Προς το περιεχόμενο

Μειώσεις τιμών από τον ΟΤΕ στα ευρυζωνικά προϊόντα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά απ' όλη την ταλαιπωρία που έχω τραβήξει με ενδιαφέρει περισσότερο το τι παίρνω παρά το τι πληρώνω. Απαράδεκτο για κάποιους, αλλά, προέχει η νευρική μου ισορροπία...

 

 

Επιλογη σου φιλε μου και φυσικα δικαιωμα σου. Φυσικα οποιος αλλος μπορει να θελει και συνδιασμο του τι πληρωνει και τι παιρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 317
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επιλογη σου φιλε μου και φυσικα δικαιωμα σου. Φυσικα οποιος αλλος μπορει να θελει και συνδιασμο του τι πληρωνει και τι παιρνει.

 

Συμφωνώ Γιάννη, αλλά η ζωή είναι τόσο μικρή για να αναλώνομαι ψάχνοντας ποιος μου ζητά ένα ευρώ λιγότερο για να τρέξω... Όχι, μιζέρια μου μοιάζει η όλη φάση. Σαν κάτι τύπους που κάθε 10 μέρες αλλάζουνε τραπεζικούς λογαριασμούς γιατί τους προσφέρουνε 0,0001% παραπάνω σε κάποια άλλη τράπεζα. Νισάφι, προσωρινοί είμαστε εδώ, ας ευχαριστηθούμε τις παρέες μας, τον κόσμο, τις χαρές και τις λύπες (ναι, και τις λύπες). Μοιάζουν εκτός θέματος ίσως τα παραπάνω, αλλά αυτά έχω στο μυαλό μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ Γιάννη, αλλά η ζωή είναι τόσο μικρή για να αναλώνομαι ψάχνοντας ποιος μου ζητά ένα ευρώ λιγότερο για να τρέξω... Όχι, μιζέρια μου μοιάζει η όλη φάση. Σαν κάτι τύπους που κάθε 10 μέρες αλλάζουνε τραπεζικούς λογαριασμούς γιατί τους προσφέρουνε 0,0001% παραπάνω σε κάποια άλλη τράπεζα. Νισάφι, προσωρινοί είμαστε εδώ, ας ευχαριστηθούμε τις παρέες μας, τον κόσμο, τις χαρές και τις λύπες (ναι, και τις λύπες). Μοιάζουν εκτός θέματος ίσως τα παραπάνω, αλλά αυτά έχω στο μυαλό μου...

 

ναι, αν ήταν ένα ευρώ φυσικά και δεν θα το συζητούσαμε καν.

 

το θέμα είναι, πως μέχρι τώρα ο ΟΤΕ σου πρόσφερε τις μισές ταχύτητες στην διπλάσια τιμή...

 

και δεν μιλαμε φυσικά για διαφορές ενός ευρώ, αλλά 20 .

τώρα αν τα βάλεις κάτω, +20ευρώ το μήνα είναι 240 το χρόνο.

 

δεν νομίζω να είναι μιζέρια να το ψάχνεις, όταν δίνεις 240ευρώ επιπλέον για ένα χρόνο, και έχεις τις μισές ταχύτητες! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το περίφημο Talk που έχει απεριόριστες κλήσεις αλλά "εντός δικτύου ΟΤΕ";

Θα ρωτάς τον άλλο σε ποιο πάροχο ανήκεις για να ξέρω πόσο θα μιλήσουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι δηλαδη για 24αρα 30 ευρω το μηνα δηλαδη 60 την διμηνια βαλε και το παγιο αλλα 30 και τα τηλεφωνα που κανειs μινιμουμ αλλα 50 ευρω την διμηνια,συνολο 140 ευρω την διμηνια.

για ποιον ανταγωνισμο μιλαμε ;

εδω μιλαμε για διπλη τιμη.

οποτε τα περι ανταγωνιστικων τιμων,ειναι λογια του αερα για να δημιουργουνται εντυπωσειs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το περίφημο Talk που έχει απεριόριστες κλήσεις αλλά "εντός δικτύου ΟΤΕ";

Θα ρωτάς τον άλλο σε ποιο πάροχο ανήκεις για να ξέρω πόσο θα μιλήσουμε;

 

Αυτο εαν ειναι κοροιδια, και πληρωνουν παραπανω διοτι νομιζουν οτι εχουν απεριοριστα σε ολα τα δικτυα και μιλανε περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γιατί ο Ο.Τ.Ε. έχει πολύ υψηλότερες τιμές από τους εναλλακτικούς έχει εξήγηση, αλλά κανένας δεν την έχει αναφέρει...

 

Η Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών του ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ να κατεβάσει τις τιμές κάτω από ένα επίπεδο, γιατί τότε θα δημιουργηθούν συνθήκες μονοπωλίου στην αγορά. Προσέξατε ότι στην ανακοίνωση αναφέρει πως η ΕΕΤΤ "ενέκρινε" τις μειώσεις ;

 

Μη γελιέστε, αν ο Ο.Τ.Ε. είχε το δικαίωμα ελέυθερης μείωσης των τιμών, κανένας εναλλακτικός δεν θα μπορούσε να ακολουθήσει.

 

Από την άλλη μεριά όμως, o O.Τ.Ε. είναι ο μόνος υπεύθυνος για τα χάλια που έχουμε στις τηλεπικοινωνίες, καθώς ΠΟΤΕ δεν προώθησε νέες τεχνολογίες, ΠΟΤΕ δεν μείωσε τις τιμές όταν ήταν μονοπώλιο και ΠΟΤΕ δεν αναβάθμισε ουσιαστικά τις υπηρεσίες του.

Τώρα, που αναγκάζεται (λόγω ανταγωνισμού) να το κάνει, είναι δεμένος χειροπόδαρα από την ΕΕΤΤ (και σωστά, κατά την γνώμη μου).

 

Οι εναλλακτικοί πάροχοι από την μεριά τους, μου φαίνονται επαναπαυμένοι από τις πλάτες που τους κάνει η ΕΕΤΤ και δεν καταλαβαίνουν πως αυτό το καθεστώς έχει ημερομηνία λήξης...

Σύντομα θα απελευθερωθεί πλήρως η αγορά και ο Ο.Τ.Ε. δεν θα έχει τους περιορισμούς που έχει τώρα, με αποτέλεσμα να τους πάρει παραμάζωμα όλους τιμολογιακά.

Η μόνη λύση για αυτούς είναι επενδύσεις και συνεχής ανάπτυξη, αλλίως μοιραία θα έρθει το λουκέτο.

 

Η προσωπική μου εμπειρία είναι η εξής :

 

Αίτηση για ιδιόκτητο ADSL Forthnet στις 14/04/2007, ενεργοποίηση στις 06/09/2007 (σχεδόν 5 μήνες μετά, με συνεχή πίεση από την μερία μου).

Σε όλο αυτό το διάστημα, ΚΑΝΕΙΣ στη Forthnet δεν με ενημέρωσε σωστά για την πορεία της αίτησης μου.

 

Και ενώ ξέρω πως οι 3 πρώτοι μήνες καθυστέρησης οφείλονταν σε έλλειψη πορτών, ξέρω επίσης ότι ο ΟΤΕ ενεργοποίησε άμεσα την γραμή μου μόλις βρέθηκε πόρτα και η Forthnet με άφησε να περιμένω χωρίς κωδικούς 2 μήνες ακόμα (ευτυχώς ζήτησα demo σε κάποια φάση).

Οι ταχύτητες δε, μόνο στις αρχή ήταν καλές (1,4 ΜΒ/s ) και τώρα δεν φτάνουν τα 400 KB/s με download manager. Στα torrents, δουλεύω όπως με την 1024 της Vivodi που είχα πριν (70 - 100 KB/s).

 

Πως λοιπόν θα μπορούσα εγώ να εμπιστευθώ την Forthnet ώστε να μεταφέρω και την τηλεφωνία μου εκεί (όπως και σχεδίαζα να κάνω);

Αφού ρε φίλε δε μπορείς να ικανοποιήσεις τον όγκο των αιτήσεων που σου έρχονται και δεν έχεις αγοράσει αρκετές πορτες, γιατί ευαγγελίζεσαι "διαθεσιμότητα" δικτύου";

 

Bottom line :

 

Με τις μ@@@@ιες τους, οι εναλλακτικοί μας κάνουν να σκεφτόμαστε την επιστροφή στον "νωθρό", δημοσιουπαλληλικό, Ο.Τ.Ε. , για καλύτερη εξυπηρέτηση, με υψηλότερες τιμές.

 

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γιατί ο Ο.Τ.Ε. έχει πολύ υψηλότερες τιμές από τους εναλλακτικούς έχει εξήγηση, αλλά κανένας δεν την έχει αναφέρει...

 

Η Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών του ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ να κατεβάσει τις τιμές κάτω από ένα επίπεδο, γιατί τότε θα δημιουργηθούν συνθήκες μονοπωλίου στην αγορά. Προσέξατε ότι στην ανακοίνωση αναφέρει πως η ΕΕΤΤ "ενέκρινε" τις μειώσεις ;

 

Μη γελιέστε, αν ο Ο.Τ.Ε. είχε το δικαίωμα ελέυθερης μείωσης των τιμών, κανένας εναλλακτικός δεν θα μπορούσε να ακολουθήσει.

 

Από την άλλη μεριά όμως, o O.Τ.Ε. είναι ο μόνος υπεύθυνος για τα χάλια που έχουμε στις τηλεπικοινωνίες, καθώς ΠΟΤΕ δεν προώθησε νέες τεχνολογίες, ΠΟΤΕ δεν μείωσε τις τιμές όταν ήταν μονοπώλιο και ΠΟΤΕ δεν αναβάθμισε ουσιαστικά τις υπηρεσίες του.

Τώρα, που αναγκάζεται (λόγω ανταγωνισμού) να το κάνει, είναι δεμένος χειροπόδαρα από την ΕΕΤΤ (και σωστά, κατά την γνώμη μου).

 

Οι εναλλακτικοί πάροχοι από την μεριά τους, μου φαίνονται επαναπαυμένοι από τις πλάτες που τους κάνει η ΕΕΤΤ και δεν καταλαβαίνουν πως αυτό το καθεστώς έχει ημερομηνία λήξης...

Σύντομα θα απελευθερωθεί πλήρως η αγορά και ο Ο.Τ.Ε. δεν θα έχει τους περιορισμούς που έχει τώρα, με αποτέλεσμα να τους πάρει παραμάζωμα όλους τιμολογιακά.

Η μόνη λύση για αυτούς είναι επενδύσεις και συνεχής ανάπτυξη, αλλίως μοιραία θα έρθει το λουκέτο.

 

Η προσωπική μου εμπειρία είναι η εξής :

 

Αίτηση για ιδιόκτητο ADSL Forthnet στις 14/04/2007, ενεργοποίηση στις 06/09/2007 (σχεδόν 5 μήνες μετά, με συνεχή πίεση από την μερία μου).

Σε όλο αυτό το διάστημα, ΚΑΝΕΙΣ στη Forthnet δεν με ενημέρωσε σωστά για την πορεία της αίτησης μου.

 

Και ενώ ξέρω πως οι 3 πρώτοι μήνες καθυστέρησης οφείλονταν σε έλλειψη πορτών, ξέρω επίσης ότι ο ΟΤΕ ενεργοποίησε άμεσα την γραμή μου μόλις βρέθηκε πόρτα και η Forthnet με άφησε να περιμένω χωρίς κωδικούς 2 μήνες ακόμα (ευτυχώς ζήτησα demo σε κάποια φάση).

Οι ταχύτητες δε, μόνο στις αρχή ήταν καλές (1,4 ΜΒ/s ) και τώρα δεν φτάνουν τα 400 KB/s με download manager. Στα torrents, δουλεύω όπως με την 1024 της Vivodi που είχα πριν (70 - 100 KB/s).

 

Πως λοιπόν θα μπορούσα εγώ να εμπιστευθώ την Forthnet ώστε να μεταφέρω και την τηλεφωνία μου εκεί (όπως και σχεδίαζα να κάνω);

Αφού ρε φίλε δε μπορείς να ικανοποιήσεις τον όγκο των αιτήσεων που σου έρχονται και δεν έχεις αγοράσει αρκετές πορτες, γιατί ευαγγελίζεσαι "διαθεσιμότητα" δικτύου";

 

Bottom line :

 

Με τις μ@@@@ιες τους, οι εναλλακτικοί μας κάνουν να σκεφτόμαστε την επιστροφή στον "νωθρό", δημοσιουπαλληλικό, Ο.Τ.Ε. , για καλύτερη εξυπηρέτηση, με υψηλότερες τιμές.

 

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή...

 

Φιλε 1 εκ. και περιπου αλλοι 6000 καθε εβδομαδα εμπιστευονται στους εναλλακτικους τηλεφωνια και internet δεν ειναι τυχαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ κατάλαβες πως είμαι εναντίον των εναλλακτικών; Σε βεβαιώνω φίλε μου πως δεν ισχύει αυτό. Απλά θέλω να δω πιο σοβαρές προσπάθειες από αυτούς και θα είμαι από τους πρώτους που θα τις ακολουθήσει (όπως έκανα στη Forthnet - που με απογοήτευσε όμως).

Σημειωτέον, δεν είχα ΠΟΤΕ internet μέσω Ο.Τ.Ε. (conn-x η ΟΤΕnet).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εμπιστεύονται τους εναλλακτικούς, πιστεύουν (ελπίζουν) πως η κάθε αλλαγή είναι για το καλύτερο. Εδώ αλλάζουμε κυβερνήσεις με αυτή την λογική, εταιρεία παροχής υπηρεσιών θα κρατούσαμε; Όσο οι εναλλακτικοί θα επεκτείνονται στην επαρχία τόσο περισσότερους πελάτες θα παίρνουν από τον ΟΤΕ, αλλά και τόσο περισσότεροι θα γυρνάνε στον ΟΤΕ γιατί δεν καλύφθηκαν οι ανάγκες τους.

 

Το καλό είναι πως ο ανταγωνισμός θα κάνει και τον ΟΤΕ και τους εναλλακτικούς καλύτερους και θα χαμηλώνουν οι τιμές των προϊόντων τους.

 

Διπλασιασμός γιατί να γίνει; Καλόμαθε η γριά στα σύκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω το αντιθετο δειχνουν οι αριθμοι των αποχωρησεων απο τον οτε, ο ανταγωνισμος καλος ειναι για τον πελατη,οσο για τις αναγκες εχουν καλυφθει σε παρα πολυ καλο σημειο και για αυτο αυξανονται οι αποχωρησεις απο τον οτε,ειναι καλλιτερα σε εναλλακτικο παρα στον οτε.Τωρα εαν μπορουσε ο οτε να αυξησει τις παραδοσεις συνδεσεων στους εναλλακτικους θα ηταν καλλιτερα,διοτι θα εδειχναν πολυ καλλιτερη εικονα οι εναλλακτικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΟΤΕ θα χάνει συνεχώς κομμάτι της πίτας. Λογικό αφού είχε το 100%. Στοιχεία αποχωρήσεων από τον ΟΤΕ υπάρχουν, στοιχεία επιστροφών στον ΟΤΕ υπάρχουν;

Μακάρι όλα τα προβλήματα των εναλλακτικών να οφείλονταν στον ΟΤΕ. Δυστυχώς έχουν πολλά ολοδικά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...