Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ΠΑΚΟΕ δημοσιοποιεί τα αποτελέσματα των ελέγχων:

 

  • Στα εμφιαλωμένα νερά παρατηρήθηκαν σοβαρότατες παρατυπίες στους όρους διακίνησης, αποθήκευσης και διάθεσής τους. Ακόμα, σοβαρές ανακρίβειες που αναγράφονται στις ετικέτες και αφορούν τους ελέγχους του Γενικού Χημείου του Κράτους, οι οποίες μάλιστα χαρακτηρίζονται ελλιπείς, λόγω του ότι είναι εξαιρετικά περιορισμένες έως ελάχιστες για το πλήθος των εμφιαλωμένων νερών που κυκλοφορούν στην ελληνική επικράτεια.
  • Η διακίνηση δε και η διάθεση των εμφιαλωμένων νερών, ιδιαίτερα τους θερινούς μήνες και στις περιοχές των νησιών μας, γίνεται κάτω από απαράδεκτες συνθήκες, με ξεσκέπαστα φορτηγά κάτω από τον καυτό ήλιο και με θερμοκρασίες πάνω από 38 βαθμούς Κελσίου, όταν το όριο είναι 18 βαθμοί Κελσίου.
  • Δεν θα πρέπει να ξεχάσουμε το μικροβιακό φορτίο από κολοβακτηρίδια και εντερόκοκκους που βρήκαμε στα εμφιαλωμένα νερά, το οποίο ήταν επικίνδυνα υψηλό για τη δημόσια υγεία στο 20% των δειγμάτων.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειπα να σβησω και τιποτα διοτι δεν μου αρεσα...........παντως ειναι εμφανη τα προβληματα στο νερο και τωρα ειδικα με την οικονομικη κατασταση απαξιωση σε ολες τις δομες και του κρατους αλλα και το τι μας πασαρουν οι ιδιωτες.Λιγοι και καλοι θα επιβιωσουν απλα ενημερωθειτε λιγο διαβαστε καμια παραγραφο.Και προσοχη σε απομιμησεις εταιρειων πιστοποιητικων λογοτυπων μιλαμε εχει γεμισει ο τοπος διοτι ο καθενας θελει να ξεσκαρταρει το στοκ του πριν το μεγαλο μπαμ.Ελεγχος απο το κρατος κανενας και ισως να βρειτε εδω μεσα και ενα δυο παιδια που την εχουν ψαξει την δουλεια και μπορουν να σας βοηθησουν στην αναζητησηκαι εαν δεν σας αρεσω εγω διοτι μονιμα απων.Ενα παραπονο μονο.Οταν ψαχνεται φιλτρο πειτε και σε ποια ρημαδοπεριοχη αυτης της χωρας δεν θα σας ψαξουμε εχουμε αλλες δουλειες αλλα δεν μπορουμε να απανταμε με την  5η διοτι τοτε το αποφασισατε ουτε κοιταμε καθε μερα τα mail μας και γιαυτο ζητω συγνωμη προσωπικα!

Επεξ/σία από orthopaedic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε να προτείνετε κάποιο φίλτρο νερού κεντρικής παροχής;

Mεγάλο θέμα ανοίγεις αγαπητέ χωρίς να μας δίνεις πληροφορίες.Για ποιον λογο το θες;Για ποια περιοχή;Για σπίτι;Πόσα τετραγωνικά;

Υπάρχουν πολλές εταιρείες που πουλάνε τέτοια απλά συστήματα.Αυτά τα φιλτρα είναι κυρίως φίλτρα για τα στερεά.Οι δυνατότητες κατακράτησης <15μ και εώς >5μ δηλαδή με απλα λογια αφαιρούν λασπες και στερεα λιγο χλωριο ισως και μερικες ενώσεις.Τείνουν πλέον να καταργηθούν διότι οχι μεγάλα τα προτερήματα απο την χρήση τέτοιων φίλτρων μιας και η απόδοση τους οσον αφορά την ποιότητα νερού μικρή.ΔΕΝ ΑΦΑΙΡΟΥΝ ΑΛΑΤΑ οπως τα ενοοει ο κόσμος.....δηλαδή άλατα ασβεστιου εκεί χρειάζεσαι αποσκληρηντή.Χρησιμοποιούνται  κυρίως σε περιοχές όπου το φορτίο στερεών είναι γνωστό και μεγάλο ή με  συνδιασμό φίλτρων στερεού άνθρακα και όταν γνωρίζεις οτι η περιοχή έχει πολλές λάσπες.Βέβαια θα πετύχεις πολλούς πωλητές που θα σου το παρουσιάσουν ως φιλτρο μέγιστης απόδοσης κτλ (καμία σχέση) 

Εταιρίες πολλές επέλεξε μια η οποία έχει πραγματική πιστοποίηση,οχι αντιγραφές οχι φασόν οχι ιδιωτικής ετικέτας διοτι εκεί αγοράζεις γουρούνι στο σακί και συνηθως κινέζικα κακής ποιότητας .Απλές ερωτήσεις υπάρχει μαμα εταιρεία που είναι το εργοστάσιο που κατασκευάζονται κτλ.

Τα φιλτρα αυτα σε αποδοση κυμαίνονται απο 50000 λιτρα-100000 + λτρα/χρονο ανάλογα με την διάταξη.

Ο επόμενος που θα ρωτήσει έτσι χωρίς να δίνει έστω μια πληροφορία δεν απαντώ.Διοτι ωραίο το νετ αλλά το knowhow ακριβό!

Επίσης να ξέρεις οι πιο άσχετοι στα φίλτρα:Οι υδραυλικοί χαχαχαχαχαχαχα διοτι έχουμε εδω και μερικούς που ψάχνουν πελάτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηθελα να ανεβασω φωτο αλλα δεν την παιρνει εκτος εαν ξερεις καποιο φορματ..............

 

Δοκίμασε από tinypic. Σηκώνεις την photo και σου βγάζει κάτι συνδέσμους, επέλεξε εκείνον με το .

 

Αν η φωτογραφία είναι πολύ μεγάλη και δημιουργείται θέμα, μπορείς να βάλεις τον σύνδεσμο και μέσα σε spoiler.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Λοιπόν για να δώσω κάποια στοιχειά από πρόσφατη ανάλυση 

 

ph 7.7

αγωγιμότητα  900

θολώτητα    0,39

χρώμα <5

 

χλώριο, αμμώνιο: οχι

 

Μικροβιολογική Ανάλυση : 0

 

Τι φίλτρο προτείνετε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά τα στοιχεία δεν μπορούμε να έχουμε πλήρη εικόνα για την κατάσταση του νερού. Το μόνο που ξέρουμε είναι οτι δεν υπάρχει χλώριο πάνω από το επιτρεπόμενο καθώς και οτι δεν βρέθηκαν μικρόβια. Χρειάζονται πληροφορίες και για τα άλατα, βαρέα μέταλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά τα στοιχεία δεν μπορούμε να έχουμε πλήρη εικόνα για την κατάσταση του νερού. Το μόνο που ξέρουμε είναι οτι δεν υπάρχει χλώριο πάνω από το επιτρεπόμενο καθώς και οτι δεν βρέθηκαν μικρόβια. Χρειάζονται πληροφορίες και για τα άλατα, βαρέα μέταλλα.

Tα βλέπεις; μην μου πεις μετα δεν στα ειπα...........ειναι το νεο σπορ αυτο χαχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εδώ στη Λάρισα έχει αρχίσει να μυρίζει πλέον έντονα χλώριο το νερό.

Τι φίλτρο να πάρω για τη βρύση;

Ευχαριστώ!

 

Εδώ και η τελευταία ανάλυση νερού της ΔΕΥΑΛ :

 

http://www.deyal.gr/analuseis-nerou/analuseis-nerou-deyal/item/1616-april-may-jyne-2017.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το χλώριο πάρε οποιοδήποτε φίλτρο ενεργού άνθρακα. Δεν χάνεις τίποτα να έχει και κεραμικό φίλτρο. Η γνώμη μου είναι να πάρεις 0.5μm να κατακρατήσει και τις απικίες μικροβίων που αναφέρονται στην ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Λοιπόν για να δώσω κάποια στοιχειά από πρόσφατη ανάλυση 

 

ph 7.7

αγωγιμότητα  900

θολώτητα    0,39

χρώμα <5

 

χλώριο, αμμώνιο: οχι

 

Μικροβιολογική Ανάλυση : 0

 

Τι φίλτρο προτείνετε ;

 

Βρήκα κάποια παλαιότερη μέτρηση από κάποιο γείτονα, μέχρι να κάνω τις δικέ μου.

Εντάξει τώρα ?

 

Όσον αφορά τις αναλύσεις έχετε να προτείνεται κάποιο αξιόπιστο εργαστήριο ; 

Τι κόστος έχει μια ανάλυση  περίπου ?

post-313914-0-71925100-1509233717_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα κάποια παλαιότερη μέτρηση από κάποιο γείτονα, μέχρι να κάνω τις δικέ μου.

Εντάξει τώρα ?

 

Όσον αφορά τις αναλύσεις έχετε να προτείνεται κάποιο αξιόπιστο εργαστήριο ; 

Τι κόστος έχει μια ανάλυση  περίπου ?

Το νέο σπορ λέγεται πάρτε την ανάλυση και μαντέψτε που βρίσκομαι.......μαζί με τα άλλα σπορ του: Περνα περνα η μελισσα,κλέφτες και αστυνομοι,χαλασμένο τηλεφωνο κτλ.........

 

Πάμε λοιπόν αλλη μια για τους φαν μου:

 

Αστικά κέντρα και όπου το νερό χλωριώνεται:

 

Λύση για όλους: Στερεοποιημένος άνθρακας (οχι ενεργος,οχι kdf οχι granular,oxi κεραμικα,οχι κανατες,οχι φιλτροβρυσακια.)Ειδαλλως βγάλτε ματάκια σας μονοι σας!

Υπερ: αφαιρεί ένα ευρύ φάσμα απο χημικές ενώσεις

Κατά:Δεν κατακρατεί ασβέστιο,μαγνήσιο,κάλιο,νάτριο

Για τους "τρελούς": Αντιστροφη Οσμωση

Υπερ΄: Καθαρό H20

Κατά: Δεν θα τελειωσω ουτε αυριο..........

 

Περιοχές με γνωστά προβλήματα όπως 6σθενές χρωμιο ,νιτρικα,αρσενικό κτλ

Κατα κύριο λόγο ενημερωθειτε απο τον έμπορο φιλτρων για να σας βρει αξιοπιστη λύση στο προβλημα σας και βάση της περιοχης που ζείτε.

 

Νησιά:

Κυρίως αντιστροφη όσμωση αν και τα τελευταια χρονια αρκετες περιοχες πλεον καλυπτονται με φιλτρα στερεου ανθρακα

 

Οι αναφορές δεν επιδέχονται τροποποιησης η κακοδεχουμενης κριτικης διοτι αυτα είναι τα δεδομένα και εναρμονισμένα με τις εξελιξεις στην φιλτρανση του νερού το σωτήριο ετος 2017

Αρθρα περι αμπελοφιλοσοφιας θα δεχονται καυστικο σχολιασμο και ενιοτε επισκεψεις στο σπιτι απο τιμωρους της νυχτας.

 

Φιλικα Batman

 

Υ.Γ Τους jokers τους τρωμε για πρωινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε νησί είμαι και εγώ θα ήθελα να αποφύγω την αντίστροφη όσμωση .

Θα μπορούσατε να μου προτείνεται μερικά φίλτρα στερεού άνθρακα ;

 

Στην περίπτωση της αντίστροφης όσμωσης θα μπορούσε να γίνεται εμπλουτισμός με το ίδιο νερό σε ένα χ ποσοστό όσο είναι απαραίτητο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε νησί είμαι και εγώ θα ήθελα να αποφύγω την αντίστροφη όσμωση .

Θα μπορούσατε να μου προτείνεται μερικά φίλτρα στερεού άνθρακα ;

 

Στην περίπτωση της αντίστροφης όσμωσης θα μπορούσε να γίνεται εμπλουτισμός με το ίδιο νερό σε ένα χ ποσοστό όσο είναι απαραίτητο ;

Πες την ακριβη περιοχη (παιδια δεν πουλαμε ολοι δεν θα σας ψαξουμε) και θα μιλησουν οι ειδικοι στην RO.

Πολλες Ro φερουν απο μονες τους φιλτρο στερεου αναθρακα σε διαταξη αλλες εχουν και χημιkο εμπλουτισμο με ιχνοστοιχεια θα πρεπει να κοιταξεις ποσα λιτρα παραγουν την ημερα και ποια τα προβληματα στο νερο σου

Διαφημιση σε εταιρειες οχι απλα ως γνωστον οχι ιδωτικες ετικετες οχι φασον οχι noname οχι κινεζικα μαρκα με εκαψες με πιστοποιηση και δελτιο αποδοσης κατα προτιμηση NSF (προσοχη σε παραπλανηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πάντως εγώ δεν έχω καταλήξει στα συστήματα αντίστροφης όσμωσης ο εμπλουτισμός σε ιχνοστοιχεία είναι απαραίτητος ή όχι.

Από την μια νομίζω ότι παίρνουμε πολύ περισσότερα ιχνοστοιχεία μέσω της διατροφής μας και δεύτερον σε καμία περίπτωση δεν νομίζω να ισχύουν οι καταστροφολογίες ότι η διαφορά συγκέντρωσης μεταξύ του νερού και των κυττάρων προκαλεί δεν ξέρω τι.

 Ακόμα και για το απιονισμένο νερό που δεν είναι πόσιμο ας πούμε δεν οφείλεται στο ότι είναι σχεδόν καθαρό νερό αλλά ότι η αποθήκευση του, συντήρηση του κλπ δεν έχουν γίνει για να διασφαλίζουν ότι είναι πόσιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...