Προς το περιεχόμενο

Έκανες πατατιά? Μοιράσου την μαζί μας!


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ μια φορά έβαλα το κατσαβίδι μέσα σε ένα φαν απο το κουτί και φυσικά έσπασε.Ήθελα να δω τι θα γίνει (έλεος).

Μια άλλη φορά ακούμπισα την παλιά μου 6800gt απο πάνω με ολοκληρη την παλάμη για να την δροσίσω (όχι οτι είχε κάποιο πρόβλημα) και κάηκε.

Μια άλλη φορά πάλι όταν δεν ήξερα πως για να μπει μια μοβο θέλει κάτι ιψόματα την βίδωσα στο κουτί χωρίς αυτά και...δεν έπαθε τίποτα.Απλα πήγα το pc στον τεχνικό και έμαθα και για αυτά υα υψόματα!

Και μια άλλη φορά (αυτό ίσως να ξεφεύγει λίγο) όταν δεν ήξερα τότε να φτιάχνω μόνος το Pc αφού το χάλασα, πηγαίνοντας το στον μάστορα, έτσι που τον κατέβαζα απο την σοφίτα με χαρά που επιτέλους ο μπαμπάς μου δέχτηκε να τον πάω για 5 φορά το ίδιο μήνα στον μάστορα έφαγα μια σαβούρντα στις σκάλες και προεκιμένου να μη πέσει το pc και φαντάζεστε τι θα γινόταν έπεσα εγω και πόσα κιλά pc έπεσε επάνω μου

 

:lol::lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι κατευτειαν μπραβο μ@Λ@Κ@ τι το ηθελες το καθαρισμα παλι καμια μ@λ@κι@ εκανες

 

[off topic] πόσοι από μας δεν το έχουμε πει αυτό κάθε φορά που γίνεται κάτι τέτοιο; [/off topic]

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πατατες.χμμμμμ.ο πατερας μου της φυτευει στον κηπο....εγω της κανω στο δωματιο μου.... .καποια στιγμη τα pc θα αποκτησουν και φωνη! και τοτε θα δεις βρισιες που θα φαμε... εεεε ρε μ@λ@κ@@@@ ξεχασες να μου συνδεσεις τον σκληροοοοο!!! . αρχες 90 ειπα να καθαρισω μια crt 14" ,ξεδιδωσα το καπακι αλλα ξεχασα μια βιδα. Αποτελεσμα,στο τραβα-τραβα να βγει το καπακι ακουω κατι σαν σφυριγμα... .μετα αφου βγηκε το καπακι...ειδα οτι ειχα σπασει την καθοδικη σωληνα και περασε αερας μεσα στην οθονη! το σφυριφμα-κυκνειο ασμα τις πρωτης μου οθονης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 δικές μου "παρ'ολίγον" πατατιές... Ευτυχώς τελικά δεν μου κόστισαν!!!

 

α) Πριν από μερικά χρόνια στο δωμάτιο των εστιών...

Όροφος: Ισόγειο

Ταρζανιά: Επιχειρώ να βάλω σίτα στο παράθυρο για να αποκρούσω την απόβαση πάσης φύσεως εντόμων (bugs). Κωδικό Όνομα: Debugging :-D

 

Περιγραφή: Το παράθυρο βρίσκεται πάνω από "εντοιχισμένη" τάβλα-γραφείο. Η όλη κατασκευή στηρίζεται σε ένα μεταλλικό μηχανισμό, με πτυσσόμενα στηρίγματα που κάνουν τρίγωνο μεταξύ τοίχου και τάβλας ώστε η τελευταία να στηρίζεται. Πάνω στην τάβλα υπάρχει το pc που είναι σε λειτουργία... Πάνω από το pc, στηριζοντας το ένα πόδι σε παρακείμενο καναπέ, το άλλο στο περβάζι του παραθύρου, το ένα χέρι να κρατάει καρφί και πηχάκι με ενσωματωμένη τη σίτα, το άλλο το σφυρί, προσπαθώ να συντονίσω τους μυες ώστε και το καρφί να καρφώσω, και στο γραφείο να ακουμπάω όσο το δυνατόν λιγότερο... Πόση ώρα όμως μπορεί ένας άνθρωπος να κάνει το ζογκλερ???? Μια αποφράδα στιγμή ακούμπησα λίγο παραπάνω τη τάβλα, το στήριγμα υποχώρησε και η τάβλα πήρε κλήση, ακουμπώντας τελικά στο χέρι του καναπέ. Η οθόνη (CRT 17") κάνει ένα σάλτο και προσγειώνεται με τη μισή μούρη στον καναπέ. Ο πύργος γλιστράει και λίγο πριν κάνει τη βουτιά στο κενό κάπου σκαλώνει και γλιτώνει. Εγώ σε σπαγκάτο πάνω από το όλο σκηνικό παρακολουθώ. Ο κρύος ιδρώτας ΔΕΝ έσταξε πάνω σε καμιά πλακέτα.

 

Εντέλει, κατάφερα και τα συμάζεψα, διόρθωσα το στήριγμα, έφτιαξα και τη σίτα, χωρίς καν να χρειαστεί να κάνω shut down το Pc!!!!

 

β) Αρκετά χρόνια πρίν, CD-ROM αδυνατεί να διαβάσει δισκάκια. Καθαρισμός δεν απέδωσε. Άρα??? Κατσαβίδι και αυτοψία...

 

Φεύγουν τα καπάκια, ανοίγουν οι μηχανισμοί, καθάρισμα στο ματάκι με διάφορα υγρά, βίδωμα, δοκιμές, τίποτα... Μια, δυο, τρεις... τα ίδια.

 

Τελευταία προσπάθεια, το CD-ROM έξω από το pc, με ανοιχτά καπάκια, βγαλμένο το κάλυμα και προσπαθώ να δώ τι παίζει με το ματάκι... Τζίφος!!

 

Λίγους μήνες μετά στην τακτική επίσκεψη στον οφθαλμίατρο... Με εξετάζει με το κλασικό εργαλείο-φακός... "Ρε συ, μήπως χτύπησες πουθενά τα μάτι σου?", "Όχι", "Μήπως κόλλαγες τίποτα και πετάχτηκε κόλλα?", "Όχι", "Βλέπω μια αλλίωση, κάτι σαν κάψιμο, πάνω στο μάτι και δε μπορώ να καταλάβω τι είναι...", "????"

 

Μου πήρε κανά 2μηνο να συνδυάσω τα 2 γεγονότα... Προς ενημέρωσή σας, ακόμη βλέπω αλλά αισθάνομαι πολύ τυχερός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 δικές μου "παρ'ολίγον" πατατιές... Ευτυχώς τελικά δεν μου κόστισαν!!!

 

α) Πριν από μερικά χρόνια στο δωμάτιο των εστιών...

Όροφος: Ισόγειο

Ταρζανιά: Επιχειρώ να βάλω σίτα στο παράθυρο για να αποκρούσω την απόβαση πάσης φύσεως εντόμων (bugs). Κωδικό Όνομα: Debugging :-D

 

Περιγραφή: Το παράθυρο βρίσκεται πάνω από "εντοιχισμένη" τάβλα-γραφείο. Η όλη κατασκευή στηρίζεται σε ένα μεταλλικό μηχανισμό, με πτυσσόμενα στηρίγματα που κάνουν τρίγωνο μεταξύ τοίχου και τάβλας ώστε η τελευταία να στηρίζεται. Πάνω στην τάβλα υπάρχει το pc που είναι σε λειτουργία... Πάνω από το pc, στηριζοντας το ένα πόδι σε παρακείμενο καναπέ, το άλλο στο περβάζι του παραθύρου, το ένα χέρι να κρατάει καρφί και πηχάκι με ενσωματωμένη τη σίτα, το άλλο το σφυρί, προσπαθώ να συντονίσω τους μυες ώστε και το καρφί να καρφώσω, και στο γραφείο να ακουμπάω όσο το δυνατόν λιγότερο... Πόση ώρα όμως μπορεί ένας άνθρωπος να κάνει το ζογκλερ???? Μια αποφράδα στιγμή ακούμπησα λίγο παραπάνω τη τάβλα, το στήριγμα υποχώρησε και η τάβλα πήρε κλήση, ακουμπώντας τελικά στο χέρι του καναπέ. Η οθόνη (CRT 17") κάνει ένα σάλτο και προσγειώνεται με τη μισή μούρη στον καναπέ. Ο πύργος γλιστράει και λίγο πριν κάνει τη βουτιά στο κενό κάπου σκαλώνει και γλιτώνει. Εγώ σε σπαγκάτο πάνω από το όλο σκηνικό παρακολουθώ. Ο κρύος ιδρώτας ΔΕΝ έσταξε πάνω σε καμιά πλακέτα.

 

Και τι δεν θα δινα να το δω αυτο το σκηνικο σαν απο ταινια βγαλμενο ηταν ασε που ειχες και την τυχη του διαβολου:twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου έδωσε την ιδέα ότι το σπίτι στην εστία ήταν ολίγον lego η είμαι λάθος ? :mrgreen:

 

Όταν πρέπει να χωρέσεις πολλά πράγματα σε λίγο χώρο και lego θα τα κάνεις, και playmobile και ότι μπορείς να φανταστείς. Αλλά άμα είσαι φοιτητής είναι το τελευταίο που σε νοιάζει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εξετάζει με το κλασικό εργαλείο-φακός... "Ρε συ, μήπως χτύπησες πουθενά τα μάτι σου?", "Όχι", "Μήπως κόλλαγες τίποτα και πετάχτηκε κόλλα?", "Όχι", "Βλέπω μια αλλίωση, κάτι σαν κάψιμο, πάνω στο μάτι και δε μπορώ να καταλάβω τι είναι...", "????"

 

Πού το είδε το κάψιμο;Το laser μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στον αμφιβληστροειδή.Άν ήταν στο "ασπράδι" μάλλον κάτι άλλο θα ήταν (Υποθέτω δέν είμαι οφθαλμίατρος....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Έκανα αλλαγή κουτιού στο pc (AMD Athnlon thunderbird 1400) και ενώ τα συνέδεσα όλα μια χαρά ξέχασα να εγκαταστήσω την ψύκτα. Επειδή το mothervoard ήταν απο τα παλιά προσπάθησε να περάσει το POST και φυσικά ο thunderbird μέσα σε 8 sec τα έκαψε όλα.

2) Σε άλλο σύστημα που έστηνα τα συνέδεσα όλα εκτός απο το PSU το οποίο έβαλα στην πρίζα και ΤΣΑΦ! Σκάσανε όλοι οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές και τα κάνανε όλα μαντάρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pote den ematha ti "eftaixe" telika :lol:

Se Abit me o/c Celeroni, perixaris vazo kainourgia karta ixou = PCI Soundblaster 64, anti gia tin arxaia ISA!

Stin ekkinisi myrizo "kameno" apo to tower: kleino revmata kai anoigo to plaino tou tower

=> i Soundblaster eixe arpaxei fotia [!] evgaze kapnous [!!] kai spinthirovolouse [!!!] san kineziko pyrotexnima :mrgreen:

Tin exo kratisei gia enthimio -to kammeni den einai sxima logou 8-)

Paradoxos, tipote allo den wpathe zimia sto anaflegmeno pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω και μια απο τις δικές μου πατατιές (ουκ ολίγες)

Ετοιμάζω σε σπίτι φίλου μια εργασία την οποία και τελειώνω αργά (πολύ αργά) το βράδυ.Η εργασία πρέπει να παραδωθεί την επόμενη μέρα νωρίς το πρωί.Κλασσίκα πράγματα... :lol:

 

Η εργασία πρέπει όμως και να εκτυπωθεί.Συνδέω με τα πολλά τον παροπλισμένο ΗΡ του κολλητού για να την εκτυπώσω.Έλα μου όμως που είχε να χρησιμοποιηθεί κάτι χρόνια και καιρούς οπότε και είχαν μπουκώσει τα μελάνια.Το παλεύαμε απο δω , το παλεύαμε απο κει , δεν έλεγε να ξεμπουκώσει.

 

Και τότε ανάβει ο γλόμπος πάνω απο το κεφάλι μου και έρχεται η φαεινή ιδέα <<Ρε μλκ δε το ζεσταίνουμε μπα και ξεμπουκώσει?>> Αφου πέσαν διάφορες ιδέες στο τραπέζι , κατατείθεται και η εξής πρόταση : Δεδομένου οτι στο φούρνο μικροκυμάτων ζεσταίνονται μόνο τα υγρά και όχι τα στερεά , θα βάλουμε το μελάνι στο φούρνο για λίγα δεύτερα , θα ζεσταθεί το μελάνι θα ξεμπουκώσει κι όλα καλά.Είμασταν λίγο διστακτικοί , αλλά τελικά η φωνή της λογικής που υπαγόρευε να μη βάλουμε τα μελάνια στα μικροκύματα σώπασε.

 

Δε μ@μιεται...βάζουμε το μαύρο το μελάνι για 10¨ στο φουρνάκι.Πατάμε το κουμπί , πετάγονται σπίθες , έκανε και κάτι τσαφ , κάτι κάηκε και φυσικά αχρηστεύεται το μελάνι.Ευτυχώς το φουρνάκι επέζησε...

 

Τελικά εκτύπωσα την εργασία σε ροζ χρώμα αφου μόνο το κόκκινο το μελάνι κάτι ψιλοεκτύπωνε.

 

Ηθικά Διδάγματα :

 

1) Μη βάζετε μελάνια ΗΡ στο φούρνο μικροκυμάτων για να τα ζεστάνετε και να ξεμπουκώσουν.Τελικά έχουν πάνω και κυκλώματα-τσιπάκια και τέτοιες ιστορίες μάλλον , δε ξέρω για τα υπόλοιπα αλλά αυτά έχουν.

 

2)Πριν κάνετε πατατιά όπως η παραπάνω θυμηθείτε οτι μπορείτε να εκτυπώσετε την εργασία σε φωτοτυπάδικο έξω απο το ΤΕΙ :oops:

 

Και φυσικά η τραγική ειρωνεία : Φτάνω στο ΤΕΙ με τη ροζ εργασία μου , και είχαν κατέβει οι καθηγητές σε απεργία

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά η τραγική ειρωνεία : Φτάνω στο ΤΕΙ με τη ροζ εργασία μου , και είχαν κατέβει οι καθηγητές σε απεργία

 

αχαχααχαχαχχαχαχααχχααχχαχαχαχααχχααχαχ!!

Με αποτελείωσες μ'αυτό! :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

prwto mou pc en eti 1998, me windows98 oxi SE... psaxnontas ston disko na vrw peritta arxeia giati to eixa gemisei ( 2.1gb seagate tote ) eipa na mpw kai sta program files... oti den mou arese i den iksera ti itan efage delete, wraia lew adiase ligos xoros, alla stin epanekkinisi kserete... BSOD alla fisika den eftaige i "epitiximeni" auti ekdosi twn parathiriwn tou billakou. Telika opws katalavenete adiase oloklirwtika o diskos meta to format enos filou. ( ps den ksnapiraksa ta program files ektote ) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...