Προς το περιεχόμενο

Θανατική Ποινή : For OR Against?


slygeo87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

MJBulls είσαι ο αλτ του rabesatratana?

Ο τελευταιος(λογαριασμος) ειναι σε ισοβιο μπαν οποτε δεν ειμαι διπλος λογαριασμος εαν ρωτας αυτο.

 

Καμια σχεση.

Απολυτη σχεση. Αυτο λες και στο επισημανε και ο filk.

 

 

Ο ανθρωπος δεν εχει απλα πολυπλοκοτερη λογικη, αλλα εχει και περισσοτερες δυνατοτητες που δεν εχουν καθολου τα ζωα (ισχύει και το αντίθετο).

Οπως?

Γινε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ.

 

BTW ο ανθρωπος εχει απλως πολυπλοκοτερη λογικη απο τα ζωα και τιποτα ιδιαιτερο παραπανω....

Αλλά εφοσον πιστευεις το αντιθετο γινε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ στο τι εννοεις και στο τι ΑΚΡΙΒΩΣ εχει παραπανω και ποιες ειναι αυτες οι περισσοτερες δυνατοτητες που εννοεις και που δεν εχουν τα ζωα, που ομως να μην εχει καμια σχεση με το οτι ο ανθρωπος εχει πολυ μεγαλυτερη λογικη/ευφυια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 290
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ok απαντησε μου ομως στο παρακατω:

 

Πως γινεται εμεις να εχουμε φτιαξει αεροπλανα και διαστημικους σταθμους, και τα αλλα ζωα να αλληλοτρώγονται;

Θα στο πω απλά, χονδρικά, αναγκαστικά.

Είμαστε πιο έξυπνοι. Όπως και ο Einstein ήταν x φορές πιο έξυπνος απο εμένα και έκανε πράγματα που δεν μπορώ εγώ γιατί ως εκεί είναι τα όρια του μυαλού μου, έτσι εμείς ως είδος είμαστε y φορές πιο έξυπνοι και πιο ικανοί, και με παραπάνω διασυνδέσεις στους νευρώνες μας κτλ.

Το ότι είναι πάρα πολλά πράγματα που εγώ δεν θα τα έκανα ποτέ ενώ 10 άνθρωποι σε όλη τη Γη τα καταφέρνουν, δε σημαίνει οτι αυτοί έχουν λογική και εγώ όχι.

 

Αυτό με τα μήλα λες, παραδέξου το :D

Είναι ποσοτικό και συγκριτικό το θέμα. Άλλωστε αλλιώς θα ήταν αντίθετο στην δαρβίνεια εξέλιξη. Εκτός αν πιστεύεις πως δημιουργήθηκαν τα ζώα, και ξεχωριστά δημιουργήθηκε ο άνθρωπος, ανεξάρτητα.

 

Δεν έχω άλλο να πω πάνω στο θέμα, αλλά θα σου λυθούν πάρα πολλές απορίες με το βιβλίο που έγραψα πιο πριν, είναι φανταστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατα για τους εξης λογους.

1)Στην Ελλαδα δεν εχω εμπιστοσυνη σε αυτους που σε κρινουν αμα εισαι αθωος ή ενοχος και ειναι κριμα να πας αδικα...

2)Δεν προκειτε να μειωθει η εγκληματικοτητα.(βλεπε αμερικη)

3)Υποτιθεται πως πρεπει να υπαρχει σωφρονισμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερ... οπως και An eye for An eye...

Δεν ξερω αν υποθηκε προηγουμενος παντος πχ ο Μπρειβικ που σκοτωσε 78 στην Νορβηγια εφαγε ισοβια (που για εκει ειναι ή 15 ή 25 χρονια) δηλαδη καποιος που σκοτωσε 80 ατομα σε 20-30 χρονια θα ειναι ελευθερος? ΓΙΑΤΙ?

 

Καψιμο θελει ζωντανος.

 

Το ιδιο ισχυει και για παιδεραστες,βιαστες. Βιασες 3χρονο κοριτσακι? Φωτιααα

Προσπαθησες να πουλησεις ναρκωτικα χωρις να το ξερει το θυμα? Εκτελεση... (πιο light κατασταση)

 

Και μην μου πειτε για ανθρωπινα δικαιωματα και μ@λ@κιες γιατι αυτα ανοικουν σε ανθρωπους και οχι σε εγκληματιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι είμαστε πλησίον. Από εμένα στον freedubus ώς τον Χίτλερ. Και η θανατική ποινή στερεί από κάποιον το δικαίωμα του να μετανοήσει για τις αμαρτίες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερ... οπως και An eye for An eye...

Δεν ξερω αν υποθηκε προηγουμενος παντος πχ ο Μπρειβικ που σκοτωσε 78 στην Νορβηγια εφαγε ισοβια (που για εκει ειναι ή 15 ή 25 χρονια) δηλαδη καποιος που σκοτωσε 80 ατομα σε 20-30 χρονια θα ειναι ελευθερος? ΓΙΑΤΙ?

 

Καψιμο θελει ζωντανος.

 

Το ιδιο ισχυει και για παιδεραστες,βιαστες. Βιασες 3χρονο κοριτσακι? Φωτιααα

Προσπαθησες να πουλησεις ναρκωτικα χωρις να το ξερει το θυμα? Εκτελεση... (πιο light κατασταση)

 

Και μην μου πειτε για ανθρωπινα δικαιωματα και μ@λ@κιες γιατι αυτα ανοικουν σε ανθρωπους και οχι σε εγκληματιες

 

Έστω οτι αντί για κάψιμο ζωντανός, μπαίνει φυλακή για πάντα. Και δεν έχει και επικοινωνία με συγγενείς.

Τι θα κερδίσεις περισσότερο εσύ ή η κοινωνία αν εκτελεστεί; Ποιο το όφελος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω οτι αντί για κάψιμο ζωντανός, μπαίνει φυλακή για πάντα. Και δεν έχει και επικοινωνία με συγγενείς.

Τι θα κερδίσεις περισσότερο εσύ ή η κοινωνία αν εκτελεστεί; Ποιο το όφελος;

Το να μεγιστοποιησεις την πιθανοτητα(να την κάνεις μαλλον 100%) να μην αλλαξει πχ καμια κυβερνηση κανενας νόμος και τα ισοβια να γινουν 40 χρονια πχ και βγει καποια στιγμη στην κοινωνια.

BTW εγω ειμαι κατα της θανατικης ποινης γενικοτερα οπως ειπα ηδη απλως απανταω στην ερωτηση σου.

 

Υπερ... οπως και An eye for An eye...

Δεν ξερω αν υποθηκε προηγουμενος παντος πχ ο Μπρειβικ που σκοτωσε 78 στην Νορβηγια εφαγε ισοβια (που για εκει ειναι ή 15 ή 25 χρονια) δηλαδη καποιος που σκοτωσε 80 ατομα σε 20-30 χρονια θα ειναι ελευθερος? ΓΙΑΤΙ?

 

Καψιμο θελει ζωντανος.

 

Το ιδιο ισχυει και για παιδεραστες,βιαστες. Βιασες 3χρονο κοριτσακι? Φωτιααα

Εαν εχει ψυχιατρικο νοσημα? Εαν δηλαδη ο εγκεφαλος του εχει καποια "ζημια" και ετσι ολα αυτα που κανει τα κανει "αθελα" του, χωρις να εχει επιγνωση των πραξεων του δηλαδη.

Τοτε τι προτεινεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω οτι αντί για κάψιμο ζωντανός, μπαίνει φυλακή για πάντα. Και δεν έχει και επικοινωνία με συγγενείς.

Τι θα κερδίσεις περισσότερο εσύ ή η κοινωνία αν εκτελεστεί; Ποιο το όφελος;

 

Το θεμα ειναι οτι δεν τηρειται εδω ο αλλος το σκαει με ελικοπτερο απο τον κορυδαλλο... ενω με την θανατικη ποινη παει τελειωσε...

 

Επισης οσο μισο-ζει χρεωνει το κρατος φαγητο κτλπ

 

"Εαν εχει ψυχιατρικο νοσημα? Εαν δηλαδη ο εγκεφαλος του εχει καποια "ζημια" και ετσι ολα αυτα που κανει τα κανει "αθελα" του, χωρις να εχει επιγνωση των πραξεων του δηλαδη.

Τοτε τι προτεινεις?"

 

Ψυχιατρικη περιθαλψη και φυλακιση οχι ελευθερια για κανενα λογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μεγιστοποιησεις την πιθανοτητα(να την κάνεις 100%) να μην αλλαξει πχ καμια κυβερνηση κανενας νόμος και τα ισοβια να γινουν 40 χρονια πχ και βγει καποια στιγμη στην κοινωνια.

BTW εγω ειμαι κατα της θανατικης ποινης γενικοτερα οπως ειπα ηδη απλως απανταω στην ερωτηση σου.

Σωστά. Όμως και έτσι θα μπορούσε να υπάρχει πρόβλεψη ώστε να μη μπορεί να αλλάξει ο νόμος ή να αλλάξει με αναθεώρηση του Συντάγματος ή κάτι τέτοιο, δεν είμαι νομικός. Ίσως όμως υπάρχει πρόβλεψη και σ' αυτό.

 

 

 

Το θεμα ειναι οτι δεν τηρειται εδω ο αλλος το σκαει με ελικοπτερο απο τον κορυδαλλο... ενω με την θανατικη ποινη παει τελειωσε...

 

Επισης οσο μισο-ζει χρεωνει το κρατος φαγητο κτλπ

 

"Εαν εχει ψυχιατρικο νοσημα? Εαν δηλαδη ο εγκεφαλος του εχει καποια "ζημια" και ετσι ολα αυτα που κανει τα κανει "αθελα" του, χωρις να εχει επιγνωση των πραξεων του δηλαδη.

Τοτε τι προτεινεις?"

 

Ψυχιατρικη περιθαλψη και φυλακιση οχι ελευθερια για κανενα λογο

Συμφωνώ, αλλά αυτή είναι λογική πονάει κεφάλι, κοψε κεφάλι. Αν και η δραπέτευση συνήθως γίνεται απο άλλου είδους φυλακισμένους, νομίζω πως θα μπορούσε να δημιουργηθεί ξεχωριστή πτέρυγα για τέτοιες περιπτώσεις.

Γενικά είπα και πριν, δυστυχώς όλα αυτά προυποθέτουν αλλαγές στο σωφρονιστικό σύστημα.

 

Κι επειδή οι περισσότεροι εξ αυτών έχουν πρόβλημα ψυχολογικό, δηλαδή εγκεφαλικό, κανείς δεν είπε να είναι ελεύθεροι, να είναι φυλακισμένοι, και όσο και αν γίνεται να σωφρονιστούν. Αλλά να μη βγουν ποτέ. Και ούτε να θανατωθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι είμαστε πλησίον. Από εμένα στον freedubus ώς τον Χίτλερ. Και η θανατική ποινή στερεί από κάποιον το δικαίωμα του να μετανοήσει για τις αμαρτίες του.

Αφεση αμαρτιων απο τον Θεο αυτοπροσώπως αφου πεθανει.

 

Ποιο το όφελος;

Πες οτι γινεται κατι στυλ παλαιοκωστα και το σκανε 20 σειριακοί δολοφόνοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, αλλά αυτή είναι λογική πονάει κεφάλι, κοψε κεφάλι. Αν και η δραπέτευση συνήθως γίνεται απο άλλου είδους φυλακισμένους, νομίζω πως θα μπορούσε να δημιουργηθεί ξεχωριστή πτέρυγα για τέτοιες περιπτώσεις.

Γενικά είπα και πριν, δυστυχώς όλα αυτά προυποθέτουν αλλαγές στο σωφρονιστικό σύστημα.

 

Κι επειδή οι περισσότεροι εξ αυτών έχουν πρόβλημα ψυχολογικό, δηλαδή εγκεφαλικό, κανείς δεν είπε να είναι ελεύθεροι, να είναι φυλακισμένοι, και όσο και αν γίνεται να σωφρονιστούν. Αλλά να μη βγουν ποτέ. Και ούτε να θανατωθούν.

 

Νταξει, οχι θανατικη ποινη σε προβληματικους αλλα οχι ο καθενας να επικαλειτε ψυχολογικα για να "κερδισει" την ζωη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κατά.

 

Ειπώθηκε μια περίπτωση παραπάνω, του Νορβηγού μακελάρη. Το να τον εκτελέσεις σημαίνει τιμωρία ή παραδειγματισμός για αποφυγή παρόμοιων περιστατικών; Τιμωρείς τον εγκληματία με το να γίνεσαι κι εσύ εγκληματίας; Και γιατί το να πάψει κανείς να υπάρχει είναι χειρότερο απ' το να ζει χωρίς την ελευθερία του; Οι άνθρωποι πολεμούν και πεθαίνουν για την ελευθερία τους, μάρτυρας η ιστορία. Όσο για τον παραδειγματισμό, σε τέτοιες περιπτώσεις δεν υφίσταται, τέτοιας φύσης εγκληματίας είναι συνήθως ψυχοπαθής με την κυριολεκτική σημασία του όρου. Δεν έχει δηλαδή αισθήματα φόβου, ενοχής, ντροπής, κ.ο.κ. Επομένως δεν παραδειγματίζεις κανέναν τέτοιο επίδοξο εγκληματία με αυτό το τρόπο γιατί πολύ απλά δεν του προκαλεί καμία εντύπωση. Το να καθαρίσεις μια κοινωνία ανθρώπων από ζώα, είναι πρακτικά αδύνατο και πολύ ουτοπικό καθώς πάντα θα υπάρχουν, ακόμα και σε χώρες με μεγάλη ευημερία.

Καλύτερη παιδεία και περισσότερη δικαιοσύνη με κατ' επέκταση καλύτερο σωφρονιστικό σύστημα είναι ένας συνδυασμός που θα μπορούσε να φέρει θετικά αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο ουτοπικό είναι να νομίζεις ότι όλοι οι άνθρωποι θα αλλάξουν και θα γίνουν υπερ-όντα που δεν θα έχουν το κακό στην καρδιά τους παρά να ξεφορτώνεσαι ότι κακό/σκάρτο υποκείμενο της κοινωνίας κάθε φορά που εμφανίζεται κάνοντας ένα έγκλημα.

 

Είναι όπως τα ζιζάνια σε ένα χωράφι. Ότι και να κάνεις αυτά θα υπάρχουν. Αν τα αφήσεις να φυτρώσουν σε ένα μέρος ήσυχα και μεταφέρεις τα φυτά σου παραδίπλα για να τους κάνεις χώρο να μεγαλώσουν ελεύθερα, πάλι θα πάνε να ξαναφυτρώσουν στο νέο μέρος που μετέφερες τα άλλα φυτά γιατί έτσι είναι η φύση τους. Οπότε τι κάνεις; Απλά τα ξεριζώνεις με το που τα βλέπεις, δε μπορείς να τα σταματήσεις να φυτρώνουν αλλά ξεριζώνοντας τα πριν καταστρέψουν τα υγιή φυτά, τα προστατεύεις με συνέπεια να μεγαλώνουν και να παράγουν και να αναπαράγονται.

 

Έτσι πιστεύω είναι και για τους εγκληματίες των ιδιαίτερα σκληρών εγκλημάτων.

 

Οι άνθρωποι χωρίζονται σε δύο ομάδες. Αυτούς που το έχουν μέσα τους και να διαπράξουν το έγκλημα απλά και μόνο γιατί θέλουν και αυτούς που δεν θα διαπράξουν κανένα έγκλημα παρά μόνο αν είναι θέμα βιοποριστικό/άμυνα/προστασία οικογένειας.

 

Όσοι εγκληματίες διαπράττουν αδικήματα χωρίς λόγο και απλά και μόνο γιατί "μπορούν", θα πρέπει να κλειδώνονται σε ορυχεία και να γκρεμίζουν την είσοδο.

 

Όσοι πιστεύετε ότι οι άνθρωποι που δολοφονούν/βιάζουν/βασανίζουν/βιαιοπραγούν απλά και μόνο για την ευχαρίστησή τους ή για τις διαστροφικές τους ανάγκες, ότι μπορούν να αλλάξουν τότε το μόνο που έχω να σας πω είναι να αφήσετε τα μυθιστορήματα και της ταινίες δράματος και να πάτε μία βόλτα από τις φυλακές και να πας πείτε εντυπώσεις.

 

Υ.Γ. Τελικά δεν άντεξα και έγραψα άποψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...