Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αποφάσισα να γυρίσω σε interleaved από fast path μιας και δεν παίζω πια τόσο συχνά online games. Με την αλλαγή διαπιστώθηκε και βλάβη στην γραμμή (χαμηλό upload) και μου είπαν ότι άλλαξαν κάρτα στο DSLAM ή κάτι τέτοιο. Πλέον από τα 5.5mb ανέβηκα στα 7.3 με τα παρακάτω χαρακτηριστικά.

 

ADSL Link Downstream Upstream Connection Speed 7267 kbps 853 kbps

Line Attenuation 34.5 db 21.7 db

Noise Margin 9.8 db 10.1 db

 

Το θέμα είναι ότι πριν στο fast path ήμουν με 12 SNR και με interleave τώρα είμαι με 10 SNR. Αποσυνδέσεις 2 μέρες σχεδόν μετά την αλλαγή δεν έχω μέχρι τώρα. Πιστεύετε ότι αν παίξω λίγο με telnet και πειραματιστώ με το SNR θα καταφέρω να κερδίσω κανα mb ακόμα. Τραβάει η γραμμή, τι λέτε;

 

ΥΓ. Εντωμεταξύ αν δεν υπήρχε αυτό το πάγωμα εργασιών στο KV μου θα μπορούσα να έχω VDSL όπως όλος ο Δήμος μου αλλά δυστυχώς είμαι άτυχος και προσπαθώ να μαζέψω ότι μπορώ στην σάπια σύνδεση μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις Hol ζητα 6 αρι margin στο down διοτι βλεπω 11 αρι Profile.


Αποφάσισα να γυρίσω σε interleaved από fast path μιας και δεν παίζω πια τόσο συχνά online games. Με την αλλαγή διαπιστώθηκε και βλάβη στην γραμμή (χαμηλό upload) και μου είπαν ότι άλλαξαν κάρτα στο DSLAM ή κάτι τέτοιο. Πλέον από τα 5.5mb ανέβηκα στα 7.3 με τα παρακάτω χαρακτηριστικά.

 

ADSL Link Downstream Upstream Connection Speed 7267 kbps 853 kbps

Line Attenuation 34.5 db 21.7 db

Noise Margin 9.8 db 10.1 db

 

Το θέμα είναι ότι πριν στο fast path ήμουν με 12 SNR και με interleave τώρα είμαι με 10 SNR. Αποσυνδέσεις 2 μέρες σχεδόν μετά την αλλαγή δεν έχω μέχρι τώρα. Πιστεύετε ότι αν παίξω λίγο με telnet και πειραματιστώ με το SNR θα καταφέρω να κερδίσω κανα mb ακόμα. Τραβάει η γραμμή, τι λέτε;

 

ΥΓ. Εντωμεταξύ αν δεν υπήρχε αυτό το πάγωμα εργασιών στο KV μου θα μπορούσα να έχω VDSL όπως όλος ο Δήμος μου αλλά δυστυχώς είμαι άτυχος και προσπαθώ να μαζέψω ότι μπορώ στην σάπια σύνδεση μου...


αν εχεις Otenet Τοτε μαλλον εισαι ηδη 9 Margin απλα ετυχε να δειχνει 10 τωρα.οποτε δεν πας καπου αλλου.δεν ριχνουν πιο χαμηλα το margin εκτος αν το κανεις εσυ.και νομιζω οτι αμα αλλαξεις margin αλλαζει μονο στο down και οχι στο Up

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει να πειραματιστώ και μέχρι πόσο να το ρίξω; Απλά την πρώτη φορά που συγχρόνισε μετά την επιδιόρθωση της βλάβης κλείδωσε στα 9.5mb και χαιρόμουν σαν χαζός! :P

Χρειάστηκε όμως να το κάνω hard reset και τότε κλείδωσε όπως φαίνεται στο πίνακα που ανέβασα πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικοι ριχνουν το Margin και στο 3 ακομα.το ποσο καλα θα παιξει θα φανει απο

α.σταθεροτητα.

β.θα πρεπει να κατεβαζεις οσο συγχρονιζεις οπως και πριν.αν κατεβαζεις λιγοτερο τοτε μαλλον θα δεις και παρα πολλα crc,fec,errors οποτε εχεις παει πολυ χαμηλα στο snr για την γραμμη σου.

γ.ποσα errors θα εχεις .κοινως  το β.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

for your info , βγάλανε το 051 firmware του Speedport VDSL . Λύνει αρκετά θέματα και προσφέρει Gigabit LAN .

 

Εάν διαθέτετε PSTN γραμμή, τότε το πιο σύγχρονο επίσημο firmware (7/4/2015) είναι αυτό (μπορείτε να το κατεβάσετε): 09071601.00.051A.img
Εάν διαθέτετε ISDN γραμμή, τότε το πιο σύγχρονο επίσημο firmware (7/4/2015) είναι αυτό (μπορείτε να το κατεβάσετε)09071601.00.051B.img

Προσοχή: Δεν συνίσταται για κάτοχους OTE Business ADSL/VDSL Web Pack & Static πακέτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να φανταστω ποιο το  προβλημα να το βαλει καποιος που εχει static πακετο λογικα static ip εννοει.αν το δοκιμασει κανεις με static ας το γραψει να πει αν ειδε κατι παραξενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

for your info , βγάλανε το 051 firmware του Speedport VDSL . Λύνει αρκετά θέματα και προσφέρει Gigabit LAN .

 

Εάν διαθέτετε PSTN γραμμή, τότε το πιο σύγχρονο επίσημο firmware (7/4/2015) είναι αυτό (μπορείτε να το κατεβάσετε): 09071601.00.051A.img

Εάν διαθέτετε ISDN γραμμή, τότε το πιο σύγχρονο επίσημο firmware (7/4/2015) είναι αυτό (μπορείτε να το κατεβάσετε)09071601.00.051B.img

 

Προσοχή: Δεν συνίσταται για κάτοχους OTE Business ADSL/VDSL Web Pack & Static πακέτου.

 

 

Μολις την εκανα κι εγω... Δεν ξερω τι ρολο θα χτυπησει απο σταθεροτητα κ.λ, ομως διορθωσε απ' ευθειας τον χρονο λειτουργιας του ρουτερ, που με την 037 ξεκιναγε με το ανοιγμα του ρουτερ απο +2 ωρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

for your info , βγάλανε το 051 firmware του Speedport VDSL . Λύνει αρκετά θέματα και προσφέρει Gigabit LAN .

είχε gigabit lan και το περιόριζαν με firmware σε 100αρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.Εδω και πολλα χρονια ειχα ενα 10μετρο καλωδιο rj11 συνδεμενο απο την πριζα στο μοντεμ.Επειδη ομως το καλωδιο ηταν χυμα στο πατωμα και περναγε απο σαλονι,χωλ, δωματιο ειπα να το μαζεψω με καναλια.Προσθετα αλλα 13 μετρα και μια μουφα.Το αποτελεσμα με το 10 μετρο ηταν ping:29 , download: 13Mbps.Ενω με τα 23 συνολικα μετρα και την μουφα ping:34 , download:11Mbps.

Υπαρχει περιπτωση να φταιει η μουφα?Αμα την καταργησω και ενωσω τα δυο καλωδια με ματιση μηπως ειναι καλυτερα?Τελος μηπαως αυτη η απωλεια ειναι λογω αποστασης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πετας το τηλεφωνικο καλωδιο και ειτε βαζεις το ρουτερ κοντα στην τηλεφωνικη πριζα και μετα μεγαλο ethernet ειτε πετας το τηλεφωνικο  παιρνεις 23 μετρα ethernet και το χρησιμοποιεις σαν τηλεφωνικο.δηλαδη βαζεις rj11 σε ενα ζευγαρι απο τα 4 πχ ασπρο μπλε μπλε και εισαι μια χαρα.αν δεν εχεις πρεσσα για rj11 ζητα να σου βαλουν δυο rj11 κλιπακια σε ενα ζευγαρι απο εκει που θα το παρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

static έχω εγώ και δεν έχει πρόβλημα. Κάτι άλλον πρέπει να έχει 

ε ναι δεν στεκει να εχεις static και να μην μπορεις να περασεις το firmware.εσυ το περασες και εχεις static?

εκτος αν η απαντηση σου πηγαινει καπου αλλου για κατι αλλο και οχι για το θεμα του firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταίο καιρό έχω διαπιστώσει σταθερή μείωση του download, χωρίς να έχει πέσει ο συγχρονισμός..

 

Current rate(kbps)

upload: 928 download: 5096

SNR Margin(dB)

upload: 8.6 download: 6

Line attenuation(dB)

upload: 20.5 download: 43.9

 

Βρίσκομαι περίπου στα 2 χλμ από dslam, είναι φυσιολογικό να κατεβάζω με 360kb/s MAX?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...