Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μπα. σε χωριό είμαι. δεν εχει τιποτα. εκτος αν εχει τιποτα κανας γείτονας σπιτι του. άλλες μέρες το τρώω 11 ή 12 το βράδυ πάντα ακριβώς, το πολυ και πεντε. + αυτες τις μερες με τη βροχη πανω απο 1200kbps δε κλειδώνει για κανενα λογο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την επόμενη φορά που θα χρειαστεί να πάρω στην forthnet θα κατεβάσω όλο το δωδεκάθεο

έκλεισα 3η εβδομάδα χωρίς ιντερνετ/τηλ ...

 

Το πρόβλημα μου ξεκίνησε την ημέρα που έβαλε η γειτόνισσα μου στο δίπλα διαμέρισμα ίντερνετ (από την οποία και δανείζομαι τώρα).

Έκανα αίτηση για βλάβη ,τους είπα ότι δεν έχω τόνο και να στείλουν κάποιον αν γίνεται να ελέγξει τον κατανεμητή της πολυκατοικίας (γιατί είναι ένα χάλι και δεν πίστευα ότι έτυχε*) .

Μου λένε ότι όλα φαίνονται κανονικά από την μεριά τους και ότι υπάρχει διαδικασία. Πρέπει να γίνει αίτηση για βλάβη στον οτε σε 2-3 εργάσιμες μέρες.

 

Πέρασε βδομάδα , έκανα πάλι τηλέφωνο . Ο οτε είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή γενικότερα και θα στείλει τεχνικό η forthnet o οποίος θα με πάρει τηλέφωνο για ραντεβού να έρθει να ελέγξει. Περνάνε 2-3 μέρες τπτ. έκανα πάλι τηλέφωνο. θα σας καλέσει τεχνικός μου λένε.

Περνάνε οι μέρες , περνάει το σ/κ.

 

Παίρνω τηλέφωνο πάλι σήμερα και μου λένε ότι ο τεχνικός "ήρθε" και καλά χτες και έλεγξε  (χωρίς να με έχει πάρει τηλ ,χωρίς να ανέβει στο σπίτι, χωρίς τπτ) και του φάνηκαν όλα κανονικά και ότι το πρόβλημα είναι στο σπίτι μου και πρέπει να βάλω ηλεκτρολόγο να ελέγξει.

Παίρνω ένα φίλο ηλεκτρολόγο να έρθει. Βλέπει ότι δεν έχω καθόλου τόνο  , ανοίγει την πρίζα βάζει το τζιτζίκι και πάει να κοιτάξει και αυτός τον κατανεμητή και να βρει τα καλώδια μου και μου επιβεβαίωσε ότι δεν είναι συνδεδεμένη στη ρεγκλέτα μικτονόμησης εσ.καλ (τα καλώδια που πάνε από το διαμέρισμα μου και καταλήγουν στον κατανεμητή κρέμονται στον αέρα). Αλλά επειδή ούτε επιτρέπετε αλλά και δεν ήξερε ποια γραμμή είναι ποια σίγουρα το άφησε και έβαλε ένα χαρτί πάνω στα καλώδια μου να ξεχωρίζουν για να τα βάλει ο τεχνικός κατευθείαν.

Παίρνω 2η φορά σήμερα . Τους είπα τι μου είπε ο ηλεκτρολόγος. Μου τα μάσαγαν και ότι θα επικοινωνήσουν ξανά με τον οτε για να στείλουν τεχνικό γιατί δεν είναι αυτοί υπεύθυνοι.

και περιμένετε λίγο στην αναμονή γιατί και καλά είναι δύσκολη η περίπτωση  και πράσινα άλογα (όσο με είχαν στην αναμονή ξέχασαν να βάλουν το τραγουδάκι και τους άκουσα να παραγγέλνουν πιτογυρα). γ@μίδια

Δήλωση στον οτε και 2-3 εργάσιμες πάλι μου είπαν. καλό Δεκέμβρη δηλαδή...

 

Τι να πω ρε ... Αν είχαν στείλει σοβαρό τεχνικό το θέμα μου θα είχε λυθεί σε 5-10 λεπτά και έχει τραβήξει 20+ μέρες ....

 

*Ο φωστήρας που ήρθε για να συνδέσει την γραμμή της γειτόνισσας τα έκανε πουτ@ν@ στον πίνακα της πολυκατοικίας και έβγαλε την δικιά μου  (πως και τι δεν ξέρω αλλά μου το επιβεβαίωσε και ηλεκτρολόγος που έφερα για να κοιτάξει γενικά τις πρίζες στο σπίτι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γτ ταλαιπωρήσε άδικα .Στείλε ένα μύνημα στο facebook της forthnet να σου λύσουν άμεσα το πρόβλημα σου οι τεχνικοί όπως μου το έλυσαν και σε μένα 

ήρθε τεχνικός πριν λίγο και κοίταξε τον πίνακα στην είσοδο της πολυκατοικίας..

βρήκε την γραμμή μου και ήταν σπασμένη η ρεγκλέτα του οτε. ξανακάρφωσε τα καλώδια πάνω σε καλή μεριά και όλα κομπλέ (επαναμικτονόμηση ? αν δεν κάνω λάθος).

Του πήρε του ανθρώπου 10 λεπτά η όλη διαδικασία. anyways όλα καλά τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι όλοι τα ίδια σκατά είναι.

 

Είχα ΟΤΕ VDSL και τους πήρες 3 μήνες να καταλάβουν ότι δεν το σηκώνει η καλωδίωση του σπιτιού...

 

Μετά τους λέω να γυρίσω σε ADSL που δεν είχα προβλήματα και κάνουν 10 μέρες να μου στείλουν άλλον εξοπλισμό, ενώ μετά από μόλις 3 με πήραν και μου είπαν ότι το γύρισαν σε ADSL!!

 

Αν δεν είχα ένα παλιό router θα έμενε χωρίς internet για 1 βδομάδα κι έχω και ΟΤΕ TV...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα. σε χωριό είμαι. δεν εχει τιποτα. εκτος αν εχει τιποτα κανας γείτονας σπιτι του. άλλες μέρες το τρώω 11 ή 12 το βράδυ πάντα ακριβώς, το πολυ και πεντε. + αυτες τις μερες με τη βροχη πανω απο 1200kbps δε κλειδώνει για κανενα λογο...

Τελικά μετά απο αλλαγή profile απο τον οτε σαν να σταθεροποιηθηκε αν και τη χανει μια στις τοσες. Το προβλημα μαλλον ειναι μια κεραια CB που εχει γείτονας γιατι κάνει και παρεμβολές στα ηχεία. Αν όντως ισχύει αυτό το πράμα να του ζητήσω να βάλει κάποιο φιλτρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποφασισα σημερα να κανω μπανιστηρι τη γραμμη μπας και δω γιατι χαλαει κάθε βράδυ. πρώτο sc εδώ 10 η ώρα το πρωί. μια χαρα φαίνεται για τα δεδομένα μου.

μέχρι και αυτή την ώρα δεν εχει αλλάξει κάτι. ουτε τα gaps πύτε snr/tr power. Το βράδυ το snr πέφτει στο 6 και κατι. θα ποσταρω πικ όποτε δω τίποτα αλλαγές...χτές το βράδυ είχα πολλά περισσοτερα gaps. καμια 10αρια...

09.54

 

kb5fo5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι όλοι τα ίδια σκατά είναι.

 

Είχα ΟΤΕ VDSL και τους πήρες 3 μήνες να καταλάβουν ότι δεν το σηκώνει η καλωδίωση του σπιτιού...

 

Μετά τους λέω να γυρίσω σε ADSL που δεν είχα προβλήματα και κάνουν 10 μέρες να μου στείλουν άλλον εξοπλισμό, ενώ μετά από μόλις 3 με πήραν και μου είπαν ότι το γύρισαν σε ADSL!!

 

Αν δεν είχα ένα παλιό router θα έμενε χωρίς internet για 1 βδομάδα κι έχω και ΟΤΕ TV...

Και κατα τ αλλα ο οτε διακιολογηται για το οτι είναι ο πιο ακριβός λέγοντας οτι έχει ποιότητα υπηρεσιων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και κατα τ αλλα ο οτε διακιολογηται για το οτι είναι ο πιο ακριβός λέγοντας οτι έχει ποιότητα υπηρεσιων

οι τιμές του ΟΤΕ είναι υψηλότερες επειδή είναι ΣΙΑ κι η ΕΕΤΤ δεν του επιτρέπει χαμηλότερες για λόγους ανταγωνισμού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι τιμές του ΟΤΕ είναι υψηλότερες επειδή είναι ΣΙΑ κι η ΕΕΤΤ δεν του επιτρέπει χαμηλότερες για λόγους ανταγωνισμού...

Ισχύει αυτό, αν και στην τσέπη του καταναλωτή δεν παίζει ρόλο η αιτία, αλλά η τιμή καθεαυτή.

Βέβαια δεν ξεχνάμε και τις τιμές που είχε πριν του επιβληθούν οι περιορισμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ναι αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί ποτέ να έχει τις τιμές των εναλλακτικών, οπότε όσο και να πέσει η δικιά του πάντα οι εναλλακτικοί θα είναι φτηνότεροι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι την στιγμή, για την οποία εθχόμαστε, ελπίζουμε και προσευχόμαστε, την οποία θα απαλαγούμε από το σάπιο χάλκινο δίκτυο που εγκαταστήσαν πριν από 100 χρόνια, το οποίο ακόμα προσπαθούν να ξεζουμίσουν χωρίς να επιδιορθώνουν και θα πάψει ο κόσμος να γυρνάει γύρω από τα καπρίτσια των Γερμανών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο βγάζει λεφτά από την ενοικίαση των γραμμών στους άλλους, είναι επιλογή του να είναι πιο ακριβός.

Θα μπορούσε να πουλήσει σε άλλη εταιρία το δίκτυο αλλά δεν τον συμφέρει γιατί βγάζει λεφτά από τις άλλες εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...