Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλησα μαζι τους καναμε ενα reset στο ρουτερ κ εφτιαξε και για το προβλημα π γραφω πιο πανω μου ειχαν βαλει παλιοτερα εναν περιορισμο επειδη δεν ηταν σταθερη η γραμμη και μου τον βγαλανε και εκανα αιτηση για fastpath γραμμη οπου θα ενημερωθω με sms.

Ελπιζω να λυθηκαν ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραία :) αν θες τώρα ανέβασε και τα information από το router :P

Edit: Το fastpath το βάζουν επόμενη μέρα πρωί - μεσημέρι μέχρι 3 ώρα αλλά πάντα σε λιγότερο από 24 ώρες το βάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω που είναι σε εκείνο το router, η εικόνα που έστειλα εγώ ήταν από το zte την είχα στείλει για να δεις στο περίπου πως θα έπρεπε να εμφανίζονταν όταν πήγαινες στην σελίδα του router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit: Το fastpath το βάζουν επόμενη μέρα πρωί - μεσημέρι μέχρι 3 ώρα αλλά πάντα σε λιγότερο από 24 ώρες το βάζουν.

3 και δεκα μου στειλανε μηνυμα οτι ενεργοποιηθηκε,εκεινη την ωρα ειχε πεσει και ταυτοχρονα το ιντερνετ,τα πρωτα σημαδια ειναι θετικα στο speedtest απο ~45ms πηγα στα 6...ελπιζω αναλογα αποτελεσματα να δω και στα online παιχνιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 και δεκα μου στειλανε μηνυμα οτι ενεργοποιηθηκε,εκεινη την ωρα ειχε πεσει και ταυτοχρονα το ιντερνετ,τα πρωτα σημαδια ειναι θετικα στο speedtest απο ~45ms πηγα στα 6...ελπιζω αναλογα αποτελεσματα να δω και στα online παιχνιδια!

Περίεργο, εμένα έκαναν πάνω από 14 ώρες για να το βάλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εικονα που μου στειλες μ  αυτη που βλεπω δεν εχει μεγαλη σχεση...

αυτο βλεπω που πρεπει ν παω για να δω margin κτλπ 

17qpvt.png

dsl connection-view more και δεξια πανω details

Περίεργο, εμένα έκαναν πάνω από 14 ώρες για να το βάλουν.

δεν υπαρχει συγκεκριμενος χρονος.εξαρτατε φορτο τι ωρα θα παρεις οποτε αν υπαρχει ανθρωπος εκεινη την ωρα να το κανει.κτλ κτλ.

Ότι δεν μπορείς να μπεις μέσα στη σελίδα του ρουτερ / ιπ του ρουτερ. Αλλά αυτό φαίνεται πολύ περίεργο...

ta thomson ακουνε στην 192.168.1.254 με εξαιρεση καποια technicolor που ακουνε στην 192.168.1.1

 

Πάρε τους τηλ. μάλλον έχουν κάνει εκείνοι τίποτα, μήπως το ρουτερ το αγόρασες εσύ και δεν έχει το firmware της φορτνετ;

apo default τα thomson δεν εχουν username password ειτε σε Generic firmware ειτε σε forthnet.αν εχει Password σημαινει οτι το εβαλε ο χρηστης οποτε αν δεν το θυμαμαι το κανει hard reset.

απο εκει και περα καλο θα ηταν ειτε εχει το v7 ειτε το v8 να κανει firmware update με το τελευταιο generic firmware ή το τελευταιο custom firmware απο το site της forthnet.

http://www.forthnet.gr/Article.aspx?a_id=3954

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστος σε ολα ο poulinos αυτα μου ειπαν και οταν πηρα στην forthnet,και με ενημερωσαν οτι ειχα κανει εναν περιορισμο πριν χρονια γτ δεν ειχα σταθερη γραμμη οποτε μου τον βγαλανε και μου αλλαξανε και την γραμμη σε fast path οπως λεω και πιο πανω...το αποτελεσμα μετα απο 24 ωρες ειναι να μου πεφτει το ιντερνετ για 10 δευτερα σε ασχετα διαστηματα και τους ξαναπηρα και μου ειπαν οτι μαλλον ειναι απο τον περιορισμο που βγαλανε και οχι απο το fastpath οποτε θα τρεξουν απο σημερα το απογευμα μεχρι αυριο ενα 24ωρο τεστ και θα μιλησω με τους τεχνικους τους να μου απαντησουνε στις μεχρι αυριο στις 10 το βραδυ.

τα αποτελεσματα απο το router που εχω τωρα;

6ifsr4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι οτι καλυτερο η γραμμη
για 31 attenuatiOn με fast path 6ari θα πρεπε να ειχες κανα 13 αρι αλλα εστω να ειχες ενα 10αρι.
α.ποιο thomson εχεις?v7 η v8?ποιο firmware εχει?πρωτη σελιδα.αν ειναι παλιο μπες στο http://www.forthnet.gr/Article.aspx?a_id=3954
και κανε firmware update.
θα μπορουσες να περασεις και generic firmware απλα λιγο πιο δυσκολο να τα βρεις αφου 2 site εχουν κλεισει που ειχαν αρκετα.
σιγουρα εχεις φιλτρα παντου?μηπως εχεις συναγερμο χωρις φιλτρο?μηπως μεγαλο τηλεφωνικο καλωδιο?
μηπως εχει προβλημα το τηλεφωνικο καλωδιο?εχεις κανει δοκιμη με αλλο ρουτερ?εχεις κανει δοκιμη στον κατανεμητη ή στην χωνευτη να δεις  αν εκει πιανεις τοσο.το λεω μηπως το προβλημα ειναι στην καθετη/οριζοντια καλωδιωση οποτε και ισως να μπορει να φτιαχτει για να πιασεις μεγαλυτερη ταχυτητα.
και λογικα αν σε εχουν τωρα με 8 margin πριν ισως να σε ειχαν με το απλο το 6 αρι και οχι με το free no rfi  που θα σου δινε και λιγο παραπανω.αλλα οπως ειναι η γραμμη δεν εχει νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι οτι καλυτερο η γραμμη

για 31 attenuatiOn με fast path 6ari θα πρεπε να ειχες κανα 13 αρι αλλα εστω να ειχες ενα 10αρι.

α.ποιο thomson εχεις?v7 η v8?ποιο firmware εχει?πρωτη σελιδα.αν ειναι παλιο μπες στο http://www.forthnet.gr/Article.aspx?a_id=3954

και κανε firmware update.

θα μπορουσες να περασεις και generic firmware απλα λιγο πιο δυσκολο να τα βρεις αφου 2 site εχουν κλεισει που ειχαν αρκετα.

σιγουρα εχεις φιλτρα παντου?μηπως εχεις συναγερμο χωρις φιλτρο?μηπως μεγαλο τηλεφωνικο καλωδιο?

μηπως εχει προβλημα το τηλεφωνικο καλωδιο?εχεις κανει δοκιμη με αλλο ρουτερ?εχεις κανει δοκιμη στον κατανεμητη ή στην χωνευτη να δεις  αν εκει πιανεις τοσο.το λεω μηπως το προβλημα ειναι στην καθετη/οριζοντια καλωδιωση οποτε και ισως να μπορει να φτιαχτει για να πιασεις μεγαλυτερη ταχυτητα.

και λογικα αν σε εχουν τωρα με 8 margin πριν ισως να σε ειχαν με το απλο το 6 αρι και οχι με το free no rfi  που θα σου δινε και λιγο παραπανω.αλλα οπως ειναι η γραμμη δεν εχει νοημα.

ηρθε χθες τεχνικος στο σπιτι,εχω μεγαλο καλωδιο τηλεφωνου δηλαδη περιπου 6 μετρα...γτ περναει πανω απο 2 πορτες μεχρι το ρουτερ οποτε θα μετακομισω το ρουτερ κοντα και θα βαλω καλωδιο ethernet,κατα τ αλλα παντου εχω φιλτρο,ωστοσο τωρα μου το ελευθερωσαν οπως μου ειπε αυτος για να πιανει οτι μπορει αλλα πρεπει να αλλαξω και καλωδιο οπως μου ειπε...πραγματικα τοσο ρολο παιζει το τοσο μεγαλο τηλεφωνικο καλωδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χαρακτηριστικά της γραμμής ενός φίλου μου. Απορώ πως πιάνει έστω και αυτά τα 4mbps.attachicon.gif1.jpg

50 attenuation αλλα κατι πρεπει να βγαινει και λαθος γιατι βλεπω αρκετα μεγαλη διαφορα απο το upstream attenuation.και 11 Margin.αν ειναι πραγματι 50 τοτε μια χαρα.

ηρθε χθες τεχνικος στο σπιτι,εχω μεγαλο καλωδιο τηλεφωνου δηλαδη περιπου 6 μετρα...γτ περναει πανω απο 2 πορτες μεχρι το ρουτερ οποτε θα μετακομισω το ρουτερ κοντα και θα βαλω καλωδιο ethernet,κατα τ αλλα παντου εχω φιλτρο,ωστοσο τωρα μου το ελευθερωσαν οπως μου ειπε αυτος για να πιανει οτι μπορει αλλα πρεπει να αλλαξω και καλωδιο οπως μου ειπε...πραγματικα τοσο ρολο παιζει το τοσο μεγαλο τηλεφωνικο καλωδιο?

και επισης πιανει ευκολα παρεμβολες απο αλλα καλωδια αν περνανε κοντα επισης ειναι πολυκλωνο επισης ειναι χαλια ποιοτικα και αρκετα λεπτο και επισης χαλαει ευκολα.λιγο να χτυπηθει αρχιζει τα κουλα του.και αυτο που ειπε ο thresh δεν ειναι καν twisted>δεν σημαινει οτι κανει υποχρεωτικα προβλημα αλλα καλο ειναι να αλλαχτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν ξερω αν πρεπει να το γραψω εδω αλλα δεν ηθελα να ανοιξω καινουργιο θεμα μην κανω καμια λαλακια.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι γιατι αμα κατεβασω κατι απο το ιντερνετ κανονικα πιανω 800kbps ενω αμα βαλω τορρεντ παει με το ζορι 500kbps ενω πριν καμια 10αρια μερες οπως εκανε αμα κατεβαζα κατι απο το διαδικτυο εκανε και στο τορρεντ.

κα κατι ακομα.κατεβαζα με 1.4 και σταδιακα με εριξαν στα 800 υπαρχει κανενας τροπος να το ανεβασω εστω και λιγο??

EDIT

τελικα παιδια καποιο προγραμμα ειναι που με κοβει,γιατι κατεβασα το μtorrent απο το κινητο και δουλευει μια χαρα η ταχυτητα.τα προγραμματα που εχω ειναι Avira,Malwarebytes Anti-Malware,SUPERAntiSpyware Professional,CCleaner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...