Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι πηγαίνει βάση λογικής μιας και αποτελεί μέρος του δικτύου.

 

Τώρα έχω φτιάξει κεντρική μπρίζα που είναι ενα καλώδιο καρφωτό επι της ουσίας απο το κουττί . Εκεί έχω και το splitter . Πάνω ειναι καρφωμένο το VDSL και τράβηξα και ενα καλωδιάκι απο το Splitter για να δώσει τηλέφωνο σε όλο το σπίτι

 

Εδωσε κανονικά!

ρώτησα μήπως έχει σημασία που ένωσα το splitter σε μια οποιδήποτε μπρίζα και δεν το ένωσα πρώτα στη μπρίζα του συναγερμού.

οχι δεν ειναι υποχρεωτικο ο συναγερμος να παει πρωτος.μπορει καποιος να τον βαλει πρωτο και μετα να δωσει στο υπολοιπο σπιτι με σκοπο αν η γραμμη ειναι ανοιχτη απο καποια συσκευη ο συναγερμος να την κλεισει αφου περναει μεσα απο αυτον αλλα μην μπλεκουμε με αυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μπράβο αυτο φαντάστηκα . Το έχω διαβάσει στον οδηγό σου αυτό. Και πάλι σε ευχαριστώ!

τιποτα.οτι αλλο ειναι εδω ειμαστε.

αυτο γιατο συναγερμο ετσι λενε οτι κοβει την εξοδο οποτε να ξεμπλοκαρει η γραμμη  και να καλεσει.δεν το εχω δοκιμασε αλλα λογικα ετσι θα ειναι.βεβαια πλεον επειδη ο κοσμος δεν εχει την καλωδιωση οπως εσυ συνηθως η γραμμη μπαινει παραλληλα στο συναγερμο και δεν βγανει απο αυτον για να παει στο υπολοιπο σπιτι οποτε αυτο το feauture δεν παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν χάρη στην πολύτιμη βοήθεια του Πουλινός έγινε πολύ προσεγμένη και σωστή δουλειά και τον ευχαριστώ γι αυτό. 

Επειδή αρχίσαν οι ενεργοποιήσεις σε VDSL θα γράψω μαζεμένα τι υλικά χρειάστηκαν έτσι ώστε να μην έχω καθόλου απώλειες στο σήμα μέσα στο σπίτι μου.Η διαδικασία ηταν πολύ απλή τελικά.

Αρχικά να τονίσω οτι είναι ιδιαίτερα ευαίσθητη τεχνολογία και χάνει πολύ οπότε παίζουμε στη λεπτομέρεια εαν θέλουμε το 100% της γραμμής μας.

Αυτα θα τα χρειαστείτε εαν και εφόσον έχετε πολλές μπρίζες και δεν υπάρχει επι της ουσίας κεντρική μπρίζα αλλά μπάχαλο διακλαδώσεις παντού. Οπως δηλαδή στην περίπτωση μου.

Εαν έχετε σοβαρή ηλεκτρολογική εγκατάσταση απλά πάτε στην κεντρική σας μπρίζα . Ξεχωρίζετε το κεντρικό σας καλώδιο και το αποσυνδέετε απο τις διακλαδώσεις του . Το πρεσάρετε σε RJ11(θα δείτε μετά πώς)  Και το βάζετε στο Line του VDSL splitter. τα υπόλοιπα καλώδια (διακλαδώσεις) τα ενώνεται και τα πρεσάρετε κι αυτά σε RJ11 και τα βάζετε στο PHONE του σπλίτερ. Το VDSL ρούτερ πάει στην άλλη τρυπούλα νομίζω είναι αυτονόητο :)

 

1) Προτίμησα καλώδιο PET Με το χοντρό σύρμα για την αυλή μιας και είναι πολύ ανθεκτικό. Μπορείτε να αγοράσετε UTP εξωτερικού χώρου φυσικά. Οι απώλειες που είχα με το PET 30 μέτρων περίπου ηταν ελάχιστες . (στο κουτί έδειχνε attainable 110 και στην άκρη του καλωδίου 106mbps) OΙ ενώσεις στον κατανεμητή έγιναν με scotch lock μιας και τα καλωδιάκια είχαν την κατάλληλη διάμετρο.

Αν πάρετε UTP αντι για PET θα βγάλετε το μπλέ και μπλέ άσπρο του UTP και θα τα κολλήσετε στο καλώδιο που φέρνει ο ΟΤΕ στο κουτί σας .Αυτο θα γίνει με Scotch αλλά για UTP (με μικρότερες τρυπούλες δηλαδή) ή με κολλητήρι .

 

2) Ηλεκτρολογικό κουτάκι κατα προτίμηση μεγάλο για να δουλεύετε άνετα και 1 μικρό για μέσα στο σπίτι + Σιλικόνη για να μονώσετε τις τρύπες. (προαιρετικό ) 

 

3) Πρέσα RJ11/45 και φισάκια rj11 (τα τηλεφωνικά δηλαδή)

 

3) Καλώδιο UTP Cat5e εσωτερικού χώρου (το μπλέ) 

 

4) θερμοπίστολο και ανταλακτικές κόλες για να φέρω το καλώδιο ομοιόμορφα πάνω στον τοίχο και στα σοβαντεπί μέσα κι έξω απο το σπίτι. (προαιρετικό ) κόστος 15 ευρώ με 10 ράβδους περίπου .

 

5)Scotch lock για τις ενώσεις των καλωδίων  + scotch lock για UTP που θα χρειαστείτε σίγουρα αλλά εγώ δεν βρήκα και χρησιμοποίησα το κολλητήρι.

 

6) Κολλητήρι (που τελικά μου χρειάστηκε) Antex σύνολο 12.5 ευρώ .. Μπορείτε να πάρετε και με 3 ευρώ και κάνετε μια χαρά τη δουλειά σας. Εγώ πήρα ενα λίγο καλύτερο για να το κρατήσω και για άλλες δουλειές.

Προεραιτικό ΕΑΝ βρείτε Scotch για UTP.

 

7) Δεματικά για το καλώδιο στην αυλή αλλά και για το κουτάκι στην κολόνα (προαιρετικό)

 

Μόλις λοιπόν έφτασα το καλώδιο μου καρφωτά απο το κουτί του ΟΤΕ, μέσα στο σπίτι βρήκα μία μπρίζα τηλεφώνου την έβγαλα και εκεί κόλλησα το δευτερο ηλεκτρολογικό κουτάκι.

Πήρα ενα UTP έκοψα 20-30  εκατοστά και πρέσαρα την μια άκρη του σε RJ11 (μπλέ και μπλέ άσπρο μόνο και αυτά στις κεντρικές θέσεις τους φις πάντα) Την άλλη άκρη την κόλλησα με κολλητήρι στο PET Καλώδιο που έφερα καρφωτό απο το κουτί . (μπορείτε εύκολα και με Scotch για UTP αν βρείτε πουθενά)

Ετσι έχω RJ11 στο PET Καλώδιο και μπορώ να το βάλω στο LINE του splitter..

 

Με τον ίδιο τρόπο τα 2 καλωδιάκια της μπρίζας του σπιτιού τα κόλλησα στο UTP (Μπλέ+ μπλέ άσπρο ) Και την απόληξη του UTP την πρέσαρα σε RJ11 με τον ίδιο τρόπο όπως παραπάνω. Το Δευτερο φισάκι πήγε στο PHONE Και τροφοδότησε όλο το σπίτι 3 ορόφους και 9 μπρίζες . Ο συναγερμός δουλεψε άψογα δεν επηρεάστηκε καθόλου.

 

Οσον αφορά τον συναγερμό εαν θέλετε να του δώσετε προτεραιότητα δηλαδή να ρίχνει τη γραμμή και να μη βρίσκει κατηλλημένο τηλέφωνο για πχ ακολουθείτε άλλη διαδικασία την οποία δε γνωρίζω και δεν ασχολήθηκα κιόλλας μιας και δεν με ενδιαφέρει.

 

Αυτα τα λίγα γενικότερα . Δεν χρειάζετε να είστε τεχνικοί για να τα κάνετε απλά να πιάνουν λίγο τα χέρια σας . Εγώ δεν είχα ξαναπιάσει κολλητήρι στα χέρια μου. Θέλει πολύ προσοχή φυσικά μιας και η θερμοκρασία του ειναι εξαιρετικά υψηλή .Αλλά σας είπα οτι δεν το χρειάζεστε εαν βρείτε SCOTCH ή παγίδες για UTP καλώδιο.

Αν έχετε να διορθώσετε κάτι ή να προτείνετε στη διαδικασία που ανέφερα θα χαρώ να το συζητήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα το scotch για μενα ειναι πιο ευκολη στην χρηση και ακινδυνο με σχεση το κολλητηρι.

αντι για θερμοκολλα μπορεις αν δεν σε πειραζει το κοστος να παρεις επιτοιχιο καναλι Πχ Legrand που ειναι μονο για ενα Utpκαι να το περασεις μεσα.προσοχη με το πιστολι θερμοκολλας μην καψετε απεξω το Utp αν και ειναι δυσκολο.

επισης οτι θα παρουν ολα τα τηλεφωνα απο το splitter δεν σημαινει οτι πρεπει το καλωδιο που πηγαινει στα τηλεφωνα να ειναι για πεταμα η δεν ξερω τι.καθε τι προβλημα ακομα και στα τηλεφωνα θα επηρεασει και το vdsl εστω και λιγοτερο.

αν θελει καποιος στο συναγερμο προτεραιοτητα βαζει την γραμμη εκει πρωτα και μετα απο την εξοδο του συναγερμου δινει σε ολο το υπολοιπο σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Wind κανείς; Την απαράδεκτη Wind την πληρώνει κανείς; Ή μόνο εγώ έκανα την μλ-κκια να την "επιλέξω" ως πάροχο?

Τις τελευταίες βδομάδες οι διακοπές του ADSL είναι απίστευτες και απροειδοποίητες. Κυρίως βραδινές ώρες.
Συμβαίνει και σε άλλους αυτό το φαινόμενο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wind κανείς; Την απαράδεκτη Wind την πληρώνει κανείς; Ή μόνο εγώ έκανα την μλ-κκια να την "επιλέξω" ως πάροχο?

 

Τις τελευταίες βδομάδες οι διακοπές του ADSL είναι απίστευτες και απροειδοποίητες. Κυρίως βραδινές ώρες.

Συμβαίνει και σε άλλους αυτό το φαινόμενο;

 

 

αν χανει συγχρονισμο τοτε δεν ειναι θεμα wind αλλα ειναι ειτε θεμα ρουτερ ειτε θεμα χαλκου(ειτε μεσα στο σπιτι,ετε εξω απο το σπιτι )

οταν ειναι πιτα οι γραμμες δεν πεφτει το ιντερνετ ουτε χανεις συγχρονισμο.τωρα επειδη στο κανει συγκεκριμενες ωρες περιπου που λες μπορει κατι αλλο να φταιει.πρεπει να μας πει αν σβηνει καποιο λαμπακι αν βλεπεις σκαμπανεβασματα στο margin κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει κανεις καμια ιδέα γιατι κάποιες φορές που χτυπαει το τηλ σπίτι μου πέφτει το ιντερνετ μέχρι να το σηκώσει κάποιος?  :fear: μερικές φορές συμβαίνει οχι παντοτε...είμαι isdn οτε 2mbps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα, είναι κόλπο του οτε για να μην καίγεσαι στα online games και δεν σηκώνεσαι να απαντήσεις στο τηλέφωνο. 

Δεν είναι δυσλειτουργία, ούτε πρόβλημα των γραμμών ή του εξοπλισμού σου, απλά ο οτε νοιάζεται για σένα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε ρε γίνονται αυτά το 2013;

 

Βασικά ήμουν κι εγώ παλιά με isdn και conn-x 2mbps για κανα δυό χρόνια αλλά ποτέ δε συνέβαινε αυτό. Κι ένας λόγος παραπάνω είναι το isdn...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει κανεις καμια ιδέα γιατι κάποιες φορές που χτυπαει το τηλ σπίτι μου πέφτει το ιντερνετ μέχρι να το σηκώσει κάποιος?  :fear: μερικές φορές συμβαίνει οχι παντοτε...είμαι isdn οτε 2mbps

δοκιμασε αλλο splitter για αρχη.λογικα οταν χτυπαει το τηλ και το σηκωνεις θα πρεπει το margin σου να πεφτει προς τα κατω.απλα ισως να μην κανει παντα disconnect επειδη εισαι 2 Mbps.εκτος αν φταιει μετα κατι με την καλωδιωση.οξειδωση,συνδεδεμενα εφεδρικα ζευγη κτλ που αμα δεν πιανουν τα χερια σου δεν μπορεις να τα τσεκαρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα, είναι κόλπο του οτε για να μην καίγεσαι στα online games και δεν σηκώνεσαι να απαντήσεις στο τηλέφωνο. 

Δεν είναι δυσλειτουργία, ούτε πρόβλημα των γραμμών ή του εξοπλισμού σου, απλά ο οτε νοιάζεται για σένα..

4fvfcja.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως γίνεται να δουλεύει η σύνδεση σωστά απο τις  1 το βράδυ μέχρι τις 7-8 το απόγευμα  και το διάστημα 8-12 να χάνει τη σύνδεση το ρουτερ καθε 1-1,5 λεπτό.Είχαμε 2αρα σύνδεση και πριν 4-5 μέρες ζητήσαμε να την κάνουν 24αρα.Η αλλαγή φαινεται οτι έχει γίνει,έχω μιλήσει και με τον οτε που μου έστειλε μήνυμα οτι και καλα την επισκεύασαν αλλα η γραμμή κάνει πάλι τα ιδια.Υπάρχει περίπτωση υπερφόρτωσης του dslam; Και με τη 2αρα ειχα παρατηρησει καποια κολληματα εκείνες τις ώρες αλλα ποτέ αποσυνδέσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παίδες μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως γίνεται να δουλεύει η σύνδεση σωστά απο τις  1 το βράδυ μέχρι τις 7-8 το απόγευμα  και το διάστημα 8-12 να χάνει τη σύνδεση το ρουτερ καθε 1-1,5 λεπτό.Είχαμε 2αρα σύνδεση και πριν 4-5 μέρες ζητήσαμε να την κάνουν 24αρα.Η αλλαγή φαινεται οτι έχει γίνει,έχω μιλήσει και με τον οτε που μου έστειλε μήνυμα οτι και καλα την επισκεύασαν αλλα η γραμμή κάνει πάλι τα ιδια.Υπάρχει περίπτωση υπερφόρτωσης του dslam; Και με τη 2αρα ειχα παρατηρησει καποια κολληματα εκείνες τις ώρες αλλα ποτέ αποσυνδέσεις .

 

εδώ τρώω disconnect 9:00 η ώρα το βράδυ ακριβως καθε μερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...