Προς το περιεχόμενο

O δεκάλογος του καλού άθεου..


mdarkman18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δλδ το τι κανει ο παπας στην ζωη του θα επηρεασει το πιστευω μου για το τι ειπε ο Χριστος?

 

Που ξέρεις τι είπε Χριστός και απο ποιόν το έμαθες; Χμμμ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 577
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
καλα γιατι γινεται η συγκριση αθεων και χριστιανων?

Δεν νομιζω οτι υπαρχει λαθος και σωστο. Ο καθενας πιστευει για τους δικους του λογους και θα πρεπει να σεβεται την θρησκεια του αλλου οποια και αν ειναι αυτοι.

 

Οχι, κανεις μεγαλο λαθος.

 

Αυτος που πιστευει (οτι και να πιστευει, δεν αναφερομαι μονο σε θρησκιες) ειναι κομματι της κοινωνιας και αρα την επηρεαζει με τις ιδεες του (οποιες και να ειναι αυτες, γενικα μιλαω). Απο την στιγμη που εγω δεν συμφωνω με τις ιδεες αυτες και πιστευω οτι κανουν κακο στην κοινωνια και σε αυτον, ε ειναι απολυτα δικαιολημενη η διαμαχη μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ξέρεις τι είπε Χριστός και απο ποιόν το έμαθες; Χμμμ;

 

Η πιο σωστή κουβέντα που έχει ακουστεί!!!!

 

---------- Προσθήκη στις 14:17 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:15 ----------

 

Δλδ το τι κανει ο παπας στην ζωη του θα επηρεασει το πιστευω μου για το τι ειπε ο Χριστος?

 

Απο την στιγμή που είναι οι εκπρόσωποι του Θεού και του Χριστού και βέβαια επηρεάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ξέρεις τι είπε Χριστός και απο ποιόν το έμαθες; Χμμμ;

 

εεε....απο την Βιβλο?

 

---------- Προσθήκη στις 13:21 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:18 ----------

 

Οχι, κανεις μεγαλο λαθος.

 

Αυτος που πιστευει (οτι και να πιστευει, δεν αναφερομαι μονο σε θρησκιες) ειναι κομματι της κοινωνιας και αρα την επηρεαζει με τις ιδεες του (οποιες και να ειναι αυτες, γενικα μιλαω). Απο την στιγμη που εγω δεν συμφωνω με τις ιδεες αυτες και πιστευω οτι κανουν κακο στην κοινωνια και σε αυτον, ε ειναι απολυτα δικαιολημενη η διαμαχη μας.

 

Εγω νομιζω παλι οτι ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του...οχι για μια θρησκεια γενικοτερα. Το αν επηρεαζεσαι ειναι δικο σου θεμα καθαρα. Το αν κανει κακο στην θρησκεια, αυτο ειναι ενα αλλο θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Semi-offtopic:

 

Επισης την Βιβλο δεν την ερμηνευουμε οπως θελουμε (δηλαδη σαν ανθρωποι με λογικη) αλλα οπως την ερμενευει η εκκλησια (παραλογα, υπερλογα δηλαδη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να μου λες οτι παιρνεις ως δεδομενο αυτα που γραφει η βιβλος, αλλα αμφιβαλεις για αυτα που μεταφραζει η εκκλησια ή για την ερμηνευση της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται ρε jpao. Ας πούμε μόλις πήραν τα παπάργια τους με τη δημιουργία του κόσμου σε 7 μέρες και τον Αδάμ με την Εύα, αυτά γίνανε ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ. Αλλά ο Χριστός ΓΥΡΙΣΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΛΕΜΕ.

 

Κατά τα άλλα, στην Κιβωτό εκτός από καγκουρώ που είχε ο νώε για κατοικίδια, πήρανε και ΤΕΡΜΙΤΕΣ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περνω ως δεδομενο τιποτα, γελαω ομως με την ερμηνευση των γραφων που κανει η Εκκλησια γιατι νομιζει οτι ειμαι χαζος ενω δεν ειμαι.

 

Αν δεν καταλαβες ηδη, η Βιβλος χωρις την ερμηνευση της Εκκλησιας ειναι απλα ενας υμνος προς τον ρατσισμο, φασισμο (part 1) και μια αποτυχημενη προσπαθεια σαγηνευσης των πολιτισμενων τοτε δυτικων (part 2).

 

Αυτο που κανει τας Γραφας ιερα και γεματο "συμβολισμους" ειναι η Εκκλησια και οι ερμηνευτες της.

 

Με λιγα λογια, οταν μαχεσαι την Εκκλησια, μαχεσαι τον ιδιο Χριστο, οχι οπως ηταν (αδιαφορο αν υπηρξε ποτε) αλλα οπως μας πλασαρουν πως ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε, το θεμα δεν ειναι τι πηρε ο νωε αλλα το οτι ο καθενας ή θα προσβαλει μια θρησκεια ολοκληρη που υπαρχει αιωνες ή θα πει την φοβερη λογικη οτι "Ενας παπας ειναι κομπιναδορος, αρα ο χριστιανισμος ειναι για τα μπαζα". Ουτε θα κατσω να εξηγησω τι εγινε πραγματικα πριν 2 αιωνες με την ανασταση που μαρτυρησε τοσος κοσμος για χαρη του. Ειναι θεμα πιστης καθαρα. Ειτε πιστευεις ειτε οχι αφορα εσενα και δεν χρειαζονται προσβολες. Αυτο προσπαθω να εξηγησω τοση ωρα.

 

Πιστευεις οτι εκεινην την περιοδο οτι ο ανθρωπινος νους ηταν τοσο ηλιθιος που τον ακολουθησαν σαν προβατα ή οτι ήταν τοσο εξυπνος που εγραψαν την βιβλο κ ευαγγελια διδασκοντας με ωραιο τροπο για την αγαπη κ ηθικη σε περιοδο σκλαβιας εκεινα τα χρονια?

Δεν ξερω τι απο τα 2 ισχυει αλλα ειτε πιστευεις οτι κανενα απο τα 2, ή και τα 2,ή ενα απο τα 2, ισχύει κράτα το για σένα...και πες απλά δεν πιστεύω! Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τα άλλα, στην Κιβωτό εκτός από καγκουρώ που είχε ο νώε για κατοικίδια, πήρανε και ΤΕΡΜΙΤΕΣ;

 

Τους είχαν εξηγήσει απ'την αρχή πως θα κάνουν δίαιτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jpaokx είναι απλό. Αν ακολουθήσεις κατα γράμμα τα λεγόμενα της βίβλου ή του χριστιανισμού γενικότερα υπογράφεις την πνευματική και ψυχική σου καταδίκη.

 

Μια εβραική αίρεση γεμάτη ρατσισμό, διαχωρισμούς και ανισότητα, που δεν έχει να προσφέρει τίποτα σε εναν σκεπτόμενο άνθρωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν κβαντική ανάσταση. Συμβαίνει.

 

Ψεύδεσαι και παραπλανείς κόσμο!

 

Αυτό που έγινε ήταν κβαντική τηλεμεταφορά του πτώματος από τον τάφο σε άλλο μέρος...

 

Άλλη φορά να είσαι καλύτερα διαβασμένος!

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_teleportation

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε, το θεμα δεν ειναι τι πηρε ο νωε αλλα το οτι ο καθενας ή θα προσβαλει μια θρησκεια ολοκληρη που υπαρχει αιωνες ή θα πει την φοβερη λογικη οτι "Ενας παπας ειναι κομπιναδορος, αρα ο χριστιανισμος ειναι για τα μπαζα". Ουτε θα κατσω να εξηγησω τι εγινε πραγματικα πριν 2 αιωνες με την ανασταση που μαρτυρησε τοσος κοσμος για χαρη του. Ειναι θεμα πιστης καθαρα. Ειτε πιστευεις ειτε οχι αφορα εσενα και δεν χρειαζονται προσβολες. Αυτο προσπαθω να εξηγησω τοση ωρα.

 

Πιστευεις οτι εκεινην την περιοδο οτι ο ανθρωπινος νους ηταν τοσο ηλιθιος που τον ακολουθησαν σαν προβατα ή οτι ήταν τοσο εξυπνος που εγραψαν την βιβλο κ ευαγγελια διδασκοντας με ωραιο τροπο για την αγαπη κ ηθικη σε περιοδο σκλαβιας εκεινα τα χρονια?

Δεν ξερω τι απο τα 2 ισχυει αλλα ειτε πιστευεις οτι κανενα απο τα 2, ή και τα 2,ή ενα απο τα 2, ισχύει κράτα το για σένα...και πες απλά δεν πιστεύω! Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

 

Jpaox μπερδέυεις πίστη με θρησκεία. Διόρθωσε το αυτό και είσαι σε καλό δρόμο. Μόνος σου το είπες. Οι νομοθέτες και η εξουσία της τότε εποχής ήταν αρκετά έξυπνη για να δημιουργήσει τη θρησκεία ως μέσo χαλιναγώγησης των τότε ανθρώπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...