Προς το περιεχόμενο

Έκανες πατατιά? Μοιράσου την μαζί μας!


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω πατάτα καινούργια, φρέσκια πάρε παΡΕ ΠΑΡΡΡΕΕΕΕΕΕ :-)

 

Κυριακή πρωί με φίλο σε πρατήριο καυσίμων να φυσίξουμε τον πιγμένο στην σκόνη υπολογιστή του... Εεε φύσαγε από εδώ, φύσαγε από εκεί, βγαίναν τα ντουμάνια, εγώ με τα χέρια στις τσέπες έδινα το σύνθημα :-D

 

Βαρέθηκα και εγώ και περιτριγύριζα στον χώρο, ξαφνικά βλέπω μια γνωστή που περίμενε να πάρει το αμάξι της από το πλυντήριο, πιάνουμε την κουβέντα. Εν τω μεταξύ φωνάζω εγώ στον άλλον "Τελείωνε ρε, τον ξέβαψες με τον αέρα τόση ώρα", χαιρετώ την γνωστή, κλείνει ο άλλος το case, τον βάζει πίσω. "Οδήγησε εσύ", μου λέει, "δεν το 'χεις δοκιμάσει αυτό!" Σημειωτέων, είμαστε με το Range του πατέρα του, έχει σημασία αυτό. Στην πρώτη στροφή που πείρα άκουσα ένα ντρουκ σαν να πετάχτηκαν πετραδάκια, σαν να έπεσε κάτι... αλλά λέω ιδέα μου θα είναι, δεν έχω συνηθίσει και το αμάξι...

 

Και τώρα τα quiz:

-"Ποιος είχε βγάλει την κάρτα γραφικών (4870χ2) και την άφησε στον ουρανό του αυτοκινήτου ενώ μιλούσα στην γνωστή;"

-"Πόσα χιλιόμετρα μετα την αφετηρία το θυμήθηκε;"

-"Με τι μέση ωριαία επιστρέψαμε στο σημείου-ντρουκ για να ψάξουμε την κάρτα;"

-"Βρέθηκε η κάρτα και αν ναι σε πόσα κομμάτια;"

 

 

 

 

 

 

P.S. Το Range καλό πάντως, εγκρίνω :-)

αχαχαχαχαχχα....!!!:lol:Μία παγωμάρα στο ύφος όταν συνειδητοποίησες τι έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τώρα ετοιμάζομαι να πάρω καινούργιο pc και θα τον βάλω ακριβώς στην ίδια θέση για δεν έχω αλλού χώρο ελπίζω όμως να μην έχει την τύχη του παλιού μου υπολογιστή!!!!!! http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1226576&catalog=20&category=69977681 Εσείς που ξέρετε κλύτερα σαν pc κσίζει κατι τέτειο ????

 

Άνοιξε καινούργιο θέμα στις "Αναβαθμίσεις" να σου προτείνουν εκεί καλό pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Σημερα το πρωι η mobo μου (dfi x48) δεχτηκε επιθεση απο κωλοχαρτο και εχασε τη μαχη.....:cry:

 

(με αλλα λογια πηγα να σκουπισω τι θηκουλα γυρω απο το socket με χαρτι και στραβωσα χωρις γυρισμο 2-3 πινακια...στην προσπαθεια μου να τα ισιωσω τα εκανα χειροτερα..)

 

 

λετε το πλαισιο να δεχτει το rma;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα το πρωι η mobo μου (dfi x48) δεχτηκε επιθεση απο κωλοχαρτο και εχασε τη μαχη.....:cry:

 

(με αλλα λογια πηγα να σκουπισω τι θηκουλα γυρω απο το socket με χαρτι και στραβωσα χωρις γυρισμο 2-3 πινακια...στην προσπαθεια μου να τα ισιωσω τα εκανα χειροτερα..)

 

 

λετε το πλαισιο να δεχτει το rma;

 

negative houston, θεωρείται κακή χρήση αυτό. Είσαι Out of warranty δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν καλύτερο να χρησιμοποιούσε μπατονετα, αλλα δεν κατάλαβα και εγώ, έχει πινάκια το socket;

εχει πολυ μικρα μπασταρδα γαμιολια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν καλύτερο να χρησιμοποιούσε μπατονετα, αλλα δεν κατάλαβα και εγώ, έχει πινάκια το socket;

 

Yep, στα intel 1366 τα pin είναι στην μητρική, ενώ στα ΑΜ3 είναι στη CPU...

 

eSATA, καρφίστα ή τσιμπιδάκι ψιλό. Μαλακές κινήσεις, και μόλις ισιώσουν RMA. Αν δεν έχει σπάσει κάποιο είσαι κομπλέ...ακόμα δλδ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, δεν διάβασα όλο το post για να δω αν κανείς έχει κάνει παρόμοια πατάτα, οπότε παραθέτω τη δική μου!

Πριν καμιά 5ετία, ούσα άσχετη με PC από άποψη hardware, συνδεσμολογίας και εσωτερικού της CPU πήρα με τη βοήθεια του τότε δικού μου κομμάτι κομμάτι από το γνωστό ιντερνετικό shop έναν ωραιότατο υπολογιστή. Καθόμαστε με το παιδί όλο το απόγευμα για να μου δείξει βήμα βήμα την συναρμολόγηση... Τελειώνουμε, ανοίγουμε το pc, κι αυτό αρνείται πεισματικά να λειτουργήσει. Εκείνος εν τω μεταξύ είχε ανεβάσει πυρετό, και ήθελε να πάει σπίτι του.

Μου λέει "μάλλον δεν έχω σφίξει αρκετά τις βίδες της μητρικής , μην τις πειράξεις, θα έρθω αύριο να τη φτιάξω" και φεύγει...

Μην τις πειράξεις;;; Αμ δε! Καθότι πεισματάρα, αλλά και ανυπόμονη, λέω, τι διάολο βιδούλες είναι τι μπορεί να συμβεί;

Οπως φαντάζεστε, στην δεύτερη ή τρίτη βιδούλα ακούω ένα ωραίο τσάφ! το οποίο υποπτεύομαι ότι δεν είναι καλό... και δεν ήταν(δεν είχε βάλει το μονωτικό μεταξύ βίδας και μητρικής απ' όσο θυμάμαι). Ήρθε την άλλη μέρα ο δικός μου, και κλάψαμε παρέα την χαμένη (Asrοck πανάθεμά με) μητρική...

Ηθικό Δίδαγμα: Όταν σας λέει κάποιος "μην το πειράξεις", κάτι θα ξέρει, ακούστε τον!

 

Υ.Γ. Προς υπεράσπισή μου όμως, πέντε χρόνια μετά έχω συναρμολογήσει άλλα 2 μηχανήματα και δεν έχω κάψει τίποτα :-) Όποιος παθαίνει, μαθαίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά, έχει περάσει πολύς καιρός για να θυμάμαι... Αυτό που θυμάμαι είναι τα 2 μικρά μονωτικά που κείτονταν δίπλα στο γραφείο και μου λέει "γι' αυτό κάηκε, δεν βάλαμε τη μόνωση"... Αυτά εννοείς "ποδαράκια";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι μου τα είχε πει μονωτικά, μπορεί να θυμάμαι και λάθος, αυτά τα μικρά στρογγυλά που βάζεις κάτω ακριβώς από το κεφαλάκι της βίδας πριν βιδώσεις τη μητρική... Δεν ξέρω πώς λέγονται :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...