Προς το περιεχόμενο

Έκανες πατατιά? Μοιράσου την μαζί μας!


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 χρονια πριν. ειχαμε ξεμεινει με ενα πεντιουμ 1 στα 166, καμια 40ρια mb μνημη(περιπου) cd rom, cd writer, 2,1 σκληρο & με ενα πεντιουμ 1 στα 199 θα σασ γελασω ουτε που θυμαμαι, ιδια μνημη ιδιο σκληρο. πρωτογονα πραγματα.

 

και εσονται δυο εις σαρκα μια. μονο ποθ κατατην διαρκεια μια βιδα επεσε πισο απο το motherboard, και βραχυκυκλωνε δυο επαφες. επι 6 ωρεσ εψαχνα τι φταιει κοντεψα να παθω εγκεφαλικο απο τα νευρα. τελικα του τραβηξα μια κλοτσια και ισιωσε. η βιδα κυλισε στο πατωμα οπως και ενα δακρυ απο την απογνωση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 χρονια πριν. ειχαμε ξεμεινει με ενα πεντιουμ 1 στα 166, καμια 40ρια mb μνημη(περιπου) cd rom, cd writer, 2,1 σκληρο & με ενα πεντιουμ 1 στα 199 θα σασ γελασω ουτε που θυμαμαι, ιδια μνημη ιδιο σκληρο. πρωτογονα πραγματα.

 

και εσονται δυο εις σαρκα μια. μονο ποθ κατατην διαρκεια μια βιδα επεσε πισο απο το motherboard, και βραχυκυκλωνε δυο επαφες. επι 6 ωρεσ εψαχνα τι φταιει κοντεψα να παθω εγκεφαλικο απο τα νευρα. τελικα του τραβηξα μια κλοτσια και ισιωσε. η βιδα κυλισε στο πατωμα οπως και ενα δακρυ απο την απογνωση!!!

χεχε! ελεός! η μέθοδος της κλοτσιάς αποδίδει!:)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

flasharo bios σε εντελώς unstable σύστημα μέσα από τα windows. βγάζει error και αντί να ξανα flasharo κάνω restart....ε δεν άνοιξε από τότε.

 

έχω βάλει ένα μηχάνημα και δουλεύει κρατώντας κάθετα και ψιλοέξω από το κουτί το cd rom ε....μου γλιστράει από τα χέρια και πέφτει πάνω στην μνήμη....αντίο η μνήμη

 

εχω συνδέσει τα πάντα εκτός από το ρεύμα στο floppy βαριέμαι να γυρίσω το κουτί κανονικά για να δω τι και πως το βάζω και πάω να το βάλω στα τυφλά....μπαίνει ένα πιν πιο δεξιά...καπνός από το floppy και άχρηστο.

 

αυτά τα θυμήθηκα στο μπαμ μπαμ έχω κάνει σίγουρα και άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hardware

1)αγοραζω το ολοκαινουργιο τοτε tagan tg480 u01 και μιας και ασχετος βαζω λαθος τα καλωδια στη μητρική (το +12 της μητρικής στον επεξεργαστή)

power on-->τσαφ-->Την αλλη μερα το Psu για RMA

 

2)Μητρική MSI K8N NEO 2 platinum socket 939

Μετα απο μερικές μερες ξεσκίσματος σε o/c και ρευματα σβήνει...

Δε ξανα αναψε ποτέ...Δε μπορουσα να βρω τι ηταν μεχρι που τελικά ανακαλυψα

οτι ξεκολησε ενα τσιπακι απο το pcb της μητρικής , το κακό ηταν οτι πήρε και τον επεξεργαστή μαζί της.

Την αλλη μερα και τα δυο για RMA

 

3)Πανελ ρυθμισης στροφων ανεμιστήρων της AKASA παρα πολυ καλο δε λεω αλλα για καποιο λόγο πήρε φωτια το pcb...Ακομα δε καταλαβα γιατι!!

 

4)Σπιτι υπογειο-->Βροχή επι 4 μερες-->Πλυμμηρα και 25 ποντους νερο-->το κατεβαστηρι μουσκεμα

Το απλωσα το στεγνωσα και μετα απο 4 μερες το ξαναεβαλα μπροστα,ολα δουλεψαν μια χαρα.

 

5)Εποχή υδροψυξης και θελω να αλλάξω επεξεργαστή στο pc...

βγάζω το νερό απο το κύκλωμα τραβάω λαστιχο τιποτα...βαζω περισσοτερη δυναμη πάλι τιποτα!βγάζω τις πεταλουδες απο το block να το βγάλω όλο μαζί πάλι τίποτα...

 

Ε...Τραβάω το λάστιχο με δύναμη και εχει βγει το block μαζί με τον επεξεργαστή!Αποτελεσμα ήταν να βγάζω τα μάτια μου 3 μερες να ισιωσω περίπου 135 Pins.Ο επεξεργαστή δουλευει σε αλλο μηχανημα αλλά εννοειται οτι δεν εχει βγει η ψυκτρα απο πάνω του!

 

6)Εποχή windows 95...Ξυπνάω ενα πρωί(δεν ειχα πιει ουτε καφε) και μου κανει νουμερα το pc...Δε μαμιεσαι λεω format!!!μπαινω dos και ξεκινάω τη γνωστή διαδικασία... Στο 45% κοιταω το κουτί και θυμαμαι οτι τη προηγουμενη ειχε χαλασει το cd-rom...Σαββατο απογευμα δεν ειχα άλλο και ουτε μπορουσα να βρω απο φιλο!

 

Αυτα προς το παρον αλλά ειναι ακομα πολλά...η μαμακια δεν εχει όρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1989 : Hard disk Seagate ST-325 (20 Mb :-) - ναι , τετοιος δίσκος ήταν αρκετός τοτε) 3.5" τον τοποθετώ σε μεταλλικό frame 5.25" , αλλά το πλαστικό που περικλείει το led πάνω στο frame εχει σκιστεί και βραχυκυκλώνει.

 

Παει περιπατο ο δίσκος , χωρις ... πυροτεχνήματα , καπνους , κρότους - δυστυχως.

 

Υποθετω προβληματικός δίσκος και βάζω άλλον :( ... στο ιδιο frame

Ευτυχώς δεν υπήρχε τρίτος :-P διαθέσιμος στην εταιρεία.

 

1989 : Τοποθετώ τα 36 :!: τσιπάκια μνημης (41256) για να βάλω την απέραντη μνήμη του 1 Μb (αυτή ουτε τοτε δεν εφτανε) σε εναν 286 .

Μάλλον είχα κοιμηθεί λίγο ή καθόλου το προηγουμενο βράδυ και τα πέντε τσιπάκια τα βάζω ανάποδα. Ανάβω το PC και αιαθάνθηκα πως θα ενιωθε ο Αγ. Ιωαννης όταν εγραφε την Αποκάλυψη . Πως τη γλυτωσα , ενας Θεος το ξέρει - ουτε αυτός γιατι είμαι αθεος :lol:) Τα κομματια από τα τσιπάκια διασκορπίστηκαν - με το αναλογο ηχητικό εφε- σε ολο το δωμάτιο . Μεχρι το ταβάνι εφτασαν ... μπρρρ, ακόμα με τρομο το θυμαμαι

 

1995. Καινούργια μητρική Pentium III ΑΤΧ με Celeron 300A. Με ακρατη χαρά , εθισμένου σε τελικο σταδιο υπερκαταναλωτή, την στήνω και ανάβω το PC. Ολα υπέροχα ... σωστα βλέπει τη CPU , σωστα μετραει τη μνήμη , αναγνωρίζει το δίσκο και το CD ... μμμμ, υπέροχα

 

Ας βάλουμε το CD να σηκώσουμε τα Windows (παντα clean install σε καινουργια μητρική - αλλιώς τι σόι καινουργια την πήρα ?) , Ctrl+Alt+Delete και εγένετο σκότος ... Η μητρική απέθανε σε ηλικία 3 λεπτών ....

Δεν ξερω αν είχα κάνει λάθος εγώ , δούλευα σε μαγαζι Η/Υ και την αντικατάσταση την είχα σίγουρη.

 

 

2007: Η χρυσή πατάτα

 

Πέφτει το ρευμα το βράδυ , το UPS στελνει mail στο account μου , ο mail server SMS στο κινητό μου. Αψογο το UPS σε 20' κανει shut down το server

 

To πρωι παώ στη δουλεια και βλέπω το server να μου λεει οτι δεν βρίσκει boot device. Πανικός, boot από CD πουθενα οι δίσκοι. Τελος πάντων backup εχω , θα μου βγει η πίστη - ε το απόγευμα θα τα εχω σηκώσει ολα.

Κατάργηση του RAID5 (SCSI βεβαια) , στησιμο ξανά , εγκατάσταση Windows 2003 , ευγενεστατο το μηχανημα ζηταει να κάνει restart για να συνεχίσει την εγκατάσταση - και παρακαλά αν εχω και εγώ την ευγενεια να αφαιρέσω το CD-ROM ωστε να συνεχίσει απρόσκοπτα.

 

Δεν εχω λογο να αρνηθώ ... restart ... :twisted::twisted::twisted: :o:o:o ...

δεν βρίσκει boot device.

 

Και εκει θυμαμαι οτι δεν ελεγξα στο setup αν bootable SCSI controller είναι ο Compaq smartarray ή ό ενσωματομένος στη μητρική.

 

Επίλογος ... Ορισα τον controller , εστησα το συστημα και εκανα restore. Αγχος , πιεση , χαμαλοδουλεια ενω το μηχανημα δεν είχε τιποτα (σχεδόν -αλλα ποσο μεγαλο σχεδον ....)

 

Συγγνωμη για το μεγάλο post.

 

ΥΓ. 20 χρόνια υπολογιστες 5 πατατιές .... καλος είμαι , δεν νομίζετε ???:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πω μια αληθινή ιστορία για ένα άλλο άτομο,μιας και δε θυμάμαι να έχω κάνει κάτι αξιόλογο εγώ.

Πάμε πολλά χρονια πίσω.. όταν υπήρχαν τα drives 5,1/2" αυτά με τις soft τεράστιες δισκέτες..

κάποιος λοιπόν μαθητής πληροφορικής..(τότε) μέσα στη σχολη μάλιστα.. είχε στα χερια του μερικές δισκέτες τέτοιες.. αλλα τα PC εκεί είχαν μονο 3,1/2" drives..

τι έκανε το άτομο? έπιασε ένα ψαλίδι και έκοψε τις 5μισαρες για να χωρέσουν στο drive!

και μετά αναρωτιόταν γιατί δεν τις αναγνώριζε το drive!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πω μια αληθινή ιστορία για ένα άλλο άτομο,μιας και δε θυμάμαι να έχω κάνει κάτι αξιόλογο εγώ.

Πάμε πολλά χρονια πίσω.. όταν υπήρχαν τα drives 5,1/2" αυτά με τις soft τεράστιες δισκέτες..

κάποιος λοιπόν μαθητής πληροφορικής..(τότε) μέσα στη σχολη μάλιστα.. είχε στα χερια του μερικές δισκέτες τέτοιες.. αλλα τα PC εκεί είχαν μονο 3,1/2" drives..

τι έκανε το άτομο? έπιασε ένα ψαλίδι και έκοψε τις 5 μυσαρές για να χωρέσουν στο drive!

και μετά αναρωτιόταν γιατί δεν τις αναγνώριζε το drive!

 

χαχαχχαχαχαχχαχα ωραίος....ακόμα γελάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι κατάφερε και τις έκανε και κυκλικές?! :-P :mrgreen:

 

Μια ψιλομ****κία που είχα κάνει πριν λίγες βδομάδες,δεν μου κόστισε και τίποτα.

Προσπαθούσα να βγάλω το καλώδιο που συνδέει μητρική με DVD drive,και δεν έλεγε να βγει με τίποτα.

Έβαλα λοιπόν πολύ δύναμη και το βγάζω απότομα και το χέρι μου βρίσκει σε μια απ'τις μνήμες.

 

Ευτυχώς δεν έπαθε και τίποτα η μνήμη αλλά εγώ έγινα ο πρώτος άνθρωπος που έκοψε το χέρι του με 512 DDR chipάκι :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι κατάφερε και τις έκανε και κυκλικές?! :-P :mrgreen:

 

Μια ψιλομ****κία που είχα κάνει πριν λίγες βδομάδες,δεν μου κόστισε και τίποτα.

Προσπαθούσα να βγάλω το καλώδιο που συνδέει μητρική με DVD drive,και δεν έλεγε να βγει με τίποτα.

Έβαλα λοιπόν πολύ δύναμη και το βγάζω απότομα και το χέρι μου βρίσκει σε μια απ'τις μνήμες.

 

Ευτυχώς δεν έπαθε και τίποτα η μνήμη αλλά εγώ έγινα ο πρώτος άνθρωπος που έκοψε το χέρι του με 512 DDR chipάκι :mrgreen:

 

εις διπλούν κιόλας μην ξεχνιόμαστε 8-)8-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έγινα ο πρώτος άνθρωπος που έκοψε το χέρι του με 512 DDR chipάκι :mrgreen:

 

nope! σε εχω προλαβει πολυ καιρο πριν....επισης με τον ιδιο τροπο εχω κοπει απο καρτα γραφικων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα πολύ στριμωγμένο κουτί προσπαθώ να βγάλω το IDE καλώδιο του σκληρού δίσκου... αποτέλεσμα να μου μείνει στο χέρι το καλώδιο και να σπάσει το πλαστικό που συνδέεται με τα pins:neutral:

 

Με πολύ δυσκολία κατάφερα να βγάλω το πλαστικό χωρίς να πειράξω τα pins 8-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

prin 4-5 xronia xanaestina xp ston p3 mou kai katalathos xekisa format ston deutero hdd mou pou eiha ola mou ta data astrapiea to pira xampari kai raviksa panw apo ton en logo hdd tin rofidosia xaxaxaxaaxaxa

itan mia kali eukairia gia agora neas mobo (used) xaxaxxaxaxaxaxa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από 2 μήνες περίπου αγόρασα δύο ανεμιστήρες, την Χ1650 και τον W/D 320G. Χαρούμενος ξεκινάω να τα συνδέσω όλα. Όλα καλά, ανοίγει το pc πάω να δω τα 320G (μέχρι τότε είχα δύο 80άρηδες), πουθενά ο δίσκος! Περίεργο λέω, θα κάνω reboot και βλέπουμε! Τί να δούμε? Τον 80άρη μόνο? Πού είναι ο 320G? Ποστάρω στο insomnia, και οι μ@λ@κες από το ε-μάγαζο δεν μου είχαν πει ότι θέλω και καλώδιο sata power, ευτυχώς μου το λένε τα παιδιά, οπότε και πάω την επόμενη μέρα να το αγοράσω. Πάω ε-μάγαζο, δεν το έχουν. Λέω, σκέψου θετικά Γιώργο θα το βρούμε. Πάω Video-Computer Παπαδουλάκης τπτ, Multirama PC Expert τπτ, Data Force τπτ και σε κάποια ακόμα τπτ! Λίγο πιο δίπλα από τον Παπαδουλάκη ήταν ένα χαριτωμένο κατάστημα το PC Master Systems, το οποίο ήταν το μόνο που δεν ρώτησα. Μετά από 2 ώρες μες στη ζέστη παίρνω το πολυπόθητο καλώδιο. Πάω σπίτι το βάζω, ανοίγω το pc πουθενά ο δίσκος. Ξαναποστάρω στο insomnia, μου λένε τα παιδιά θέλει format ntfs. Φεύγω για καφέ εγώ, και αφήνω τον αδερφό μου, ο οποίος καταλάθως φορμάρει και τον C ... Αποτέλεσμα, χάθηκαν 75G αρχείων, από τα οποία μόνο τα 9G είχαμε σε back-up ... Τέσπα, περνάω Windows, προγράμματα, πράμματα, κακό, ανοίγω το pc και βλέπω 127G δίσκο. Λέω τί στο δι@ολο, δε λέει να τον δει το μ@μημένο ... Περνάω το SP2 και ok λειτούργησε. Την επόμενη μέρα, μετά από μια αποτυχημένη προσπάθεια για o/c μεγαλύτερο από 3480MHz, ανοίγω το κουτί για clearCMos και καταλάθως κουνάω το sata cable του w/d με αποτέλεσμα να βγει. Ανοίγω το pc, πουθενά ο δίσκος ... Μέσα είχε 18 ταινίες, από τις οποίες μόνο 4 είχαν γραφθεί σε DVD. Εκνευρισμένος, παίζω ένα χτύπο στο κουτί, όπου και βαθουλώνει λίγο, αλλά τπτ... Ανοίγω το κουτί, βγάζω το δίσκο, μες στον πανικό δεν πρόσεξα το βγαλμένο sata cable, και πάνω που ήμουν έτοιμος να τον πετάξω στο πάτωμα και να χοροπηδάω πάνω του, χτυπάει το τηλ. Ευτυχώς ηρέμησα, τον σύνδεσα και όλα ok :wink:

 

Ηθικό Δίδαγμα: Προσοχή με τα sata cables, βγαίνουν εύκολα ... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τώρα το καλύτερο... ηταν μια μέρα ηλιόλουστη και ημούν σπίτι ενός φιλου μου..αχ! το PC κόλλισε και πώς το έλυσε ο φίλος μου? ρίχνει μια μπουνιά και σπάει το πλαστικό κάλλυμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

prin 4-5 xronia xanaestina xp ston p3 mou kai katalathos xekisa format ston deutero hdd mou pou eiha ola mou ta data astrapiea to pira xampari kai raviksa panw apo ton en logo hdd tin rofidosia xaxaxaxaaxaxa itan mia kali eukairia gia agora neas mobo (used) xaxaxxaxaxaxaxa

τα αρχεια απο τον HD σωθηκαν?

 

Πριν από 2 μήνες περίπου αγόρασα δύο ανεμιστήρες, την Χ1650 και τον W/D 320G.

πρεπει να ηταν αρκετα σπανιοι!!:D

kidding! :P

 

 

και μια απορια..τι σημαινει το RMA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...