Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι να μην μπλέξεις. Πλέον ο ΟΤΕ βαζει πλαστικές ρεγκλέτες να φανταστώ?

yep.και στα kv και στα καφαο και γενικα παντου πλεον χρησιμοποιουνται πλαστικες ρεγκλετες διαφορων τυπων.τα σιδερενια με βιδες εχουν καταργηθει οπως και τα μεταλλικα box κτλ.στους κατανεμητες στο 99 τις 100 παιζει Krone και σε σπανιες σπανιες περιπτωσεις σε σταθερα καλωδια πολλων ζευγων μπαινει κυπριωτης.το εχω δει μια φορα μονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα σε ολους,μετα την αγορα 2ου υπολογιστη στο σπιτι δημιουργουνται προβληματα στο ιντερνετ οπου υπηρχαν απο παντα αλλα τωρα αναδειχθηκαν εφοσον υπαρχουν και πιο πολλα smartphones-tablet στο wi-fi και 2 υπολογιστες συνδεδεμενη με καλωδιο!

Το προβλημα λοιπον ειναι οτι αφενος η ταχυτητα που πιανω ειναι ελλεινη δλδ στο speedest πιανω download κανα 4Mbps με 60ping και Upload 0.83Mbps ενω πληρωνω 24αρα ADSL στην Forthnet...Γενικα το μεγιστο που εχω δει ειναι γυρω στα 8Mbps και πανε 2-3 χρονια...Οποτε τωρα πια οταν ενας βλεπει ενα βιντεο στο utube ολοι οι αλλοι σερνονται ειναι λογικο αυτο να συμβαινει?ουτε FB δεν μπορεις να εισαι προφανως με την καμια να κατεβαζεις η να παιζεις κανα lolακι κτλπ.Η οταν καποιος κατεβαζει στο ενα pc ολοι οι αλλοι δεν μπορουν να κανουν τπτ...και δεν κατεβαζει με τπτ τρελες ταχυτητες!δεν εχει κατεβει ποτε τπτ με πανω απο 500kbps μεσω torrent κτλπ

 

Τι μπορω να κανω?εχω δει που κανετε καποιους ελεγχους για να μετρησετε καποιος αριθμους (margin???,db?) αλλα ειμαι τελειως ασχετος και πριν τους παρω τηλεφωνο θα ηθελα να με ενημερωσετε και να με βοηθησετε.

 

ΥΓ:Αν ειμαι σε λαθος topic να μου πειτε να το βαλω στην σωστη ενοτητα,

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους,μετα την αγορα 2ου υπολογιστη στο σπιτι δημιουργουνται προβληματα στο ιντερνετ οπου υπηρχαν απο παντα αλλα τωρα αναδειχθηκαν εφοσον υπαρχουν και πιο πολλα smartphones-tablet στο wi-fi και 2 υπολογιστες συνδεδεμενη με καλωδιο!

Το προβλημα λοιπον ειναι οτι αφενος η ταχυτητα που πιανω ειναι ελλεινη δλδ στο speedest πιανω download κανα 4Mbps με 60ping και Upload 0.83Mbps ενω πληρωνω 24αρα ADSL στην Forthnet...Γενικα το μεγιστο που εχω δει ειναι γυρω στα 8Mbps και πανε 2-3 χρονια...Οποτε τωρα πια οταν ενας βλεπει ενα βιντεο στο utube ολοι οι αλλοι σερνονται ειναι λογικο αυτο να συμβαινει?ουτε FB δεν μπορεις να εισαι προφανως με την καμια να κατεβαζεις η να παιζεις κανα lolακι κτλπ.Η οταν καποιος κατεβαζει στο ενα pc ολοι οι αλλοι δεν μπορουν να κανουν τπτ...και δεν κατεβαζει με τπτ τρελες ταχυτητες!δεν εχει κατεβει ποτε τπτ με πανω απο 500kbps μεσω torrent κτλπ

 

Τι μπορω να κανω?εχω δει που κανετε καποιους ελεγχους για να μετρησετε καποιος αριθμους (margin???,db?) αλλα ειμαι τελειως ασχετος και πριν τους παρω τηλεφωνο θα ηθελα να με ενημερωσετε και να με βοηθησετε.

 

ΥΓ:Αν ειμαι σε λαθος topic να μου πειτε να το βαλω στην σωστη ενοτητα,

Ευχαριστω πολυ

Καλησπέρα, για αρχή πήγαινε εδώ 192.168.1.1 και εκεί κάπου θα δεις τα δεις αν έχεις φορτνετ με το zte που δίνει είναι κάτω κάτω όταν μπαίνεις εκεί επίσης το όνομα χρήστη είναι user κωδικό δεν έχει για forthnet όταν τα βρεις ανέβασε στείλε μας  μια screenshot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο χθες προσπαθω να μπω σε αυτον τον συνδεσμο και δεν μπορω μου λεει δεν ειναι διαθεσιμη

Περίεργο, πήγαινε στην αναζήτηση στα windows ή ότι άλλο έχεις και γράψε cmd, άνοιξε το και γράψε ipconfig όπως εδώ b9cb577713c371c32dd75429de7011cf.png και θα είναι το ipv4 adress σε εμένα είναι το 192.168.1.1 οπότε εσένα μπορεί να είναι διαφορετικό οπότε αντί για το 192.1681.1. που σου είπα εχθές το βράδυ θα βάλεις αυτό που θα βγάλει στην ipv4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ipv4 μου δειχνει το 192.168.1.64 το βαζω και δεν μπαινει παλι μ λεει δεν ειναι διαθεσιμη

αλλα στο default gateway εχω το 192.168.1.254 που οταν το βαζω μου βγαζει λευκη σελιδα και να βαλω κωδικο κ ονομα!να βαλω του ρουτερ μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαζω user στο ονομα αφηνω κενο κωδικο παταω συνδεση και τπτ σαν να μου ανανεωνει την σελιδα,βαζω user και στα δυο και παλι το ιδιο!

 

Μια διευκρυνηση που δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα το router ειναι Thomson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαζω user στο ονομα αφηνω κενο κωδικο παταω συνδεση και τπτ σαν να μου ανανεωνει την σελιδα,βαζω user και στα δυο και παλι το ιδιο!

 

Μια διευκρυνηση που δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα το router ειναι Thomson

Πολύ περίεργο, θα έπρεπε να σε έβγαζε στο ρουτερ, σε όλα της φορτνετ είναι όνομα user και κωδικό δεν έχει.

Δεν ξέρω... λογικά θα έπρεπε να σε έβγαζε εδώ http://gyazo.com/9cd094f3796d6fa47554c6c3e9333bb5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παρω την forthnet να ρωτησω...αλλα τι να ρωτησω?πως μπορω να μπω στις ρυθμισεις του router μου?

Μην πάρεις, μπες μέσω της dynamic ip http://www.ipchicken.com/βάλε το νούμερο αυτό αντί για το 192.160.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HTTP/1.0 400 Bad Request: Invalid or incomplete request.

ασπρη σελιδα και πανω αριστερα αυτο (αφου εβαλα στο ονομα το user και πατησα συνδεση)

Πάρε τους τηλ. μάλλον έχουν κάνει εκείνοι τίποτα, μήπως το ρουτερ το αγόρασες εσύ και δεν έχει το firmware της φορτνετ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...