Προς το περιεχόμενο

Άρνηση στράτευσης! Μπορείς και εσύ!


scissorhands

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 425
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αχ… κρίμα που ο Στράτος έχει γίνει «κολέγιο» γιατί κάτι αγοράκια σας εσάς θέλουνε πραγματικό «ΤΕΝΤΩΜΑ»! όσες αλχημείες και να ψάξετε η λύσει υπάρχει εδώ και χρόνια και ονομάζετε πολύ απλά… Ι (γιωτα) 5 (πεντε)!

 

Θα πήξετε ψαρουκλες! Ουστ…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο στρατο...

-πηδηξα με αλεξιπτωτο απο ελικοπτερο και αεροπλανο... (τι βαρετο,ε;)

-εκανα σκοποβολη με Laser kai nightvision gogles + διοπτρες (ξερω ξερω κι αυτο βαρετο ακουγεται,καλυτερα να ειμουνα για καφε στο Κεφαλαρι)

-εκανα καθε πρωι τρεξιμο 16-20 γυρους στο στοιβο (ελα μωρε τι να την κανεις τη γυμναστικη αχρηστη ειναι)

-πληρωθηκα 1.300.000δρχ (αχρηστα λεφτα..και λιγα πανω απολα!)

-γνωρισα τους καλυτερους φιλους μου που μεχρι και σημερα ειμαστε κολλητοι

 

 

Αυτα ειναι κυριοι τα ασχημα του στρατου...οπως βλεπεται ο threadstarter ειχε απολυτο δικιο...ο στρατος ειναι χασιμο χρονου και πανω απολα βαρετος. Σας εγραψα παραπανβω αλλωστε ποσο βαρετα και ασχημα ηταν. Καλη σας μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο στρατο...

-πηδηξα με αλεξιπτωτο απο ελικοπτερο και αεροπλανο... (τι βαρετο,ε;)

-εκανα σκοποβολη με Laser kai nightvision gogles + διοπτρες (ξερω ξερω κι αυτο βαρετο ακουγεται,καλυτερα να ειμουνα για καφε στο Κεφαλαρι)

-εκανα καθε πρωι τρεξιμο 16-20 γυρους στο στοιβο (ελα μωρε τι να την κανεις τη γυμναστικη αχρηστη ειναι)

-πληρωθηκα 1.300.000δρχ (αχρηστα λεφτα..και λιγα πανω απολα!)

-γνωρισα τους καλυτερους φιλους μου που μεχρι και σημερα ειμαστε κολλητοι

 

 

Αυτα ειναι κυριοι τα ασχημα του στρατου...οπως βλεπεται ο threadstarter ειχε απολυτο δικιο...ο στρατος ειναι χασιμο χρονου και πανω απολα βαρετος. Σας εγραψα παραπανβω αλλωστε ποσο βαρετα και ασχημα ηταν. Καλη σας μερα.

 

προφανώς δεν ήσουν απλώς φαντάρος αλλά δόκιμος ή μονιμος. οπότε μην συγκρίνεσε με τους περισσότερους.

Στο στρατό μαθαίνεις πως να γυρεύεις βυσμα - ρουσφέτι , πως θα πάρεις μετάταξη ή μετάθεση. Κάτι που μεταφέρετε και στην κοινωνία μας μετά τον στρατό.

Στο στρατό μαθαίνεις πως θα χώνεις , υπομονεύεις τον διπλανό φαντάρο σου για να την γλυτώσεις εσύ. Κάτι που μεταφέρετε και στην κοινωνία μας μετά τον στρατό.

 

Για εμένα προσωπικά 2 χρόνια χαμένα απο την ζωή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο στρατο...

-πηδηξα με αλεξιπτωτο απο ελικοπτερο και αεροπλανο... (τι βαρετο,ε;)

-εκανα σκοποβολη με Laser kai nightvision gogles + διοπτρες (ξερω ξερω κι αυτο βαρετο ακουγεται,καλυτερα να ειμουνα για καφε στο Κεφαλαρι)

-εκανα καθε πρωι τρεξιμο 16-20 γυρους στο στοιβο (ελα μωρε τι να την κανεις τη γυμναστικη αχρηστη ειναι)

-πληρωθηκα 1.300.000δρχ (αχρηστα λεφτα..και λιγα πανω απολα!)

-γνωρισα τους καλυτερους φιλους μου που μεχρι και σημερα ειμαστε κολλητοι

 

Προσωπικά τα 3 πρώτα από αυτά που λές, εγώ τα θεωρώ απελπιστικά βαρετά. Είναι κακό που δεν συμφωνώ μαζί σου;

Το τρίτο ακούγεται αρκετά καλό. Δεν λες σε πόσο καιρό τα πήρες, και πόσα θα έπαιρνες αν δεν ήσουν εκεί που ήσουν.

Το τέταρτο είναι πολύ καλό. Συνήθως φίλοι που περνάν μαζί δυσκολίες δένονται πολύ. δεν σημαίνει αυτό ότι είναι απαραίτητες οι δυσκολίες για να κάνουμε φίλους.

 

Εν τέλει, ίσως ήσουν τυχερός στην θητεία σου. Να σου πω για την δικιά μου;

-παράτησα την ωραία μου δουλειά, την οποία φυσικά πήρε κάποιος άλλος.

-παράτησα την κοπέλα μου, με την οποία τώρα έχω παντρευτεί και έχω κάνει οικογένεια, πράγματα που θα μπορούσα να έχω κάνει 18 μήνες πριν.

-παρουσιάστηκα σε ένα κέντρο 400 χμ και μετά πήγα σε ένα άλλο 700χμ από το σπίτι μου, όπου "και καλά" εκπαιδεύτηκα στα όπλα. Πίπες, τίποτα δεν έμαθα.

-πήγα σε μια μονάδα (υγειονομικάριος) όπου όλη μέρα τα ξύναμε, το βράδυ βαρούσαμε σκοπιές, και στο ενδιάμεσο την κοπανούσαμε από την τρύπα στο σύρμα για καφεδάκι ή ποτάκι. Πολύ ενδιαφέρον, και παραγωγικότατο, δεν βρίσκεις;

-μετά πήγα σε άλλη μονάδα, 350χμ από το σπίτι μου, όπου τα πράγματα ήταν πιο αυστηρά: στρώναμε καλά τα κρεβάτια μας, στρογγυλεύαμε τα λουκάνικα, τετραγωνίζαμε τα σακίδια, γυαλίζαμε καλά τις αρβύλες μας, και μετά ήμασταν ελεύθεροι να τα ξύσουμε μέχρι το μεσημέρι. Επίσης πολύ παραγωγικό και χρήσιμο, έ;

-για όλα αυτά πληρώθηκα το αστρονομικό ποσό των 980x18=17.640 δρχ. Αν ήμουν σπίτι μου και δούλευα, νομίζω θα έβγαζα κάτι παραπάνω.

-καλούς φίλους έκανα κι εγώ, το ομολογώ.

 

Νομίζω δικαιούμαι να λέω ότι ΕΧΑΣΑ 18 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ. 18 από τους καλύτερους μήνες μου, σε μια από τις καλύτερες και παραγωγικότερες περιόδους της ζωής μου. Όποιος μπορεί να το αποφύγει, σαν Ι5, σαν αντιρρησίας συνείδησης, σαν οτιδήποτε, ας το κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@punky

 

Ακριβώς το ανάποδο όσον αφορά τον χρόνο που μου πήρε να ξεπεράσω τον στρατό.

Σε μια μέρα τον είχα ξεχάσει. Τον είχα ξεχάσει πριν καν τελειώσω.

Μιλάω με γνωστούς, και μου λενε τα "χαλουλου, καθολούλου" και τις λοιπές ανώριμες παπαριές και δεν τα θυμάμαι καν.

Οι εμπειρίες του στρατού δεν είναι ούτε στην cache, όυτε στον σκληρό αλλά σε ένα cd-άκι πεταμένο μαζί με κάτι παλιούς δίσκους.

Το μόνο που έχω να μου την θυμίζει έιναι οι αξιωματικοί που ακόμα με παίρνουν τηλέφωνο είτε ζητώντας χάρες είτε οδηγίες για το πως δουλεύουν τα προγράμματα που έφτιαξα όταν ήμουν εκεί (είχα φροντίσει 1 μέρα μετα την απόλυση να αυτοκαταστραφούν).

 

@kwsn-men

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Alan_Turing .

Πήγε τον Goedel ένα βημα παραπέρα (πατέρα της πληροφορικής τον λένε) και βοήθησε στον πόλεμο εναντία στους σακάτηδες. Αυτοκτόνησε.

 

Ερώτηση: Ανανγωρίζεις οτι κάποιος που στην ζωη του πέρασε δύσκολα (με φτώχεια, άσχημες οικογενειακες καταστάσεις) και την πάλεψε του είνα βαρύ να παίρνει εντολές απο βλαμμένους που έκαναν 4 χρόνια εκπαίδευση και τα τελευταία κάνουν πίπες στους ανώτερους για μια θεσούλα; Πρόσεξε τι θα πείς, υπηρετήσαμε στο ίδιο στρατόπεδο και ξέρω πολλους απο εκεί.

 

@all

 

@@ ζόρια και ψυχολογία ο στρατός. Την πιο ξένοιαστη ζωή την κάνεις εκει μέσα. Για αυτό και οι 19άχρονοι περνάνε σουπερ. Και δεν πάνε ολοι ειδικες δυνάμεις ξεκολλάτε.

Το ξαδέρφι μου εφαγε μήνες βραχονησίδα λοκατζής και έτσι.

Έγινε πιο δυνατός; Αντιθέτως. Υπαλληλάκος, στοιχηματζής επαγγελματίας, και αν του πεις και δυο κουβέντες παραπάνω ή αν νιώσει λίγη πίεση λυγίζει σαν γυναικούλα.

 

Ξέρω μάνες που δούλευουν 20 χρόνια σαν σκυλιά όλη μέρα για να μεγαλώσουν παιδιά χωρίς πατέρα. Που κατάκοπες κάθονται αύπνες να τα διαβάσουν. Που τους λένε οτι όλα θα πάνε καλά παρ'ολο που το πρωί η τράπεζα έστειλε τελεσίγραφο.

Εκεί να δείς @@ king-kong.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αρχίζω και θυμάμαι:

 

Στο στρατόπεδο που λέει ο KWSN-Men που πήρε αυτή την γαμάτη εκπαίδευση στα νατοικά έγγραφα, ήμουν και εγώ. Μιλάμε για ΤΡΕΛΗ εκπαίδευση και ΠΟΙΟΤΗΤΑ υπηρεσιών και αξιωματικών.

Στο ΚΕΜ (κέντρο επιχειρήσεως μονάδας) το έλεγαν, τα ρανταρ είχαν χαλάσει. Και οι έξυπνοι αξιωματικοί είχαν βρεί τρόπους να τα αντικαταστήσουν με ανθρώπους.

Έχετε δεί παιδική παράσταση σε αυτοσχέδιο θέατρο ταράτσας;

Έ έτσι και χειρότερα οι ασκήσεις.

Και τα 10άρια στις αξιολογήσεις βροχή (μην στεναχωρούμε και τους φίλους μας).

 

Το γραφείο που ήμουν ήταν υπεύθυνο για την συντήρηση των Ραντάρ. Οι αξιωματικοί εκει μέσα ήταν και εκπαιδευμένοι υποτίθεται. Είχαν παλμογράφους, πολύμετρα κτλ τα οποία πρέπει να τους τα πήραν δώρο οι γυναίκες τους για το γραφείο, γιατι δεν ήξεραν να τα χρησιμοποιήσουν. Είχε χάλασει η σειριακή απο ένα laptop των εκτοξευτήρων των πυράυλων και φώναξαν εμένα να το κάνω debug. Ακόμα θυμάμαι την έκπληξη στο προσωπο τους όταν έβλεπαν πως δουλεύει ο παλμογράφος και δεν ξέρω αν κατάλαβαν τι τους εξηγουσα για αυτό που έβλεπαν . Αυτοι θα μας υπερασπίσουν στον πόλεμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γενικά, με τα κάθε είδους μανιφέστα δεν τα πάω καλά.

 

Ακόμη χειρότερες σχέσεις έχω με post που μοναδικό σκοπό έχουν τη διαφήμιση προσωπικών site.

 

Εντωμεταξύ, ενοχλούμαι όταν εμφανίζεται ως "πηγή" ενός ανώνυμου μανιφέστου ένα site το οποίο απλώς αναπαράγει κάτι που βρήκε κάποιος γενικά και αόριστα στο internet.

 

Κατά τα λοιπά, νομίζω ότι έχουμε χάσει τελείως τη μπάλα όσον αφορά το τι συνιστά "κοσμιότητα" και "χαλαρή κουβέντα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και έπαιρνες 1.300.000δρχ ?

 

Όποιος μπορεί να το αποφύγει, σαν Ι5, σαν αντιρρησίας συνείδησης, σαν οτιδήποτε, ας το κάνει...

 

ας μη το κάνει. Θα έχει σοβαρές επιπτώσεις

 

 

Για μένα ο στρατός είναι μια ανωμαλία.

Όλοι όσοι είναι μέσα δε στέκουν καλά στα μυαλά τους, και όχι μόνο στο στρατό αλλά γενικά σε όλα τα σωματα ασφαλείας, αστυνομία, λιμενικό, πυροσβεστική κτλ.

Ότι παραξενιά θα δεις στη κοινωνία θα την δεις από τέτοιου είδους ανθρώπους. Είναι εκτός τόπου και χρόνου.

 

Ωστόσο δε θέλω να γενικεύσω γιατί υπάρχουν σίγουρα κ εξαιρέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μη το κάνει. Θα έχει σοβαρές επιπτώσεις

 

Σαφώς και θα έχει. Γι αυτό και είπα "όποιος μπορεί". Θεωρητικά όλοι μπορούν να πάρουν Ι5 ή να δηλώσουν αντιρρησίες. Λίγοι όμως μπορούν να δεχτούν και να υποστούν και τις συνέπειες. Εγώ δεν μπορούσα. Και πήγα φαντάρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορείς να διοριστείς, δε μπορείς να κάνεις έναρξη επαγγέλματος, να ανοίξεις δική σου επιχείρηση να γίνεις γενικά επαγγελματίας. Άρα αφού χανεις το δημόσιο και το ελευθερο, τι σου μένει(?)…ο ιδιωτικός τομέας, αλλά ποιος θα σε πάρει σαν υπάλληλο χωρίς να έχεις το κωλόχαρτο?

Γι αυτό χρειάζεται προσοχή σε ότι λέμε γιατί υπάρχουν και μικρά παιδιά, και την ανοησία θα την πληρώνουν μια ζωη – το Ι5 είναι αμετάκλητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δε μπορείς να διοριστείς,

Δεν ισχύει πλέον κάτι τέτοιο.

δε μπορείς να κάνεις έναρξη επαγγέλματος

Προφανώς αστειεύεσαι.

, να ανοίξεις δική σου επιχείρηση να γίνεις γενικά επαγγελματίας.

Προφανώς αστειεύεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πώς να μην είναι ''ανώμαλοι'' όταν σου λέει για να πας από το ένα μέρος στο άλλο πρέπει να το δηλώσεις. Δλδ ο αστυνόμος για να πάει ένα σκ εκτός νομού ρε αδερφέ, πρέπει να το δηλώσει. Δεν μπορεί να πάει ποτέ στη Τουρκία στα Σκόπια. Γενικά είναι ανελεύθεροι οι άνθρωποι. Αλλά αμοίβονται καλά και σταθερά

 

 

όχι δεν αστειεύομαι, απλώς εχω αυτήν την εντύπωση.

Αλλά αν μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά τότε γιατί να πηγαίνουν στρατό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...