Προς το περιεχόμενο

Άρνηση στράτευσης! Μπορείς και εσύ!


scissorhands

Προτεινόμενες αναρτήσεις

nick[;1831765']http://fusmoker.blogspot.com/2007/09/blog-post_06.html

 

:)

 

( Παρότι είμαι κατά του στρατού γενικά' date=' αυτό που λέει για σκληραγώγηση κλπ γενικά στη ζωή, και όχι στα πλαίσια του στρατού και μόνο με βρισκουν συμφωνο)[/quote']

 

Έλα ρε νικ. Μαλακίες λέει ο τύπος.

Αυτή η παπαριά που λένε ότι ο στρατός σε ξυπνάει και σε σκληραγωγεί, είναι μια μαλακία και μισή για επιχείρημα.

 

Στη ζωή μπορεί να σου τύχουν πολλά. Τι πρέπει να κάνεις; Να τα επιδιώξεις να τα πάθεις ώστε να είσαι προετοιμασμένος ψυχολογικά άμα σου συμβούν;

 

Και διαφωνώ με το φίλο μου το βάζελο1980. Δεν δυναμώνεις ψυχολογικά, επειδή δεν έσπασες όταν σε καψωνάραν και σε εξευτέλιζαν. Με αυτή τη λογική, ένα παιδί που το σπάει στο ξύλο ο πατέρας του κάθε μέρα, δεν είναι κατεστραμένο, αλλά σκληραγωγημένο. Ενώ το άλλο που μεγάλωσε με φλωριά και κατανόηση, την έχει βάψει.

 

Δηλαδή οι γκόμενες που δεν πετάνε ενάμησι χρόνο από τη ζωή τους στο στρατό, χάνουν κάτι που εμείς το έχουμε κερδίσει; Μήπως δεν είναι οι πιο bitches και killers στις εταιρείες, από ότι είναι οι άντρες; Μήπως δεν λειτουργούν με πιο ψυχρά κριτήρια;

 

Να μου πείτε ότι λόγω του διεθνούς setup δε μας παίρνει να μην έχουμε υποχρεωτική στράτευση, να το συζητήσουμε. Μπορεί και να συμφωνώ. Αλλά να μην ακούω και για τα οφέλη που έχει όλη αυτή η κοροϊδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 425
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

 

Δηλαδή οι γκόμενες που δεν πετάνε ενάμησι χρόνο από τη ζωή τους στο στρατό, χάνουν κάτι που εμείς το έχουμε κερδίσει; Μήπως δεν είναι οι πιο bitches και killers στις εταιρείες, από ότι είναι οι άντρες; Μήπως δεν λειτουργούν με πιο ψυχρά κριτήρια;

 

 

natural born killers. δεν χρειζονται εκπαιδευση. οσο γιαυτο με την σκληραγωγηση και βεβαια καταστρεφει καποια κομματια σου . νομιζω οτι καποια εμειναν εκει δεν βγηκα ο ιδιος ανθρωπος. απλα το μονο που με γαμησε σε καποια φαση μετα απο αυτο, οτι αλλο και αν συνεβη ηταν γκομενα τιποτα αλλο και παλι μολις θυμηθηκα το παρελθον και αυτο αστειο μου φανηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που διάβασα προηγουμένως αλλά ξέχασα να απαντήσω.

 

Ο στρατός λέει με έκανε χειρότερο άνθρωπο. Γιατί ρε συ; Τι σε έκανε δηλαδή; Παρτάκια; Ρουφιάνο; Γλύφτη;

 

Ας πούμε ότι όλα αυτά ο στρατός τα ευνοεί. Εσένα το σύστημα αξιών σου γιατί επηρεάστηκε; Και αν επηρεάστηκε τόσο πολύ για να πάρεις ένα εξοδόχαρτο, η σημερινή κοινωνία που σε ωθεί σε όλα αυτά για να επιβιώσεις θα σε είχε αφήσει ασυγκίνητο;

 

Όχι δεν επηρρεάστηκε το δικό μου σύστημα αξιών. Είχα πολύ πείσμα και ψωροϋπερηφάνεια και δεν έπαιξα έτσι το παιχνίδι. Αλλά με κόστος βέβαια. Και ήταν ισχνή μειοψηφία αυτοί που άντεξαν να παίξουν έτσι.

 

Δεν μπορεί όμως να μη βλέπεις ότι το να ρίχνεις μέσα σε ένα τέτοιο σύστημα, τη γενιά που ουσιαστικά θα αναλάβει τα πράγματα της χώρας μετά από λίγο, είναι σαν να τη διαπεδαγωγείς πως έτσι θα πρέπει να λειτουργήσει και μετά στη ζωή.

 

Κι αν αυτό δεν έπιασε σε μένα, έπιασε σε πάρα πολλούς.

Είναι σα να σε μάθαιναν στο σχολείο ότι όταν δεν κοιτάει ο διπλανός σου, πρέπει να του σουφρώσεις το πορτοφόλι γιατί αλλιώς δε θα τη βγάλεις καθαρή. Ε, τι σκατά κοινωνία θα έχεις μετά; Πορτοφολάδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν επηρρεάστηκε το δικό μου σύστημα αξιών. Είχα πολύ πείσμα και ψωροϋπερηφάνεια και δεν έπαιξα έτσι το παιχνίδι. Αλλά με κόστος βέβαια. Και ήταν ισχνή μειοψηφία αυτοί που άντεξαν να παίξουν έτσι.

 

Δεν μπορεί όμως να μη βλέπεις ότι το να ρίχνεις μέσα σε ένα τέτοιο σύστημα, τη γενιά που ουσιαστικά θα αναλάβει τα πράγματα της χώρας μετά από λίγο, είναι σαν να τη διαπεδαγωγείς πως έτσι θα πρέπει να λειτουργήσει και μετά στη ζωή.

 

Κι αν αυτό δεν έπιασε σε μένα, έπιασε σε πάρα πολλούς.

Είναι σα να σε μάθαιναν στο σχολείο ότι όταν δεν κοιτάει ο διπλανός σου, πρέπει να του σουφρώσεις το πορτοφόλι γιατί αλλιώς δε θα τη βγάλεις καθαρή. Ε, τι σκατά κοινωνία θα έχεις μετά; Πορτοφολάδων.

 

Δηλαδή ο πιτσιρικάς που έγινε ρουφιάνος στον στρατό για το εξοδόχαρτο, αν δεν είχε πάει στρατό, δε θα γίνονταν ρουφιάνος για να βγάλει φράγκα.

 

Κάπου δε μου κολάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπα περα απο τον χαβαλε οποιος δεν γουσταρει να παει ας μην παει απλα μην γραφει πιπες.

 

26 ειμαι, 4 μηνες χρωσταω στον Ε.Σ. και δεν θα τους δουνε ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πιθανόνότερο να ήταν τόσο γαμημένος ψυχολογικά και συναισθηματικά που να έπινε και να σε σκότωνε ενώ διέσχιζες το δρόμο ένα βράδυ ή ακόμα περισσότερο να έκανε τα παιδιά του σαν τα μούτρα του ή και χειρότερα. Φαντάζομαι αν είχε εντωμεταξύ ζωγραφίσει τη νέα Μόνα Λίσα δε θα μας πειράζε και τόσο.

 

Χαιλι ανλαικ.

 

Μην μπερδευεσαι. Τα παιδια που αυτοκτονουν συνηθως, δεν αυτοκτονουν γιατι ειναι γαμημενοι συναισθηματικα και ψυχολογικα, αλλα γιατι ειναι υπερβολικα ευαισθητοι.Δεν σημαινει οτι καποιος που δεν την παλευει στον στρατο, στην πολιτικη του ζωη ξεπερναει τα προβληματα του με ποτο.

Και φυσικα το οτι καποιος ειναι υπερβολικα ευαισθητος και "αδερφη" ακομα αν θες, δεν σημαινει οτι θα κανει τα παιδια του σαν τα μουτρα του.

Γενικα θα ηθελα να δω ποσοι απο αυτους που μεθανε και σκοτωνουν κοσμακη καθε βραδυ με τα τουτου τους ειναι "ευαισθητες ψυχες".Γιατι μαλλον πιο πολυ προς το "ανευθυνες ψυχες" μου κανουν...

 

 

 

Προσωπικά, μπορώ να του καθαρίσω πατάτες μια χαρά, να καθαρίσω όλα τα ταψιά ενός λόχου μόνος μου, να μαζεύω πευκοβελόνες κάθε μέρα κάτω από το γαμημένο το πεύκο και πολλά άλλα τέτοια. Μπορώ όμως επίσης να του την ανάψω στα 300 μέτρα με το G3 άνετα, να τον πετύχω στο ενάμισι χιλιόμετρο με πυροβόλο των 20 χιλιοστών. Ακόμα μπορώ να διαικπερεώσω έγγραφα Νατοϊκού επιπέδου και με λίγη προσπάθεια να δoυλέψω στο sotware σχεδίασης αποστολών του F-16.

 

Φιλε μου πραγματικα μπραβο αλλα εισαι η εξαιρεση. Απο ολους τους φιλους μου που εχουν παει στρατο, ζητημα ειναι ενας να εχει κανει στοιχειωση εκπαιδευση και αυτο γιατι πηγε ειδικες δυναμεις.

 

Τα 300 μετρα με g3 δεν ειναι λιγο υπερβολικα? Εγω δεν βλεπω καν τοσο μακρια.

 

 

 

 

 

Μα το θέμα είναι, ότι πλέον που μυρίστηκαν τη δουλειά ότι θέλει και προσπάθεια η δουλειά οι αριθμοί έχουν πέσει. Από την άλλη, πλήρως επαγγελματικός στρατός στην Ελλάδα είναι ουτοπία. Τα λεφτά δε φτάνουν ούτε για ζήτω.

 

Λαθος.

 

Η απασχοληση τοσων κληρωτων εχει πολλα κοστη που δεν φαινονται.

 

Πρωτα απο ολα, σκεψου οτι χανουμε πολυ μεγαλο μερος του ΑΕΠ (ειτε απο την πλευρα του προιοντος, ειτε απο την πλευρα του εισοδηματος, ειτε απο την πλευρα της προστιθεμενης αξιας) της χωρας μας.

 

Επισης σκεψου οτι το κρατος χανει εκατομμυρια σε φορους απο αυτους που δεν δουλευουν και αρα δεν φορολογουνται αυτον τον ενα χρονο (μιλαω για φορους εισοδηματος φυσικα και οχι καταναλωσης ή περιουσιας), αυτο ειναι το λεγομενο κοστος ευκαιριας των φανταρων.Δηλαδη ναι μεν γλιτωνεις λεφτα απο Εποπ αλλα χανεις λεφτα απο φορους που ειναι και το κυριο εσοδο σου.

 

 

 

Επίσης μεγάλο πρόβλημα είναι για κάποιες οικογένειες όταν τα παιδιά πηγαίνουν σχολείο. Κατάργηση πάραυτα.

 

Η υποχρεωτικη εκπαιδευση ειναι 9ετης, ητοι μεχρι τα 15. Ετσι και αλλιως πριν τα 15 βασει νομου, ο ανηλικος δεν μπορει να δουλεψει. Απο τα 15 και μετα ομως, μπορει να επιλεξει αν θα σπουδασει ή αν θα δουλεψει για να ζησει την οικογενεια του. Στον στρατο για ενα χρονο δεν εχει επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dr.Strangelove δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι πως είναι η ζωη σου όταν νοσταλγείς τέτοιες καταστάσεις ... Ελπίζω να έχω καλύτερη τύχη από εσένα...

καληνύχτα...

Ποιές καταστάσεις νομίζεις ότι νοσταλγώ;

Τα καψόνια; Δεν υπήρχαν τέτοια, εκτός αν θεωρείς καψόνι το μάζεμα των τσιγάρων που οι μ@λάκες συνάδελφοί μου είχαν πετάξει γνωρίζοντας ότι θα τα μαζέψουν οι ίδιοι.

Τις αγγαρίες; Σιγά. Το να καθαρίσεις τις τουαλέτες και να πλύνεις τα πιάτα είναι κάτι που θα το κάνεις για όλη σου τη ζωή, εκτός αν έχεις υπηρέτρια (ή σύζυγο που την αντιμετωπίζεις σαν υπηρέτρια).

Τις σκοπιές; Από τις καλύτερες ώρες στον στρατό. Δύο (επαναλαμβανόμενες :P) ώρες μοναξιάς χωρίς κανέναν να σου τα πρήζει.

Τις ασκήσεις και την εκπαίδευση; Δεν το κρύβω ότι αυτό ήταν το χειρότερό μου και προσπαθούσα να το αποφύγω κάνοντας ατελείωτες σκοπιές, αλλά αυτό που μου την έσπαγε ήταν η επαναλαμβανόμενη μέχρι αηδίας θεωρία και όχι το τρέξιμο και η άσκηση.

Αυτό όπως που νοσταλγώ δεν είναι τίποτα από όλα αυτά, αλλά το γεγονός ότι οι υποχρεώσεις μου περιοριζόταν στο να φυλάξω μερικές ώρες σκοπιά, να πλύνω τον δίσκο μου και την τουαλέτα που χρησιμοποιώ, να μαζέψω τα σκουπίδια μου και να κάνω και καμιά άσκηση πότε πότε. Και αν για κάποιο λόγο δεν ήμουν συνεπής, το πολύ πολύ να έτρωγα μερικές μέρες φυλακή και αν το παράκανα να υπηρετούσα λίγο παραπάνω.

Αν είσαι γόνος μιας τυπικής οικογένειας και πρέπει να δουλέψεις για να ζήσεις, οι καταστάσεις που θα αντιμετωπίσεις στη ζωή σου κάνουν τον στρατό να μοιάζει με κατασκήνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ χρωστάω 7,5 και φυσικά δεν θα τους δουνε ποτέ!

καλό βράδυ, και συγνώμη αν ήμουν λίγο επιθετικός/ειρωνικός σε κάποια σχόλια μου!

δεν ήθελα να θίξω κανένα, απλά με αγριεύει αυτή η συζήτηση!

 

edit: Dr.Strangelove: αυτήν την στιγμή που μιλάμε, φεύγω γιατί σχολάω από την δουλεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη, εσυ το κρατος σκεφτηκες οταν εβαλες βισμα για να πας αεροπορια, να εισαι αθηνα, σε γραφειο με ιντερνετ και καθε μερα εξω? Εσυ τα εχεις πει..

 

τα θυμασαι ε? διαβασες ολα τα ποστ που μιλανε για στρατο?

ναι οντως ετσι εκανα, ΑΦΟΥ περασα 4 μηνες παραμεθωριο μακρια απο το σπιτι μου....

και το βυσμα το εβαλα για ενα καλυτερο αυριο, οχι για να βγω Ι5.

ακομα και εκει που ημουν μετα, δε καθομουνα, εκανα δουλειες γραφειου που οι μονιμοι δε ξεραν!

 

ε δεν ειναι δικαιο αφου περασα 4 μηνες μακρια απο το σπιτι μου μετα να ερθω κοντα?

 

δεν ειπα να σκοτωθουνε ολοι στις δουλειες, απλα να πανε στρατο!

δεν εννοω να κουραζονται, ακομα και να κοιμουνται ολη μερα, παλι ειναι στρατος, γιατι αλλαζεις περιβαλλον, γνωριζεις ανθρωπους, τσακωνεσαι, μαθενεις ποιος ειναι πιο μαλακας απο τον αλλον....

ειναι μια εμπειρια....

αν και τωρα σαν κολεγιο ειναι, τεσπα!

 

ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ! (ειδικα η αεροπορια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα θυμασαι ε? διαβασες ολα τα ποστ που μιλανε για στρατο?

 

Το θυμομουν.

 

ναι οντως ετσι εκανα, ΑΦΟΥ περασα 4 μηνες παραμεθωριο μακρια απο το σπιτι μου....

και το βυσμα το εβαλα για ενα καλυτερο αυριο, οχι για να βγω Ι5.

 

Για καλυτερο αυριο? Αρα δεν εχεις δικαιωμα να μιλας για μαμακιες και αιωνιους φοιτητες και για το τι κατστροφη θα γινοταν αν δεν πηγαιναμε στρατο, γιατι στην περιπτωση σου νομιζω και να μην πηγαινες στρατο, το γραφειο της αεροποριας που καθοσουν, μια χαρα θα επιβιωνε.

 

ε δεν ειναι δικαιο αφου περασα 4 μηνες μακρια απο το σπιτι μου μετα να ερθω κοντα?

 

Οχι.

 

δεν ειπα να σκοτωθουνε ολοι στις δουλειες, απλα να πανε στρατο!

δεν εννοω να κουραζονται, ακομα και να κοιμουνται ολη μερα, παλι ειναι στρατος, γιατι αλλαζεις περιβαλλον, γνωριζεις ανθρωπους, τσακωνεσαι, μαθενεις ποιος ειναι πιο μαλακας απο τον αλλον....

 

Α εννοεις δηλαδη να πανε στρατο με τους δικους σου ορους, δηλαδη με βυσμα για να ερθουν αθηνα, να παιζουν καθημερινη και να σερφαρουν στο ιντερνετ την ωρα που αλλοι ¨"μαμακιες και αιωνιοι φοιτητες" σκαβουν στον Εβρο.

 

Πες το ετσι.

 

Και εγω που νομιζα στην αρχη οτι εισαι υπερ του κανονικου στρατου.

 

Ετσι γινομαι και εγω ευπατριδης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ο πιτσιρικάς που έγινε ρουφιάνος στον στρατό για το εξοδόχαρτο, αν δεν είχε πάει στρατό, δε θα γίνονταν ρουφιάνος για να βγάλει φράγκα.

 

Κάπου δε μου κολάει.

 

Σίγουρα ο από τη φύση του ρουφιάνος, θα παίξει έτσι παντού.

Αλλά δεν είναι το ίδιο πράγμα, με το να τον εκπαιδεύεις ενάμησι χρόνο στα οφέλη της ρουφιανιάς. Και να τον έχεις επί ένα 24ωρο κάθε μέρα, μέσα σε αυτό τον κόσμο της πουστιάς και της αναξιοκρατίας.

Έτσι ο εν δυνάμει ρουφιάνος, θα πάρει ντοκτορά. Και ο άλλος που είναι αξιοπρεπής και έντιμος θα αρχίσει να αισθάνεται μαλάκας.

 

Αν ένας μηχανισμός που πειθαναγκάζει τους μεν και απογοητεύει τους δε, δε σου φαίνεται λάθος, εμένα τότε δε μου κολλάει καθόλου.

 

Εκτός αν πιστεύεις ότι γεννιόμαστε όπως γεννιόμαστε. Predisposition.

Άντε και λίγες ώρες με τους γονείς μας, και αυτό ήταν. Διαμορφωθήκαμε.

Ενώ οι θεσμοί που περνάμε τις άπειρες ώρες και τις δύο πρώτες δεκαετίες μας στον πλανήτη (όπως το σχολείο και ο στρατός), δεν είναι αυτοί που κυρίως μας διαμορφώνουν.

 

Αλλά αφού είσαι βάζελος ρε. Δεν περιμένω καμία συνεννόηση. (Με τρόμο συνειδητοποιώ άλλωστε ότι όλες μου οι γκόμενες ήταν χουντοβάζελες, οπότε ξέρω από πρώτο χέρι ότι δεν παίζει να συνεννοηθούμε. Από την άλλη, έτσι έκανα απόλυτη πράξη του ρητού "έτσι γ@%$##$ ο Πειραιάς")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως και να είναι τώρα πλέον ο στρατός, προφανώς τείνει να αποχωρήσει σταδιακά το "υποχρεωτικη" μπροστά από το "στράτευση".

καλώς κατά τη γνώμη μου, αλλά στ'αρχ*δια σας αυτή.

για όσους ενδιαφερόμενους πάντως προς το παρόν υπάρχει και η εναλλακτική θητεία, ας μην το ξεχνάμε.

...αλλά αφού στην τελική όλοι όσοι τον κράζετε εδώ θα κάνετε τουμπεκί και θα πάτε, τι σκατά το ταλαιπωρείτε το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...