέχρι και σήμερα το πρωί είχα συνεχείς αποσυνδέσεις, μείωση της ταχύτητας από τα 20, έφτασα στα 10!! και το τηλέφωνο έβραζε σαν αβγό στους 100 βαθμούς :P . Forthnet κέντρο Αθήνας. Τους πήρα τηλέφωνο, γιατί χτες είχα αλλάξει τη γραμμή σε fast path και συνέπεσε και έλεγα μήπως έχει κάποια σχέση (που δεν έχει)....Τελικά το  μεσημεράκι απεκαταστήθηκε το πρόβλημα και τώρα όλα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω το μόντεμ του ΟΤΕ και χθες άλλαξα εταιρία επιστρέφοντας στον ΟΤΕ. Τα στατιστικά μου είναι αυτά, οπότε γιατί τόσο χαμηλά, είμαι μόλις 60-70 μέτρα από το κεντρικό του ΟΤΕ που βρίσκεται στο επόμενο τετράγωνο από το σπίτι μου...

ADSL State
:
Up    
Bandwide Down/Up(kbps)
:
4095 kbps / 1023 kbps    
SNR Margin Down/Up(db)
:
33.7 dB / 8.6 dB    
FEC Down/Up
:
0 / 0    
CRC Down/Up
:
0 / 1    
HEC Down/Up
:

0 / 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου αλλού θα το γράφει το attenuation αλλά δεν χρειάζεται καν να το δεις με SNR margin 33.7dB στο down. Φωνάζει ότι η σύνδεση είναι fixed rate και όχι rate adaptive (όπως είναι οι 24άρες) και με τόσο ψηλό SNR margin σίγουρα έχει αστέρι γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ρε παιδια γιατι εχω τοσο χαμηλη ταχυτητα μετα απο αναβάθμιση lite 6mbs σε ευέλικτο 300 με 24 γραμμη, ειναι φυσιολογικές οι τιμές του status του μοντεμ μου ? αλλάζαμε προφιλ αλλα τπτ η ταχυτητα π συγχρονιζει η ιδια (περιπου στα 6.7 με 7)

Screenshot2014-02-04145113_zps191ef160.p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δυστυχώς έχεις αρκετά μεγάλο downstream attenuation (σχεδόν 46), o συγχρονισμός είναι πολύ καλός για τέτοια εξασθένιση σήματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς έχεις αρκετά μεγάλο downstream attenuation (σχεδόν 46), o συγχρονισμός είναι πολύ καλός για τέτοια εξασθένιση σήματος...

γενικα στην περιοχη που ειμαι δν ειμαι μακρια απο το dslam μου ειχε πει ο τεχνικος απο hol κ οτι ανετα θα μπορουσα να επιανα 10-12 mbs μπορει και παραπανω, αλλα μαλλον μπορει οι μπριζες να ειναι παλιου τυπου η και τα καλωδια και να εξασθενει εκει το σημα, οποτε δν θα υπαρχει σωτηρια :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

θα πρέπει να γίνει μέτρηση τότε στον κατανεμητή/χωνευτή του σπιτιού έτσι ώστε να αποκλείσεις τον παράγοντα του προβλήματος στην εσωτερική καλωδίωση...

 

πάντως τα 46db attenuation είναι πάνω από 3km, αρκετά μακρυά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρέπει να γίνει μέτρηση τότε στον κατανεμητή/χωνευτή του σπιτιού έτσι ώστε να αποκλείσεις τον παράγοντα του προβλήματος στην εσωτερική καλωδίωση...

 

πάντως τα 46db attenuation είναι πάνω από 3km, αρκετά μακρυά...

τελικα ξαναεπικοινωνησα με την hol και μ ειπαν ξανα οτι το dslam απεχει στα 700-800 μετρα, αριαδνη λεγεται και ειναι οντως κοντα(Κνωσσου) και εγω μενω αγια αικατερινη αν εχει καποιος ακουστα απο Ηρακλειο, θα ερθει τεχνικος τους λεει να ελεγξει, ελπιζω να μην πεσουν τπτ εξτρα χρεωσεις για τον τεχνικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ηρθε ο τεχνικος και μ ειπε οτι ολα ειναι οκ στα καλωδια σπιτιου, κ τελικα τ προβλημα ειναι οτι ειμαι στο dslam που βρισκεται στο παρκο θεοτοκοπουλου. Το παραλογο βεβαια ειναι οτι η αποσταση με αυτο το dslam ειναι στα 1.5 με 2 χιλιομετρα, ΑΛΛΑ το καλωδιο παει κυκλικα μ ειπαν και βγαινει καπου στα 4 χιλιομετρα. Αλλα τ κορυφαιο ειναι οτι δεν απεχω παραπανω απο 600 απο το dslam της κνωσσου π εκει θα επρεπε να ειμαι. Οποτε θα πρεπει να ειμαι και πανευτυχης π πιανω και 6 με 7mbs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είμαι στον ΟΤΕ και έχω 24ρα σύνδεση.Το ρουτερ μου κλειδώνει στα 7600,snr 8.1 και η απόσταση μου από dslam είναι σχετικά μικρή γτ πριν από λίγο καιρό επικοινώνησε μαζί μου υπάλληλος του ΟΤΕ για να μου προσφέρει VDSL,λέγοντας μου ότι μπορώ να έχω και το 50ρι γιατί είμαι σε απόσταση μικρότερη των 500m.
 
Μπορώ να κάνω κάτι εγώ (δεν νομίζω να παίζει ρόλο αλλά η οικοδομή που μένω είναι 5ετίας)ή να ζητήσω κάτι καλύτερο από το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σχετικά μικρή απόσταση από το dslam και να κλειδώνεις στα 7600 με 24αρι πακέτο είναι κάπως δύσκολο, εκτός αν υπάρχει βαρβάτο πρόβλημα στην καλωδίωση...

 

έχεις στην περιοχή σου τα νέα ΚΑΦΑΟΥ του ΟΤΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά μικρή απόσταση από το dslam και να κλειδώνεις στα 7600 με 24αρι πακέτο είναι κάπως δύσκολο, εκτός αν υπάρχει βαρβάτο πρόβλημα στην καλωδίωση...

 

έχεις στην περιοχή σου τα νέα ΚΑΦΑΟΥ του ΟΤΕ?

Εννοείς στην καλωδίωση του διαμερίσματος?

 

Σχετικά με το ΚΑΦΑΟΥ δεν το γνωρίζω αλλά λογικά δεν μπορώ να μάθω αν καλέσω την Εξυπηρέτηση πελατών του ΟΤΕ?Πάντως η ανοικοδόμηση στην περιοχή που μένω είναι γενικά 5ετίας.

 

 

Capture_zps5562e9d7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

είτε του διαμερίσματος είτε της γραμμής μέχρι να έρθει στο σπίτι...

 

για τα ΚΑΦΑΟΥ δεν χρειάζεται να ρωτήσεις, όλο και κάτι θα έχει πάρει το μάτι σου στη γειτονιά

 

http://imagesreviews.s3.amazonaws.com/routers/adsl1.jpg

 

το δεξιά είναι καινούριο που υποστηρίζει VDSL2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...