Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατάλαβα, χοντρό πρόβλημα αν έχετε τέτοια θέματα με το νερό, και εφόσον δεν μπορείτε ούτε μπάνιο, δεν μπορεί να μπει και αντίστροφη όσμωση σε κεντρική παροχή.

 

Πάντως δεν χάνετε τίποτε κάποια στιγμή να κάνετε μια χημική ανάλυση να δείτε που είναι το πρόβλημα. Οι ειδικοί πρέπει να είναι συγκεκριμένοι στο τι πρόβλημα εντοπίζεται στο νερό και είναι ακατάλληλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κατάλαβα, χοντρό πρόβλημα αν έχετε τέτοια θέματα με το νερό, και εφόσον δεν μπορείτε ούτε μπάνιο, δεν μπορεί να μπει και αντίστροφη όσμωση σε κεντρική παροχή.

 

Πάντως δεν χάνετε τίποτε κάποια στιγμή να κάνετε μια χημική ανάλυση να δείτε που είναι το πρόβλημα. Οι ειδικοί πρέπει να είναι συγκεκριμένοι στο τι πρόβλημα εντοπίζεται στο νερό και είναι ακατάλληλο.

Θα ρωτήσω αύριο τον πρόεδρο του χωριού να δω τι θα μου πει(πρώτος θείος μου είναι) αν και έχει πολλά χρόνια αυτο το θέμα όλοι με εμφιαλωμένα τι βγάζουμε. Εδώ και 2 χρόνια έχει τελειώσει το βιολογικό αλλά δεν έχει συνδέσει κανένας και δίνουμε τα 70αρια κάθε μηνα στο βόθρο. Και είμαστε από τα μεγαλύτερα χωριά στη Χαλκιδική με vdsl 50 αλλά σε άλλα θέματα υγιεινής είμαστε για τα πανηγύρια.

 

Σε εμφιαλωμένο νερό και στο βόθρο δίνουμε 2000 το χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Ειμαι εντελως ασχετος με το θεμα νερου και κατοικος εξωτερικου και συγκεκριμενα Ντοχας,Καταρ.

Θα ηθελα την βοηθεια σας σε καποιες αποριες κ προβληματισμους σχετικα με το νερο.

 

Εδω στην Ντοχα το νερο που φτανει στις βρυσες μας ειναι απο αφαλατωση. Συμφωνα με το κρατος το νερο ειναι ποσιμο αλλα κανενας δεν το πινει ειτε γιατι δεν το πιστευει ειτε γιατι ακομα κ αν ειναι, οι δεξαμενες που αποθηκευεται το νερο αναθεμα κ αν εχουν καθαριστει ποτε.

 

Η πρωτη μου ερωτηση ειναι αν υπαρχει καποιος τροπος να μετρηθει η ποιοτητα του νερου γατι χημεια κ τετοια πραγματα ειναι δυσκολο να βρεθουν εδω και αν η αγορα φιλτρου θα βοηθουσε.

Εδω ολος ο κοσμος καταφευγει σε εμφιαλωμενο νερο, το οποιο αποθηκευται σε αθλιες συνθηκες (εν γνωσει ολων μας) κατω απο ηλιο και ζεστη.

 

Οι περισσοτεροι αγοραζουμε την ντοπια μαρκα (επισυναπτω).

 

Η δευτερη μου ερωτηση ειναι αν απο τα νουμερα που αναγραφουν μπορουμε να καταλαβουμε την ποιοτητα του νερου; εαν οχι εαν τι θα πρεπει να προσεξω ωστε να επιλξω ενα διαφορετικο νερο.

 

Ρωταω γιατι μετα απο αρκετα χρονια εδω πλεον αρχιζουμε να πιστευουμε οτι αρκετες μας παθησεις οφειλονται και στο νερο.

Σας ζητω συγγνωμη εαν το ποστ μου δεν ταιριαζει 100% στο θεμα σας

 

 

post-67452-0-08648300-1506542538_thumb.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά δε αν χρησιμοποιείς το νερό του φίλτρου για μαγείρεμα ή πλύσιμο φρούτων και λαχανικών για να γλιτώσεις το χλώριο, τότε ακόμα ποιο συμφέρον το φίλτρο.

 

 

Τι εννοείς όταν λες "καλύτερο"; Αν μιλάς για σκουριά χώμα και άλλα στερεά, δεν σε πιστεύω, το RO system είναι έτη φωτός καλύτερο από οποιοδήποτε εμφιαλωμένο που απλά έχει υποστεί διήθηση υπο φυσικές διεργασίες μέσα στον υδροφόρο ορίζοντα και το υπέδαφος. Αν μιλάς όμως από την σκοπιά των ιχνοστοιχείων, ναι σε τέτοια περίπτωση μπορείς να έχεις προβληματικό φίλτρο εμπλουτισμού ιχνοστοιχείων στο σύστημά σου. Το RO έχει τόσο μικρή διάμετρο αποκλεισμού που φιλτράρει σχεδόν τα πάντα για να μην πω εντελώς τα πάντα και έτσι προκύπτει σχεδόν "χημικό H2O" σαν να παρασκευάστηκε σε εργαστήριο, προφανώς τέτοιο νερό δεν είναι κατάλληλο προς πόση αν δεν περιέχει και κάποια επιπλέον ιχνοστοιχεία και μέταλλα, την δουλειά αυτή καλείται να κάνει η κασσέτα/φίλτρο εμπλουτισμού. Πρέπει να εμπλουτίζει το νερό τόσο όσο, ούτε πολύ κάτω των ορίων ούτε υπερβολικά. Οπότε ναι σε τέτοια περίπτωση αν έχει πρόβλημα το σύστημά σου μπορεί το νερό της βρύσης ή το εμφιαλομένο να είναι καλύτερο. Λύσεις υπάρχουν φυσικά.

Όσο για το φίλτρο που ποστάρεις. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς για τι δουλειά το θες, αλλά αντίστροφη όσμωση με τέτοιο πράγμα δεν κάνεις. Αν θες να το χρησιμοποιήσεις ως πρόφιλτρο σε RO system για να συγκρατεί τα χοντρά πριν εισέλθει το νερό στην μεμβράνη (ναι τα 0.5μm σε σχέση με τα 0.1nm του RO θεωρούνται χοντρά), τότε σαφώς και κάνει.

 

 

 

 

 

Για το χλώριο ειδικά στο πλύσιμο λαχανικών/φρούτων διαφωνώ.

Αφού εξατμίζεται αμέσως.

 

Ίσα ίσα όταν δεν έχει χλώριο το νερό πρέπει να χλωριώνεις εσύ τη δεξαμενή και τα φίλτρα σου για απολύμανση.

 

Για το νερό μου και τα εμφιαλωμένα τώρα.

 

Είχα πολλά θειώδη/θειικά που ακόμα και μετά τη μεβράνη αντίστροφης όσμωσης ήταν πάνω απο το εμφιαλωμένο.

Τα tds επίσης ήταν >400 και το ph εκτός ορίων.

 

Με μεμβράνη εμπλουτισμού πάλι θα είχα χειρότερο νερό.

 

Οπότε το άφησα στην άκρη, μου έφεραν πολύ καλύτερο νερό και τώρα κοιτάω ένα απλό φίλτρο.

 

Αυτό που λέω είναι για τα βρυσάκια για πόσιμο σύν άλλο ένα πχ. 

https://www.e-filters.eu/gr/filtra-nerou-antallaktika/cfs110-antallaktiko-filtro-kuttarini-3m.html

για πριν τη δεξαμενή για όλο το σπίτι.

 

Πώς το βρίσκεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το χλώριο ειδικά στο πλύσιμο λαχανικών/φρούτων διαφωνώ.

Αφού εξατμίζεται αμέσως.

 

Ίσα ίσα όταν δεν έχει χλώριο το νερό πρέπει να χλωριώνεις εσύ τη δεξαμενή και τα φίλτρα σου για απολύμανση.

 

Για το νερό μου και τα εμφιαλωμένα τώρα.

 

Είχα πολλά θειώδη/θειικά που ακόμα και μετά τη μεβράνη αντίστροφης όσμωσης ήταν πάνω απο το εμφιαλωμένο.

Τα tds επίσης ήταν >400 και το ph εκτός ορίων.

 

Με μεμβράνη εμπλουτισμού πάλι θα είχα χειρότερο νερό.

 

Οπότε το άφησα στην άκρη, μου έφεραν πολύ καλύτερο νερό και τώρα κοιτάω ένα απλό φίλτρο.

 

Αυτό που λέω είναι για τα βρυσάκια για πόσιμο σύν άλλο ένα πχ. 

https://www.e-filters.eu/gr/filtra-nerou-antallaktika/cfs110-antallaktiko-filtro-kuttarini-3m.html

για πριν τη δεξαμενή για όλο το σπίτι.

 

Πώς το βρίσκεις?

 

Το χλώριο είναι αναγκαίο όσο το νερό βρίσκεται αποθηκευμένο μέσα σε δεξαμενές και σε σωληνώσεις. Στον ανθρώπινο οργανισμό δεν κάνει καλό, τώρα ο λόγος που εξακολουθεί να υπάρχει και να εφαρμόζεται αυτή η μέθοδος είναι η λογική του λιγότερου κακού, δηλαδή από το να υπήρχαν μικρόβια που δεν έχουν σκοτωθεί και να είχαμε επιδημίες είναι απείρως καλύτερο να υπάρχει το χλώριο. Το χλώριο δεν εξατμίζεται, αντίθετα απορροφάται από τα φρούτα και τα λαχανικά. Το φίλτρο δεν χρειάζεται καμιά απολύμανση με χλώριο, το χλώριο κατακρατείται απ' το φίλτρο ενώ σε στοιχείο από 0.5μm και κάτω κατακρατείται και οποιοσδήποτε μικροοργανισμός. Τώρα αν το φίλτρο έχει σκουρίνει από αυτά που κρατήθηκαν, καθαρίζεις την εξωτερική επιφάνεια του στοιχείου με μια βούρτσα.

Για το σύστημα αντίστροφης όσμωσης που είχες και τα θέματα που περιγράφεις, εγώ πιστεύω οτι ήταν προβληματικό το σύστημα που είχες. Το φίλτρο που παραθέτεις δεν κάνει κάτι ιδιαίτερο για μικρόβια, περισσότερο μπορεί να λειτουργήσει είτε ως φίλτρο κεντρικής παροχής είτε ως πρόφιλτρο σε συστήματα αντίστροφης όσμωσης.

Καλησπερα.

Ειμαι εντελως ασχετος με το θεμα νερου και κατοικος εξωτερικου και συγκεκριμενα Ντοχας,Καταρ.

Θα ηθελα την βοηθεια σας σε καποιες αποριες κ προβληματισμους σχετικα με το νερο.

 

Εδω στην Ντοχα το νερο που φτανει στις βρυσες μας ειναι απο αφαλατωση. Συμφωνα με το κρατος το νερο ειναι ποσιμο αλλα κανενας δεν το πινει ειτε γιατι δεν το πιστευει ειτε γιατι ακομα κ αν ειναι, οι δεξαμενες που αποθηκευεται το νερο αναθεμα κ αν εχουν καθαριστει ποτε.

 

Η πρωτη μου ερωτηση ειναι αν υπαρχει καποιος τροπος να μετρηθει η ποιοτητα του νερου γατι χημεια κ τετοια πραγματα ειναι δυσκολο να βρεθουν εδω και αν η αγορα φιλτρου θα βοηθουσε.

 

Εδω ολος ο κοσμος καταφευγει σε εμφιαλωμενο νερο, το οποιο αποθηκευται σε αθλιες συνθηκες (εν γνωσει ολων μας) κατω απο ηλιο και ζεστη.

 

Οι περισσοτεροι αγοραζουμε την ντοπια μαρκα (επισυναπτω).

 

Η δευτερη μου ερωτηση ειναι αν απο τα νουμερα που αναγραφουν μπορουμε να καταλαβουμε την ποιοτητα του νερου; εαν οχι εαν τι θα πρεπει να προσεξω ωστε να επιλξω ενα διαφορετικο νερο.

 

Ρωταω γιατι μετα απο αρκετα χρονια εδω πλεον αρχιζουμε να πιστευουμε οτι αρκετες μας παθησεις οφειλονται και στο νερο.

 

Σας ζητω συγγνωμη εαν το ποστ μου δεν ταιριαζει 100% στο θεμα σας

 

Εφόσον δεν μπορείς να βρεις εκεί εργαστήριο ανάλυσης του νερού και υπάρχουν τα θέματα που αναφέρεις. Η μόνη ρεαλιστική λύση είναι κάποιο φίλτρο από 0.5μm και κάτω, για να είσαι πιο σίγουρος μπορείς και 0.3 0.2 ή 0.1, υπόψην το 0.1 έχουν πολύ χαμηλή ροή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χλώριο είναι αναγκαίο όσο το νερό βρίσκεται αποθηκευμένο μέσα σε δεξαμενές και σε σωληνώσεις. Στον ανθρώπινο οργανισμό δεν κάνει καλό, τώρα ο λόγος που εξακολουθεί να υπάρχει και να εφαρμόζεται αυτή η μέθοδος είναι η λογική του λιγότερου κακού, δηλαδή από το να υπήρχαν μικρόβια που δεν έχουν σκοτωθεί και να είχαμε επιδημίες είναι απείρως καλύτερο να υπάρχει το χλώριο. Το χλώριο δεν εξατμίζεται, αντίθετα απορροφάται από τα φρούτα και τα λαχανικά. Το φίλτρο δεν χρειάζεται καμιά απολύμανση με χλώριο, το χλώριο κατακρατείται απ' το φίλτρο ενώ σε στοιχείο από 0.5μm και κάτω κατακρατείται και οποιοσδήποτε μικροοργανισμός. Τώρα αν το φίλτρο έχει σκουρίνει από αυτά που κρατήθηκαν, καθαρίζεις την εξωτερική επιφάνεια του στοιχείου με μια βούρτσα.

Για το σύστημα αντίστροφης όσμωσης που είχες και τα θέματα που περιγράφεις, εγώ πιστεύω οτι ήταν προβληματικό το σύστημα που είχες. Το φίλτρο που παραθέτεις δεν κάνει κάτι ιδιαίτερο για μικρόβια, περισσότερο μπορεί να λειτουργήσει είτε ως φίλτρο κεντρικής παροχής είτε ως πρόφιλτρο σε συστήματα αντίστροφης όσμωσης.

 

Τα σοβαρά φίλτρα επιβάλουν συχνά απολύμανση σε όλο το σύστημα.

Μικρογρανισμοί αναπτύσονται και μετά τη μεμβράνη στα φίλτρα.

Ειδικά όταν δεν υπάρχει χλώριο στο βρυσάκι μπορείς να δείς και γλίτσα πολύ εύκολα. Το έχω δεί.

 

Το φίλτρο ήταν μια χαρά. Δοκιμάσαμε 2 συστήματα αλλά μάλλον λόγο πολλών tds και αρχικής επιβάρυνσης δεν τα κατάφερνε σωστά.

 

Εξάλλου όλα τα φίλτρα ρίχνουν τους ρύπους σε ποσοστό του αρχικού φορτίου.

 

Το χλώριο κάπου είχα διαβάσει ότι εξατμίζεται πολύ εύκολα.

Αν γεμίσεις μία κανάτα και την αφήσεις έξω χωρίς καπάκι μετά απο λίγο δε θα βρωμάει χλώριο.

 

Όπως και να έχει το χλώριο είναι 1000 φορές προτιμότερο να υπάρχει σε ένα δίκτυο (δεν υπάρχει σε όλα - όπως στο δικό μου μέχρι πριν 1 χρόνο) αφού με ένα φίλτρο απλό ενεργού άνθρακα θα απορροφηθεί. 

 

Έχεις κάποια πρόταση για φίλτρο/σύστημα χωρίς αντίστροφη όσμοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χλώριο κάπου είχα διαβάσει ότι εξατμίζεται πολύ εύκολα.

Αν γεμίσεις μία κανάτα και την αφήσεις έξω χωρίς καπάκι μετά απο λίγο δε θα βρωμάει χλώριο.

Δηλαδή αν αφήσεις ένα μπουκάλι χλωρίνη ανοιχτό, την επομενη μέρα θα το βρεις άδειο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν αφήσεις ένα μπουκάλι χλωρίνη ανοιχτό, την επομενη μέρα θα το βρεις άδειο???

 

όταν μυρίζεις το χλώριο δεν είναι χλώριο αλλά άρωμα?

 

https://www.google.gr/search?q=chlorine+evaporation&spell=1&sa=X&ved=0ahUKEwix5N2MpsfWAhWCDBoKHQWNDGIQvwUIIygA&biw=1366&bih=647

σελίδα 21

 

http://www.nyc.gov/html/dep/pdf/wsstate16.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους. Στο sute της nsf αναφερονται πιστοποιητικα της camelot κανονικα, δεν γνωριζω αν μπηκαν προσφατα αλλα βλεπω 2 περιεργα.... το πρωτο ειναι οτι η nsf αναφερεται σε διαρκεια ζωης 1000 γαλονιων, δηλαδη περιπου 3500λ, ενω η camelot διαφημιζει τα προιοντα της για 10000λ! Η διαφορα ειναι εξωπραγματικη και φαινεται ευκολα αν καποιος ξερει ποσα λιτρα ειναι το γαλονι.

Το δευτερο περιεργο ειναι οτι ενω πχ η multipure εχει συγκεκριμενο ονομα προιοντος για το ανταλλακτικο φιλτρο και εχει πιστοποιηση nsf για το συγκεκριμενο προιον, οταν δουμε τα πιστοποιητικα nsf της camelot αναφερονται σε camelot m, camelot p και camelot v. Το περιεργο ειναι οτι στο site της camelot τα ανταλλακτικα εχουν ονομα πχ camelot imperial plus 0,1μ κλπ. Μπορει δηλαδη η εν λογω εταιρεια να εχει πιστοποιησει καποια φιλτρα (αυτα στο site της nsf) αλλα εδω στο ελλαντα απο την αλλη να πουλαει αλλα και να λεει το γνωστο.....το ιδιο ειναι....

Οποιος γνωριζει κατι περισσοτερο ας δωσει τα φωτα του.

Orthopaedic παρσκαλω και για τη δικη σου αποψη!

 

Πολύ σωστός ο προβληματισμός σου teleiomenos. Εταιρία η οποία έχει αναπτύξει πρώτη τα κεραμικά φίλτρα με ενεργό άνθρακα, έχει πιστοποιηθεί από τον NSF για 1000 gal ή 3800lt (ή και λιγότερο ανάλογα το μοντέλο) για τον ίδιο ακριβώς μέγεθος φίλτρων όπως η εταιρία που αναφέρεις.

Μη σας τρελαίνουν και στις διαφημίσεις και νομίζετε ότι τα φίλτρα κάνουν θαύματα.

 

Σίγουρα τις πρώτες μέρες αφαιρούν την οσμή του χλωρίου και κάποια σωματίδια.Σκεφτείτε όμως τι γίνεται μετά

τον πρώτο μήνα τι νερό πίνετε όταν αυτό περνάει και έρχεται σε επαφή με ότι έχει κατακρατήσει το φίλτρο τον

πρώτο μήνα;;;

Και σε κάποια διαφήμιση που είχα δει κάποιος έδειχνε ένα τέτοιο μαύρο φίλτρο χωρίς να μας πει τι γινόταν με

αυτόν που χρησιμοποιούσε το φίλτρο με αυτή τη μαυρίλα πάνω πίνοντας νερό που περνούσε από εκεί.Του

έκανε καλό ή κακό;;;;

Μπορεί κάποιος να αλλάζει το φίλτρο κάθε μήνα;.Όχι βέβαια.Το αλλάζει κάθε χρόνο όπως λέει και ο κατασκευαστής

γιατί κοστίζει.

Ακατάλληλο νερό.Καλίτερα εμφιαλωμένο.Στην εποχή μας υπάρχουν οικονομικά εμφιαλωμένα που συμφαίρουν.

Με 1 -  1,5 ευρώ παίρνεις την εξάδα και  βγάζεις από 2 έως 4 μέρες ανάλογα την εποχή (χειμώνας-καλοκαίρι).

 

Φίλε papoys1, στην εποχή μας όπως λες και εσύ .....δεν μετριούνται όλα με τα ευρώ. Θα σου υπενθυμίσω την τεράστια ρύπανση και οικολογική καταστροφή που δημιουργεί μια εξαδούλα νερό. Οι αναφορές για το θέμα είναι άπειρες .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε papoys1, στην εποχή μας όπως λες και εσύ .....δεν μετριούνται όλα με τα ευρώ. Θα σου υπενθυμίσω την τεράστια ρύπανση και οικολογική καταστροφή που δημιουργεί μια εξαδούλα νερό. Οι αναφορές για το θέμα είναι άπειρες .....

Υποθέτω ότι η ανακύκλωση στα μπουκάλια νερού είναι δεδομένη.

Στα φίλτρα νερού δε ξέρω πόσοι τα δίνουν για ανακύκλωση και πόσο εύκολη είναι η διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι η ανακύκλωση στα μπουκάλια νερού είναι δεδομένη.

Στα φίλτρα νερού δε ξέρω πόσοι τα δίνουν για ανακύκλωση και πόσο εύκολη είναι η διαδικασία.

 

Τα πραγματικά στοιχεία λένε ότι είναι αδύνατη η ανακύκλωση στο 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να έχει το να σκεφτόμαστε το περιβάλλον στα μπουκάλια vs φίλτρα ανακυκλώνοντας και τα δύο δε νομίζω ότι είναι παράγοντας για να αποφασίσει κάποιος.

 

Για να το χρησιμοποιήσει κάποιος σαν marketing οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το νερό της βρύσης λοιπόν ήταν πολύ χάλια* τί θα έκανες?

 

μετακόμιση μακριά ώστε να έχεις άλλη πηγή νερού?

βυτία + φίλτρα σπίτι?

 

ή μάλλον τώρα που το σκέφτομαι  2 ή και 3 RO με εμπλουτισμό μετά

 

 

*ακόμα και με RO βγαίνει χειρότερο απο το εμφιαλωμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σοβαρά φίλτρα επιβάλουν συχνά απολύμανση σε όλο το σύστημα.

Μικρογρανισμοί αναπτύσονται και μετά τη μεμβράνη στα φίλτρα.

Ειδικά όταν δεν υπάρχει χλώριο στο βρυσάκι μπορείς να δείς και γλίτσα πολύ εύκολα. Το έχω δεί.

 

Το φίλτρο ήταν μια χαρά. Δοκιμάσαμε 2 συστήματα αλλά μάλλον λόγο πολλών tds και αρχικής επιβάρυνσης δεν τα κατάφερνε σωστά.

 

Εξάλλου όλα τα φίλτρα ρίχνουν τους ρύπους σε ποσοστό του αρχικού φορτίου.

 

Το χλώριο κάπου είχα διαβάσει ότι εξατμίζεται πολύ εύκολα.

Αν γεμίσεις μία κανάτα και την αφήσεις έξω χωρίς καπάκι μετά απο λίγο δε θα βρωμάει χλώριο.

 

Όπως και να έχει το χλώριο είναι 1000 φορές προτιμότερο να υπάρχει σε ένα δίκτυο (δεν υπάρχει σε όλα - όπως στο δικό μου μέχρι πριν 1 χρόνο) αφού με ένα φίλτρο απλό ενεργού άνθρακα θα απορροφηθεί. 

 

Έχεις κάποια πρόταση για φίλτρο/σύστημα χωρίς αντίστροφη όσμοση?

 

Μικροοργανισμοί αναπτύσσονται στον ενεργό άνθρακα, ο ενεργός άνθρακας αποτελεί βιολογικό υλικό για τους μικροοργανισμούς. Για αυτόν τον λόγο σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές που φτιάχνουν φίλτρα εφαρμόζουν την εξής τεχνική, εξωτερικά και εσωτερικά του κυλινδρικού στοιχείου υπάρχει το κεραμικό φίλτρο με 0.5μm ή όσο ορίζεται ενώ εσωτερικά εγκλοβίζεται ο ενεργός άνθρακας, οτι μικροοργανισμοί αναπτυχθούν στο εσωτερικό κατακρατούνται από το δεύτερο ενδότερο τοίχωμα του κεραμικού φίλτρου. Όταν αρχίσει η απαξίωση ικανότητας συγκράτησης του κεραμικού είναι ο χρόνος που δίνει ο κατασκευαστής για να το αλλάξεις.

 

Για το βρυσάκι κατάλαβα τι εννοείς, εκεί που εξέρχεται το αποχλωριομένο νερό. Οπότε πιστεύεις είναι θεμιτό να αφαιρέσω κάποια στιγμή το στοιχείο διήθησης και να βάλω να τρέξει χλωριομένο νερό από το σύστημα και να περάσει και από το βρυσάκι; Γενικά απολύμανση μπορεί να απαιτείται σε φίλτρα νερού βιομηχανικών εφαρμογών. Αν έχεις βρει κάποιο βίντεο ή πληροφορίες περι απολύμανσης των μερών του φίλτρου με χλωριομένο νερό στείλτο να το δούμε, με ενδιαφέρει.

 

Για το χλώριο όπως είπα και πριν, είναι θεμιτό και πρέπει να υπάρχει στο δίκτυο στις δεξαμενές και στις σωληνώσεις για να αντιμετωπίσει μικροοργανισμούς σε περίπτωση διαρροής και επιμολύνσεων. Στον ανθρώπινο οργανισμό δεν κάνει να υπάρχει. Έχω παρατηρήσει το φαινόμενο να μυρίζει έντονα χλώριο σε κλειστές κανάτες που έπινα νερό, για αυτό αγόρασα και φίλτρο τελικά, ενδεχομένως να ισχύει αυτό που λες οτι αν αφήσεις την κανάτα σε ανοιχτό αέρα μπορεί να σταματήσει να μυρίζει, αλλά και πάλι είναι μια μη πρακτική εφαρμογή ως προς το νερό που πρέπει να καταναλώσει ο άνθρωπος.

 

Για φίλτρο που ρωτάς, αγόρασε από οποιοδήποτε κατασκευαστή φίλτρο που να περιέχει ενεργό άνθρακα και να είναι από 0.5μm και κάτω, μέχρι 0.1μm φτάνουν αλλά είναι ακριβότερα και η ροή του νερού πολύ χαμηλή, να υπάρχει πιστοποίηση του NSF για τον ενεργό άνθρακα ή και για άλλα μέρη ακόμα καλύτερα. Το κόστος του φίλτρου εξαρτάται από 2 παράγοντες, διάμετρος και χρόνος ζωής ή λίτρα μέχρι την αντικατάσταση.

Υποθέτω ότι η ανακύκλωση στα μπουκάλια νερού είναι δεδομένη.

Στα φίλτρα νερού δε ξέρω πόσοι τα δίνουν για ανακύκλωση και πόσο εύκολη είναι η διαδικασία.

 

Όταν έρθει η ώρα αλλαγής του στοιχείου το επιστρέφεις στο μαγαζί που το αγόρασες, αναλαμβάνουν αυτοί να το πάνε για ανακύκλωση. Λίγα πράγματα είναι 100% ανακυκλώσιμα.

αν το νερό της βρύσης λοιπόν ήταν πολύ χάλια* τί θα έκανες?

 

μετακόμιση μακριά ώστε να έχεις άλλη πηγή νερού?

βυτία + φίλτρα σπίτι?

 

ή μάλλον τώρα που το σκέφτομαι  2 ή και 3 RO με εμπλουτισμό μετά

 

 

*ακόμα και με RO βγαίνει χειρότερο απο το εμφιαλωμένο

 

Χημική ανάλυση σε εργαστήριο να εντοπίσουμε που είναι το πρόβλημα. Μετά αποφασίζεις μόνος σου ή ρωτάς διάφορες εταιρείες δείχνοντας τα στοιχεία να σου προτείνουν ποιο σύστημα είναι το καταλληλότερο για το πρόβλημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...