Προς το περιεχόμενο

Άρνηση στράτευσης! Μπορείς και εσύ!


scissorhands

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 425
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators
[...]

 

όχι δεν αστειεύομαι, απλώς εχω αυτήν την εντύπωση.

 

Για να ανοίξεις δική σου επιχείρηση δεν σου ζητούν χαρτί στρατού.

 

Για να γραφτείς σε επαγγελματικό σύλλογο (έχω για παράδειγμα τον Δικηγορικό Σύλλογο) δεν σου ζητούν χαρτί στρατού.

 

Για να διοριστείς στο Δημόσιο σου ζητούν χαρτί από το οποίο να προκύπτει ότι έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις ή ότι έχεις απαλλαγεί νόμιμα από αυτές. Δηλαδή ότι έχεις Ι-5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο στρατο...

-πηδηξα με αλεξιπτωτο απο ελικοπτερο και αεροπλανο... (τι βαρετο,ε;)

-εκανα σκοποβολη με Laser kai nightvision gogles + διοπτρες (ξερω ξερω κι αυτο βαρετο ακουγεται,καλυτερα να ειμουνα για καφε στο Κεφαλαρι)

 

Ενδιαφέρον ακούγεται αλλά σε πολλούς μπορεί να μην αρέσει.

 

-εκανα καθε πρωι τρεξιμο 16-20 γυρους στο στοιβο (ελα μωρε τι να την κανεις τη γυμναστικη αχρηστη ειναι)

 

Εγώ στο στρατό έκανα γυμναστική στις εξόδους και στις άδειες... ποτέ μέσα :lol:

Η γυμναστική είναι τρόπος ζωής, αλίμονο αν χρειάζονται μέσα επιβολής για να μας πείσουν γι'αυτό.

Το μόνο που μαθαίνεις στον στρατό είναι η τεμπελιά και το «χώσιμο» των άλλων.

 

-πληρωθηκα 1.300.000δρχ (αχρηστα λεφτα..και λιγα πανω απολα!)

 

8.60 ευρώ τον μήνα παίρνουν τώρα και δεν φτάνουν ούτε για τα έξοδα μιας ημέρας στον στρατό.

Εγώ γνώρισα άτομα στον στρατό που δεν είχαν χρήματα για να αγοράσουν λεπίδα για το ξύρισμα και κατέληγαν όλοι στην αναβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει γράφεσαι στο Δικηγορικό Σύλλογο , μετά δε πρέπει να κάνεις έναρξη επαγγέλματος?

 

 

 

Για να διοριστείς στο Δημόσιο σου ζητούν χαρτί από το οποίο να προκύπτει ότι έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις ή ότι έχεις απαλλαγεί νόμιμα από αυτές. Δηλαδή ότι έχεις Ι-5.

 

Το Ι5 μπορεί να είναι παθολογικό, δηλαδή κάποια αναπηρία, οπότε σωστά σ αυτήν την περίπτωση πρέπει να διορίζεσαι εφόσον δεν αποτελεί εμπόδιο στη δουλειά σου αλλά μπορεί να είναι και ψυχιατρικό, οπότε ….. το μπούλο αρμ

 

Και γενικά αν δε σου ζητήσουν κάτι (απολυτήριο) δε σημαίνει ότι αργότερα δε θα το ψάξουν.

Ας μην είμαστε τόσο σίγουροι.

Δλδ εσύ το παιδί σου θα του πρότεινες να πάρει Ι5???

Φιλικά στο λέω αλλά δεν είναι όλοι χαζοί και μεις οι έξυπνοι. Μακάρι να ήταν έτσι όπως τα λες και μπορούσαν όλοι να αποφύγουν αυτή τη δουλεία.

Και δεν είναι τυχαίο ότι οι γνωστοί τεσπά καλλιτέχνες δεν επιδίωξαν ποτέ το τρελόχαρτο…ασε που μετά το σκάνδαλο το ψάχνουν πολύ το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Εντάξει γράφεσαι στο Δικηγορικό Σύλλογο , μετά δε πρέπει να κάνεις έναρξη επαγγέλματος?

Γιατί, η εφορία θα σου ζητήσει χαρτί από το στρατό;

 

Το Ι5 μπορεί να είναι παθολογικό, δηλαδή κάποια αναπηρία, οπότε σωστά σ αυτήν την περίπτωση πρέπει να διορίζεσαι εφόσον δεν αποτελεί εμπόδιο στη δουλειά σου αλλά μπορεί να είναι και ψυχιατρικό, οπότε ….. το μπούλο αρμ

 

Και γενικά αν δε σου ζητήσουν κάτι (απολυτήριο) δε σημαίνει ότι αργότερα δε θα το ψάξουν.

Ας μην είμαστε τόσο σίγουροι και επιπόλαιοι.

Δλδ εσύ το παιδί σου θα του πρότεινες να πάρει Ι5???

Φιλικά στο λέω αλλά δεν είναι όλοι χαζοί και μεις οι έξυπνοι. Μακάρι να ήταν έτσι όπως τα λες και μπορούσαν όλοι να αποφύγουν αυτή τη δουλεία.

Και δεν είναι τυχαίο ότι οι γνωστοί τεσπά καλλιτέχνες δεν επιδίωξαν ποτέ το τρελόχαρτο…ασε που μετά το σκάνδαλο το ψάχνουν πολύ το θέμα

Προφανώς δεν το γνωρίζεις αλλά επιμένεις στην άποψή σου:

 

Μάθε λοιπόν ότι το Ι-5 έχει πάψει εδώ και χρόνια να γράφει την αιτία για την οποία χορηγήθηκε. Η αναγραφή της αιτίας απόλυσης στο Ι-5 θεωρήθηκε ότι είναι απαγορευμένη αναγραφή ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων του στρατεύσιμου. Θες να σου βρω την απόφαση της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα;

 

Μου αρέσει το ότι με αποκαλείς και επιπόλαιο... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τα ήξερα όλα αυτά που αναφέρει ο παρεδωσε. Πίστευα ότι υπάρχουν σοβαρά προβλήματα στην απασχόληση για τους Ι5. Τελικά μάλλον το πρόβλημά τους θα είναι η απασχόληση σαν ιδιωτικοί υπάλληλοι (ο αφεντικός δύσκολα θα προσλάβει έναν Ι5), και ο κατά κάποιον τρόπο στιγματισμός τους.

 

Δλδ εσύ το παιδί σου θα του πρότεινες να πάρει Ι5???

 

προσωπικά δεν θα έσπρωχνα τον γιο μου προς μια κατεύθυνση στην οποία εγώ δεν είχα τα κότσια να πάω. Αλλά αν το ήθελε από μόνος του, θα ήμουν μαζί του. Και μάλλον θα ήμουν και χαρούμενος με την απόφασή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια η αιτια Ι-5 μπορει να μην αναγραφεται αλλα συμφωνω 1ον στο οτι υπαρχουν παιδια που δεν εχουν οικονομικη επιφανεια κι εκει το κρατος θα επρεπε να τα φροντισει, αλλα 2ον οι υπολοιποι καλοβοκεμενοι που τα εχουν μαθει ολα στο πιατο γιατι να μην υπηρετησουν? Ολοι υπηρετουν με τοση λιγη θητεια οχι εμεις που καναμε 19 μηνες..Επομενως αν αρνεισαι στρατευση, αρνεισαι το ειναι σου και οτι εισαι ΕΛληνας. Εκτος αν υπαγεσαι σε ορισμενες εξαιρεσεις. Και μενα δεν μου αρεσε αλλα μετα θυμαμαι την θητεια και ολα οσα περασαμε με τα αλλα παιδια. Επομενως ολα ειναι δικαιολογιες ακομα και αυτο που αναφερει αντιρρησιας συνειδησης. Δηλαδη ενας συνειδητος ελληνας και ανθρωπος οταν αντιτιθεται στην μιλιτιραστικη κουλτουρα και το απογευγει τι θα συμβει οταν κληθει να υπερασπιστει ποτε τον τροπο ζωης του, τι ειναι τοτε τελικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι όλο το νόημα του topic συνοψίζεται σε αυτή την παράγραφο.

Όλα τα άλλα είναι μπούρδες που προστίθενται για να φανεί ότι όλο το θέμα είναι ιδεολογικό.

 

Δεν νομίζω πως τα υπόλοιπα είναι μπούρδες. Απλά αυτή η παράγραφος συνοψίζει όλα τα υπόλοιπα. ΣΤην τελική αν το δούμε αυτή η παράγραφος μας δείχνει την ζημιά που μπορεί να κάνεις ο στρατός σε μια χώρα. (Αν δεν υπάρχει φυσικά η ανάγκη για εθελοντική επιστράτευση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

διαβασα το θεμα και πεθανα στα γελια!

 

ωρε γλεντια....

 

ρε φιλε εσυ που δε θες να πας φανταρος, σε ρωτησανε οι γονεις σου οταν σε κανανε?

γιατι δε κανεις παραπονα στους γονεις σου οτι ειχες δικαιωμα να αρνηθεις να γενηθεις?

 

ακριβως ιδια μαμακια λες και συ τωρα για το στρατο!

 

φυσικα και ειναι χασιμο χρονου για ΣΕΝΑ οχι ομως για το στρατο!

σε χρειαζονται, παρτο χαμπαρι....

νομιζεις οτι αυτοι εχουν τη ορεξη να βλεπουν τη φατσα σου?

απλως χρειαζονται ατομα για βοηθεια....

υπηρετεις τη πατριδα σου, κανεις δουλειες για τη πατριδα, οικονομικο οφελος δεν εχεις γιατι το κανεις για τη πατριδα σου!

υπαρχουν νομοι και δικαιωματα που σου δινει η πατριδα! εσυ τι δινεις στη πατριδα?

 

ειναι σαν να πας να δουλεψεις σε μια εταιρια και να πεις αρνουμαι να ερχομαι τοσες ωρες γιατι εχω δικαιωμα να αρνηθω, αλλα δωστε μου λεφτα!

 

 

Eγω τι δινω στην πατριδα ;; εσυ δηλαδη νομιζεις πως επειδη πηγες φανταρος εχεις δωσει κατι στην πατριδα ; εγω πρεπει να γελαω με αυτο τον παλιμπαιδισμο και οχι εσυ συγνωμη κιολας.Παραληρημα σας εχει πιασει.... Αυτο που δινω στη πατριδα ειναι οι φοροι μου, αυτο που δινω στην πατριδα ειναι τα λεφτα μου....Για ποια βοηθεια μιλας δεν εχω καταλαβει ρε φιλε, σοβαρα, αδυνατο να καταλαβω τη βοηθεια που μπορει να δωσω, πηγαινοντας φανταρος, και χανοντας ενα χρονο απο τη ζωη μου, παρα απο το να μεινω και να βγω πιο νωρις στην αγορα εργασιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο παρεδωσε εχει δικιο.

 

Τα τελευταια χρονια και μετα απο επεμβαση της Αρχης Προστασιας Προσωπικων Δεδομενων (ο γνωστος Δαφερμος), η αιτια της νομιμης απαλλαγης απο τον στρατο δεν αναφερεται σε κανενα εντυπο, ειτε η απαλλαγη ειναι για παθολογικους, ειτε για ψυχολογικους λογους.

 

Υπαρχει και ενα σαιτ για περισσοτερη πληροφορηση http://www.omhroi.org

 

Αν θεωρηθει διαφημιση εκ μερους μου, ας αφαιρεθει απο τους υπευθυνους η παρουσα πληροφορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα ο από τη φύση του ρουφιάνος, θα παίξει έτσι παντού.

Αλλά δεν είναι το ίδιο πράγμα, με το να τον εκπαιδεύεις ενάμησι χρόνο στα οφέλη της ρουφιανιάς. Και να τον έχεις επί ένα 24ωρο κάθε μέρα, μέσα σε αυτό τον κόσμο της πουστιάς και της αναξιοκρατίας.

Έτσι ο εν δυνάμει ρουφιάνος, θα πάρει ντοκτορά. Και ο άλλος που είναι αξιοπρεπής και έντιμος θα αρχίσει να αισθάνεται μαλάκας.

 

Αν ένας μηχανισμός που πειθαναγκάζει τους μεν και απογοητεύει τους δε, δε σου φαίνεται λάθος, εμένα τότε δε μου κολλάει καθόλου.

 

Εκτός αν πιστεύεις ότι γεννιόμαστε όπως γεννιόμαστε. Predisposition.

Άντε και λίγες ώρες με τους γονείς μας, και αυτό ήταν. Διαμορφωθήκαμε.

Ενώ οι θεσμοί που περνάμε τις άπειρες ώρες και τις δύο πρώτες δεκαετίες μας στον πλανήτη (όπως το σχολείο και ο στρατός), δεν είναι αυτοί που κυρίως μας διαμορφώνουν.

 

Αλλά αφού είσαι βάζελος ρε. Δεν περιμένω καμία συνεννόηση. (Με τρόμο συνειδητοποιώ άλλωστε ότι όλες μου οι γκόμενες ήταν χουντοβάζελες, οπότε ξέρω από πρώτο χέρι ότι δεν παίζει να συνεννοηθούμε. Από την άλλη, έτσι έκανα απόλυτη πράξη του ρητού "έτσι γ@%$##$ ο Πειραιάς")

 

Όχι, δε γεννιόμαστε όπως γεννιόμαστε. Αλλά η θεωρία ότι ο στρατός μας κάνει λαμόγια μπορεί να δείχνει την αντιπάθειά σου στο θεσμό του στρατού, αλλά δε στέκει.

 

Τα καλύτερα λαμόγια λοιπόν Panky ήταν αυτοί που δε μπήκαν στα 18 τους αλλά αυτοί που πρώτα είχαν σπουδάσει ή και δουλέψει. Τα 18χρονα συνήθως περνούσαν τη μέρα τους φωνάζοντας 'δε την παλεύω'. Τα λαμόγια συνήθως ήταν 25άρηδες ή πιτσιρίκια που καθάριζε ο μπαμπάς. Ο νέος δηλαδή που πήγε στο πανεπιστήμιο, γτάφτηκε στην κομματική οργάνωση για να πάρει τα θέματα, έγλυψε το καθηγητή για να περάσει το μάθημα, που δούλευε και έβαζε τρικλοποδιές στους συναδέλφους, περίμενε να πάει στρατό για να χαλάσει;

 

 

προφανώς δεν ήσουν απλώς φαντάρος αλλά δόκιμος ή μονιμος. οπότε μην συγκρίνεσε με τους περισσότερους.

Στο στρατό μαθαίνεις πως να γυρεύεις βυσμα - ρουσφέτι , πως θα πάρεις μετάταξη ή μετάθεση. Κάτι που μεταφέρετε και στην κοινωνία μας μετά τον στρατό.

Στο στρατό μαθαίνεις πως θα χώνεις , υπομονεύεις τον διπλανό φαντάρο σου για να την γλυτώσεις εσύ. Κάτι που μεταφέρετε και στην κοινωνία μας μετά τον στρατό.

 

Για εμένα προσωπικά 2 χρόνια χαμένα απο την ζωή μου.

 

Και μετά σου λέει δεν έμαθα κάτι στον στρατό.

 

Οι αλεξιπτωτιστές πληρώνονται για κάθε άλμα που κάνουν.

 

@punky

 

Ακριβώς το ανάποδο όσον αφορά τον χρόνο που μου πήρε να ξεπεράσω τον στρατό.

Σε μια μέρα τον είχα ξεχάσει. Τον είχα ξεχάσει πριν καν τελειώσω.

Μιλάω με γνωστούς, και μου λενε τα "χαλουλου, καθολούλου" και τις λοιπές ανώριμες παπαριές και δεν τα θυμάμαι καν.

Οι εμπειρίες του στρατού δεν είναι ούτε στην cache, όυτε στον σκληρό αλλά σε ένα cd-άκι πεταμένο μαζί με κάτι παλιούς δίσκους.

Το μόνο που έχω να μου την θυμίζει έιναι οι αξιωματικοί που ακόμα με παίρνουν τηλέφωνο είτε ζητώντας χάρες είτε οδηγίες για το πως δουλεύουν τα προγράμματα που έφτιαξα όταν ήμουν εκεί (είχα φροντίσει 1 μέρα μετα την απόλυση να αυτοκαταστραφούν).

 

@kwsn-men

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Alan_Turing .

Πήγε τον Goedel ένα βημα παραπέρα (πατέρα της πληροφορικής τον λένε) και βοήθησε στον πόλεμο εναντία στους σακάτηδες. Αυτοκτόνησε.

 

Ερώτηση: Ανανγωρίζεις οτι κάποιος που στην ζωη του πέρασε δύσκολα (με φτώχεια, άσχημες οικογενειακες καταστάσεις) και την πάλεψε του είνα βαρύ να παίρνει εντολές απο βλαμμένους που έκαναν 4 χρόνια εκπαίδευση και τα τελευταία κάνουν πίπες στους ανώτερους για μια θεσούλα; Πρόσεξε τι θα πείς, υπηρετήσαμε στο ίδιο στρατόπεδο και ξέρω πολλους απο εκεί.

 

Υπηρετήσαμε στο ίδιο στρατόπεδο αλλά όχι μόνο εκεί μην ξεχνάς. Και εγώ ήμουν πυροβολικό (και όχι HAWKατζής επίσης). Και είδα πολλές καταστάσεις και στην 180 αλλά είδα και άλλες στην 98 ΜΕΘ (Μονάδα Ενταντικής Θεραπείας).

 

@all

 

@@ ζόρια και ψυχολογία ο στρατός. Την πιο ξένοιαστη ζωή την κάνεις εκει μέσα. Για αυτό και οι 19άχρονοι περνάνε σουπερ. Και δεν πάνε ολοι ειδικες δυνάμεις ξεκολλάτε.

Το ξαδέρφι μου εφαγε μήνες βραχονησίδα λοκατζής και έτσι.

Έγινε πιο δυνατός; Αντιθέτως. Υπαλληλάκος, στοιχηματζής επαγγελματίας, και αν του πεις και δυο κουβέντες παραπάνω ή αν νιώσει λίγη πίεση λυγίζει σαν γυναικούλα.

 

Ξέρω μάνες που δούλευουν 20 χρόνια σαν σκυλιά όλη μέρα για να μεγαλώσουν παιδιά χωρίς πατέρα. Που κατάκοπες κάθονται αύπνες να τα διαβάσουν. Που τους λένε οτι όλα θα πάνε καλά παρ'ολο που το πρωί η τράπεζα έστειλε τελεσίγραφο.

Εκεί να δείς @@ king-kong.

 

Για τους 18χρονους είναι μια χαρούλα. Οι μεγαλύτεροι ζορίζονται λίγο αλλά τελικά, δεν είναι και κάτι τόσο τραγικό. Περισσότερο απ' όλα με πείραζε η έλλειψη ύπνου τελικά.

 

Τώρα αρχίζω και θυμάμαι:

 

Στο στρατόπεδο που λέει ο KWSN-Men που πήρε αυτή την γαμάτη εκπαίδευση στα νατοικά έγγραφα, ήμουν και εγώ. Μιλάμε για ΤΡΕΛΗ εκπαίδευση και ΠΟΙΟΤΗΤΑ υπηρεσιών και αξιωματικών.

Στο ΚΕΜ (κέντρο επιχειρήσεως μονάδας) το έλεγαν, τα ρανταρ είχαν χαλάσει. Και οι έξυπνοι αξιωματικοί είχαν βρεί τρόπους να τα αντικαταστήσουν με ανθρώπους.

Έχετε δεί παιδική παράσταση σε αυτοσχέδιο θέατρο ταράτσας;

Έ έτσι και χειρότερα οι ασκήσεις.

Και τα 10άρια στις αξιολογήσεις βροχή (μην στεναχωρούμε και τους φίλους μας).

 

Το γραφείο που ήμουν ήταν υπεύθυνο για την συντήρηση των Ραντάρ. Οι αξιωματικοί εκει μέσα ήταν και εκπαιδευμένοι υποτίθεται. Είχαν παλμογράφους, πολύμετρα κτλ τα οποία πρέπει να τους τα πήραν δώρο οι γυναίκες τους για το γραφείο, γιατι δεν ήξεραν να τα χρησιμοποιήσουν. Είχε χάλασει η σειριακή απο ένα laptop των εκτοξευτήρων των πυράυλων και φώναξαν εμένα να το κάνω debug. Ακόμα θυμάμαι την έκπληξη στο προσωπο τους όταν έβλεπαν πως δουλεύει ο παλμογράφος και δεν ξέρω αν κατάλαβαν τι τους εξηγουσα για αυτό που έβλεπαν . Αυτοι θα μας υπερασπίσουν στον πόλεμο;

 

Όπως σου είπα, γνώρισες τον στρατό από μία μονάδα μόνο και θα μπορούσα να σου πω και από μία από τις πιο βυσματικές που υπάρχουν για αξιωματικούς, τον Λόχο. Και φυσικά, αν θυμάσαι καλά, την ώρα που οι ΠΒ κοπρωσκύλιαζαν, έλεγαν τον Λόχο κοπρώσκυλα και άσχετους. Και με εξαίρεση λίγους, έτσι είναι. Και όχι, δεν είναι τυπική περίπτωση ο γνωστός σου λοχαγός που όταν ήταν Επόπτης στρατοπέδου καλούσε φιλαράκια και μπεκρόπινε.

 

Δε μπορείς να διοριστείς, δε μπορείς να κάνεις έναρξη επαγγέλματος, να ανοίξεις δική σου επιχείρηση να γίνεις γενικά επαγγελματίας. Άρα αφού χανεις το δημόσιο και το ελευθερο, τι σου μένει(?)…ο ιδιωτικός τομέας, αλλά ποιος θα σε πάρει σαν υπάλληλο χωρίς να έχεις το κωλόχαρτο?

Γι αυτό χρειάζεται προσοχή σε ότι λέμε γιατί υπάρχουν και μικρά παιδιά, και την ανοησία θα την πληρώνουν μια ζωη – το Ι5 είναι αμετάκλητο.

 

Houston, για άλλη μια φορά απέχεις από την πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GES_Greece.png

 

Δεν πάω στρατό :

 

1. Γιατί πιστεύω στο δικαίωμα της επιλογής.

 

Δε θέλω να πάω κι απαιτώ να έχω την ελευθερία να διαλέξω, εφόσον δε βλάπτω το κοινωνικό σύνολο. Θυμάμαι ακόμη πως ο σεβασμός της ελεύθερης βούλησης, της προσωπικότητας και της αξιοπρέπειας προστατεύονται από το ελληνικό και το ευρωπαϊκό Σύνταγμα.

 

 

Δεν πάω στρατό:

 

2. Γιατί ο στρατός είναι ένας κατ' εξοχήν καταπιεστικός και εξουσιαστικός μηχανισμός.

 

Και μόνο η λέξη “ανυπότακτος” που αποδίδεται σε όσους δεν πηγαίνουν, καταδεικνύει την ιδεολογική φόρτιση. Επιμένω επίσης να θυμάμαι ότι αυτός ο εξουσιαστικός μηχανισμός, μου κατέλυσε τρεις φορές στη διάρκεια του περασμένου αιώνα τις πολιτικές μου ελευθερίες.

 

 

Δεν πάω στρατό:

 

3. Γιατί δε θέλω να μάθω να σκοτώνω.

 

Η εκπαίδευση που λαμβάνω στο στρατό έχει μόνο ένα στόχο :

 

Να με καταστήσει ικανό να ξεπεράσω τις όποιες αναστολές και φόβους μου και σε κάποια δεδομένη στιγμή να σηκώσω το όπλο μου και να δολοφονήσω αυτόν που βρίσκεται απέναντί μου.

 

Δεν επιθυμώ τη μετάλλαξη της προσωπικότητας μου με αυτό τον τρόπο και το διεκδικώ.

 

 

ΠΗΓΗ : www.mixed.gr

 

Όταν πας που θα πας σου εύχομαι να πίξεις:devil:

και μην σκοτώσεις και πάρα πολλούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω τι δινω στην πατριδα ;; εσυ δηλαδη νομιζεις πως επειδη πηγες φανταρος εχεις δωσει κατι στην πατριδα ; εγω πρεπει να γελαω με αυτο τον παλιμπαιδισμο και οχι εσυ συγνωμη κιολας.Παραληρημα σας εχει πιασει.... Αυτο που δινω στη πατριδα ειναι οι φοροι μου, αυτο που δινω στην πατριδα ειναι τα λεφτα μου....Για ποια βοηθεια μιλας δεν εχω καταλαβει ρε φιλε, σοβαρα, αδυνατο να καταλαβω τη βοηθεια που μπορει να δωσω, πηγαινοντας φανταρος, και χανοντας ενα χρονο απο τη ζωη μου, παρα απο το να μεινω και να βγω πιο νωρις στην αγορα εργασιας

 

Έχω την εντύπωση ότι στη ζωή υπάρχουν αξίες και ιδανικά πέρα από τα

ΛΕΦΤΑ ΛΕΦΤΑ ΛΕΦΤΑ ΛΕΦΤΑ ΛΕΦΤΑ ΛΕΦΤΑ ΛΕΦΤΑ

 

Υ.Γ. χωρίς να θέλω να σε θίξω προσωπικά αλλά το topic σου αντικατοπτρίζει με απόλυτη ακρίβεια το κατάντημα του νεοΈλληνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφού είναι έτσι,σκας μύτη στο στρατόπεδο που σε καλούν,με μαλλί σαν να σε κούρεψε μηχανή του γκαζόν,με το ένα μάτι να αλληθορίζει,και το στόμα μισάνοιχτο.

 

Όταν σου μιλάνε απαντάς τρευλίζοντας και αφήνεις το σάλιο να κυλάει στο πηγούνι σου.

Όταν περπατάς κάνεις μερικές ελαφριώς σπαστικές κινήσεις.

Σε ανύποπτο χρόνο να καθαρίζεις το αυτί σου με τον δείκτη του χεριού σου.

Και άμα σου φωνάξει κανείς βουρκώνεις και μαζεύεσαι σαν παιδάκι που του πήραν τα γαριδάκια.

 

Μέσα σε 5 μέρες έχεις φύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]Επομενως αν αρνεισαι στρατευση, αρνεισαι το ειναι σου και οτι εισαι ΕΛληνας. [...]

 

Αν η Ελλάδα, σου αρνείται το δικαίωμα στη μόρφωση, σου αρνείται την ελληνική σου ταυτότητα;

Αν η Ελλάδα, σου αρνείται το δικαίωμα στην εργασία, σου αρνείται την ελληνική σου ταυτότητα;

Αν η Ελλάδα, σε καταλογίζει ως φοιτητή, ενώ δουλεύεις και πληρώνεις φόρους για να μην έχεις δικαιώματα αν απολυθείς, σου αρνείται την ελληνική σου ταυτότητα;

Αν σε όλη την ΕΕ για να βγάλεις διαβατήριο είναι 4 εβδομάδες, σε περίπτωση απώλειας του, και στην Ελλάδα 6 μήνες, αν δε λαδώσεις, σε αναγκάζει να αρνηθείς την ελληνική σου ταυτότητα;

Αν (αποδεδειγμένα), το ελληνικό κράτος, κατασκοπεύει τις διαδηλώσεις σου και τις κοινωνικές σου δραστηριότητες, δε σου αρνείται την αναγνώριση σου;

 

Αυτά που αναφέρω παραπάνω είναι δικαιώματα μου, που μου έχει αρνηθεί η Ελλάδα. Η αναφορά σε αυτό το θέμα γίνεται διότι, κάποιοι μιλούν για υποχρέωση προς τη χώρα μου, αλλά ξεχνούν πως ταυτόχρονα η ίδια χώρα μας στερεί βασικά μας δικαιώματα.

 

Δεν έχω υπηρετήσει ακόμα, δε θα κάνω οτιδήποτε παράνομο για να μην υπηρετήσω αλλά αν μπορώ θα το αποφύγω. Κι όχι δεν έχω ψυχολογικά προβλήματα περισσότερα από το μέσο όρο, δε φοβάμαι να ζήσω μακρυά από την οικογένεια μου, το κάνω τα τελευταία 10 χρόνια, δε φοβάμαι τη Γκασμαδία, τη Γκατζολία κλπ, αφού σε αυτά τα νησιά έχω περάσει τα ομορφότερα χρόνια της μέχρι τώρα ζωής μου.

 

Θα αρνηθώ όμως να κρατήσω όπλο και να έχω εκπαίδευση που σκοπός της είναι η άβουλη υπακοή και ο θάνατος του οποιουδήποτε αντιπάλου/εχθρού.

 

Πολύ καλά, έκαναν όσοι υπηρέτησαν τιμή τους και καμάρι τους, πολύ καλά έκαναν και όσοι αρνήθηκαν, τιμή τους και καμάρι τους. Προσωπικά πιστεύω πως θέλει μεγαλύτερη πίστη στον εαυτό σου να αρνηθείς κάτι που θεωρείται δεδομένο, όπως η στράτευση, αλλά αυτό δε μειώνει και τη θητεία.

Έχω διαφορετικά ιδανικά από όσους υπηρέτησαν και προσπαθούν να πείσουν πως όλοι πρέπει να υπηρετούν, με επιχειρήματα καταπέλτες, όπως αρνείσαι την εθνική σου ταυτότητα ή στα σύνορα γίνονται πολεμικά όργια και οι διπλωμάτες τα αντιμετωπίζουν διότι υπάρχει στρατός.

 

Δε χρειάζεται ουδείς να υπηρετήσει στο στρατό για να είναι Έλληνας, τα 20 χρόνια δημόσιας ελληνικής παιδείας, πληρωμένη από τον κάθε πατέρα, και η πίστη σου σε αυτήν, επιτρέπει να θεωρείς εαυτόν Έλληνα, χωρίς να ενδιαφέρεσαι αν η διατύπωση της σφαγής της Σμύρνης είναι λανθασμένη ή αν οι Βούλγαροι αποκαλούν τη Θεσσαλονίκη, Σόλον και τον Μ. Αλέξανδρο, Αλεξαντάρσκι (ή κάπως έτσι). Αυτή η νοοτροπία είναι για πνευματικά μικρούς λαούς που έχουν κολλήσει στο παρελθόν, αρνούνται να δουν το παρόν και έχουν αποβάλει το πνεύμα του συναγωνισμού, αυτό ονομάζεται διπλωματικά mediocre. Αν ποτέ η ελληνική νοοτροπία ξεφύγει από τα πεπερασμένα όρια της εσωστρέφειας της, τότε ίσως και να προσφέρει στην ανθρωπότητα, χωρίς να χρειάζονται στρατοί, παπάδες, εθνάρχες, κλπ μισαλλόδοξοι.

 

 

Ξέφυγα λίγο από το θέμα και ζητώ συγνώμη, αλλά δεν μπορούσα να μην απαντήσω στα επιχειρήματα που έχουν ακουσθεί υπέρ της στράτευσης, και να αφήσω να αιωρούνται και καλά "αποστομωτικές" απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...