Προς το περιεχόμενο

Έκανες πατατιά? Μοιράσου την μαζί μας!


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχές 2000... μόλις έχω αρχίσει να νιώθω πια άνετα στην πρωτεύουσα και αναλώνω τον ελεύθερο χρόνο μου σε πειραματισμούς πάνω σε αυτά που μαθαίνω στη σχολή και στα tips του RAM. Μόλις έχει πέσει στα χέρια μου το νέο τεύχος του RΑΜ με αφιέρωμα στο O/C... Μετά από λίγα λεπτά μελέτης του άρθρου (αν διάβαζα και για τη σχολή έτσι θα την είχα τελειώσει με άριστα..) αποφασίζω ότι είμαι πανέτοιμος για να μεταβώ από τη θεωρία στην πράξη... Το PCάκι που είχα τότε ήταν ένα Celeron 300MHz (όχι το μοντέλο A που είχε και L2 cache ), 32MBram, S3 Virge 4MB και το θρυλικό MB Elite P6LX-A+ (Intel 440LX Chipset) xixiixixix. Κάνω μία αναγνωριστική στις ρυθμίσεις που είχε το Bios και εκστασιασμένος από τα άρθρα που ανέφεραν ότι ο επεξεργαστής μου μπορούσε να φτάσει τα 450MHz ξεκινάω τις δοκιμές. Τελικά μετά από πολύ παίδεμα ο celeron σταθεροποιείται στα 377 MHz αν θυμάμαι καλά και τα WIN98SE φορτώνουν νωχελικά... Εγώ κατενθουσιασμένος . κάνω και μία επανεκκίνηση για τα μάτια του κόσμου και αποφασίζω να δοκιμάσω τις δυνατότητες του συστήματος. Φορτώνω το Age Of Empires, απενεργοποιώ τους ήχους του παιχνιδιού και βάζω και ένα cd να παίζει για να γουστάρω. Όλα καλά για 3 ώρες και το μόνο που με σταματά είναι η νύστα. Βγαίνω από το EoA κλείνω τη μουσική και πατάω το Start για να κάνω τερματισμό. Προς έκπληξη μου το Start menu ήταν ένα γκρι ορθογώνιο χωρίς κανένα εικονίδιο!!! εκεί κολλάω.. μηχανικά ακουμπάω τον πύργο και ανακαλύπτω ότι άνετα θα μπορούσα να ψήσω τα μπιφτέκια που είχε αφήσει η μάνα μου στο ψυγείο κατά την τελευταία της επίσκεψη για να δει τον κανακάρη της... Επόμενη κίνηση το κουμπί του reset και η ανακάλυψη ότι τα 98άρια είχαν χάσει καμιά 30αρία αρχεία συστήματος...

Τελικά αναγκάστηκα να κάνω φορματ. Ευτυχώς μετά από επαναφορά του Bios στις μαμίσιες ρυθμίσεις δεν φάνηκε να υπάρχει πρόβλημα υλικού και το pcάκι με συνόδευσε για αρκετά ακόμα χρόνια μέχρι που το χτύπησε ένα μεσημέρι η ΔΕΗ... Από εργασίες και τα saves του AoE όμως δεν έμεινε τίποτα....

 

Αν επιτρεπόταν πάντως να γράψω πατατιές πελατών μου θα σας έδινα πολύ περισσότερο γέλιο και ηθικά διδάγματα...χιχιιχιχιχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν επιτρεπόταν πάντως να γράψω πατατιές πελατών μου θα σας έδινα πολύ περισσότερο γέλιο και ηθικά διδάγματα...χιχιιχιχιχ

 

Πάντα μπορείς να αρχίσεις ένα νέο thread με τίτλο "πατατιές που έκαναν άλλοι" :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα μπορείς να αρχίσεις ένα νέο thread με τίτλο "πατατιές που έκαναν άλλοι" :-)

 

Εντάξει δεν είναι σωστό. Αν και κάποια στιγμή θα ήθελα να τα συγκεντρώσω κάπου. Ίσως να φτιάξω έν Blog κάποτε με τις ιστορίες τρέλας μου από το χώρο της πληροφορικής... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 6-7 χρόνια περίπου (μπορεί και παραπάνω) ενώ έκανα κάτι δοκιμές είχα βγάλει τα καλώδια ρεύματος από τους σκληρούς. Δεν ξέρω πως έγινε η όλη φάση που ενώ τα είχα βάλει σε σημείο που να μην υπάρχει φόβος για βραχυκύκλωμα το ένα 4πινο molex ακούμπησε πάνω στις υποδοχές ρεύματος του ενός σκληρού και ξαφνικά βλέπω κάτι καπνούς να βγαίνουν από τον σκληρό και είχε μια μυρωδιά άστα να πάνε! Η ζημιά που είχε γίνει ήταν να λιώσει στην υποδοχή του ρεύματος το ένα από τα 4 pin που κουμπώνει το molex με αποτέλεσμα το συγκεκριμένο pin να το πάρω στα χέρια.

 

Το καλό-αστείο της υπόθεσης ήταν ότι το έβαλα και πάλι επάνω με μια πολύ μικρή σταγόνα κόλας και το πήγα την άλλη μέρα στο κατάστημα που το είχα πάρει λέγοντας ότι η ζημιά έχει προέρθει απο πτώση τάσης και καταστράφηκαν αρκετά πράγματα απο το pc συμπεριλαμβανομένου του δίσκου που είχα αγοράσει απο το εν λόγο κατάστημα. Μέσα σε δέκα λεπτά είχα καινούργιο σκληρό στα χέρια μου :D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 δικές μου "παρ'ολίγον" πατατιές... Ευτυχώς τελικά δεν μου κόστισαν!!!

 

α) Πριν από μερικά χρόνια στο δωμάτιο των εστιών...

Όροφος: Ισόγειο

Ταρζανιά: Επιχειρώ να βάλω σίτα στο παράθυρο για να αποκρούσω την απόβαση πάσης φύσεως εντόμων (bugs). Κωδικό Όνομα: Debugging :-D

 

Περιγραφή: Το παράθυρο βρίσκεται πάνω από "εντοιχισμένη" τάβλα-γραφείο. Η όλη κατασκευή στηρίζεται σε ένα μεταλλικό μηχανισμό, με πτυσσόμενα στηρίγματα που κάνουν τρίγωνο μεταξύ τοίχου και τάβλας ώστε η τελευταία να στηρίζεται. Πάνω στην τάβλα υπάρχει το pc που είναι σε λειτουργία... Πάνω από το pc, στηριζοντας το ένα πόδι σε παρακείμενο καναπέ, το άλλο στο περβάζι του παραθύρου, το ένα χέρι να κρατάει καρφί και πηχάκι με ενσωματωμένη τη σίτα, το άλλο το σφυρί, προσπαθώ να συντονίσω τους μυες ώστε και το καρφί να καρφώσω, και στο γραφείο να ακουμπάω όσο το δυνατόν λιγότερο... Πόση ώρα όμως μπορεί ένας άνθρωπος να κάνει το ζογκλερ???? Μια αποφράδα στιγμή ακούμπησα λίγο παραπάνω τη τάβλα, το στήριγμα υποχώρησε και η τάβλα πήρε κλήση, ακουμπώντας τελικά στο χέρι του καναπέ. Η οθόνη (CRT 17") κάνει ένα σάλτο και προσγειώνεται με τη μισή μούρη στον καναπέ. Ο πύργος γλιστράει και λίγο πριν κάνει τη βουτιά στο κενό κάπου σκαλώνει και γλιτώνει. Εγώ σε σπαγκάτο πάνω από το όλο σκηνικό παρακολουθώ. Ο κρύος ιδρώτας ΔΕΝ έσταξε πάνω σε καμιά πλακέτα.

 

Εντέλει, κατάφερα και τα συμάζεψα, διόρθωσα το στήριγμα, έφτιαξα και τη σίτα, χωρίς καν να χρειαστεί να κάνω shut down το Pc!!!!

 

Καλά είσαι άπαιχτος!!Τσάκωνας στη "Μεγάλη απόφραξη" είσαι :lol::lol::lol::lol::lol::lol: !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πατατιες:

 

1)ειπα να το παιξω εφευρετης ενα μεσημερι του καλοκαιριου που εσκαγε ο τζιτζικας απ'εξω και εκανα το εξης.πηρα τον εξωτερικο σκληρο (εναν maxtor που ζεματαγε) μαζι με την θηκουλα του,τον εντυσα με ναυλον,μονωσα τις τρυπες οπως οπως και τον βουτηξα σε μια λεκανη με νερο.Η αληθεια ειναι οτι το συστημα δουλεψε για περιπου ενα μισαωρο.μετα εμπασε νερα.ο δισκος δεν επαθε τιποτα,η θηκη τα παιξε.Κυριος εγω,την πηγα στο e-shop και την αλλαξα με μια καινουρια,γιατι "ξαφνικα μια μερα δεν αναγνωριζει κανεναν δισκο"

 

2)πιτσιρικας στον υπολογιστη του πατερα μου με εναν δισκο 512 ΜΒ για τα windows 95.ΕΠΡΕΠΕ να εγκαταστησω τον ΑοΕ,ο χωρος ηταν απελπιστικα μικρος και τελικα καποια αρχεια απ'το System32 σβηνοντουσαν! Yes!!! μεχρι την επομενη επανεκκινηση....ΑΚΟΜΑ μου το χτυπαει ο πατερας μου,οταν με βλεπει να σκαλωνω σε τιποτα υπολογιστικο....

 

3)με εχει χτυπησει το ρευμα περιπου 5-6 φορες.πως? εχω καποια παλια τροφοδοτικα,αυτα που πηγαινουν πακετο με το κουμπι της εκκινησης.το εχω συνδεσει στο ρευμα,αλλα δεν εχω μονωσει το καλωδιο που πηγαινει σε αυτο το κουμπι.παω να κανω εκκινηση του τροφοδοτικου,και μουδιαζω ολοκληρος....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1991 - Dos Era

 

Εχω σβήσει κατα λάθος κάποια αρχεία με προγράμματα από τον δίσκο και είμαι στο ψάξιμο μίας - μίας των εντολών του Dos 5.0 ...

Undelete , Unformat κλπ κλπ κλπ και φτάνω και στο Recover.exe

 

Το προγραμματάκι αυτό σύμφωνα πάντα με το help του, recovers lost files from hard disk.

 

Ωραία λέω εδώ είμαστε ...

 

Recover Enter

τιποτα ...

 

α! σκέφτηκα ..θέλει διαδρομή

 

Recover C:\ Enter

 

Ξεκινάει και γράφει ...

Recover file FILE0001.CHK

Recover File FILE0002.CHK

....

Recover File FILE0501.CHK

Recover File FILE0502.CHK

Recover File FILE0503.CHK

 

Η ώρα περνούσε και αυτό συνέχιζε να ανεβάζει τον αριθμό στις χιλιάδες ...

 

ΧΜΜ ... λέω την έκανες μεγάλε την μ@λ@κι@ σου παλι ...

Τι το ήθελες το recover ?

 

Τελικά σταμάτησε μόνο του από το λειτουργικό το οποίο δεν μπορούσε να αφήσει πάνω από κάποιες χιλιάδες αρχεία στο Root Folder του c:\

 

Το εν λόγω πρόγραμμα τι είχε κάνει..

 

Ειχε πάρει όλα τα αρχεία από το δίσκο και τους φάκελους και τα μάζεψε στο c:\ στην αρχική τους μορφή με αλλαγμένα τα ονόματα σε FILEnnnn.CHK.

 

3 μέρες έψαχνα να βρώ τα αρχεία που με ενδιέφεραν (κώδικας - προγράμματα) με το Edit του DOS...

 

2007 - USB Era

 

Εχω 4-5 δίσκους εξωτερικούς, παίρνω 2 νέες USB θήκες SATA και τις συνδέω, έχει τα ίδια καλώδια με τους υπόλοιπους και για να μην ξαναβάζω καλώδια δοκιμάζω από κάποιον άλλο.

Κλείνω τον άλλο δίσκο, βγάζω τα καλώδια, τα βάζω στον πρωτο νέο.

Ανοίγω το Power ανοίγουν τα λαμπάκια του δίσκου, pop-up στα XP "this device has a problem"

Ρε γαμώτο τι γίνεται ???

Τελικά η καινούργια θήκη είχε λίγο πιο φαρδιά εισαγωγή για την USB η οποία αν και πολύγωνη και όχι τετράγωνη κατάφερε και μπήκε "απροβλημάτιστα"!

 

Oποιος συνδέει κάτι καταλαβαίνει πως άμα δεν μπαίνει με την μία το έχεις ανάποδα το USB και δοκιμάζεις ξανά ... εμένα μπήκε με την μία και ανάποδα!

αποτέλεσμα καμένος δίσκος - καμένη θήκη! Το δοκίμασα και με την άλλη θήκη (χωρίς ρεύμα) και πάλι έμπαινε "σχεδόν" αέρας.

 

ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ:

Γιαυτό προσοχή στην είσόδο των USB (και στις εξωτερικές θήκες Vi-Power (Πλαίσιο))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλη και γρηγορη πατατια.Καλοκαιρι 2006 με τον P4 3.2+μητρικη 875 σε κουτι με μονο 1 ανεμιστηρα 80αρι κουτι γεματο σκονη,με χαλια τοποθετηση καλωδιων,και ζεστη....ολο χαρα αρχιζω να παιζω με το στρες τεστινγκ του s&m....γιατι ηθελα να διαπιστωσω βλεπετε αν το συστημα ηταν σταθερο (οοοοοοοοχι δεν μουφτανε που τανε ακλοκαριστο και λειτουργουσε 100%)....η ερμη μητρικη αντεξε 10-15 λεπτα....γυρω στους 120c(mosfets)/60 system καηκε....

 

και πηρα Core 2

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gouxou Gouxou!!!! Live From Heraklion Crete Tin ekana tin malakia...oxi se pc..sto enydreio mou:PP katharisa en leitourgia to filtro ton psarion...to opoio exei k oksigonotira...k frazontas ti bana poy anakikloni to nero brike eksodo apo ton oksigonotira...pane 2 litra nero sto domatio.. FTOU GAMOT0 sfougarisma 1:49 to bradi :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προ μιας εβδομαδας εκαψα μια ασους μητρικη γιατι επεδιωξα να της αλλάξω κουτι γιατι με το παλιο με χτυπούσε το ρεύμα..

 

το νεο κουτι ειναι το σοπρανο της thermaltake. Εχοντας ομως μικρη εμειρια.. ξεχασα να βιδώσω τα κλιψακια που είχε το νεο κουτι.. με αποτέλεσμα να ακουμπαει η μητρική πανω στο κουτί χωρίς να το ξέρω...

 

το βαζω στη πριζα... και τσαφ.Καμμενη μητρικη.Αποτελεσμα αλλαγη μητρικης ,cpu ,μνήμης και κάρτας γραφικων γιατι μητρική gia ΑGP πλεον δεν υπαρχει.

 

Y.Γ το δικο μου ειναι μηδαμινο σε σχεση με αυτα που διαβασα.. και μου περασε λιγο ο πονος :Ρ

 

καλα ρε παιδια μερικες ιστορίες ειναι για βιβλιο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φέρνουν έναν υπολογιστή (γραφείου) που κολάει. Το ανοίγω και βλέπω ότι η βάση της ψύκτρας για τον 478 επεξεργαστή είναι σπασμένη και δεν πατάει πάνω η ψύκτρα. Ψάχνω στα παλιά και βρίσκω άχρηστο 478 mobo, ωραία λέω θα αλλάξω την βάση της ψύκτρας. Ξεκινάω να βγάλω πρώτα την βάση από το χρησιμοποιούμενο motherboard. Είναι όμως πολυκαιρισμένο και τα clips δεν βγαίνουν εύκολα. Δοκιμάζω λοιπόν με μυτοτσίμπιδο και καταφέρνω να βγάλω 2 clips. Τα άλλα όμως δεν βγαίνανε με τίποτα. Παίρνω λοιπόν κι εγώ ενα κατσαβίδι και το κάνω μοχλό μεταξύ βάσης και motherboard, και με λίγο ζόρι τα καταφερα. Μετα από αντιστοιχη διαδικασία και στο άλλο βάζω την καλή βάση τα κουμπώνω όλα, το mobo στο κουτί, πατάω το power.... που ν' ανοιξει.

Με το κατσαβίδι είχα χαραξει κάποια busses του επεξεργαστή και το motherboard απεβίωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πατατιες:

 

1)ειπα να το παιξω εφευρετης ενα μεσημερι του καλοκαιριου που εσκαγε ο τζιτζικας απ'εξω και εκανα το εξης.πηρα τον εξωτερικο σκληρο (εναν maxtor που ζεματαγε) μαζι με την θηκουλα του,τον εντυσα με ναυλον,μονωσα τις τρυπες οπως οπως και τον βουτηξα σε μια λεκανη με νερο.Η αληθεια ειναι οτι το συστημα δουλεψε για περιπου ενα μισαωρο.μετα εμπασε νερα.ο δισκος δεν επαθε τιποτα,η θηκη τα παιξε.Κυριος εγω,την πηγα στο e-shop και την αλλαξα με μια καινουρια,γιατι "ξαφνικα μια μερα δεν αναγνωριζει κανεναν δισκο"

 

2)πιτσιρικας στον υπολογιστη του πατερα μου με εναν δισκο 512 ΜΒ για τα windows 95.ΕΠΡΕΠΕ να εγκαταστησω τον ΑοΕ,ο χωρος ηταν απελπιστικα μικρος και τελικα καποια αρχεια απ'το System32 σβηνοντουσαν! Yes!!! μεχρι την επομενη επανεκκινηση....ΑΚΟΜΑ μου το χτυπαει ο πατερας μου,οταν με βλεπει να σκαλωνω σε τιποτα υπολογιστικο....

 

3)με εχει χτυπησει το ρευμα περιπου 5-6 φορες.πως? εχω καποια παλια τροφοδοτικα,αυτα που πηγαινουν πακετο με το κουμπι της εκκινησης.το εχω συνδεσει στο ρευμα,αλλα δεν εχω μονωσει το καλωδιο που πηγαινει σε αυτο το κουμπι.παω να κανω εκκινηση του τροφοδοτικου,και μουδιαζω ολοκληρος....

 

μακραν τα καλυτερα..!αναλυτικα..

1.πολυ θαρρος χρειαζεται για αυτο..δν το εκανα με τπτ!

2.αυτο μ αρεσε!ο μικρος βρηκε τη λυση...:D

3δν μ φανηκε πολυ τραβηγμενο σε σχεση με τον sub-drive!

 

PS.ελπιζω να μν παρεις καπως τα σχολια..δν τα λεω κακοπροαιρετα.:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...