Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει τους τελευταίους drivers στα πάντα το laptop είναι από format πετάει :P

Δοκίμασα με άλλο καλώδιο και σε άλλη υποδοχή ethernet και πάλι πακέτο.

Hard reset επίσης έγινε.

Firmware update το router πώς το κάνω? :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κανονικα θα πρεπε να παιζει και χωρις firmware.το router σε αλλο Pc Παιζει?το λεω μηπως εχουν θεμα οι ethernet?εχω πετυχει σε ρουτερ να εχει ψιλοχαλασει και να παιζει το Pc μονο οταν το εβαζα 10 half ή full duplex.σε 100 δεν επαιζε.

firmware update αν βρεις firmware και αμα εχεις admin rights το περνας μεσα απο το μενου του ρουτερ.firmware ειτε καποιο Generic ειτε απο το site του παροχου που εχεις.

εκτος αν εχει χαλασει η καρτα δικτυου του λαπτοπ αλλα αν καταλαβα καλα μου ειπες οτι σε αλλο ρουτερ επαιζε κανονικα η καρτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δινουν πιο χαμηλο margin απο 8 ή 8,5 που εχεις τωρα ναι γινεται.θα κερδισεις κανα Megabit αν στο πανε 6.

Λογικά μπορώ να το αλλάξω μέσα από την σελίδα της On αλλά δεν είναι πολύ σταθερή η γραμμή μου.

Έπαιξα με τις ρυθμίσεις της Οn και το έριξα στο 6,3 

 

Όντως ανέβηκε κάπως.

post-219161-0-55164200-1433250242_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά μπορώ να το αλλάξω μέσα από την σελίδα της On αλλά δεν είναι πολύ σταθερή η γραμμή μου.

Έπαιξα με τις ρυθμίσεις της Οn και το έριξα στο 6,3 

 

Όντως ανέβηκε κάπως.

σωστα η On σε αφηνει να το πειραξεις απο την σελιδα της.αστο μερικεςμερες στο 6 και δες πως θα παει.εχεις και zte δυστυχως.(πως να παιξει μετα καλα η γραμμη:P).

και να εχεις φιλτρακια παντου ειδικα σε συναγερμο αν εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα η On σε αφηνει να το πειραξεις απο την σελιδα της.αστο μερικεςμερες στο 6 και δες πως θα παει.εχεις και zte δυστυχως.(πως να παιξει μετα καλα η γραμμη :P).

και να εχεις φιλτρακια παντου ειδικα σε συναγερμο αν εχεις.

χαχαχ σκέφτομαι να το αλλάξω το modem κάποια στιγμή. Και τα tp link του 20€ καλύτερα είναι.

Φιλτράκια εννοείται παντού, συναγερμό δεν έχω.

Έχω την εντύπωση ότι τώρα ανοίγουν λίγο πιο γρήγορα οι σελίδες.

Θα δοκίμαζα στον κατανεμητή κάτω αλλά είναι χάλια κοινώς για τον π***σο και φοβάμαι να βάλω χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχ σκέφτομαι να το αλλάξω το modem κάποια στιγμή. Και τα tp link του 20€ καλύτερα είναι.

Φιλτράκια εννοείται παντού, συναγερμό δεν έχω.

Έχω την εντύπωση ότι τώρα ανοίγουν λίγο πιο γρήγορα οι σελίδες.

Θα δοκίμαζα στον κατανεμητή κάτω αλλά είναι χάλια κοινώς για τον π***σο και φοβάμαι να βάλω χέρι.

a.ναι ακομα και ενα tp link ειναι καλυτερο.αλλα αμα ειναι να παρεις κατι παρε κανα 9980 tp link που ειναι και vdsl ή κανα draytek 2760n..

να ανοιγουν πιο γρηγορα οι σελιδες με μικροτερο MargiN δυσκολο.εκτος αν εβαλες fast path που εκει ναι θα ειχες μια μικρη διαφορα.αλλα τωρα ειτε 15 mbit ειτε 14 το ανοιγμα στις σελιδες θα εχει απειροελαχιστη διαφορα εως τιποτα εκτος αν ανοιγεις 100 σελιδες παρεα.

Ο κατανεμητης ειναι μια καλη φαση για να δει καποιος το μεγιστο συγχρονισμο  απλα δεν ειναι παντα ευκολο να κανει καποιος δοκιμες εκει.αν ειναι μαυρο χαλι και ειναι με βιδες μπορει να χαλασει καμια αλλη γραμμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.ναι ακομα και ενα tp link ειναι καλυτερο.αλλα αμα ειναι να παρεις κατι παρε κανα 9980 tp link που ειναι και vdsl ή κανα draytek 2760n..

να ανοιγουν πιο γρηγορα οι σελιδες με μικροτερο MargiN δυσκολο.εκτος αν εβαλες fast path που εκει ναι θα ειχες μια μικρη διαφορα.αλλα τωρα ειτε 15 mbit ειτε 14 το ανοιγμα στις σελιδες θα εχει απειροελαχιστη διαφορα εως τιποτα εκτος αν ανοιγεις 100 σελιδες παρεα.

Ο κατανεμητης ειναι μια καλη φαση για να δει καποιος το μεγιστο συγχρονισμο  απλα δεν ειναι παντα ευκολο να κανει καποιος δοκιμες εκει.αν ειναι μαυρο χαλι και ειναι με βιδες μπορει να χαλασει καμια αλλη γραμμη.

Ένα θα σου πω, σκουριασμένες μεταλλικός κατανεμητης με όσες γραμμές έχουν internet να τις έχουν βγάλει από αυτόν γιατί δημιουργούσε θορυβο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα θα σου πω, σκουριασμένες μεταλλικός κατανεμητης με όσες γραμμές έχουν internet να τις έχουν βγάλει από αυτόν γιατί δημιουργούσε θορυβο

ειναι οι στιγμες οπου θες να κανεις δυο πραγματα.το ενα ειναι να κοψεις τα καλωδια οπως κανει και ο ιδιος ο οτε απο την ρεγκλετα και να τα ενωσεις με τα καλωδια του σπιτιου(το εχω δει να το κανει ο οτε πολλες φορες οπως και περιπτωση που δεν υπηρχε καν ρεγκλετα) ή να πιασεις να ξυλωσεις ολη την ρεγκλετα την σιδερενια και να βαλεις πλαστικη.χρονος για αλλαγη μιας ρεκλετας αμα πιανουν τα χερια σου.λιγοτερο απο 10 λεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι οι στιγμες οπου θες να κανεις δυο πραγματα.το ενα ειναι να κοψεις τα καλωδια οπως κανει και ο ιδιος ο οτε απο την ρεγκλετα και να τα ενωσεις με τα καλωδια του σπιτιου(το εχω δει να το κανει ο οτε πολλες φορες οπως και περιπτωση που δεν υπηρχε καν ρεγκλετα) 

Αυτό μου έκανε ο τεχνικός της On.

 να πιασεις να ξυλωσεις ολη την ρεγκλετα την σιδερενια και να βαλεις πλαστικη.χρονος για αλλαγη μιας ρεκλετας αμα πιανουν τα χερια σου.λιγοτερο απο 10 λεπτα.

Τα χέρια μου πιάνουν αλλά αν γίνει καμιά μαλακία πιος την πληρώνει (φυσικά εγώ). Επίσης δεν λέει το κάθε διαμέρισμα πιο καλώδιο είναι οπότε θέλει ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μου έκανε ο τεχνικός της On.

Τα χέρια μου πιάνουν αλλά αν γίνει καμιά μαλακία πιος την πληρώνει (φυσικά εγώ). Επίσης δεν λέει το κάθε διαμέρισμα πιο καλώδιο είναι οπότε θέλει ψάξιμο.

a.μια χαρα για αυτο που εκανε ο τεχνικος της On αφου ο οτε τα βλεπει αλλα για να τα αλλαξει πρεπει να γινουν 13 εκλειψεις ηλιου πρωτα.

β.δεν χρειαζεται να λεει ποιο διαμερισμα ειναι ποιο.στην ουσια παιρνεις την Krone βγαζεις ενα ενα ζευγαρι απο αυτα που πηγαινουν στα διαμερισματα και το πατσαρεις στην ρεγκλετα και μετα ενα ενα τα ζευγαρια του οτε.θεωρητικα ο οτε θα πρεπε να το κανει και δεν βαζει χερι αλλος εκει αλλα στην πραξη .....απλα δεν πρεπει να χαθει η σειρα ή να μην μπει αναποδα η Krone.γιατι τα ζευγαρια του οτε εχουν καποια σειρα που μπαινουν δεν ειναι τυχαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.μια χαρα για αυτο που εκανε ο τεχνικος της On αφου ο οτε τα βλεπει αλλα για να τα αλλαξει πρεπει να γινουν 13 εκλειψεις ηλιου πρωτα.

β.δεν χρειαζεται να λεει ποιο διαμερισμα ειναι ποιο.στην ουσια παιρνεις την Krone βγαζεις ενα ενα ζευγαρι απο αυτα που πηγαινουν στα διαμερισματα και το πατσαρεις στην ρεγκλετα και μετα ενα ενα τα ζευγαρια του οτε.θεωρητικα ο οτε θα πρεπε να το κανει και δεν βαζει χερι αλλος εκει αλλα στην πραξη .....απλα δεν πρεπει να χαθει η σειρα ή να μην μπει αναποδα η Krone.γιατι τα ζευγαρια του οτε εχουν καποια σειρα που μπαινουν δεν ειναι τυχαια.

στην αρχή ο τεχνικός της on μου έλεγε ότι έπρεπε να τα αλλάξει ο ΟΤΕ και είναι Παράνομο να με βγάλει από τον κατανεμητη κλπ αλλά του λέω δεν πειράζει. Στην πολυκατοικία 3-4 διαμερίσματα έχουμε Internet και είμαστε έξω από τον κατανεμητη οπότε μικρό το κακό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αρχή ο τεχνικός της on μου έλεγε ότι έπρεπε να τα αλλάξει ο ΟΤΕ και είναι Παράνομο να με βγάλει από τον κατανεμητη κλπ αλλά του λέω δεν πειράζει. Στην πολυκατοικία 3-4 διαμερίσματα έχουμε Internet και είμαστε έξω από τον κατανεμητη οπότε μικρό το κακό.

ναι ολα αυτα που ειπε ισχυουν.αλλα στην πραξη σε αναγκαζουν να το κανεις αφου ο οτε το εχει δει αυτο απο την αρχη που παρεδωσε την γραμμη αλλα περα βρεχει.αν το δωσεις βλαβη κτλ οκ αντε βγαλε ακρη.οποτε κανεις αυτο που θα κανε και ο οτε .παρακαμψη γιατι να αλλαξουν ρεγκλετα δεν παιζει απλα.θα πρεπει να γινει ολοκληρη ιστορια για να την αλλαξουν και οταν και αμα θα ερθουν.οποτε για αυτο βλεπεις πολλα ζευγαρια εκτος μεχρι να γινεται η αλλαγη της ρεκγλετας απο τριτο ατομο μεχρι να μην υπαρχει ρεγκλετα οπως ειπα.και πολλες φορες δεν ειναι μονο η οξειδωση που λες οκ την τριβω λιγο και οκ καθαριζει(εχω αναγκαστει να το κανω) ειναι και αλλες φορες που βραχυκυκλωνουν ζευγαρια μεταξυ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ολα αυτα που ειπε ισχυουν.αλλα στην πραξη σε αναγκαζουν να το κανεις αφου ο οτε το εχει δει αυτο απο την αρχη που παρεδωσε την γραμμη αλλα περα βρεχει.αν το δωσεις βλαβη κτλ οκ αντε βγαλε ακρη.οποτε κανεις αυτο που θα κανε και ο οτε .παρακαμψη γιατι να αλλαξουν ρεγκλετα δεν παιζει απλα.θα πρεπει να γινει ολοκληρη ιστορια για να την αλλαξουν και οταν και αμα θα ερθουν.οποτε για αυτο βλεπεις πολλα ζευγαρια εκτος μεχρι να γινεται η αλλαγη της ρεκγλετας απο τριτο ατομο μεχρι να μην υπαρχει ρεγκλετα οπως ειπα.και πολλες φορες δεν ειναι μονο η οξειδωση που λες οκ την τριβω λιγο και οκ καθαριζει(εχω αναγκαστει να το κανω) ειναι και αλλες φορες που βραχυκυκλωνουν ζευγαρια μεταξυ τους.

Είναι να μην μπλέξεις. Πλέον ο ΟΤΕ βαζει πλαστικές ρεγκλέτες να φανταστώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...