Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, mphxths είπε

off topic 1  on

Εγω βλεπω οτι ο πολυς πλουραρισμος και η φιλοσοφικη επανασταση τελικα δεν μας κανει καλο. Στα windows ασχολειται κανεις με κερνελ ? bootloader? γραφικα ? init system ? Οχι. Σαν καλα παιδακια εχουμε καταπιει ο,τι μας προσφερει η microsoft και λεμε και ευχαριστω.Και λεμε και ευχαριστω γιατι σε γενικες γραμμες ολα δουλευουν.Ξαφνικα στο λινουξ μας επιασε ο πονος για το ποιο init system ειναι καλυτερο , qt ή gtk , xorg ή wayland κλπ κλπ.Τοσες επιλογες και ολες με προβληματα.
Aν δεν ειχαμε τοσες επιλογες αλλα ειχανε κατσει οι διανομες και ειχαν συγκλινει σε ενα init system  , σε ενα γραφικο , σε ενα x server κλπ θα ειχαμε τετοια προβληματα ? Οχι.Ο πλουραρισμος πρεπει να εχει εναν τελικο προορισμο.Να απορριφθει οτι δεν δουλευει και να μεινουν 1-2 επιλογες που δουλευουν.Αντι αυτου εχουμε Χ επιλογες που ολες δουλευουν με προβληματα.

off topic 1 off

off topic 2 on
 

Kοιτα και με το ενα συνεχιζω να ζω και με το αλλο συνεχιζω να ζω.Το ενα κοστιζει , το αλλο οχι.Η πρωτη επιλογη του γιατρου ειναι το οριτζιναλ , η δευτερη το γεννοσημο.Σιγουρα , παρολο που εχουν την ιδια δραστικη ουσια , κατι κανει καλυτερα το οριτζιναλ φαρμακο.Δεν με ενδιαφερει τι και πως δουλευουν , το θεμα ειναι να συνεχιζω να ζω εγω :)

off topic 2 off
 

Εδώ έχουμε αποδεχτεί το φακέλωμα της Microsoft και της Google ο πυρήνας ή τα γραφικά μας πείραξαν, σέβομαι όμως τα παράπονα των admins στην ελεύθερη κοινότητα λογισμικού όταν δεν μπορούν να κάνουν την δουλειά τους.

Ot 2 

Εύχομαι πάντα υγεία φίλε μου και σωστότατα πράττεις με τα φάρμακα διότι έχουμε ένα Ε.Ο.Φ πιο αυστηρό απο τον ευρωπαϊκό και τον αμερικανικό όσο αναφορά την ασφάλεια των φαρμάκων παρα τα χίλια προβλήματα της χώρα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/6/2020 στις 2:52 ΜΜ, mphxths είπε

off topic 1  on

Εγω βλεπω οτι ο πολυς πλουραρισμος και η φιλοσοφικη επανασταση τελικα δεν μας κανει καλο. Στα windows ασχολειται κανεις με κερνελ ? bootloader? γραφικα ? init system ? Οχι. Σαν καλα παιδακια εχουμε καταπιει ο,τι μας προσφερει η microsoft και λεμε και ευχαριστω.Και λεμε και ευχαριστω γιατι σε γενικες γραμμες ολα δουλευουν.Ξαφνικα στο λινουξ μας επιασε ο πονος για το ποιο init system ειναι καλυτερο , qt ή gtk , xorg ή wayland κλπ κλπ.Τοσες επιλογες και ολες με προβληματα.
Aν δεν ειχαμε τοσες επιλογες αλλα ειχανε κατσει οι διανομες και ειχαν συγκλινει σε ενα init system  , σε ενα γραφικο , σε ενα x server κλπ θα ειχαμε τετοια προβληματα ? Οχι.Ο πλουραρισμος πρεπει να εχει εναν τελικο προορισμο.Να απορριφθει οτι δεν δουλευει και να μεινουν 1-2 επιλογες που δουλευουν.Αντι αυτου εχουμε Χ επιλογες που ολες δουλευουν με προβληματα.

off topic 1 off

off topic 2 on
 

Kοιτα και με το ενα συνεχιζω να ζω και με το αλλο συνεχιζω να ζω.Το ενα κοστιζει , το αλλο οχι.Η πρωτη επιλογη του γιατρου ειναι το οριτζιναλ , η δευτερη το γεννοσημο.Σιγουρα , παρολο που εχουν την ιδια δραστικη ουσια , κατι κανει καλυτερα το οριτζιναλ φαρμακο.Δεν με ενδιαφερει τι και πως δουλευουν , το θεμα ειναι να συνεχιζω να ζω εγω :)

off topic 2 off
 

Εκτός Θ... επειδη τυχαίνει να είμαι γιατρός διαφωνώ...καμία σχέση...ούτε η πολύχρονη εμπειρία μου το λέει αλλά ούτε και οι σοβαρές εργασίες...απλά υπάρχουν ""γενόσημα"" που παίζουν με τα όρια...Δεν έχω δει σε κανένα ασθενή μου πρόβλημα με τα γενόσημα(11+ εμπειρία)...ούτε καν στα ογκολογικά-ορμονικά...

2ον προτιμώ τις επιλογές του λίνουξ....πάντα μπορείς και ελίσσεσαι ...ποτέ δεν είδα πρόβλημα...πραγματικό...στην εργασία που χουν φορτωμένα παραθύρια με το κιλό...απλά δεν λύνονται...φορμάρεις...η γνωστή αρρώστια 

Επεξ/σία από rearshooter
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rearshooter είπε

Εκτός Θ... επειδη τυχαίνει να είμαι γιατρός διαφωνώ...καμία σχέση...ούτε η πολύχρονη εμπειρία μου το λέει αλλά ούτε και οι σοβαρές εργασίες...απλά υπάρχουν ""γενόσημα"" που παίζουν με τα όρια...Δεν έχω δει σε κανένα ασθενή μου πρόβλημα με τα γενόσημα(11+ εμπειρία)...ούτε καν στα ογκολογικά-ορμονικά...

Ηταν σε ελλειψη το οριτζιναλ και με γυρισε σε αλλο (γενοσημο απο ο,τι διαβασα στην συνταγη)...αμα μαθει οτι το οριτζιναλ ειναι σε ημι-ελλειψη , ισως με ξαναγυρισει σε αυτο..ειδωμεν ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Artix Linux με XFCE και Runit Init System.

Σε ψιλο mac διάθεση...

To theme είναι mint-themes από AUR.

Τα icons είναι του Erik Dubois τα papirus κάτι.

Το dock είναι το Cairo-Dock.

Screenshot_2020-07-04_20-34-29.png

Επεξ/σία από rhtoras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

@nick0lis Πρωτα απο ολα , σε συγχαιρω που επιλεγεις Fedora :) Δευτερο απο ολα ... γιατι δεν παιζεις με dash-to-panel και arc-menu ? Γινεται πολυ πιο ανθρωπινη και λειτουργικη η μπαρα ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές επεκτάσεις είναι πολύ ωραίες. Αν δεν βαριέσαι, βάλε και μια ίδια screenshot με htop λίγο αφού έχει ξεκινήσει το pc (και σίγουρα χωρίς firefox ξεκινημένο) για να δούμε τι μνήμη σου χρησιμοποιεί. Το στάνταρ ήταν γύρω στο 800άρι min σε παλιές εκδόσεις (ανάλογα τί φόρτωνε η κάθε διανομή) και πριν 4-5 ημέρες ένας στο reddit έβαλε ένα screenshot με 600MB.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, imitheos είπε

Μερικές επεκτάσεις είναι πολύ ωραίες. Αν δεν βαριέσαι, βάλε και μια ίδια screenshot με htop λίγο αφού έχει ξεκινήσει το pc (και σίγουρα χωρίς firefox ξεκινημένο) για να δούμε τι μνήμη σου χρησιμοποιεί. Το στάνταρ ήταν γύρω στο 800άρι min σε παλιές εκδόσεις (ανάλογα τί φόρτωνε η κάθε διανομή) και πριν 4-5 ημέρες ένας στο reddit έβαλε ένα screenshot με 600MB.

Σε VM , fedora gnome με το που ξεκιναει ειναι στο 1-1.2gb , χωρις να εχω περασει καποιο extension. Γενικως ειναι απο τις πιο "βαριες" gnome υλοποιησεις. Σε αλλες διανομες εχω δει το gnome να παιζει πιο χαμηλα.Βεβαια απο το 1-1.2gb , ισως πρεπει να αφαιρεσουμε 100-200mb περιπου που ειναι τα vm guest utils που τρεχουν για να εχουμε λιγο πιο σωστη εικονα.

Αν μιλαμε για συγχρονα μηχανηματα δεν θα επρεπε να ασχολουμαστε καθολου με τετοια θεματα. Τα windows 10 με το καλημερα πιανουν ~2gb τουλαχιστον , αλλα κανεις δεν κλαιγεται. Αν τα 1-1.2gb του gnome σημαινουν οτι θα εχω σωστη και ολοκληρωμενη εμπειρια χρησης , καλοδεχουμενα :)

@nick0lis Αν βαλεις και το arc-menu , δεν χρειαζεσαι το "applications". Ειναι περιττο. Πας στις ρυθμισεις του dash-to-panel - Behavior - Show Applications Icon off. Προφανως και απο τα built-in extensions απενεργοποιεις το "Applications Menu".

ΥΓ : manjaro / gnome / VM = ~800MB ram usage , με καποια χρηση extensions. ubuntu 20.04 / gnome / VM =  ~850MB ram usage , περιπου ιδια extensions me manjaro. debian testing / gnome / VM = ~1gb , με περιπου τα ιδια extensions με τα αλλα δυο. Το debian ισως αδικειται απο το νουμερο , γιατι με το logon , ετρεχε τον update daemon να δει αν υπαρχουν updates..και οσο ναναι λιγη ram την εφαγε αυτο.

@nick0lis Ειναι ιεροσυλια να τρεχεις fedora + gnome + xorg και οχι wayland...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/7/2020 στις 7:45 ΜΜ, mphxths είπε

 

@nick0lis Αν βαλεις και το arc-menu , δεν χρειαζεσαι το "applications". Ειναι περιττο. Πας στις ρυθμισεις του dash-to-panel - Behavior - Show Applications Icon off. Προφανως και απο τα built-in extensions απενεργοποιεις το "Applications Menu"

Το έβαλα δεν μου αρέσει, θυμίζει γουιντοβς

Στις 21/7/2020 στις 7:45 ΜΜ, mphxths είπε

@nick0lis Ειναι ιεροσυλια να τρεχεις fedora + gnome + xorg και οχι wayland...

Θέλει ευχούλες η nvidia να δουλέψει, μου πετάει kernel module missing με επιστροφή στο nouveau.

Θα περιμένω ryzen apu αλλιώς intel 630.

Κάπου διάβαζα η νβιντια θα ασχοληθεί σοβαρά από το 2021 με το wayland

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως το χρησιμοποιώ το arc-menu και το θεωρώ σκάλες ανώτερο από τον default launcher. Έχει κι ένα σωρό ρυθμίσεις για να το φέρεις στα μέτρα σου, αλλά και 6 διαφορετικές layouts. Μήπως σου θύμισε πολύ τα windows αυτή που έχει ως προεπιλογή(δε θυμάμαι ποια είναι);

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...