Προς το περιεχόμενο

Έκανες πατατιά? Μοιράσου την μαζί μας!


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ααααα και μερικα ''μπαλιδια'' (ετσι τα λεω την ηλεκτροπληξια) απο λαμπα el 504 (fm),οι παλοι ραδιερασιτεχνες την γνωριζουν καλα!!!! ΕΠΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!

 

el 504 τί μου θύμησες τωρα...μιλάμε για πολλά "μπαλίδια"....και ραδιογωνιόμετρα να μας ψάχνουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προσπαθούσα πριν από χρόνια να βάλω έναν ΡΙΙ socket 370 στην θέση του.

Τότε είχαν έναν μοχλό τα μπόρντ που κλείνωντας το κλείδωνε και ο επεξεργαστής.

Μάλλον έβαλα παραπάνω δύναμη με αποτέλεσμα να σπάσει ο μοχλός, ο επεξεργαστής δεν κλείδωνε με τίποτα και το μπόρντ άχρηστο. :(

 

 

Προσπάθησα να βάλω ένα μπόρντ σε ένα μικρό κουτί ΙΒΜ, παρόλο που μπήκε κανονικά ήταν λίγο μεγαλύτερο και η μπροστινή του άκρη ήταν στον αέρα αφού δεν είχε μέρος να βιδωθεί από κάτω.

Είχα συνδέσει το πάντα επάνω εκτός από τις μνήμες. (και το ρεύμα)

Πάω να βάλω τις μνήμες και από την πίεση ακούμπησε το μπόρντ από κάτω πάνω στο σασί του κουτιού, ακούω ένα τσάφ, άχρηστο το μπόρντ... :(

 

Προχθές πάω να βάλω την βάση μιας Thermalright SP90 σε ένα μπόρντ 478 που είχα, (το έχω κάνει ήδη 4 φορές σε άλλα μπόρντ χωρίς πρόβλημα).

Προσπαθώντας να σφίξω τις βάσεις πέρνω ένα μυτοτσίμπιδο και όπως το γυρνάω κατά λάθος σκάβω το μπόρντ και κόβω 2-3 καναλάκια, άχρηστο το μπόρντ... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθούσα πριν από χρόνια να βάλω έναν ΡΙΙ socket 370 στην θέση του.

Τότε είχαν έναν μοχλό τα μπόρντ που κλείνωντας το κλείδωνε και ο επεξεργαστής.

Μάλλον έβαλα παραπάνω δύναμη με αποτέλεσμα να σπάσει ο μοχλός, ο επεξεργαστής δεν κλείδωνε με τίποτα και το μπόρντ άχρηστο. :(

 

 

Προσπάθησα να βάλω ένα μπόρντ σε ένα μικρό κουτί ΙΒΜ, παρόλο που μπήκε κανονικά ήταν λίγο μεγαλύτερο και η μπροστινή του άκρη ήταν στον αέρα αφού δεν είχε μέρος να βιδωθεί από κάτω.

Είχα συνδέσει το πάντα επάνω εκτός από τις μνήμες. (και το ρεύμα)

Πάω να βάλω τις μνήμες και από την πίεση ακούμπησε το μπόρντ από κάτω πάνω στο σασί του κουτιού, ακούω ένα τσάφ, άχρηστο το μπόρντ... :(

 

Προχθές πάω να βάλω την βάση μιας Thermalright SP90 σε ένα μπόρντ 478 που είχα, (το έχω κάνει ήδη 4 φορές σε άλλα μπόρντ χωρίς πρόβλημα).

Προσπαθώντας να σφίξω τις βάσεις πέρνω ένα μυτοτσίμπιδο και όπως το γυρνάω κατά λάθος σκάβω το μπόρντ και κόβω 2-3 καναλάκια, άχρηστο το μπόρντ... :(

 

Χεχε...

απ'οτι φαίνεται, πιο εύκολα μπορεί κάποιος να εμπιστευτεί τη ζωή του στα χέρια σου παρά το μπόρντ του

LOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάζω ένα παλιό 20άρι HDD εκτός του κουτιού γιατί δενμπορώ να καταλάβω γιατί το σύστημα μια τον βλέπει μια δεν τον βλέπει.Το ρεύμα ανοιχτό (όπως πάντα)....Αφού τελικά αποφασίζω ότι δεν αξίζει τον κόπο τον ακουμπάω πάνω στη μεταλλική ανώμαλη επιφάνεια της θήκης στην οποία ήταν μέσα (τη γνωστή με το κούμπωμα στα κουτιά με τα 100 euro συμπεριλ του PSU της Chieftech).Αυτό ήταν...ένα ανεπαίσθητο τσαφ μια ανεπαίσθητη μυρωδιά....και ένας δεύτερος HDD 120Gb SATA πήγε να συναντήσει το πρώτο άκλαφτο μικρό αδερφάκι.

Γι' αυτό λέω κάθε φορά "ΚΛΕΙΣΕ ΤΟ G@Mhm3n0 ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΩ)

Το καλό ήταν ότι ο 120άρης ήταν ακόμα στην εγγύηση και πληρώνοντας μια μικρή διαφορά πήρα ένα 160άρη που έχω ακόμα.Φτηνά τη γλίτωσα με ένα καμμένο 20άρη που ούτε θυμάμαι και μάλλον θα τον δείχνω στα παιδιά μου μετά από πολλά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε...

απ'οτι φαίνεται, πιο εύκολα μπορεί κάποιος να εμπιστευτεί τη ζωή του στα χέρια σου παρά το μπόρντ του

LOL

 

 

Μπάάάάάάά, έχω στήσει τα τελευταία χρόνια πάνω από 50 μηχανήματα που έχω πουλήσει σε γνωστούς, φίλους, άγνωστους, για μένα κλπ κλπ κλπ.

 

Όσο καλώς και αν είσαι η απροσεξία μπορεί να συμβεί παντού και πάντα. :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πιο εύκολα την πατάς όταν ξέρεις, παρά όταν δεν ξέρεις! Πας με τη σιγουριά του "έλα μωρέ, 50 cpu έχω βάλει" και με λίγη απροσεξία... τσουπ! Η πατατιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από κανά 1,5 χρόνο, όταν ήμουν δηλαδή 12 χρονών αγόρασα 512Mbyte ddr ενώ είχα ήδη 2 κάρτες DDR των 512mbyte και ήθελα να προσθέσω κι άλλη. Που να φανταστώ ότι οι άλλες 2 υποδοχές ήταν DDR2. Ευτηχώς κολ*φαρδία, σε μια βδομάδα την πούλησα σε φίλο που ήθελε αναβάθμιση, στην τιμή που την αγόρασα. Ούτε γάτα ούτε ζημιά.

 

Όταν τα Χριστούγεννα πάνω στην ανυπομονυσία μου να βάλω καινούργια κάρτα γραφικών (512mbyte DDR ATI RADEON X1600) δεν παρατήρησα ότι είχε υποδοχή ρεύματος και επί 10 λεπτά αναρωτιόμουν γιατί δεν λειτουργεί. Σημείωση, η παλιά μου κάρτα δεν χρειαζόταν extra ρεύμα. Ευτηχώς ξεστραβόθηκα εγκαίρως και το συνέδεσα.

 

Ντάξει, σχετικά οι γκάφες που θυμάμαι δε μου κόστισαν και τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μια φορα εκανα κατι στο pc δεν θυμαμαι ακριβως μαλλον το καθαριζα τεσπα τα ειχα βγαλει ολα και τα καθαριζω και τα ξαναβαζω ολα καλα μεχρι εδω κλεινω το καπακι παταω power ,σιγη τιποτα σκεφτομαι κατευτειαν μπραβο μ@Λ@Κ@ τι το ηθελες το καθαρισμα παλι καμια μ@λ@κι@ εκανες καθομουν 2 ωρες προσπαθουσα ειχα αφρισει απο τα νευμα του χωνω μια κλωτσια ετσι οπως ηταν ξαπλωμενο στο κατω εκανε μια λακουβα οσο το ποδι μου περιπου αλλα ολως περιεργος δεν ακουμπησα τιποτα απο τα ζωτικα μερη του Η/Υ τελοσπαντων στεναχωρημενος το κλεινω το pc (οσο μπορουσε να κλεισει) και κοιταω και τι βλεπω απο πισω? Δεν ειχα βαλει στο ΟΝ το κουμπι του UPS ελεος παει το κουτι.

 

Ηθικο Διδαγμα: Τα ματια ανοιχτα..

 

εισαι θεος :grin::grin::grin::grin::grin:

καιρο ειχα να γελασω ετσι...

(εχω και εγω παρομιες αντιδρασεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego mono mia fora pou eixa mikro skliro kai 40 gb kai ithela na ton adeiaso oso perissotero mporousa kai piga kai esvisa posa pragamta apo to skliro documents and settings kai kati alla me akatalabistika ktl. kai eixe ws apotelesma na min anoigei kai xreiastike na paw na mou ton kanoun Format.(xreiazotan koilas gia ti to pc itan 2 xronia xwris format kai itan 256 mb p4 kai eixa ti Kaspersky 5 to opoio ekane to pc na anoigei se 5 ' kai to xreiazotan genika to format tou.

 

Twra to pc mou einai P4 sta 3 GHz, mobo Lite-on Tech ,onboared vga ,768 ram ,1*256 +1*512,1 40gb skliro kai ena 80gb kai trofodotiko 500 alla tis plakas,othoni hp 1702 17 inches ,ixeia Philips 2.1 ,pontiki Wireles Intellimouse Explorer 2.0 ,keyboard corded Logitech media Elite ,cam Logitech quickcam kai

crypto F330 kai Forthnet 1 Mbit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

el 504 τί μου θύμησες τωρα...μιλάμε για πολλά "μπαλίδια"....και ραδιογωνιόμετρα να μας ψάχνουν....

 

offtopic

:lol::lol::lol: theo37.ευτηχως στο ρεθυμνο την δεκαετια του 80 δεν ηξεραν τι παει να πει ραδιογωνιομετρο!!!! υπερτροφοδοτημενη (απο τοτε μου αρεσε το overvolting !!!! ) η el504 με 350 volt,μου εβγαζε καθαρα 35-37 watt.τρελη γκομενοπαγιδα τοτε!!!! . στα σημερινα.αμα δεν κανεις ''πατατιες'' δεν θα μαθεις, (αν δεν βρεξεις κωλο δεν τρως ψαρι,λεει μια παροιμια) το θεμα ειναι να δοκιμαζεσαι και να δοκιμαζεις με πραγματα τα οποια δεν σε νοιαζει και αν καουν,μεχρι να μαθεις.μετα υπερχρονιζεις παντα με προσοχη και τελευταιας τεχνολογιας εξαρτηματα.η γνωμη μου παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες εγω μια φορα πηρα καινουρια εξαρτηματα, τα συνεδεσα ολα, τα ελεγξα παλι να δω αν ειχα βαλει τιποτα στραβα και αφου τελικα ΝΟΜΙΖΑ πως ολα ηταν ενταξει το αναψα....και να σου οι καπνοι απο μεσα

 

ΠΑΤΑΤΑ Νο1....

 

Λεω "Ε καινουριο ειναι.... ασε να φυγει η σκονη"!!!!

 

Οταν ομως αρχισε να βρωμαει και πολυ μαλιστα καταλαβα οτι κατι δεν πηγαινε καλα

 

ΠΑΤΑΤΑ Νο2....

 

Παω να ανοιξω το κουτι και με χτυπησε "κεραυνος"!!!!

 

Αφου επεσε η ασφαλεια του σπιτιου και συνηλθα, ανοιξα πια χωρις ρευμα στο PC να δω τι ειχε γινει και τελικα τι ηταν????

 

Ειχα βαλει αναποδα το pin του floppy και ολα τα καλωδια του τροφοδοτικου ειχαν γινει "μελι"....

 

P.S

 

Παλι καλα που εχουμε και ασφαλειες αλλιως θα εκανα παρεα στο Τροφοδοτικο....(Απο τοτε φοραω ΠΛΑΣΤΙΚΑ παπουτσια οταν εργαζομαι με PC):mrgreen:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και την δικια μου πατατια που μου στιχοισε κοπο θερμιδες

Προλογος:Στο νεοενικιαζομενο σπιτι του αδερφου μου πηγαμε να δουμε πως ειναι και αν χρειαζεται βαψιμο κτλπ κτλπ τα δωματια ηταν με'ς τη βρομα πατιμασιες στους τοιχους λες και εκανε σεξ με παπουτσια στα 2.5 μετρα...

Κυριως Κειμενο:Aφου αγορασαμε μπογιες κτλπ πηγαμε βαψαμε ωσπου μου λενε πανε ριξε τις μπογιες στην αποχευτευση οκ λεω εγω παω στο πισω το μπαλκονι και αδιαζω τη μπογια(ασπρη) με αποτελεσμα καθως ο σωληνας δεν πηγαινε στην αποχευτεση αλλα στον ακαλυπτο που εγινε σαν γαλα αναγκαστηκα να τον καθαριζω επι 3ωρες με βουρτσα απο ' κεινη που πλενουν τα χαλια...

Ηθικο διδαγμα:αν δεν ξερεται που παει ο σωληνας μην κανετε τπτ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και την δικια μου πατατια που μου στιχοισε κοπο θερμιδες

Προλογος:Στο νεοενικιαζομενο σπιτι του αδερφου μου πηγαμε να δουμε πως ειναι και αν χρειαζεται βαψιμο κτλπ κτλπ τα δωματια ηταν με'ς τη βρομα πατιμασιες στους τοιχους λες και εκανε σεξ με παπουτσια στα 2.5 μετρα...

Κυριως Κειμενο:Aφου αγορασαμε μπογιες κτλπ πηγαμε βαψαμε ωσπου μου λενε πανε ριξε τις μπογιες στην αποχευτευση οκ λεω εγω παω στο πισω το μπαλκονι και αδιαζω τη μπογια(ασπρη) με αποτελεσμα καθως ο σωληνας δεν πηγαινε στην αποχευτεση αλλα στον ακαλυπτο που εγινε σαν γαλα αναγκαστηκα να τον καθαριζω επι 3ωρες με βουρτσα απο ' κεινη που πλενουν τα χαλια...

Ηθικο διδαγμα:αν δεν ξερεται που παει ο σωληνας μην κανετε τπτ....

 

To pc έφυγε από τον σωλήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...