Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

 

Αυτές τις μέρες ψάχνομαι πολύ για φίλτρο.. Εδω κ χρόνια είμαι με εμφιαλωμένα νερά λόγω περιοχής αλλά τώρα που βρίσκομαι αλλού το νερό είναι αισθητά καλύτερο.. Ωστόσο σκέφτομαι να πάρω ένα φίλτρο να κόψει ότι γίνεται

 

Στην δεθ μου πρότειναν τα μικρά κλασσικά που υπάρχουν λόγω ότι είμαστε 2 άτομα με λίγες ώρες στο σπίτι.. Βρήκα και κατι καινούρια? Με aragon το οποίο λέει συγκρατεί κ άλατα.. Οι τιμές είναι παρόμοιες, εσείς τι λέτε? Κάποια άλλη πρόταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχτές είχα ένα μπουκάλι στο ψυγείο με κρύο νερό από το φίλτρο, η μητέρα μου έκανε την βλακεία και έχυσε το νερό και το ξαναγέμισε με νερό της βρύσης. Εγώ πήγα να πιω νερό το βράδυ χωρίς να γνωρίζω τίποτα, αλλά κατάλαβα αμέσως την διαφορά στην γεύση από το χλώριο, την ρώτησα αν άλλαξε το νερό και μετά την έκραξα, εν το μεταξύ ήπια 1-2 ποτήρια νερό και με έπιασε ένα μικροανακάτεμα στο στομάχι και γενικώς με ενοχλούσε η γεύση/οσμή του χλωρίου. Άδειασα όλο το μπουκάλι και το γέμισα με νερό από το φίλτρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη σας τρελαίνουν και στις διαφημίσεις και νομίζετε ότι τα φίλτρα κάνουν θαύματα.

 

Σίγουρα τις πρώτες μέρες αφαιρούν την οσμή του χλωρίου και κάποια σωματίδια.Σκεφτείτε όμως τι γίνεται μετά

τον πρώτο μήνα τι νερό πίνετε όταν αυτό περνάει και έρχεται σε επαφή με ότι έχει κατακρατήσει το φίλτρο τον

πρώτο μήνα;;;

Και σε κάποια διαφήμιση που είχα δει κάποιος έδειχνε ένα τέτοιο μαύρο φίλτρο χωρίς να μας πει τι γινόταν με

αυτόν που χρησιμοποιούσε το φίλτρο με αυτή τη μαυρίλα πάνω πίνοντας νερό που περνούσε από εκεί.Του

έκανε καλό ή κακό;;;;

Μπορεί κάποιος να αλλάζει το φίλτρο κάθε μήνα;.Όχι βέβαια.Το αλλάζει κάθε χρόνο όπως λέει και ο κατασκευαστής

γιατί κοστίζει.

Ακατάλληλο νερό.Καλίτερα εμφιαλωμένο.Στην εποχή μας υπάρχουν οικονομικά εμφιαλωμένα που συμφαίρουν.

Με 1 -  1,5 ευρώ παίρνεις την εξάδα και  βγάζεις από 2 έως 4 μέρες ανάλογα την εποχή (χειμώνας-καλοκαίρι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη σας τρελαίνουν και στις διαφημίσεις και νομίζετε ότι τα φίλτρα κάνουν θαύματα.

 

Σίγουρα τις πρώτες μέρες αφαιρούν την οσμή του χλωρίου και κάποια σωματίδια.Σκεφτείτε όμως τι γίνεται μετά

τον πρώτο μήνα τι νερό πίνετε όταν αυτό περνάει και έρχεται σε επαφή με ότι έχει κατακρατήσει το φίλτρο τον

πρώτο μήνα;;;

Και σε κάποια διαφήμιση που είχα δει κάποιος έδειχνε ένα τέτοιο μαύρο φίλτρο χωρίς να μας πει τι γινόταν με

αυτόν που χρησιμοποιούσε το φίλτρο με αυτή τη μαυρίλα πάνω πίνοντας νερό που περνούσε από εκεί.Του

έκανε καλό ή κακό;;;;

Μπορεί κάποιος να αλλάζει το φίλτρο κάθε μήνα;.Όχι βέβαια.Το αλλάζει κάθε χρόνο όπως λέει και ο κατασκευαστής

γιατί κοστίζει.

Ακατάλληλο νερό.Καλίτερα εμφιαλωμένο.Στην εποχή μας υπάρχουν οικονομικά εμφιαλωμένα που συμφαίρουν.

Με 1 -  1,5 ευρώ παίρνεις την εξάδα και  βγάζεις από 2 έως 4 μέρες ανάλογα την εποχή (χειμώνας-καλοκαίρι).

Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους τι κάνουν με τα φίλτρα τους και τί φίλτρα βάζουν, θα σου πω εγώ τι κάνω με τα δικά μου που τα αλλάζω κάθε 6μηνο.

Πριν λοιπόν την αλλαγή των φίλτρων 6μήνου κάνω εξέταση χημική και μικροβιολογική και τα αποτελέσματα είναι πολύ πιο κάτω από τα ελάχιστα επιτρεπτά.

Δεν τα αλλάζεις τα φίλτρα κάθε χρόνο ή κάθε 6μηνο επειδή κοστίζουν αλλά επειδή έχουν τεσταριστεί για να αντέχουν συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και να αντέχουν να επεξεργαστούν συγκεκριμένο όγκο νερού.Γι αυτό και παίρνουν τις ανάλογες πιστοποιήσεις από έγκυρους οργανισμούς.

Τώρα εαν εσύ παίρνεις και πίνεις 6άδες και νοιώθεις οτι πίνεις καλό νερό μαγκιά σου.Απλά γελάω όταν ακούω κάτι τέτοιες εξυπνάδες γιατί έχω πάει στο χημείο 4 διαφορετικά εμφιαλωμένα και ο χημικός κούναγε το κεφάλι του....

Με τις υγείες σου...

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μεγαλο μειον  με τα εμφιαλωμενα ειναι οτι ειναι κονσερβα νερο και μενουν κ πολλες μερες κατω απο αδιευκρινιστες συνθηκες αποθηκευσης...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Είμαι προβληματισμένος. Αγόρασα το xiaomi tds tester για την ποιότητα του νερού. 

Έχω τοποθετημένα 3 φίλτρα. 1 στην κεντρική μου παροχή http://waterwaves.gr...roduct_id=30100 και 2 κάτω από τον πάγκο της κουζίνας αυτό http://waterwaves.gr...roduct_id=29995 και αυτό http://waterwaves.gr...roduct_id=30016 .

Έκανα 3 τεστ. 

1) Πήρα δείγμα από το νερό της βρύσης της αυλής που δεν έχει κανένα φίλτρο.

2) Πήρα δείγμα από το νερό του μπάνιου το οπόιο φιλτράρεται από το φίλτρο μόνο της κεντρικής παροχής.

Και 3) Πήρα από το νερό της κουζίνας που φιλτράρεται και από τα 3 φίλτρα.

Όλες οι μετρήσεις έδειξαν το ίδιο δηλ. 213-214.

Γιατί έτσι ? Είναι λογικό ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους. Στο sute της nsf αναφερονται πιστοποιητικα της camelot κανονικα, δεν γνωριζω αν μπηκαν προσφατα αλλα βλεπω 2 περιεργα.... το πρωτο ειναι οτι η nsf αναφερεται σε διαρκεια ζωης 1000 γαλονιων, δηλαδη περιπου 3500λ, ενω η camelot διαφημιζει τα προιοντα της για 10000λ! Η διαφορα ειναι εξωπραγματικη και φαινεται ευκολα αν καποιος ξερει ποσα λιτρα ειναι το γαλονι.

Το δευτερο περιεργο ειναι οτι ενω πχ η multipure εχει συγκεκριμενο ονομα προιοντος για το ανταλλακτικο φιλτρο και εχει πιστοποιηση nsf για το συγκεκριμενο προιον, οταν δουμε τα πιστοποιητικα nsf της camelot αναφερονται σε camelot m, camelot p και camelot v. Το περιεργο ειναι οτι στο site της camelot τα ανταλλακτικα εχουν ονομα πχ camelot imperial plus 0,1μ κλπ. Μπορει δηλαδη η εν λογω εταιρεια να εχει πιστοποιησει καποια φιλτρα (αυτα στο site της nsf) αλλα εδω στο ελλαντα απο την αλλη να πουλαει αλλα και να λεει το γνωστο.....το ιδιο ειναι....

Οποιος γνωριζει κατι περισσοτερο ας δωσει τα φωτα του.

Orthopaedic παρσκαλω και για τη δικη σου αποψη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Είμαι προβληματισμένος. Αγόρασα το xiaomi tds tester για την ποιότητα του νερού. 

Έχω τοποθετημένα 3 φίλτρα. 1 στην κεντρική μου παροχή http://waterwaves.gr...roduct_id=30100 και 2 κάτω από τον πάγκο της κουζίνας αυτό http://waterwaves.gr...roduct_id=29995 και αυτό http://waterwaves.gr...roduct_id=30016 .

Έκανα 3 τεστ. 

1) Πήρα δείγμα από το νερό της βρύσης της αυλής που δεν έχει κανένα φίλτρο.

2) Πήρα δείγμα από το νερό του μπάνιου το οπόιο φιλτράρεται από το φίλτρο μόνο της κεντρικής παροχής.

Και 3) Πήρα από το νερό της κουζίνας που φιλτράρεται και από τα 3 φίλτρα.

Όλες οι μετρήσεις έδειξαν το ίδιο δηλ. 213-214.

Γιατί έτσι ? Είναι λογικό ??

Τουλάχιστον το tds tester μετράει σωστά :) Aν έδειχνε διαφορετικές τιμές να προβληματιζόσουν χαχ Η επεξεργασία στο νερό που κάνεις δεν είναι για τα ολικά στερεά .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τώρα εαν εσύ παίρνεις και πίνεις 6άδες και νοιώθεις οτι πίνεις καλό νερό μαγκιά σου.Απλά γελάω όταν ακούω κάτι τέτοιες εξυπνάδες γιατί έχω πάει στο χημείο 4 διαφορετικά εμφιαλωμένα και ο χημικός κούναγε το κεφάλι του....

Με τις υγείες σου...

 

Μπορείς να μας βάλεις τα αποτελέσματα έστω και χωρίς τις επωνυμίες?

Το εμφιαλωμένο που αγοράζω σε χημική ανάλυση που ζήτησα απο την εταιρία είναι καλύτερο απο το δικό μου μετά απο αντίστροφη όσμωση μεγάλης εταιρίας με πιστοποιημένο σύστημα απο NSF κλπ.

 

 

Τώρα ψάχνω να αντικαταστήσω την αντίστροφη όσμωση γιατί μου άλλαξαν το νερό απο TDS >2500 σε <210 (ναι δεν έχω κάνει λάθος)

με ένα ενεργού άνθρακα.

 

Για αυτό ξέρετε τίποτα? https://www.e-filters.eu/gr/filtra-nerou-antallaktika/antallaktiko-en-anthraka-post-sqc-diy-3-4-40-3m.html

Κουμπώνει στο φίλτρο μου για αυτό το κοιτάω.

 

Δεν έχω πρόβλημα να αλλάξω και βάση δηλαδή να πάω σε άλλη εταιρία. Απλά τη 3M τη θεωρώ αξιόπιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη σας τρελαίνουν και στις διαφημίσεις και νομίζετε ότι τα φίλτρα κάνουν θαύματα.

 

Σίγουρα τις πρώτες μέρες αφαιρούν την οσμή του χλωρίου και κάποια σωματίδια.Σκεφτείτε όμως τι γίνεται μετά

τον πρώτο μήνα τι νερό πίνετε όταν αυτό περνάει και έρχεται σε επαφή με ότι έχει κατακρατήσει το φίλτρο τον

πρώτο μήνα;;;

Και σε κάποια διαφήμιση που είχα δει κάποιος έδειχνε ένα τέτοιο μαύρο φίλτρο χωρίς να μας πει τι γινόταν με

αυτόν που χρησιμοποιούσε το φίλτρο με αυτή τη μαυρίλα πάνω πίνοντας νερό που περνούσε από εκεί.Του

έκανε καλό ή κακό;;;;

Μπορεί κάποιος να αλλάζει το φίλτρο κάθε μήνα;.Όχι βέβαια.Το αλλάζει κάθε χρόνο όπως λέει και ο κατασκευαστής

γιατί κοστίζει.

Ακατάλληλο νερό.Καλίτερα εμφιαλωμένο.Στην εποχή μας υπάρχουν οικονομικά εμφιαλωμένα που συμφαίρουν.

Με 1 - 1,5 ευρώ παίρνεις την εξάδα και βγάζεις από 2 έως 4 μέρες ανάλογα την εποχή (χειμώνας-καλοκαίρι).

80 λεπτά περνουμε την εξάδα Άθως εδώ και 15 χρόνια. Βέβαια περνουμε 80 90 εξαδες κάθε μήνα οπότε έρχεται φθηνότερα. Προφανώς μένουν σε δροσερό μέρος συνέχεια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

80 λεπτά περνουμε την εξάδα Άθως εδώ και 15 χρόνια. Βέβαια περνουμε 80 90 εξαδες κάθε μήνα οπότε έρχεται φθηνότερα. Προφανώς μένουν σε δροσερό μέρος συνέχεια.

 

Πως μπορεί κάποιος να ειναι σίγουρος για τα εμφιαλωμένα; Σε δροσερό χώρο το βαζεις εσυ. Μεχρι να έρθουν στα χέρια σου, που ηταν αποθηκευμένες οι εξάδες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορεί κάποιος να ειναι σίγουρος για τα εμφιαλωμένα; Σε δροσερό χώρο το βαζεις εσυ. Μεχρι να έρθουν στα χέρια σου, που ηταν αποθηκευμένες οι εξάδες;

Ναι δεν το γνωρίζω αλλά και φίλτρα να βάλω το νερό που έχουμε δεν καθαρίζετε με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πρωτοσχολιάσει κανείς από τον συρφετό σχολίων που γράφτηκαν.

 

Μη σας τρελαίνουν και στις διαφημίσεις και νομίζετε ότι τα φίλτρα κάνουν θαύματα.

 

Σίγουρα τις πρώτες μέρες αφαιρούν την οσμή του χλωρίου και κάποια σωματίδια.Σκεφτείτε όμως τι γίνεται μετά

τον πρώτο μήνα τι νερό πίνετε όταν αυτό περνάει και έρχεται σε επαφή με ότι έχει κατακρατήσει το φίλτρο τον

πρώτο μήνα;;;

Και σε κάποια διαφήμιση που είχα δει κάποιος έδειχνε ένα τέτοιο μαύρο φίλτρο χωρίς να μας πει τι γινόταν με

αυτόν που χρησιμοποιούσε το φίλτρο με αυτή τη μαυρίλα πάνω πίνοντας νερό που περνούσε από εκεί.Του

έκανε καλό ή κακό;;;;

Μπορεί κάποιος να αλλάζει το φίλτρο κάθε μήνα;.Όχι βέβαια.Το αλλάζει κάθε χρόνο όπως λέει και ο κατασκευαστής

γιατί κοστίζει.

Ακατάλληλο νερό.Καλίτερα εμφιαλωμένο.Στην εποχή μας υπάρχουν οικονομικά εμφιαλωμένα που συμφαίρουν.

Με 1 -  1,5 ευρώ παίρνεις την εξάδα και  βγάζεις από 2 έως 4 μέρες ανάλογα την εποχή (χειμώνας-καλοκαίρι).

 

Αυτά που αναφέρεις είναι εντελώς άκυρα. Πρώτον αν σε ένα φίλτρο διαφεύγουν μικροσωματίδια και ρυπαντές που κατακρατήθηκαν από το στοιχείο πριν την λήξη του χρόνου που δίνει ο κατασκευαστής, τότε το φίλτρο αυτό είναι εξ' αρχής ακατάλληλο για χρήση. Ένα τεχνικό χαρακτηριστικό από το στοιχείο του φίλτρου υπάρχει η λεγόμενη διάμετρος αποκλεισμού, όταν το μικροσωματίδιο είναι π.χ 0.6μm και εισέλθει σε στο στοιχείο φίλτρανσης με 0.5μm, το σωματίδιο θα συγκρατηθεί στο 100% και δεν θα διαπεράσει το φίλτρο με τίποτα όσο πέφτουμε σε διαμέτρους από τα 0.5 και κάτω τόσο μειώνεται η αποδοτικότητα. Όταν περάσει κάποιο χρονικό διάστημα χρήσης ή λίτρων, η ικανότητα συγκράτησης αρχίζει και απαξιώνεται λόγω σαθρότητας και φθοράς του υλικού, έτσι αρχίζουν και διαφεύγουν αυτά που κρατήθηκαν. Η ικανότητα συγκράτησης και ο χρόνος που το φίλτρο θα παραμένει χωρίς σαθρότητα και φθορά είναι πάντα ανάλογες του κόστους. Υπάρχουν φίλτρα από 2 μήνες μέχρι 1 έτος, αν το θέλει ο άλλος για το εξοχικό ή τις διακοπές μπορεί να πάρει 2μηνών, για να προσδιοριστεί αυτός ο χρόνος έχουν πραγματοποιηθεί δοκιμές με βάση κάποια πρότυπα, δεν στον αναφέρουν οι κατασκευαστές έτσι για πλάκα.

Το να εξετάσεις από τι πάσχει αυτός που πίνει το νερό δεν έχει κάποιο πρακτικό νόημα. Αυτό που γίνεται είναι να υπάρχουν εργαστηριακές μετρήσεις για τα επίπεδα απομάκρυνσης ουσιών στερεών και ρυπαντών από το νερό του φίλτρου. Τα επίπεδα αυτά παραμένουν σταθερά μέχρι την έναρξη της απαξίωσης του στοιχείου. Τώρα αν διατηρείς το φίλτρο πέραν του οριζόμενου χρόνου, αυτό το κάνεις με δική σου ευθύνη.

Επίσης διαφωνώ με την άποψή σου περι εμφιαλωμένων. Απορώ ποιοι κάθονται να αγοράζουν και να μεταφέρνουν μπουκάλια και φιάλες με νερό αντί να βάζουν φίλτρο. Οποιαδήποτε χρήση εμφιαλωμένου για πόση απ' τον άνθρωπο συνεπάγεται περισσότερο κόστος σε σχέση με το φίλτρο, μόνη εξαίρεση η σύγκριση με σύστημα αντίστροφης όσμωσης. Ειδικά δε αν χρησιμοποιείς το νερό του φίλτρου για μαγείρεμα ή πλύσιμο φρούτων και λαχανικών για να γλιτώσεις το χλώριο, τότε ακόμα ποιο συμφέρον το φίλτρο.

 

 

Καλημέρα. Είμαι προβληματισμένος. Αγόρασα το xiaomi tds tester για την ποιότητα του νερού. 

Έχω τοποθετημένα 3 φίλτρα. 1 στην κεντρική μου παροχή http://waterwaves.gr...roduct_id=30100 και 2 κάτω από τον πάγκο της κουζίνας αυτό http://waterwaves.gr...roduct_id=29995 και αυτό http://waterwaves.gr...roduct_id=30016 .

Έκανα 3 τεστ. 

1) Πήρα δείγμα από το νερό της βρύσης της αυλής που δεν έχει κανένα φίλτρο.

2) Πήρα δείγμα από το νερό του μπάνιου το οπόιο φιλτράρεται από το φίλτρο μόνο της κεντρικής παροχής.

Και 3) Πήρα από το νερό της κουζίνας που φιλτράρεται και από τα 3 φίλτρα.

Όλες οι μετρήσεις έδειξαν το ίδιο δηλ. 213-214.

Γιατί έτσι ? Είναι λογικό ??

 

Τα 2 πρώτα φίλτρα που έχεις δεν κάνουν ιδιαίτερη δουλειά είναι μόνο αν υπάρχουν πετραδάκια από χώμα και "χοντρά" μέσα στο νερό, αλλά με το τρίτο των 0.5μm, έπρεπε τα TDS να είναι χαμηλότερα. Εικάζω ίσως να μην είναι πολύ ακριβής και αξιόπιστος ο μετρητής που αγόρασες. Υπόψην όμως, οτι το TDS σχετίζεται περισσότερο με τα ιόντα, με την σκληρότητα και την συγκέντρωση των αλλάτων στο νερό, δεν αφορά τόσο ας πούμε το χώμα ή την σκουριά.

 

.

Γεια σε ολους. Στο sute της nsf αναφερονται πιστοποιητικα της camelot κανονικα, δεν γνωριζω αν μπηκαν προσφατα αλλα βλεπω 2 περιεργα.... το πρωτο ειναι οτι η nsf αναφερεται σε διαρκεια ζωης 1000 γαλονιων, δηλαδη περιπου 3500λ, ενω η camelot διαφημιζει τα προιοντα της για 10000λ! Η διαφορα ειναι εξωπραγματικη και φαινεται ευκολα αν καποιος ξερει ποσα λιτρα ειναι το γαλονι.
Το δευτερο περιεργο ειναι οτι ενω πχ η multipure εχει συγκεκριμενο ονομα προιοντος για το ανταλλακτικο φιλτρο και εχει πιστοποιηση nsf για το συγκεκριμενο προιον, οταν δουμε τα πιστοποιητικα nsf της camelot αναφερονται σε camelot m, camelot p και camelot v. Το περιεργο ειναι οτι στο site της camelot τα ανταλλακτικα εχουν ονομα πχ camelot imperial plus 0,1μ κλπ. Μπορει δηλαδη η εν λογω εταιρεια να εχει πιστοποιησει καποια φιλτρα (αυτα στο site της nsf) αλλα εδω στο ελλαντα απο την αλλη να πουλαει αλλα και να λεει το γνωστο.....το ιδιο ειναι....
Οποιος γνωριζει κατι περισσοτερο ας δωσει τα φωτα του.
Orthopaedic παρσκαλω και για τη δικη σου αποψη!

 

Δεν ξέρω τι γίνεται με τις τανζανιές της camelot. Για μένα να βασιστείς τι γράφουν τα πιστοποιητικά της NSF. Τώρα για την εν λόγω εταιρεία, εκτός από τα γελοία διαφημιστικά σποτάκια της που απορείς αν έβαλαν κανένα ρομπότ να μιλάει μέσω google translate :P  , είναι και πολύ ακριβή, μπορείς να βρεις φίλτρα άλλων κατασκευαστών με ίδια ονομαστική διάμετρο αποκλεισμού και χρόνους ζωής σε φθηνότερες τιμές.

 

 

Μπορείς να μας βάλεις τα αποτελέσματα έστω και χωρίς τις επωνυμίες?

Το εμφιαλωμένο που αγοράζω σε χημική ανάλυση που ζήτησα απο την εταιρία είναι καλύτερο απο το δικό μου μετά απο αντίστροφη όσμωση μεγάλης εταιρίας με πιστοποιημένο σύστημα απο NSF κλπ.

 

 

Τώρα ψάχνω να αντικαταστήσω την αντίστροφη όσμωση γιατί μου άλλαξαν το νερό απο TDS >2500 σε <210 (ναι δεν έχω κάνει λάθος)

με ένα ενεργού άνθρακα.

 

Για αυτό ξέρετε τίποτα? https://www.e-filters.eu/gr/filtra-nerou-antallaktika/antallaktiko-en-anthraka-post-sqc-diy-3-4-40-3m.html

Κουμπώνει στο φίλτρο μου για αυτό το κοιτάω.

 

Δεν έχω πρόβλημα να αλλάξω και βάση δηλαδή να πάω σε άλλη εταιρία. Απλά τη 3M τη θεωρώ αξιόπιστη.

 

Τι εννοείς όταν λες "καλύτερο"; Αν μιλάς για σκουριά χώμα και άλλα στερεά, δεν σε πιστεύω, το RO system είναι έτη φωτός καλύτερο από οποιοδήποτε εμφιαλωμένο που απλά έχει υποστεί διήθηση υπο φυσικές διεργασίες μέσα στον υδροφόρο ορίζοντα και το υπέδαφος. Αν μιλάς όμως από την σκοπιά των ιχνοστοιχείων, ναι σε τέτοια περίπτωση μπορείς να έχεις προβληματικό φίλτρο εμπλουτισμού ιχνοστοιχείων στο σύστημά σου. Το RO έχει τόσο μικρή διάμετρο αποκλεισμού που φιλτράρει σχεδόν τα πάντα για να μην πω εντελώς τα πάντα και έτσι προκύπτει σχεδόν "χημικό H2O" σαν να παρασκευάστηκε σε εργαστήριο, προφανώς τέτοιο νερό δεν είναι κατάλληλο προς πόση αν δεν περιέχει και κάποια επιπλέον ιχνοστοιχεία και μέταλλα, την δουλειά αυτή καλείται να κάνει η κασσέτα/φίλτρο εμπλουτισμού. Πρέπει να εμπλουτίζει το νερό τόσο όσο, ούτε πολύ κάτω των ορίων ούτε υπερβολικά. Οπότε ναι σε τέτοια περίπτωση αν έχει πρόβλημα το σύστημά σου μπορεί το νερό της βρύσης ή το εμφιαλομένο να είναι καλύτερο. Λύσεις υπάρχουν φυσικά.

Όσο για το φίλτρο που ποστάρεις. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς για τι δουλειά το θες, αλλά αντίστροφη όσμωση με τέτοιο πράγμα δεν κάνεις. Αν θες να το χρησιμοποιήσεις ως πρόφιλτρο σε RO system για να συγκρατεί τα χοντρά πριν εισέλθει το νερό στην μεμβράνη (ναι τα 0.5μm σε σχέση με τα 0.1nm του RO θεωρούνται χοντρά), τότε σαφώς και κάνει.

 

 

Το camelot που διαφημιζουν το παιρνουμε;

 

Για μένα οχι, αν γουστάρεις εσύ βέβαια πάρτο.

 

 

80 λεπτά περνουμε την εξάδα Άθως εδώ και 15 χρόνια. Βέβαια περνουμε 80 90 εξαδες κάθε μήνα οπότε έρχεται φθηνότερα. Προφανώς μένουν σε δροσερό μέρος συνέχεια.

 

Πάρα πολύ φθηνό για να πειστώ οτι είναι και ποιοτικό εμφιαλωμένο. Για να καταλάβεις, αν υποθέσω οτι τα μπουκάλια σας είναι 1+1/2, η 6αδα βγαίνει 9λίτρα, κόστος 0.08-0.09 ευρώ/λίτρο όταν ένα τυχαίο εμφιαλωμένο 10L έχει 0.35ευρώ/λίτρο. Το παραπάνω κόστος προϊόντος βάζει την βιομηχανία παραγωγής μέσα.

 

 

Ναι δεν το γνωρίζω αλλά και φίλτρα να βάλω το νερό που έχουμε δεν καθαρίζετε με τίποτα.

 

Εξαρτάται από τι πρόβλημα πάσχει το νερό που έχετε. Αν μιλάμε για αρσενικό και βαρέα μέταλλα, ναι εκεί απαιτείται μόνο σύστημα αντίστροφης όσμωσης.

 

 

(ΥΓ: Και δεν είμαι από καμιά εταιρεία φίλτρων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις εξαδες τις περνουμε τόσο γιατί τις περνουμε αμέσως από το εργοστάσιο σε μπαλετες και κάνουν αρκετά καλή τιμή. 9 λίτρα είναι η εξάδα πηγαίνουμε τα περνουμε εμείς 10 χλμ είναι με το αγροτικό μια μπαλέτα και μας τα δίνει 80. Αν έρθει με το φορτηγό σπίτι τα δίνει 85 λεπτά. Το νερό είναι Άθως βγαίνει από πηγή Πολυγυρου Χαλκιδικής είναι αρκετά καλό. Περνουμε και μπουκάλες Όλυμπος 18.9λιτρα είναι στα 4.5 ευρώ μας τις δίνουν έχουμε ψυκτη κρύο ζεστό. Το νερό μας δεν γνωρίζω τι έχει αλλά έχει κριθεί ακατάλληλο ακόμα και για μπάνιο έχουν πει οι ειδικοί.

 

Ούτε στα φαγητά δεν βάζουμε να φανταστείς μόνο για μπάνιο και πλύσιμο πιάτων το έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...