Προς το περιεχόμενο

Άρνηση στράτευσης! Μπορείς και εσύ!


scissorhands

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 425
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Καταλαβαινεις οτι αυτο που λες ειναι ακρως προκλητικο για ολους οσους υπηρετησανε ολη τους την θητεια στον Εβρο, σε σχεση με σενα που υπηρετησες σε γραφειο διπλα απο το σπιτι σου με καθημερινη εξοδου.

 

Αν δεν ειχες βυσμα και ειχες παει Εβρο και εκανες 4 μηνες να ερθεις σπιτι σου, θα ηθελα πολυ να σε γνωριζα και οταν μου κλαιγοσουν να σου ελεγα "Δες το απο την θετικη πλευρα, ειναι μια εμπειρια".

Υπηρέτησα ολόκληρη τη θητεία μου στον Έβρο (εκτός από τον 1,5 μήνα της βασικής εκπαίδευσης) και όπως έλεγα και χθες, το θεωρώ μια εμπειρία. Όχι επειδή γούσταρα αυτό που έκανα (χάσιμο χρόνου το θεωρούσα κι εγώ τότε) αλλά επειδή στο στρατό ζεις καταστάσεις που συνήθως δεν έχεις ζήσει πιό πριν και σε προετοιμάζουν για τη συνέχεια της ζωής με το ελάχιστο δυνατό κόστος και αυτό, αν και μου το έλεγαν τότε, το κατάλαβα ως πολίτης και όχι κατά τη διάρκεια της θητείας. Τότε, όπως όλοι, δεν έβλεπα τη μέρα να απολυθώ.

Όσο αφορά το πόσο συχνά έβλεπα το σπίτι μου, αν και η μονάδα είχε τραγικές ελλείψεις προσωπικού, δεν μεσολάβησαν ποτέ πάνω από 2-2,5 μήνες ανάμεσα σε άδειες (και επειδή οι "καραβανάδες" ήξεραν την κατάσταση που επικρατούσε, πάντα κολλούσαν και μερικές άγραφες μέρες).

 

Τέλος, όσοι λέτε ότι ο στρατός σε μαθαίνει να είσαι λαμόγιο, τι έχετε να πείτε για τις απίστευτες λαμογιές που κάνουν κάποιοι για να μην πάνε; Αυτοί από που πήραν μαθήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπηρέτησα ολόκληρη τη θητεία μου στον Έβρο (εκτός από τον 1,5 μήνα της βασικής εκπαίδευσης) και όπως έλεγα και χθες, το θεωρώ μια εμπειρία. Όχι επειδή γούσταρα αυτό που έκανα (χάσιμο χρόνου το θεωρούσα κι εγώ τότε) αλλά επειδή στο στρατό ζεις καταστάσεις που συνήθως δεν έχεις ζήσει πιό πριν και σε προετοιμάζουν για τη συνέχεια της ζωής με το ελάχιστο δυνατό κόστος και αυτό, αν και μου το έλεγαν τότε, το κατάλαβα ως πολίτης και όχι κατά τη διάρκεια της θητείας. Τότε, όπως όλοι, δεν έβλεπα τη μέρα να απολυθώ.

Όσο αφορά το πόσο συχνά έβλεπα το σπίτι μου, αν και η μονάδα είχε τραγικές ελλείψεις προσωπικού, δεν μεσολάβησαν ποτέ πάνω από 2-2,5 μήνες ανάμεσα σε άδειες (και επειδή οι "καραβανάδες" ήξεραν την κατάσταση που επικρατούσε, πάντα κολλούσαν και μερικές άγραφες μέρες).

 

Κοιτα, και εμενα οι καλες στιγμες μου εχουν μεινει απο τον στρατο αλλα αυτο δεν συμβαινει γιατι περασα ουαου, αλλα γιατι γενικα το υποσυνειδητο τεινει να απωθει τις δυσαρεστες εμπειριες και να κραταει τις ευχαριστες.

 

Ειναι μηχανισμος αυτοαμυνας.

 

Κανεις ενα λαθος, συγκρινεις το πως νιωθεις τωρα, 15 χρονια μετα που ολα ειναι μια αναμνηση πια.

Οταν τοτε ομως ησουν στον Εβρο και ειχες 2,5 μηνες να πας σπιτι σου, αν ακουγες καποιον ο οποιος υπηρετουσε στην αεροπορια, διπλα απο το σπιτι του με καθημερινη εξοδου να σου λεει "Δες το απο την θετικη του πλευρα, ειναι μια εμπειρια" και να υποστηριζει την υποχρεωτικη στρατευση γιατι στρωνει χαρακτηρα, δεν θα ηταν κομματακι προκλητικο?

 

Δηλαδη, αν δεν εξοργιζοσουν με κατι τετοιο, τοτε ΕΥΓΕ που μας λεγανε και στον στρατο.

 

 

Τέλος, όσοι λέτε ότι ο στρατός σε μαθαίνει να είσαι λαμόγιο, τι έχετε να πείτε για τις απίστευτες λαμογιές που κάνουν κάποιοι για να μην πάνε; Αυτοί από που πήραν μαθήματα;

 

Αρα, ο θεσμος του στρατου οχι μονο σε μαθαινει να εισαι λαμογιο οταν τελικα πας, αλλα σε ωθει να γινεις και λαμογιο για να μην πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Absinthe

μαλλον εχεις κατι μαζι μου γιατι ολο για μενα αναφερεσαι....

 

ενα εχω να σου πω!

ο παππους μου εκανε 34μηνες και περασε δυσκολα χρονια!

οχι σαν εσενα που τα εξυνες και περνουσες μια χαρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα, ο θεσμος του στρατου οχι μονο σε μαθαινει να εισαι λαμογιο οταν τελικα πας, αλλα σε ωθει να γινεις και λαμογιο για να μην πας.

 

Εντάξει, και μετά σου λέει ο στρατός είναι παράλογος.

 

Ο στρατός επίσης φταίει επειδή αύριο μπορεί να βρέξει. Αν δε βρέξει, φταίει ο στρατός που θα έχουμε ληψυδρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Absinthe

μαλλον εχεις κατι μαζι μου γιατι ολο για μενα αναφερεσαι....

 

Τσου.

 

ενα εχω να σου πω!

ο παππους μου εκανε 34μηνες και περασε δυσκολα χρονια!

οχι σαν εσενα που τα εξυνες και περνουσες μια χαρα....

 

????

 

Αι γουιλ ριμειν σπιτσλες φορ εβερ, αι θινκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, και μετά σου λέει ο στρατός είναι παράλογος.

 

Εννοειται πως δεν το ειπα σοβαρα.

 

Απλως, ηταν απαντηση στην αναλογου τυπου ερωτηση λιγο πιο πανω.

 

Ο στρατός επίσης φταίει επειδή αύριο μπορεί να βρέξει. Αν δε βρέξει, φταίει ο στρατός που θα έχουμε ληψυδρία.

 

Οχι.

 

Αν βρεξει αυριο, για τους κομμουνιστες θα φταινε οι Αμερικανοι.

 

Για τους βαζελους, οι γαβροι και τουμπαλιν.

 

Για τους Θεσσαλονικεις, οι Αθηναιοι.

 

Και για τον Absinthe, ο Aledjo (συμφωνα με την λογικη του αλετζο).

 

υγ: και για να μην παρεξηγηθω παλι, πλακα κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο παππους μου εκανε 34μηνες και περασε δυσκολα χρονια!

οχι σαν εσενα που τα εξυνες και περνουσες μια χαρα....

 

Ο δικός μου είναι ο Τσακ Νόρρις.

 

Οχι.

 

Αν βρεξει αυριο, για τους κομμουνιστες θα φταινε οι Αμερικανοι.

 

Για τους βαζελους οι γαβροι και τουμπαλιν.

 

Για τους Θεσσαλονικεις οι Αθηναιοι.

 

Και για τον Absinthe ο Aledjo (συμφωνα με τον αλετζο).

 

υγ: και για να μην παρεξηγηθω παλι, πλακα κανω

 

Μου θυμίζει μια γραία που είχα ακούσει να λέει πριν 20-22 χρόνια τα εξής τρομερά που εγχαράχτηκαν στον τρυφερό εγκέφαλό μου:

 

Τον κερατά τον Παπαντρέου.

Τα είδες; Πάλι βρέχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αιωνια κλασσικη συζητηση..Ο στρατος ειναι μια μικρογραφια της κοινωνιας μας ή αν θελετε της ενηλικης ζωης του μεσου ανθρωπου εν ταχει, με ολα τα παρατραγουδα που μπορει να συνεπαγετε η συντομη ζωη μας..Απογοητευσεις,χαρες,καψονια,αδικια,λαμογιες,υποχρεωσεις και δικαιωματα ολα αυτα συμπυκνωμενα σε ενα πιο εντονο και ταχυ ρυθμο

 

Μονο το οικονομικο κομματι της συζητησης βρηκα ενδιαφερον, ολα τα αλλα με αφηνουν παγερα αδιαφορο..

Και αυτο γιατι ειναι ο μονος ορθολογικος τροπος να αποφυγει ο Ελλην πολιτης την υποχρεωτικη θητεια. Εαν λοιπον ενδιαφερεστε για να αρθει το υποχρεωτικο του στρατου να ψαχνετε σε οικονομικη βαση το θεμα..Ολα τα αλλα ειναι οικτρες και γελοιες δικαιολογιες , μασκαρεμενες ως ιδεολογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την ταπεινή μου γνώμη (μη βαράτε) η θητεία θα πρέπει να βελτιωθεί και όχι να καταργηθεί.

Όπως όλα τα προβλήματα αυτής της χώρας, έτσι και αυτό απαιτεί γενναίες πολιτικές αποφάσεις, που δεν είναι κανένας ικανός-διαθέσιμος να τις επιβάλει. Χώρια πως το ρουσφετο-ρουφανιλίκι όλου του στρατού εξυπηρετεί διάφορους σκοπούς.

Αυτά τα έχουμε αναλύσει στο άλλο thread...

 

Μπορεί να υπηρέτησα, αλλά δε κρατάω κακία σε όσους αποφεύγουν τη θητεία. Με την τραγική κατάσταση που επικρατεί σήμερα, ακόμη και στον αδελφό μου προτείνω αν μπορεί να την αποφύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως littlelouievegos, οι υποστηρικτές της στράτευσης και της ύπαρξης του στρατού σε κενού περιεχομένου ιδεολογίες βασίζουν τα επιχειρήματα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζει μια γραία που είχα ακούσει να λέει πριν 20-22 χρόνια τα εξής τρομερά που εγχαράχτηκαν στον τρυφερό εγκέφαλό μου:

 

Απιστευτο.

 

Χαχαχαχαχαχα.

 

Ειμαι στο πατωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...