Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

οπότε θα παίζεις από αυτά σε VDSL και δεν έχουν νόημα τα τωρινά στατιστικά της γραμμής σου...

 

εκτός από ΟΤΕ, VDSL από ΚΑΦΑΟΥ δίνουν HOL και Wind, checkαρε διαθεσιμότητα σε περίπτωση που θες και φτηνότερες επιλογές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μωρέ έχω πακέτο στον ΟΤΕ που με ικανοποιεί,απλά είπα να ρωτήσω μήπως και μπορώ να βελτιώσω την ταχύτητα μου.Ουσιαστικά δεν με ενδιαφέρει το VDSL αλλά δεν θα με χαλούσε μία βελτίωση στο adsl...

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο και τις απαντήσεις σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά σας παρακαλώ πείτε μου τι πρέπει να κάνω για να λύσω το πρόβλημα με το γ@@@μενο το ping..

Έχω 24αρα ΟΤΕ και ΟΤΕ TV, παίζω lol και το ping μου δεν πέφτει κάτω από 500. Κάθε 1 λεπτό dc.

Εκτός αυτού όταν έχω ανοιχτό και το OTE TV απλά δεν κάθομαι στο pc, το internet είναι σα να έχω isdn γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εδω και καιρο εχω ελαχιστη ταχυτητα upload ενω το download ειναι σε κανονικη κατασταση (24 οτενετ)

 

ενω το router συγχρονιζεται σε φυσιολογικα επιπεδα

 

Downstream Line Rate (Kbps): 12796 Upstream Line Rate (Kbps): 1023

 

post-256737-0-80490700-1405515492_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εμένα μου κόβεται η σύνδεση 1 με 2 φορές τη βδομάδα, για τουλάχιστον 20 λεπτά κάθε φορά, κυρίως βραδινές ώρες, μπαίνω στο ρουτερ και εκεί που είναι τα στοιχεία WAN, είναι τα πάντα στο 0.

Έχω απλή conn-x και μένω Νεα Ιωνία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά δείτε όσοι έχετε φοιτητή στην οικογένεια και ΠΑΚΕΤΟ ΔΙΟΔΟΣ 50Mpbs 33e/month με απεριόριστα... καλή φάση ;)

Αυτό μπορώ να το βάλω και εγώ που είμαι φοιτητής αλλά μένω κανονικά με την οικογένεια μου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Super! Περιμένω να ενεργοποιηθεί το VDSL στην περιοχή μου όπου να ναι και μόλις είναι έτοιμο θα κάνω αίτηση για το 50αρι το πακέτο!

Χρειάζεται να πάρω τον λογαριασμό του τηλεφώνου στο όνομα μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Super! Περιμένω να ενεργοποιηθεί το VDSL στην περιοχή μου όπου να ναι και μόλις είναι έτοιμο θα κάνω αίτηση για το 50αρι το πακέτο!

Χρειάζεται να πάρω τον λογαριασμό του τηλεφώνου στο όνομα μου;

Γι'αυτό δεν είμαι σίγουρος να σου πω. Κατά τη γνώμη μου δε νομίζω πάντως. Για να είσαι σίγουρος μπες στο site του ΟΤΕ και συμπλήρωσε τη φόρμα που έχουν πάνω πάνω για να σε καλέσουν αυτοί και ρώτα τους να σου πουν στα σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.Η τηλεφωνική γραμμή δεν είναι στο όνομά μου. Τι πρέπει να κάνω;

Αν η γραμμή δεν είναι στο όνομα του δικαιούχου αλλά στο όνομα συγγενή ή εκμισθωτή πρέπει να προσκομισθεί επιπλέον:

Υπεύθυνη Δήλωση του κατόχου της γραμμής ότι αποδέχεται την ενεργοποίηση ADSL πρόσβασης.

http://info.diodos.gsrt.gr/FAQ.aspx

 

Στην πράξη την αίτηση την κάνει ο κάτοχος της τηλεφωνικής γραμμής μαζί με μια φωτοτυπία της ταυτότητας του και όχι ο δικαιούχος του ΔΙΟΔΟΣ.

https://www.ote.gr/ote-WebProxyPortlet-1.1.6/ProxyServlet/www.ote.gr/storefront/renderAsset.ep?assetID=internet_ekptotika/aitisi_ote_double_playVDSL_gia_foitites_022014.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου κόβεται η σύνδεση 1 με 2 φορές τη βδομάδα, για τουλάχιστον 20 λεπτά κάθε φορά, κυρίως βραδινές ώρες, μπαίνω στο ρουτερ και εκεί που είναι τα στοιχεία WAN, είναι τα πάντα στο 0.

Έχω απλή conn-x και μένω Νεα Ιωνία

πάρα τηλ τον ΟΤΕ την ώρα που είναι κάτω η γραμμή. Μπορούν να σου κάνουν ένα line test εκείνη την στιγμή και να δούνε κάποια στοιχεία (π.χ. ξένη τάση). Όπως και να έχει δήλωσε το βλάβη να το ελέγξουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

γυρισα προσφατα σε οτε από Forthnet λογο του  ότι  μου εριχναν κάθε χρονο την ταχυτητα,από 12.500 kbps που  ημουν σταθερος τα 3 πρωτα χρονια,  εφτασα στα 6,500.

 

Τωρα στην καινουργια γραμμη από οτε είμαι ακομη χαμηλοτερα,και εχω θεματα με παιχνίδια online,πολύ lag.

Μιλησα με οτε και μου ειπαν ότι η περιοχη δεν παει ψηλοτερα.

Μπορει κανεις να βοηθησει βλέποντας τα στατιστικα, αν παιρνει κατι η γραμμη?

Εχω δοκιμασει και κατευθείαν ,μονο το ρουτερ στην γραμμη, και τιποτα άλλο και είμαι στα ιδια επίπεδα.

 

 

 

Bandwide Down/Up(kbps      6142 kbps / 983 kbps

 

 

 

FEC Down/Up  

41388 / 31

 

CRC Down/Up

 

 31 / 14

 

HEC Down/Up

958/0

 

SNR Margin
 

17.5 dB 8.0 dB      

Line Attenuation

37.0 dB 17.6 dB      

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...