Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Πάντως εγώ δεν έχω καταλήξει στα συστήματα αντίστροφης όσμωσης ο εμπλουτισμός σε ιχνοστοιχεία είναι απαραίτητος ή όχι.

Από την μια νομίζω ότι παίρνουμε πολύ περισσότερα ιχνοστοιχεία μέσω της διατροφής μας και δεύτερον σε καμία περίπτωση δεν νομίζω να ισχύουν οι καταστροφολογίες ότι η διαφορά συγκέντρωσης μεταξύ του νερού και των κυττάρων προκαλεί δεν ξέρω τι.

 Ακόμα και για το απιονισμένο νερό που δεν είναι πόσιμο ας πούμε δεν οφείλεται στο ότι είναι σχεδόν καθαρό νερό αλλά ότι η αποθήκευση του, συντήρηση του κλπ δεν έχουν γίνει για να διασφαλίζουν ότι είναι πόσιμο.

Oτι λέει ο Κοναν ο Βαρβαρος ο χημικος εμπλουτισμος ειναι ενα σχετικα νεο θέμα της τελευταιας 5ετιας ισως και λιγο παραπανω,μετα σου λεει παρε παστιλιες η αναπληρωσε απο την τροφη τα χαμενα ιχνοστοιχεια ,....αναγκαιο κακο η Ro και για ειδικες περιπτωσεις.Παρολα αυτα το κοινο θα πρεπει να γνωριζει εαν στην περιοχη του εχει βρεθει εξασθενες χρωμιο.Το προβλημα ειναι οτι αυτη η ουσια ειναι ακρως καρκινογονα και φιλικη προς το δερμα και το να πινεις απο Ro οκ,αλλα με τι κανεις μπάνιο;Παρολα αυτα ο Ορωπος με νεα εργα που εγιναν τα τελευταια χρονια παιρνει νερο απο αλλου και εχει λυθει το προβλημα εν μερη,τοπικα ισως να υπαρχουν ακομα περιοχες που παραμενει το προβλημα και χρηζει ιδαιτερης προσοχης και ευαισθησιας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει τόσο σημαντικό ρόλο η περιοχή αφού από τις αναλύσεις μπορούμε να έχουμε εικόνα για το φίλτρο που χρειαζόμαστε.

Υπάρχει κάποιο site στο οποιό μπορούμε να δούμε αναλύσεις εσωτερικων - υπόγειων υδάτων ανάλογα με την περιοχή ;

Το φίλτρο που ψάχνουμε θέλουμε να το εγκαταστήσουμε στο νησί των Κυθήρων σε νερό που προέρχεται από άντληση γεωτρήσεων είτε ιδιοτικής είτε από το το δημόσιο δίκτυο που πάλι από άντληση γεωτρήσεων έρχεται χωρίς ιδιαίτερη επεξεργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει τόσο σημαντικό ρόλο η περιοχή αφού από τις αναλύσεις μπορούμε να έχουμε εικόνα για το φίλτρο που χρειαζόμαστε.

Υπάρχει κάποιο site στο οποιό μπορούμε να δούμε αναλύσεις εσωτερικων - υπόγειων υδάτων ανάλογα με την περιοχή ;

Το φίλτρο που ψάχνουμε θέλουμε να το εγκαταστήσουμε στο νησί των Κυθήρων σε νερό που προέρχεται από άντληση γεωτρήσεων είτε ιδιοτικής είτε από το το δημόσιο δίκτυο που πάλι από άντληση γεωτρήσεων έρχεται χωρίς ιδιαίτερη επεξεργασία.

Oχι αλλά η εκάστοτε ανάλυση που κάνετε κρύβει πολλούς κινδύνους όταν δεν έχει γίνει σωστά,πολλά απο τα ιδωτικά εργαστηρια ανίκανα να εκτελέσουν αναλυτικές αναλύσεις διοτι δεν φέρουν ούτε το know how και τα αντιδραστηρια ακριβα να τα αποκτησουν.Επομένως ολες οι πληροφοριες χρησιμες για να εχουμε επιθυμητο αποτέλεσμα και βάση database τι προβληματα παρουσιαζουν οι εκαστοτε περιοχες ποια τα πετρωματα και ποια η ποιοτητα του νερου.Οταν μιλαμε για γεώτρηση προφανώς και αναγκαία αλλα δεν αρκεί.Τα δεδομενα ειναι χρυσος και πολλοι τεινουν να εκμεταλευονται τον κοσμο με μονο μια αναλυση η οποια θα πρεπει να φέρει κάποια χαρακτηρηστικά στον τροπο χρονο δειγματοληψιας κτλ.Ακόμα και εξελιγμένες φορητές συσκευες μετρησεων έχουν κάποια όρια και δεν θεωρούνται πανακειο αλλα αναγκαιο κακο και με μερικη ενημερωση.Και εγώ θα μπορούσα να σου απαντήσω βλέποντας ένα χαρτι για pH αγωγιμοτητα σκληροτητα αλλα προτιμω να μην το κανω διοτι θα ειμαι ανευθυνος απεναντι σου και γιαυτο μεσα στην ανευθυνοτητα μας ζηταμε μερικοι χρόνο και δεδομένα για να μπορούμε να απαντάμε σωστά............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εξαρτάται βέβαια και τι εννοούμε με την λέξη ανάλυση. Γιατί μπορεί να ζητήσουμε από μια απλή ανάλυση της αγωγιμότητας μέχρι να εξετάσει αν υπάρχουν βαρέα μέταλλα, φυτοφάρμακα και πάει λέγοντας με το ανάλογο κόστος βέβαια.

 Αν για παράδειγμα ζεις στην πεδιάδα της Μεσαράς στην Κρήτη έχεις σοβαρό λόγο να ζητήσεις να εξετάσουν αν το νερό έχει νιτρώδη, υπολείμματα από φυτοφάρμακα. Αν κοντά υπάρχουν βιομηχανικές εγκαταστάσεις πιθανόν να ανησυχείς για βαρέα μέταλλα ή το εξασθενές χρώμιο που είναι και στην μόδα. 

 Αν είσαι στα Κύθηρα και η γεώτρηση είναι στο βουνό μακριά από ανθρώπινες δραστηριότητες δεν έχεις ιδιαίτερο λόγο ας πούμε να ψάξεις για υδράγυρο, νιτρώδη ή δεν ξέρω τι και να πληρώσεις το ανάλογο κόστος αν υποθέσουμε ότι τα εργαστήρια είναι σε θέση να κάνουν τον έλεγχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Διάβασα πολλά από όσα γράφονται εδώ καθώς και διάφορα άρθρα στο διαδίκτυο. Αλλα δεν μπορώ να καταλήξω. Μέχρι στιγμής πίνω εμφιαλωμένο νερό εδώ και χρόνια και το νερό της βρύσης πλέον δεν μπορώ να το πιώ. Σκέφτομαι σοβαρά.να πάρω φίλτρο νερού άνω πάγκου αλλά δεν μπορώ να καταλήξω σε ποιό. Θέλουν οι γονείς μου να μου κάνουν δώρο το alpha uv της alarco. Εγώ έχω δεί και το olympus που διαφημίζεται στην τηλεόραση. Καμια συμβουλή? Ευχαριστώ

Σημείωση : μένω στα Νότια Προάστια Αττικής για να ξέρουμε για ποιό δίκτυο μιλάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εξαρτάται βέβαια και τι εννοούμε με την λέξη ανάλυση. Γιατί μπορεί να ζητήσουμε από μια απλή ανάλυση της αγωγιμότητας μέχρι να εξετάσει αν υπάρχουν βαρέα μέταλλα, φυτοφάρμακα και πάει λέγοντας με το ανάλογο κόστος βέβαια.

 Αν για παράδειγμα ζεις στην πεδιάδα της Μεσαράς στην Κρήτη έχεις σοβαρό λόγο να ζητήσεις να εξετάσουν αν το νερό έχει νιτρώδη, υπολείμματα από φυτοφάρμακα. Αν κοντά υπάρχουν βιομηχανικές εγκαταστάσεις πιθανόν να ανησυχείς για βαρέα μέταλλα ή το εξασθενές χρώμιο που είναι και στην μόδα. 

 Αν είσαι στα Κύθηρα και η γεώτρηση είναι στο βουνό μακριά από ανθρώπινες δραστηριότητες δεν έχεις ιδιαίτερο λόγο ας πούμε να ψάξεις για υδράγυρο, νιτρώδη ή δεν ξέρω τι και να πληρώσεις το ανάλογο κόστος αν υποθέσουμε ότι τα εργαστήρια είναι σε θέση να κάνουν τον έλεγχο.

Οι βαρβαροι του Κοναν ξερουν.........να τους ακούτε καμια φορά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aγορασα ενα TDS & EC meter απλο και μετρησα απο φιλτρο (doulton ανω παγκου) - βρυση και εμφιαλωμενο
Τα αποτελεσματα ειναι, οσες φορες και να μετρησα
της βρυσης ειναι το ppm 180 και το μs/cm 380
Του φιλτρου ειναι το ppm 190 και το μs/cm 388
Το εμφιαλωμενο ειναι το ppm 183 και το μs/cm 370

Προβληματιζομαι γιατι συγκριτικα με της βρυσης ηταν παντα λιγο πανω του φιλτρου.

Σκεφτομαι να αγορασω ενα φιλτρο κατω παγκου σαν αυτο .
Απο το δημο που πηγα με εδειξαν αναλυσεις χωρις να εχει βαρεα μεταλλα ή άλλο προβλημα.
Τι λετε θα κανω διαφορα ? Με ενα τετοιο φιλτρο που σκεφτομαι να παρω θα μπορεσω να καθαρισω το νερο της βρυσης?

Επεξ/σία από hamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, ενδιαφέρομαι να βάλω αποκλειστικά και μόνο στην κρύα παροχή νερού στον νιπτήρα της κουζίνας ενα φίλτρο νερού κάτω απο τον πάγκο και οχι πάνω στον νιπτήρα,και δεν έχω ιδέα τι χαρακτηριστικά ή αξιοπιστία μαρκών υπάρχει... Με λίγο ψάξιμο που έκανα κατέληξα οτι μάλλον χρειάζομαι κάτι απο αυτά:

 

https://www.skroutz.gr/c/2459/Filtra-Neroy-Kato-Pagkou.html?order_by=pricevat&order_dir=asc&page=1

 

Επίσης παρατήρησα οτι υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε φίλτρα. Άλλα για χώματα και σκουριές, άλλα για άλατα, άλλα για χλώριο. Θέλω κάτι το ολοκληρωμένο, να βγάζει πεντακάθαρο νερό απαλλαγμένο απ ολες τις βλαβερές ουσίες, να βρίσκω εύκολα ανταλλακτικά φίλτρα, με μεγάλη διάρκεια ώστε να το αλλάζω 2-3 φόρες τον χρόνο..

 

Μήπως κάποιος φίλος έχει αγοράσει παρόμοια συσκευή και έχει χρόνο να μου δώσει 2-3 κατευθύνσεις ή εμπειρίες?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αγορασω ενα φιλτρο νερου για την κουζινα. Ποιο εχετε να μου προτεινετε; Ειμαι εδω και χρονια με τα πλαστικα μπουκαλακια νερο (10+ χρονια ) και αποφασισα να τα σταματησω..

 

Χωραει σε ολες τις βρυσες; Η τοποθετηση ειναι ευκολη;

 

Σκεφτομαι κατι σε στυλ Brita.

 

 

Ποια η διαφορα με το φιλτρο που σκεφτεται να βαλει ο φιλος παραπανω; Μπαινει κατω στον παγκο και τι ακριβως κανει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, ενδιαφέρομαι να βάλω αποκλειστικά και μόνο στην κρύα παροχή νερού στον νιπτήρα της κουζίνας ενα φίλτρο νερού κάτω απο τον πάγκο και οχι πάνω στον νιπτήρα,και δεν έχω ιδέα τι χαρακτηριστικά ή αξιοπιστία μαρκών υπάρχει... Με λίγο ψάξιμο που έκανα κατέληξα οτι μάλλον χρειάζομαι κάτι απο αυτά:

 

https://www.skroutz.gr/c/2459/Filtra-Neroy-Kato-Pagkou.html?order_by=pricevat&order_dir=asc&page=1

 

Επίσης παρατήρησα οτι υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε φίλτρα. Άλλα για χώματα και σκουριές, άλλα για άλατα, άλλα για χλώριο. Θέλω κάτι το ολοκληρωμένο, να βγάζει πεντακάθαρο νερό απαλλαγμένο απ ολες τις βλαβερές ουσίες, να βρίσκω εύκολα ανταλλακτικά φίλτρα, με μεγάλη διάρκεια ώστε να το αλλάζω 2-3 φόρες τον χρόνο..

 

Μήπως κάποιος φίλος έχει αγοράσει παρόμοια συσκευή και έχει χρόνο να μου δώσει 2-3 κατευθύνσεις ή εμπειρίες?

 

Ευχαριστώ

 

 

Θελω να αγορασω ενα φιλτρο νερου για την κουζινα. Ποιο εχετε να μου προτεινετε; Ειμαι εδω και χρονια με τα πλαστικα μπουκαλακια νερο (10+ χρονια ) και αποφασισα να τα σταματησω..

 

Χωραει σε ολες τις βρυσες; Η τοποθετηση ειναι ευκολη;

 

Σκεφτομαι κατι σε στυλ Brita.

 

 

Ποια η διαφορα με το φιλτρο που σκεφτεται να βαλει ο φιλος παραπανω; Μπαινει κατω στον παγκο και τι ακριβως κανει;

Οταν τα λέμε αλλα καποιοι επιμενουν να κανουν τις ιδιες ερωτησεις η ανακυκλωση κανει καλο:

Πάμε λοιπόν αλλη μια για τους φαν μου:

 

Αστικά κέντρα και όπου το νερό χλωριώνεται:

 

Λύση για όλους: Στερεοποιημένος άνθρακας (οχι ενεργος,οχι kdf οχι granular,oxi κεραμικα,οχι κανατες,οχι φιλτροβρυσακια.)Ειδαλλως βγάλτε ματάκια σας μονοι σας!

Υπερ: αφαιρεί ένα ευρύ φάσμα απο χημικές ενώσεις

Κατά:Δεν κατακρατεί ασβέστιο,μαγνήσιο,κάλιο,νάτριο

Για τους "τρελούς": Αντιστροφη Οσμωση

Υπερ΄: Καθαρό H20

Κατά: Δεν θα τελειωσω ουτε αυριο..........

 

Περιοχές με γνωστά προβλήματα όπως 6σθενές χρωμιο ,νιτρικα,αρσενικό κτλ

Κατα κύριο λόγο ενημερωθειτε απο τον έμπορο φιλτρων για να σας βρει αξιοπιστη λύση στο προβλημα σας και βάση της περιοχης που ζείτε.

 

Νησιά:

Κυρίως αντιστροφη όσμωση αν και τα τελευταια χρονια αρκετες περιοχες πλεον καλυπτονται με φιλτρα στερεου ανθρακα

 

Οι αναφορές δεν επιδέχονται τροποποιησης η κακοδεχουμενης κριτικης διοτι αυτα είναι τα δεδομένα και εναρμονισμένα με τις εξελιξεις στην φιλτρανση του νερού το σωτήριο ετος 2017

Αρθρα περι αμπελοφιλοσοφιας θα δεχονται καυστικο σχολιασμο και ενιοτε επισκεψεις στο σπιτι απο τιμωρους της νυχτας.

 

Φιλικα Batman

 

Υ.Γ Τους jokers τους τρωμε για πρωινο.

 

Υ.Γ volume duo Οταν ζηταμε πληροφοριες αναγραφουμε ΠΑΝΤΑ περιοχη διοτι δεν κανουν ολα τα φιλτρα για ολες τις δουλειες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Διάβασα πολλά από όσα γράφονται εδώ καθώς και διάφορα άρθρα στο διαδίκτυο. Αλλα δεν μπορώ να καταλήξω. Μέχρι στιγμής πίνω εμφιαλωμένο νερό εδώ και χρόνια και το νερό της βρύσης πλέον δεν μπορώ να το πιώ. Σκέφτομαι σοβαρά.να πάρω φίλτρο νερού άνω πάγκου αλλά δεν μπορώ να καταλήξω σε ποιό. Θέλουν οι γονείς μου να μου κάνουν δώρο το alpha uv της alarco. Εγώ έχω δεί και το olympus που διαφημίζεται στην τηλεόραση. Καμια συμβουλή? Ευχαριστώ

Σημείωση : μένω στα Νότια Προάστια Αττικής για να ξέρουμε για ποιό δίκτυο μιλάω.

 Sorry που το ξαναδημοσιευω, απλώς ήθελα κάποια γνώμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύση για όλους: Στερεοποιημένος άνθρακας (οχι ενεργος,οχι kdf οχι granular,oxi κεραμικα,οχι κανατες,οχι φιλτροβρυσακια.)Ειδαλλως βγάλτε ματάκια σας μονοι σας!

 

 Στο δικό μου από οτι έψαξα στο πιστοποιητικό του NSF λέει granular activated carbon από coconut shell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως αυτο θελει διευκριση τι ειναι το καθενα και γιατι ειναι ακαταλληλα καποια.

Εγω χρησιμοποιω το matrix pb1 και αναφερεται ως extruded activated carbon στα ελληνικα τα διαφορα shops το μεταφραζουν ως εξηλασμενο ή συμπαγη ενεργό ανθρακα. Σε ποιά κατηγορια ανηκει.

 

Ορθοπεδικε ανοιξες πληγη!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για τους "τρελούς": Αντιστροφη Οσμωση

Υπερ΄: Καθαρό H20

Κατά: Δεν θα τελειωσω ουτε αυριο..........

 

 

Εγώ πάντως θα ήθελα να διαβάσω από εσένα ή από πηγές τα κατά, δεν είναι και τόσο προφανή σε όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...