Προς το περιεχόμενο

ASUS Eee PC 701


joker99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα φιλε μου κανενα προβλημα και εγω πολλες φορες ζηταω βοηθεια!!για να μην κανει τραμπαλα η επιφανεια εργασιας σου πρεπει να βαλεις την αρχηκη ρυθμιση που δεν ειναι αλλη απο 800χ480. η λυση στο προβλημα σου ειναι η εξεις!!! Display / Settings / Advanced / Adapter / List All Modes....select 800x480!!!

 

 

Για άλλη μια φορά άψογος!!

Τώρα, υπάρχει περίπτωση με κάποια άλλη ρύθμιση να φαίνονται ολόκληρα τα παράθυρα που ανοίγουμε, χωρίς να κόβεται το ΟΚ ,το ΑΚΥΡΟ, η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ή ό,τι άλλο υπάρχει στο κάτω μέρος του παράθυρου; Ή μήπως αυτό είναι αποτέλεσμα του μεγέθους της οθόνης, οπότε δεν διορθώνεται;

a.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 421
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Για άλλη μια φορά άψογος!!

Τώρα, υπάρχει περίπτωση με κάποια άλλη ρύθμιση να φαίνονται ολόκληρα τα παράθυρα που ανοίγουμε, χωρίς να κόβεται το ΟΚ ,το ΑΚΥΡΟ, η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ή ό,τι άλλο υπάρχει στο κάτω μέρος του παράθυρου; Ή μήπως αυτό είναι αποτέλεσμα του μεγέθους της οθόνης, οπότε δεν διορθώνεται;

a.jpg

 

φιλε για αυτο ειναι δυο οι λυσεις...

α)να εγαταστασεις καποιους homemade drivers που κυκλοφορουν που ανεβαζουν την αναλυση σε 1024χ768 θα βοηθησουν πολυ στην πλοηγηση στο νετ( μιας και δεν θα σου βγαζει το μισο πλατος της καθε ιστοσελιδας) και θα σε βγαλουν αο το προβλημα αυτο αλλα υπαρχουν πολλες αναφορες για ασταθεια του συστηματος...

και

β)τροπος τον οποιο και χρησημοποιω, δεξι κλικ στην γραμμη/ ιδιοτητες και τικαρεις την επιλογη αυτοματη αποκρηψη γραμμης εκκινησης!!!sorry για την ορθογραφια και τους τονους αλλα συνηθως δουλευω με greeklish που απαγορευοντε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανεμιστηράκι πως μπορώ να ξέρω ότι δουλεύει; Μετά την επέμβαση για τη RAM φοβάμαι μήπως απεσύνδεσα κανένα καλώδιο, αφού μου φαίνεται (μπορεί να κάνω και λάθος) οτι πολυζεσταίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω και γω μια ερωτησουλα?

οταν γραφω σε σαιτ με ελληνικους χαρακτηρες μπορω να βαλω τονους.οταν γραφω στο οπενοφις δεν μπορω.δεν βγαζει τιποτα το κουμπι διπλα απο το γραμα "L" που υποτειθεται κανονικα ειναι ο τονος εκει.τι φταιει?πως αλλαζει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανεμιστηράκι πως μπορώ να ξέρω ότι δουλεύει; Μετά την επέμβαση για τη RAM φοβάμαι μήπως απεσύνδεσα κανένα καλώδιο, αφού μου φαίνεται (μπορεί να κάνω και λάθος) οτι πολυζεσταίνεται.

 

φιλε κατεβασε ενα προγραματακι που λεγεται eeectl αυτο εχει και ρυθμισει για το cooleraki αν το βαλεις στο 100% θα νιωσεις- ακουσεις το cooleraki. προσεξε μην πειραξεις αλλεσ ρυθμισεισ πλην του fan λογο του οτι μπορει να υπερχρονισεις των επεξεργαστη σου και αν δεν ρυθμισεισ εξισου τον ανεμιστηρα θα εχεις προβλημα. σου στελνω το κιν μου pm. αν θεσ παρε τηλ για λεπτομεριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλη μια φορά άψογος!!

Τώρα, υπάρχει περίπτωση με κάποια άλλη ρύθμιση να φαίνονται ολόκληρα τα παράθυρα που ανοίγουμε, χωρίς να κόβεται το ΟΚ ,το ΑΚΥΡΟ, η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ή ό,τι άλλο υπάρχει στο κάτω μέρος του παράθυρου; Ή μήπως αυτό είναι αποτέλεσμα του μεγέθους της οθόνης, οπότε δεν διορθώνεται;

a.jpg

 

Καμια φορα ακομα και η μπαρα εναρξης να ειναι κρυμενη το ok ή apply δεν φενονται.Βαζεις το winmover και με alt+drag σε οποιοδηποτε μερος του παραθυρου το κουνας και το πας οπου 8ες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να σας πω πως είμαι όπως το ανθρωπάκι πάνω δεξιά που έχει το Insomnia μόνο που τα δικά μου μάτια είναι full στις φλέβες και ο ιδρώτας τρέχει ασταμάτητα :eek: ...μόλις βίωσα τις αλλαγές της αγοράς του Eee PC 701 3μηνών μέσα σε λίγη ώρα αφού έρχομαι από την πρώτη σελίδα αυτού του topic :cry: .

Μπορεί κάποιος υπέυθυνα και χωρίς πολλά να δώσει link ή διεύθυνση καταστήματος με το Αsus Eee PC 701 το οποίο να έχει Webcam,πορτακι για την επέκταση ram,να μη ξεπερνάει τα 350ευρώ και παρακαλώ να μην είναι ροζ :-D

Χίλια συγνώμη αν φάνηκα κακώς με τα παραπάνω αλλά κοντεύω να πέσω κάτω,το θέλω πολύ και αν δείτε στα προηγούμενα ποστ,άλλος λέει πως στο eshop υπάρχει και η "όχι surf" έκδοση,το eshop που έιδα έχει μόνο τη surf,πάω σε άλλα link το δίνουν 300 χωρίς τη κάμερα και χωρίς πορτακι και γενικά επικρατεί ένας πανικός :mrgreen:

 

Οπότε αν κάποιος έχει το απίθανο Eee Pc 701 σε άσπρο-μαύρο,με πορτάκι για τη ram και webcam με 350ευρώ και κάτω και κυρίως με Link θερμο-παρακαλείτε να απαντήσει asap...

 

Ευχαριστώ και Sorry για το μεγάλο post αλλά σας είπα..είμαι τρομοκρατημένος :fear: μη πάρω καμιά μούφα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το ασπρο και το μαυρο σε stock υπαρχει απο το αγγλικο clove.co.uk, τσεκαρε εδω

Mε την σημερινη ισοτιμια αν επιλεξεις την αποστολη με airmail(standard delivery) Που θα σου ερθει σε 4-5 μερες το παιρνεις με ~304 ευρω

Και εγω απο κει το τσιμπησα και πηρα και μια θηκουλα να το προστατεψω(αυτην) στην οποια δεν μου χρεωσαν μεταφορικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το ασπρο και το μαυρο σε stock υπαρχει απο το αγγλικο clove.co.uk, τσεκαρε εδω

Mε την σημερινη ισοτιμια αν επιλεξεις την αποστολη με airmail(standard delivery) Που θα σου ερθει σε 4-5 μερες το παιρνεις με ~304 ευρω

Και εγω απο κει το τσιμπησα και πηρα και μια θηκουλα να το προστατεψω(αυτην) στην οποια δεν μου χρεωσαν μεταφορικα

 

Σε ευχαριστ'ω πολύ για την απάντηση,δεν έπρεπε να μου δώσεις λινκ με όλα τε Εee μαζί γιατί τώρα ψήνομαι για αυτό http://www.clove.co.uk/viewProduct.aspx?Manufacturer=ASUS&Item=ASUSEEEPC900-WindowsXP-WHITE&Product=952B039A-185A-46F8-B73F-4873B6E71E74&Category=777667DF-164E-4976-A7AF-8F0EB31FBCFA :lol:

Σε σχέση με την ελληνική αγορά,μαζί με έξοδα απστολής κτλπ είναι το ποιο φτηνο?

 

και 3 ερώτησεις:

1. Είναι καλή 1GB που έχει πάνω του?

 

2. Αν πάρω το Εee 900 το όριο επέκτασης της μνήμης παραμένει η ίδια στα 2GB όπως με το 701 ΚΑΙ επειδη ειναι σε winXP την αναγνωρίζει αμέσως?

 

3. Η μπαταρία που έχει πάνω (4cells) είναι για τις 3.5ώρες ή υπάρχει καλύτερο?

 

(Αχ άμα μπεις στο τρυπάκι πως ξεφεύγεις στα οικονομικά,ξεκίνησα από 200ευρώ και τώρα υπολογίζω τα 420 :-( να δω από που θα κόψω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας δεν ξερω αν προσεξες οτι το 900αρι δεν υπαρχει σε στοκ αλλα με μια ερωτησουλα θα ξερεις ποτε θα το εχουν διαθεσιμο, ειναι πολυ φιλικοι και επαγγελματιες σαν καταστημα.

Σε σχεση με την ελληνικη αγορα μαλλον ειναι πολυ πιο φθηνο, ερχετε με 2ετη εγγυηση η οποια να ξερεις ισχυει για αγγλια και μονο.

Με εκπλησει η επιλογη σου παντως, στα ιδια λεφτα μπορεις να παρεις την εκδοση με Linux που εχει αντι για 12gb σκληρο(4+8) εχει 20 (4+16) που δεν ειναι και μικρη διαφορα!!!

Για μενα το 1 γιγα μνημη ειναι μια χαρα,θεωρω υπερβολη τα 2 γιγα για windows xp, εδω καποτε τα βαζαμε σε μηχανηματα με 256, αν και αν προκειται να του βαλεις xp καλο θα ηταν να "ελαφρυνεις" τα xp με το nlite(υπαρχουν αναλυτικοι οδηγοι) κατι που και θα κανει πιο ελεφρυα τα windows και θα πιασουν λιγοτερο χωρο στο σκληρο.

Το οριο που λες ναι ειναι το ιδιο τα 2 γιγα και αυτο οριοθετηται απο το γεγονος οτι διαθετει ενα dimmακι μνημης, παιρνει μια μνημη δλδ οποτε η μεγαλυτερη που μπορεις να βρεις ειναι 2 γιγα και θα την δουν αμεσως τα windows.

Για τη μπαταρια υπαρχει ενα θεμα θα ελεγα μιας και προς το παρον το δινουν με μια πιο μικρη απο την 5800mAh που επρεπε να ερχεται αλλα εχω διαβασει για αλλαγη της μετα με μια επιβαρυνση, ή μπορεις να παρεις μια ιαπωνεζικη απο ebay, εχει κατι αντιαισθητικα θα ελεγα γομαρια 10400mAh.

Στο κοστος ισως θα επρεπε να υπολογιζεις και κατι σε οπτικο μεσω αν δεν καταφυγεις σε αλλες μεθοδους για να βαλεις λειτουργικο.

Και τελος μιας και ειμαι ικανοποιημενος κατοχος του 701 πιστευω οτι το εργαλειακι αυτο στα 300 ευρω περιπου ειναι ανεκτο σαν φορητος κατ εμε, το να δοσεις κοντα στα 450 το καθιστα λιγο ακριβο και αν ειναι να το δοσεις ριξε μια ματια και στο msi wind.

Ελπιζω να σε καληψα, αν οχι ριξε ερωτησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε πρόσεξα πως δεν είναι διαθέσιμο.Σίγουρα έκδοση Linux θα πάρω,έδωσα το παραπάνω link για να δείξω το 900αρι!

 

Το ΜSI Wind δε μπορώ να πω πως δεν είναι καλό αλλά δε το έχω βρει πουθενά διαθέσιμο και μάλιστα διάβασα πως δεν γνωρίζουνε ούτε release date.Αν κάνω λάθος διόρθωσέ με αλλα δεν έχει βγει ακόμα και επίσης διάβασα πως θα φτάσει 500-600ευρώ που σε καμία περίπτωση δε μπορώ να τα δώσω.

Το Εee 701 μου αρέσει πολύ απλά σκέφτηκα πως με 100ευρώ παραπάνω που αυτή τη στιγμή μπορώ και θέλω να διαθέσω, αξίζουν για μεγαλύτερη οθόνη(ευκολία και ομορφιά) και webcam.

 

120Ευρώ η διαφορά πλην 40ευρώ που θα άλλαζα τη ram πλην τα χρήματα για την SD την οποία η έκδοση linux με τα 300ευρώ δεν έχει η οποία κάρτα 16GB στο eshop νομίζω πως έχει περίπου 90ευρώ και βάλε στο σακί και τον ενθουσιασμό!!!!

 

 

Απλά τώρα στεναχωρήθηκα που δεν είναι διαθέσιμο,μήπως ξέρεις κανένα άλλο καλό κατάστημα? :-(

 

Για τη μπαταρια υπαρχει ενα θεμα θα ελεγα μιας και προς το παρον το δινουν με μια πιο μικρη απο την 5800mAh που επρεπε να ερχεται αλλα εχω διαβασει για αλλαγη της μετα με μια επιβαρυνση, ή μπορεις να παρεις μια ιαπωνεζικη απο ebay, εχει κατι αντιαισθητικα θα ελεγα γομαρια 10400mAh.

 

Αυτονομία 3.5ώρες έχει η μπαταρία που έχει πάνω του ακόμα και το 701 ή 3.5ώρες μετά την αλλαγή με την 5800mAh?

To δικό σου 701 τι αυτονομία έχει?Την άλλαξες?

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικο μου 701 φοραει 4400mAh μπαταρια και αντεχει γυρο στις 2 ωρες με ανοιχτο wifi και φωτηνοτητα οθονης 80%.Εχω αγορασει και μια 5200mAh μπαταρια(αυθεντικη asus) την οποια δεν εχω δοκιμασει ακομα, σημερα θα την βαλω πρωτη φορα

Η 5800mAh προοριζεται για το 900αρι

Το 900αρι σαφως και δικαιολογει τα λεφτα του και δε νομιζω να στο καθυστερησουν και πολυ απο clove, αν στηλεις σημερα ενα mail αυριο θα σου πουν ποτε μπορεις να το εχεις.

Για το msi wind και γω δεν ξερω να σου πω ποτε ακριβως θα βγει στην αγορα αλλα σε ερωτηση μου σε αλλο θεματακι ανεφεραν τελη ιουνιου,αντε να το παραγγειλεις, αντε να ερθει μαλλον θα φτασεις μεσα προς τελη ιουλιου.

Αμα εχεις τα λεφτα παρε το 900αρακι Linux, δενθα το μετανιωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τους ρώτησα πότε θα είναι διαθέσιμο,ας ελπίσουμε σύντομα.λες να αργήσουν:confused:

 

Η μπαταρία που πήρες πόσο έκανε και από που?Προεξέχει καθόλου?

Το αποφάσισα 1000% θα πάρω το 900.

 

Και για όσους ενδιαφέρονται

http://www.clove.co.uk/viewProduct.aspx?Manufacturer=ASUS&Item=ASUSEEEPC900-WHITE&Product=F938F5FC-A2EA-4356-BDA0-E0088CC17744&Category=777667DF-164E-4976-A7AF-8F0EB31FBCFA

Με 420 ευρώ:

Operating System -Linux

Memory -1024 MB DDR II RAM

Storage -20GB (4GB built-in 16GB flash) SSD

Expansion slot -SD / MMC (SDHC)

Display -8.9" (1024x600)

CPU & Chipset -Intel Mobile CPU & chipset

Communication -10/100 Mbps Ethernet WLAN WiFi 802.11b/g

Web-Cam -YES (1.3MP)

Audio -Hi-Definition audio, Built-in stereo speaker, Built-in microphone

Battery Life -4 Cells

Power -Output: 12V, 36W; Input: 100-240V AC, 50/60Hz universal

Dimensions -22.5cm(W) x 17.0cm(D) x 2cm~3.38cm(H)

Weight -0.99 kg

 

και τώρα μια απορία...αυτο http://www.expansys.com.gr/p.aspx?i=167014

είναι το μοντέλο που πάω να πάρω από αγγλία με 420 ευρώ ή νομίζω? :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιδιο ακριβως προιον ειναι, μονο που εσυ δεν το αγοραζεις 420 οπως λες αλλα

UK£ 347.80 = 442.75421 Euros.

και παλι πολυ καλυτερα ειναι.

Αυριο απογευμα μαλλον θα εχεις την απαντηση τους(μην ξεχνας εχουν και 2 ωρες διαφορα στην αγγλια οποτε μεσημερι-απογευμα θα εχεις την απαντηση σου)

Να υπολογιζεις και αυτους που θα ακυρωσουν παραγγελιες και λογικα θα ειναι αρκετοι καθως οπως ειπαμε ειναι ατοιμο να βγει και το msi wind, ετσι ειχε γινει και με μενα παρηγγειλα το 701 και μολις βγηκε το 900 ολοι ακυρωναν παραγγελιες.

Αντε με το καλο να το παρεις

 

Για την μπαταρια που με ρωτησες ειναι ακριβως η ιδια σε μεγεθος με την 4400.την πηρα απο ebay απο εναν αυστραλο που μαλλον πηγε να παιξει με το eee και το εστηλε στον αλλο κοσμο και μου την πουλησε ολοκαινουρια 29 ευρω με τα μεταφορικα(τρελη ευκαιρια αν αναλογιστης οτι μιλαω για την αυθεντικη της asus , απλα το eee μου ειναι ασπρο και τωρα με τη νεα μπαταρια θα το κανω Παοκι καθοτι η μπαταρια ειναι μαυρη)

imgp0385au4.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...