Προς το περιεχόμενο

Άρνηση στράτευσης! Μπορείς και εσύ!


scissorhands

Προτεινόμενες αναρτήσεις

aledjo με το βησμα της αεροποριας και τους 4 μηνες στα συνορα (4 μηνες εκανα να δω το σπιτι μου εγω αλλα λεμε τωρα) το να λεμε για κατι που ειναι ανουσιο δεν ειναι κακο, και ο ωχαδερφισμος που εχει η εκφραση "ελα μωρε πηγες εσυ, γιατι ασχολισε" ειναι ενα απο τα χαρακτηριστικα του ελληναρα.

 

και γω πηγα αλλα οπως βλεπεις ψιλοασχολουμαι....

εγω το λεω για τους αλλους, που πολεμανε να ΜΗ πανε στρατο και βρισκουν 1002 δικαιολογιες!

το 99% αυτων που πανε στρατο μετα ουτε καν ξαναναφερουν το θεμα αυτο γιατι δε τους νοιαζει πλεον!

 

πολεμανε να ΜΗΝ πανε στρατο.

αν τους λεγανε στα κρυφα "παιδια εσεις δε θα πατε στρατο"

τοτε θα ηρεμουσανε, χωρις να σκεφτουνε τους αλλους που πανε....

κοιταε μονο τον εαυτο τους!

 

δες και το θεμα του τοπικ λεει "ΑΡΝΗΣΗ ΣΤΡΑΤΕΥΣΗΣ"

διλαδι οποιος θελει να παει και οποιος θελει οχι...

 

το σωστοτερο θα ηταν "ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΣΤΡΑΤΕΥΣΗΣ"!

 

αλλα ποιος σκεφτεται το κοινο καλο ολων? μονο τον εαυτο τους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 425
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators
Αχ βρε παρεδώσε…κατι έχεις μαζί μου

 

Δε μου λες τώρα σοβαρά, με έχεις για τόσο χαζό. Το μνμ μου το έχεις κάνει QUOTE οπότε φαίνεται τι έγραψα και νομίζω έχω το δικαίωμα να ανακαλέσω χωρίς βέβαια αυτό να υπονομεύει το συνομιλητή μου.

Φαίνεται πολύ καθαρά ότι έχεις πρόβλημα να παραδεχθείς ότι κάνεις λάθος ή να ζητήσεις συγγνώμη. Μία φορά με αποκαλείς εμμέσως πλην σαφώς βλάκα, τώρα με αποκαλείς επιπόλαιο. Σε καμία εκ των δύο περιπτώσεων δεν είχες την ελάχιστη ευαισθησία να ανακαλέσεις ρητά ή να ζητήσεις συγγνώμη για τους προσβλητικούς χαρακτηρισμούς.

Το ποιός έχει προσωπικό πρόβλημα με ποιόν είναι πλέον φανερό.

Δεν πειράζει.

 

Το offtopic και επί προσωπικού θέμα το σταματώ εδώ, δεν χρειάζεται να γίνει προσωπικό flame. Ό γέγονε, γέγονε.

 

 

Όσο για την προηγούμενη εκπεφρασμένη άποψή σου για το Ι-5, υποστηρίζεις ακόμα ότι οι σημερινοί κάτοχοι του Ι-5 θα έχουν πρόβλημα στην εργασία τους; Ή μήπως λες "συγγνώμη ρε παιδιά, λάθος"; Γιατί δεν σε βλέπω να το γράφεις ξεκάθαρα.

 

Ή δεν έκανες λάθος ή έκανες, μέση οδός δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουφ ρε φιλε ηρεμισε! δε σου ειπα να μη μιλας αλλα τα λες τοσο "τραγικα" τα πραγματα

λες και στο στρατο σου κοβουν το κεφαλι!

 

Μην κοιτας πως ειναι τα πραγματα στην αεροπορια. Δεν εχει σχεση με την πραγματικοτητα του ΕΣ.

 

μα το ειπα και γω, ειναι χασιμο χρονου, ομως δε "μπορουμε" να ασχοληθουμε με το θεμα της αρνησης στρατευσης!

 

ΔΕ γινεται να μη παμε!

 

γι'αυτο οποιαδηποτε συζητηση αρνησης, ειναι μονο συζητηση και τιποτα παραπανω, ποτε δε θα καταφερει κανεις τιποτα, να μη παει στρατο νομιμα....

 

Κανεις λαθος. Μετα την συνταγματικη αναθεωρηση του 2001, στο αρθρο 4 του Συνταγματος υπαρχει ερμηνευτικη δηλωση η οποια επιτρεπει την αρνηση στρατευσης και την εναλλακτικη θητεια.

 

Επισης και το Ι5 ειναι καθολα νομιμο.

 

παραθυρακια υπαρχουν, μεχρι και γνωστοι τραγουδιστες εχουν βγει Ι5....

 

φυσικο ειναι κανεις να μη θελει να παει στρατο, ουτε εγω, αλλα δες το και απο τη θετικη πλευρα, ειναι μια εμπειρια!

 

Καταλαβαινεις οτι αυτο που λες ειναι ακρως προκλητικο για ολους οσους υπηρετησανε ολη τους την θητεια στον Εβρο, σε σχεση με σενα που υπηρετησες σε γραφειο διπλα απο το σπιτι σου με καθημερινη εξοδου.

 

Αν δεν ειχες βυσμα και ειχες παει Εβρο και εκανες 4 μηνες να ερθεις σπιτι σου, θα ηθελα πολυ να σε γνωριζα και οταν μου κλαιγοσουν να σου ελεγα "Δες το απο την θετικη πλευρα, ειναι μια εμπειρια".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Καιάδα οι I-5 .... σαν τον Ephialtes :-):-):-):-):-) ....

 

Πέρα απο την πλάκα , δεν έχω παρακολουθήσει τι λέτε , γιατί βαριέμαι τα φλέιμς....

 

Αλλά το ξαναλέω....ΕΝΑΣ ήτανε σωστός στρατός....με πειθαρχεία και @@@@

 

 

35623822.WaffenSS.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί, αλλά έχω μάθει -και καλό είναι να το μάθεις και συ- ότι όλα τα πράγματα έχουν το τίμημά τους στην τελική.

 

Και απʼ ότι βλέπω αντιδράς στην υποχρ στράτευση……. για να χουμε καλό ρώτημα γιατί δε πήρες Ι5???

 

Οπότε πέρα από την αντίληψη της πραγματικότητας αρχίζουμε να έχουμε και αμφιβολίες για την αντίληψή σου (τη σκέτη). Ή για την όραση τελοοσπάντων αφού το είδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Absinthe δε ξερω κανεναν να εκανε ολη τη θητεια στον Εβρο.

 

οσο για τα γραφεια κτλ.... τι σου να πω τωρα, μαλλον εχεις ζησει μονο το μερος της εκπαιδευσης εσυ.

(οχι οτι εμαθες και πολλα αλλα λεμε τωρα)

 

και να πω και το αλλο?

πιο παλια οι φανταροι καναν 24μηνες

ακομα πιο παλια 34...

πιο παλια πηγανε και στο πολεμο!

 

τι να κανουμε εμεις τωρα?

πρεπει να τα κανουμε και μεις?

ψαχνουμε τροπους για να ειμαστε καλα και οχι να κοιταμε τα χειροτερα για να εκτιμαμε τη θεση μας!

 

σε αυτους που βγηκαν Ι5 τοτε εγω μπορω να παω να τους τη πω οτι ΕΓΩ εκανα θητεια και τετοιες μαλακιες...

οπως επισης αν καποιος αρνηθει και δε παει φανταρος τοτε εγω μπορω να παω να του πω οτι περασα χειροτερα...

 

οποτε μη μου λες γι'αυτους στον εβρο γιατι θα τους παω σε ανθρωπους που κανανε 34 μηνες!

 

ετσι ειναι η ζωη και στο στρατο και εξω!

δε μπορεις να κατακρινεις τη θεση κανενος, ουτε εγω εκανα σε κανεναν τον εξυπνο!

 

πηγεντε στρατο και αν μπορειτε να κοιμοσαστε ΟΛΗ μερα!

να πατε ομως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν κάνεις τίποτε άλλο τώρα πέρα από το να επιβεβαιώνεις ότι υπάρχουν θεσμοί στη χώρα που ευνοούν τη ρουφιανιά, το μέσο και την αναξιοπρέπεια.

Απλά ο στρατός είναι ο κορυφαίος στο είδος του. Και γίνεται σε μια ηλικία που διαμορφώνει το άτομο.

Λέω λοιπόν ξανά ότι αν βάλεις σε ένα τέτοιο περιβάλλον που απαιτεί/ευνοεί τέτοιες συμπεριφορές για επιβίωση, για ένα πολύμηνο διάστημα όπου περνάς όλη σου την ημέρα μέσα, "εκπαιδεύεις" τον κόσμο σε σημείο πλύσης εγκεφάλου.

Συνοδεύομενο αυτό με το κλισέ "ο στρατός είναι μικρογραφία της κοινωνίας", πείθεις τον άλλο ότι η πουστιά είναι όχι μόνο απαραίτητα για να επιβιώσει στη ζωή, αλλά και ηθικά δικαιολογημένη.

 

Προσπάθησε να ξεχωρίσεις στο μυαλό σου αυτή την πραγματικότητα του ελληνικού στρατού, από την πεποίθησή σου για την αναγκαιότητα της ύπαρξής του.

Γιατί σου είπα ότι για το δεύτερο, δεν είμαι σίγουρος ότι δεν χρειάζονται εκπαιδευμένοι στα όπλα πολίτες. Ίσως με άλλο τρόπο όμως.

 

Το επιχείρημα ότι κάνεις δυνατές φιλίες στο στρατό, δεν λέει και τίποτα.

Παντού μπορείς να κάνεις δυνατές φιλίες, λόγω άλλων καταστάσεων.

 

Αν ήταν όταν τρώμε ένα αγγούρι, να λέμε ότι είχε και τα καλά του άρα χαλάλι, τότε με αυτό το σκεπτικό, ελέω συνδρόμου της Στοκχόλμης θα έπρεπε να αθωώνουν τους απαγωγείς.

 

Ο στρατός ΔΕΝ είναι ο κορυφαίος στο είδος του. Γιατί εκεί απλά κοιτάζεις τη λούφα και την έξοδο/άδεια. Τα χοντρά πράγματα συμβαίνουν όταν μπαίνουν και τα φράγκα στη μέση.

 

Δε μίλησα όπως είδες ούτε για τις φιλίες στο στρατό, ούτε για ην αναγκαιότητα του ως προς την αποστολή του, τουλάχιστον όχι απαντώντας σε εσένα. Ο ελληνικός στρατός δεν είναι μικρογραφία της ελληνικής κοινωνίας, είναι πολύ απλά ένα μέρος του. Και τα σκατά που τρως εκεί θα τα φας και αλλού, είτε νωρίτερα είτε αργότερα. Τουλάχιστον ας τα φας εκεί που στη χειρότερη να σου φάνε την άδεια.

 

Τώρα για το ότι ο στρατός σε πέρνει σε τρυφερή ηληκία και σε κάνει λαμόγιο, θα σε ρωτήσω κάτι. Εσένα γιατί δε σε έκανε (πολύ:lol:); Ο άλλος γιατί έγινε; Αν δεν είχε είχε πάει στο στρατό θα γίνονταν υπόδειγμα πολίτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγεντε στρατο και αν μπορειτε να κοιμοσαστε ΟΛΗ μερα!

να πατε ομως....

 

απίστευτη άποψη...

Αν είναι να κοιμάμαι όλη μέρα, έχω το κρεβατάκι μου, το προτιμώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενες κάτι καλύτερο;

 

όχι.

 

για αλλαγη περιβαλλον μωρε.... χαχαχαχαχαχχαχ

 

δεν μου φάνηκε αστείο. Όταν πήγα φαντάρος στα 24 μου, είχα πολύ καλύτερα πράγματα να κάνω από το να κοιμάμαι όλη μέρα. Γιατί, όντως, αυτό έκανα εκεί που πήγα (αν και προσπαθούσα φιλότιμα να βρω κάτι να κάνω για να μην κοιμάμαι όλη μέρα, μπας και βγει κάτι αξιόλογο από τους 18 αυτούς μήνες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεσπα, μη το κουραζουμε πολυ το θεμα.

 

ΕΙΝΑΙ ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ αλλα δε μπορουμε να κανουμε και διαφορετικα....

 

οποιαδηποτε προσπαθεια καταργησης του στρατου ειναι επισης χασιμου χρονου!

 

το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να ψαξουμε τροπους να περασουμε καλυτερα στο στρατο....

πχ. βυσματα κτλ. κτλ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Absinthe δε ξερω κανεναν να εκανε ολη τη θητεια στον Εβρο.

 

Εγω ξερω αρκετους. Ειτε 9μηνιτες, ειτε αμεταθετους γιατι δεν ειχε ατομα η μοναδα.

 

Μην ξεχνας, δεν ειναι μονο ο εβρος ριζορτ, υπαρχει και η σαμος, η λημνος, η σαμοθρακη, η φλωρινα, η νεα σαντα, τα ρυζια και τοσα αλλα ομορφα και ειδυλλιακα μερη στην Ελλαδαρα μας που "παραθεριζουν" οι φανταροι μας.

 

οσο για τα γραφεια κτλ.... τι σου να πω τωρα, μαλλον εχεις ζησει μονο το μερος της εκπαιδευσης εσυ.

(οχι οτι εμαθες και πολλα αλλα λεμε τωρα)

 

Δυσκολη η ζωη στο γραφειο.

 

και να πω και το αλλο?

πιο παλια οι φανταροι καναν 24μηνες

ακομα πιο παλια 34...

πιο παλια πηγανε και στο πολεμο!

 

τι να κανουμε εμεις τωρα?

πρεπει να τα κανουμε και μεις?

ψαχνουμε τροπους για να ειμαστε καλα και οχι να κοιταμε τα χειροτερα για να εκτιμαμε τη θεση μας!

 

Ακριβως.

 

Ειδες που συμφωνουμε τελικα?

 

Αρα οποιος δεν θελει, δεν παει.

 

πηγεντε στρατο και αν μπορειτε να κοιμοσαστε ΟΛΗ μερα!

να πατε ομως....

 

Αι αμ σπιτσλες.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Αι αμ στιλ σπιτσλες.

 

 

 

Αντι να ψαχνει καποιος βυσμα και να φιλαει κατουρημενες ποδιες για να τον βαλει εκει οπου θα μπορει να κοιμαται ολη μερα, θεωρω πολυ πιο τιμιο να πει ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΩ.

 

Εσυ στην αρχη δεν ελεγες οτι το Κρατος μας χρειαζεται?

 

Δεν ειχα καταλαβει οτι εννοουσες, να κοιμομαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...