Προς το περιεχόμενο

Έκανες πατατιά? Μοιράσου την μαζί μας!


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν μία βδομάδα άνοιξα το κουτί από το 2ο PC μου για φύσημα/καθάρισμα. Ενώ το είχα ξανακαθαρίσει πριν 3 μήνες περίπου, αυτήν τη φορά μόνο αρκούδες που δε βρήκα μέσα! Τέτοια μπίχλα λίγοι θα έχετε δει μέσα σε PC!

Τί είχε γίνει; Όταν πρωτοαγόρασα το κουτί, στο πλαϊνό κάλυμμα είχα ανοίξει τρύπες για να βάλω δύο 8άρια ανεμιστήρια. Αυτήν τη φορά, τα ανεμιστήρια βρέθηκαν μυστηριωδώς ( ;) ) βιδωμένα με φορά που έμπαζε αέρα αντί να βγάζει. Μόνο που, μαζί με τον αέρα, μπήκαν και 2-3 κιλά σκόνη...

Απορια ασχετου..οι ανεμιστηρες στο πλαι ειναι για να βγαζουν αερα?οχι να βαζουν?εγω ενα π ειχα βαλει καποτε το ειχα να βαζει..(με φιλτρο ομως οποτε δν ειχα προβληματα..)

 

 

πάντως το βλέπω πάει για stiky το θέμα τρελή απήχηση για τέτοια ώρα που είναι :D

5 stars απο εμένα :P

συμφωνω!εχει και εκπαιδευτικο χαρακτηρα!!

 

 

και τωρα η δικη μ πατατα..Κατι εκανα στο ενα PC (το παλιοτερο αλλα οχι πολυ κακο..) με τα optical drives..συνεδεα ξεσυνεδεα κτλ..Με κλειστο παντα το PC..ε την τελευταια φορα -ξεχασμενος αλλα κ απο αγνοια- με τον υπολογιστη ανοιχτο συνδεω το ρευμα στο ενα οπτικαλ και...κλικ....κλεινει το PC..

0 σκεψη : κρυος ιδρωτας..

1η σκεψη : καηκε το τροφοδοτικο..

2η ρε Λ@λ@κ@ μηπως καηκε και τπτ αλλο..πχ CPU

κρυος ιδρωτας...

τελικα βαζοντας ενα αλλο βεβαιωθηκα οτι ηταν μονο το PSU.,.

 

Ηθικο διδαγμα: ΠΑΝΤΑ κλεινουμε το PC πρινα κανουμε κατι μεσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ας αφιερώσουμε και ένα post για να πούμε τις ''βαρβαρότητες'' που έχουν υποστεί κατά καιρούς τα μηχανήματά μας... Να γίνουν τα παθήματά μας (πιθανών) μαθήματα σε άτυχους και ανυποψίαστους.... ;)

 

και ξεκινάω με το δικό μου μαργαριτάρι...

όταν αγόρασα τον πρώτο μου σκληρό, από την χαρά, την αφηρημάδα μου και την ανυπομονυσία να τον βάλω επάνω, δεν εκλεισα το pc, με αποτέλεσμα όταν σύνδεσα την παροχή του ρεύματος ''τσαφ''...

πάει ο καινούριος μου σκληρός...

ένας WD 80 ήταν για την ιστορία, μόλις είχε βγει... :P

 

πολύ καλό το thread εχω κάνει ακριβως την ίδια πατατιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μέρα αποφάσισα να κάνω bios update σε 2 μηχανήματα PIII το 1999.

Και όπως εύκολα θα καταλάβατε έβαλα τα βιος ανάποδα.

Το μόνο καλό ήταν ότι το πήρα γραμμή στο πρώτη μητρική και έσωσα την δεύτερη.

Τελικά σώθηκε και η πρώτη αφού όμως ένας φίλος που ήταν αστέρι στα ηλεκτρονικά έβγαλε το τσιπάκι του bios (ήταν αποσπόμενο) έφτιαξε δικό του προγραμματιστή και του πέρασε το σωστό bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανω στην ταχυτητα πηγα να κανω firmware update se ena diamond supra max kai tou perasa to firmware gia diamond supra express.to modem den epathe tipota kai to thetiko itan oti pleon ta xp to anagnorizan automata.den ine akrivos patatia.

b.pao na paro backup o diskos exo apo to kouti kremetai apo sata kalodiotenia kai kalodio reumatos oxi to klasiko molex alla auton ton sata.o diskos glistrise kai epese kato.xexasa oti to to molex to 12 volto pianei poli kala pano antitheta me auto to 12v ton sata pou feugei kai o diskos epese patoma kai ta backup over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα κοντά κιόλας.Παραμόνευα μόλις έφευγε η κυρά για δουλειά να τρέξω να τσιμπήσω μια μητρική και ένα τροφοδοτικό πριν έρθει και άρχιζε τις φωνές για τα χαμένα λεφτά.Τρέχω την παίρνω την μοντάρω,και μόλις βάζω την ψύχτρα με το κατσαβίδι μου φεύγει και καρφώνετε στην θέση για μνήμες.Το ξέσκισα,αλλά δουλεύω τις άλλες θέσεις.210 ? η μητρική.

Άλλη φορά.Παραγγέλνω επεξεργαστή.έρχεται ο ταχυδρόμος πρωί,πάω να την βάλω και μου πέφτει μέσα στα πινάκια της μητρικής.Βγήκε οφφ με την μία.Δεν τα κατάφερα,ήταν και πολλά τα στραβωμένα πινάκια.220? τσάο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ακριβως πατατια, αλλα ειχε πλακα! Εκτυπωνα πολλα εγγραφα μετα απο πολλες ωρες δουλειας και ο εκτυπωτης μου εκανε τσαλιμια (εκτυπωνε ακαταλαβιστικα, μασαγε το χαρτι κλπ)... Τελικα του φυτρωσα μια μπουκετα απο τα νευρα μου, επεσε στο πατωμα και δεν ξαναδουλεψε ποτε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eixa valei to 12v strava giati eixa to blue orb 2 kai den evlepa pws to epiana, vazw bros kai tsaf pefti genikos.

Apotelesma den eixa polimetro kai ta pige o pateras mou se enan kai vga-cpu-mobo-trofodotiko vgikan off dld 100+140+50+70=360euro zimia alla ok, mou dothike i eukeria na parw auta pou exw tora.

 

to ekana copy paste apo allo post...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μια φορα εκανα κατι στο pc δεν θυμαμαι ακριβως μαλλον το καθαριζα τεσπα τα ειχα βγαλει ολα και τα καθαριζω και τα ξαναβαζω ολα καλα μεχρι εδω κλεινω το καπακι παταω power ,σιγη τιποτα σκεφτομαι κατευτειαν μπραβο μ@Λ@Κ@ τι το ηθελες το καθαρισμα παλι καμια μ@λ@κι@ εκανες καθομουν 2 ωρες προσπαθουσα ειχα αφρισει απο τα νευμα του χωνω μια κλωτσια ετσι οπως ηταν ξαπλωμενο στο κατω εκανε μια λακουβα οσο το ποδι μου περιπου αλλα ολως περιεργος δεν ακουμπησα τιποτα απο τα ζωτικα μερη του Η/Υ τελοσπαντων στεναχωρημενος το κλεινω το pc (οσο μπορουσε να κλεισει) και κοιταω και τι βλεπω απο πισω? Δεν ειχα βαλει στο ΟΝ το κουμπι του UPS ελεος παει το κουτι.

 

Ηθικο Διδαγμα: Τα ματια ανοιχτα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δικια μου πατατια εχει ως εξης:

-το πισι δουλευει κανονικα, τα ανεμηστηρακια κανανε θορυβο οποτε χωρις να χρονοτριβω ανοιγω το πλαινο καπακι να συνδεσω ενα εξτρα ανεμηστηρακι γιανα βοηθησει τα αλλα και να ριξω λιγο τις στροφες.

-εβαζα-εβγαζα τα μπριζακια να βρω καλη συνδεσμολογια ξαφνικα ΤΣΑΦ καιγεται η υποδοχη 2, ενταξει το πισι δουλευει ακομα εγω ειμαι ζωντανος η συνδεση3 εχει ολο το φορτο τωρα

αυτα με την ιστορια μου, ας κανουν και λιγο θορυβο ετσι?

η υποδοχη 1 ειναι του επεξεργαστη, η υποδοχη 3 συκωνει 5 ανεμηστηρια πληροφοριακα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτί μου είχε στο μπροστινό μέρος υποδοχές για μικρόφωνο και ακουστικά...

αλλά τα "μαστόρια" δεν είχαν συνδέσει τα καλώδια πάνω στην μητρική (On board κάρτα ήχου) για να δουλέψουν...έτσι πήρα την απόφαση να τα βάλω εγώ...το αποτέλεσμα....

με το που ανοίγω το pc μια μυρωδιά καμένου..

μάλον είχε μπει κάποιο σε λάθος θέση και κάηκε ένας σύνδεσμος πάνω στην μητρική (ναι τον βρήκα ποιος ήταν ο καμένος σύνδεσμος)

για 2 μέρες σκεφτόμουν αν θα μπορούσα να τον φτιάξω αλλά προτίμησα να βάλω pci κάρτα ήχου παρά να στείλω άκλαυτη και την υπόλοιπη μητρική..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια προσπάθεια να βγάλω την ψήκτρα από PΙΙΙ το κατσαβίδι γλιστράει και χαράζει την μητρική. Αγόρασα άλλη μητρική κ δεν ξαναμπήκε από τότε κατσαβίδι μέσα στο κουτί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μαλακίες άλλο τίποτα....

 

Δέκα χρόνια τώρα 3 μηχανήματα και δύο laptop έχουν υποφέρει διάφορα

 

Ξεκινάω με το κορυφαίο(ψόφησα στο γέλιο)

 

Είμαστε στο 1998(Δεκέμβρης,Χριστούγεννα) και έχω διάφορα games σε έπιπλο δεξιά του Pc(κολλητά).Πάω να πάρω ένα με ΑΝΟΙΧΤΟ το συρτάρι του(αγορασμένου τέλος του '97 για 45.000 δραχμές τότε) Cd-ROM drive.Αποτέλεσμα? Το γόνατό μου παίρνει μαζί του το συρτάρι και το ξηλώνει(!!!!) από τη θέση του.Το σφηνώνω μέσα όπως-όπως,σχεδόν όλο χώθηκε,το πάω Πλαίσιο και μου το αλλάζουν ΤΖΑΜΠΑ λόγω εγγύησης λέει!!!! Καλό ε???

 

Θα ποστάρω κι άλλα αργότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη βλακεία που'χω κάνει.

Είχα βγάλει τον Pentium 4 πριν κανα μήνα για να του αλλάξω πάστα.

Επειδή πρώτη φορά έβαζα και δεν το υπολόγισα σωστά,κατέληξε η επιφάνεια της CPU να κολυμπάει στην πάστα.

Όλα αυτά τα έκανα,εν τω μεταξύ,στον αέρα,και όχι πάνω στην μητρική.

Ε,συνειδητοποίησα οτι δεν θα μπορούσα να βάλω την CPU έτσι που ήταν κολλημένη πάνω στην ψύκτρα,οπότε την τραβάω.

Δεν βγαίνει...

Τραβάω με περισσότερη δύναμη.

Αρχίζει να γλιστράει πλάγια...

Βάζω ακόμα περισσότερη δύναμη.

Ξεκολλάει απότομα ο Pentium,κάνει μια εναέρια πτήση ολίγων δευτερολέπτων και προσγειώνεται στο κρεβάτι. :mrgreen:

 

Καλά,όλα αυτά,αλλά επόμενη μαλ*κία ήρθε αμέσως μετά,καθώς μέσα στον πανικό μου και με λερωμένα χέρια απ'την πάστα,πιάνω την CPU και την γεμίζω κατα λάθος απο κάτω με πάστα! :mrgreen: :mrgreen:

 

Ζει η CPU μου,αλλά έκτοτε έχει γίνει πολύ θερμή γυναίκα :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...