Προς το περιεχόμενο

Έκανες πατατιά? Μοιράσου την μαζί μας!


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικά χρονάκια πριν είχα πάρει κομμάτια να φτιάξω ένα pentium 200 mmx (ουαου τότε). Αφού τα συνδέω όλα, πατάω το κουμπί αλλά.. δεν πήρε. γμτ λέω τί έγινε. και τί κάνω ο θεούλης; Αλλάζω την τάση απο το τροφοδοτικό.. ΜΠΑΜ! Βγάζω το τροφοδοτικό έξω και γέμισα ζουμιά... ευτυχώς είχε καεί μόνο αυτό και όχι τίποτα άλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ας πω και την δικιά μου ιστορία. Λοιπόν, είμαστε χειμώνα 2002 και είχα προταγοράσει το πρώτο μου PC. Το συνδέω, αλλά τζίφος... Το βγάζω και προσπαθώ να το μεταφέρω πάνω στο κρεβάτι μου. Για κακή μου τύχη στο χαλί κάτω υπήρχε ένα βαράκι των 5 κιλών, τσούφ σκοντάφτω... πάει το PC πάει και το πόδι.. Αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγω πολύ παλία έιχα ένα ΙΒΜ 486 50MHz, και έιχα συνδέσει ένα εκτυπωτή dot matrix (αλλα σε αυτόν του έιχα ξεβιδώσει μια βίδα που συκρατουσε μια πλακετούλα απού πηγαίνε ή λωρίδα από την κεφαλή - γιατι είχε πάθει κάτι) και τον βάζω να τυπώσει κάτι - το τυπώνει - και λέω ωραία ας του βιδώσω και την βίδα μην γίνει κανένα βραχυκύκλωμα, ( το PC όμως δεν το είχα κλέισει) περνω μαγνητικό καταβιδι και την βίδα την πίανω με το κατσαβίδι την πλήσιάζω κοντα στις βόλτες αλλά αυτή η ηλιθια φευγει από το κατσαβίδι και πέφτει πάνω στις επαφες του εκτυπωτή, εε και έκαψε τον IDE controller, το FDD και το controller toy, η LTP1, η COM2, και φυσικά τον εκτυπωτή !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Σημερα εχω ρεπο και ειπα να ανοιξω ενα θεμα ετσι να περναει η ωρα με λιγο γελίο επειδη πιστευω οτι σιγουρα θα υπαρχουν γκαφες που εχουμε κανει ολοι μας οταν στηναμε ενα pc η οτι καναμε σχετικα με το hardware του υπολογιστη μας...

 

Ξεκιναω με κατι μικρο...αλλαξα κουτι σε ενα φιλο μου ο οποιος ηθελε καλη μονωση και του καρφωθηκε στο μυαλο να βαλει παντου γυρω στο κουτι σιλικονη.

Μετα απο το δουλεμα που του εριξα καναμε την επιθυμια του πραγματικοτητα. Μια ωρα αφου τελειωσαμε πηρανε πρεφα οτι δεν ειχαμε βαλει την καρτα γραφικων...και το ξεκολλησαμε παλι....εχει αυτος και photos οταν τον δω θα ανεβασω μερικες...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας φίλος μου νόμιζε ότι ο σκληρός στο (σχετικά παλιό, ευτυχώς) pc του είναι hot swap και τράβηξε την τροφοδοσία και την καλωδιοταινία την ώρα που έτρεχαν από εκεί τα Windows. Το pc αναπαύετια εν ειρήνη εκεί που δεν υπάρχει πόνος και οι usb πιάνουν πάντα 480 Mbit/s.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν 9 χρόνια προσπάθησα να βάλω ένα δεύτερο dimm μνήμης στο pc χωρίς να το έχω κλίση .

θυμάμαι ακόμα τα νεύρα μου ήταν χριστουγεννα έμεινα χωρίς pc και η εγγύηση ελειγε 10 του νέου έτους .παρατρίχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στηναμε το pc ενος φιλου και την ωρα που τον βαλαμε σε λειτουργια ειδαμε οτι δεν ειχαμε συνδεσει το ανεμιστιρακι του επεξεργαστη.ετσι ενα παιδι ειχε την φαινη ιδεα να το συνδεσει την ωρα που δουλευε ο υπολογιστης........καιιιιιιιι μπουμ....πηγε και αγορασε αλλη μητρικη μετα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω δεν το ειδα. Οχι δηλαδη οτι το εψαξα κιολας....

 

Heh, νταξ, και να το έψαχνες, δεν νομίζω πως θα υπήρχαν πολλές πιθανότητες να κάνεις search με τον όρο "πατατιά"... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...