Προς το περιεχόμενο

24' monitor


aliakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ψάχνω μια πολύ φτηνή 22αρα ή 24αρα για να βλέπω tv από HD decoder που ήδη έχω.. Μόνη προυπόθεση είναι να έχει HDMI.. κατά τα άλλα δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να δώσω πάνω από 300 ευρώ. Σε αυτά τα λεφτά έχω βρει την dell S2409W.

 

Αν ξέρετε κάποια άλλη που να την χτυπάει σε επιδόσεις και τιμή θα εκτιμούσα πολύ την βοήθειά σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τέτοια τιμή κωλολέει iceman

Η οθονη τα σπάει! Δεν πίστευα την τιμή και το έψαχνα μήπως κάτι πάει στράφι αλλά το saturn μάλλον έχει καλή πηγή με Eizo (είχε και μια 20αρα στα εγκάινια σκότωμα) ....

Κομμάτια υπήρχαν αρκετά ακομα την Πέμπτη που χτύπησα τη δική μου, οπότε σπέυστε!!

 

Όσον αφορά τη γενικότερη συζήτηση για τις οθόνες, σίγουρα 1000 ευρώ για οθόνη είναι πολλά αλλά ειλικρινά όσες έχουν S-PVA panel είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με όσες έχουν TN, ειδικά αν δεν παίζεις μόνο παιχνίδια και θες το PC για γράψιμο και browsing ...

προσωπικά την έχω πατήσει με TN monitors και έκτοτε αγοράζω μόνο S-PVA (προηγούμενη οθόνη ήταν η Eizo 1910S, που την αλλάξα μόνο λόγω μεγέθους, αλλιώς ήταν άπαικτη!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοξα το θεο υπαρχουν απειρα sites με reviews. Δυο 24αρες αξιζουν με ΤΝ panel. Η hp 2408 και η benq G2400W. Εγω θα επαιρνα την benq παντως ,γιατι ειναι πιο καινουργιο μοντελο και εχει 3 χρονια εγγυηση. Και οι 2 κοστιζουν γυρω στα 400 ευρο

 

Oριστε και το review της Benq V2400W(ειναι η καινουργια εκδοση της G2400W,αλλα στην ουσια ειναι η ιδια οθονη)

 

Υ.Γ Το prad ειναι χαλαρα το πιο αξιοπιστο site και κανουν φοβερη αναλυση για την καθε οθονη

 

http://www.prad.de/en/monitore/review/2008/review-benq-v2400w-part15.html#Conclusion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθονη τα σπάει! Δεν πίστευα την τιμή και το έψαχνα μήπως κάτι πάει στράφι αλλά το saturn μάλλον έχει καλή πηγή με Eizo (είχε και μια 20αρα στα εγκάινια σκότωμα) ....

Κομμάτια υπήρχαν αρκετά ακομα την Πέμπτη που χτύπησα τη δική μου, οπότε σπέυστε!!

 

Όσον αφορά τη γενικότερη συζήτηση για τις οθόνες, σίγουρα 1000 ευρώ για οθόνη είναι πολλά αλλά ειλικρινά όσες έχουν S-PVA panel είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με όσες έχουν TN, ειδικά αν δεν παίζεις μόνο παιχνίδια και θες το PC για γράψιμο και browsing ...

προσωπικά την έχω πατήσει με TN monitors και έκτοτε αγοράζω μόνο S-PVA (προηγούμενη οθόνη ήταν η Eizo 1910S, που την αλλάξα μόνο λόγω μεγέθους, αλλιώς ήταν άπαικτη!)

 

Φίλε iceman, διάγουμε παράλληλους βίους νομίζω !!! :-D

 

Μόλις σήμερα άλλαξα την EIZO s1910 που είχα με την EIZO HD2441W και... έπαθα πλάκα από το μέγεθος (πρωτόγνωρο για μένα) και την ποιότητά της !!!!

 

Και το βασικότερο... η τιμή του SATURN τα σπάει στην κυριολεξία !!!!! Ενώ το ΠΛΑΙΣΙΟ τη δίνει 1.089 ?, την πήρα από Συγγρού στα 749 ? και με εγγύηση Media Vis (δεν πήρα κάποιο χαρτί αλλά με διαβεβαίωσαν ότι η εγγύηση είναι της επίσημης αντιπροσωπείας).

 

Και ευτυχώς ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΜΜΕΝΟ pixel !!! :-)

 

Mόνο που δεν ξέρω τί ρυθμίσεις να βάλω για να μην στραβωθώ από την πολύωρη παραμονή μπροστά της.... Αν υπάρχει κανα ICC Profile ή έστω κάποιες ασφαλείς values που μπορώ να βάλω χειροκίνητα.... :rolleyes:

 

Έβαλα brightness στα 30 και θερμοκρασία στις 6.000, αλλά δεν ξέρω τί άλλο να ρυθμίσω.

 

Αν κανείς μπορεί να βοηθήσει... χίλια ευχαριστώ. :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να χαιρεσαι την οθονη φιλε, γιατι μιλαμε για οθονη οχι βλακειες! Ετσι ειναι, αν παρεις eizo δυκολα βολευεσαι με αλλη οθονη

 

Nα'σαι καλά φίλε μου. Έτσι είναι όπως το λες. Και ακόμη πιο πριν με τη CRT μου πάλι ΕΙΖΟ είχα και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος... μέχρι που πήγα στην καινούργια φυσικά.

 

Το μόνο "μείον" της όλης υπόθεσης είναι ότι με τέτοια ανάλυση ό,τι παιχνίδι και να παίξω στα 1920χ1200 γονατίζει την 8800GTS (512ΜΒ) μου. Στο warhead μου δίνει μόλις 11 frames... Αλλά δεν χαλιέμαι... :-D

 

 

-----Προστέθηκε 16/10/2008 στις 03 : 35 : 47-----

 

 

Φίλε iceman, διάγουμε παράλληλους βίους νομίζω !!! :-D

 

Μόλις σήμερα άλλαξα την EIZO s1910 που είχα με την EIZO HD2441W και... έπαθα πλάκα από το μέγεθος (πρωτόγνωρο για μένα) και την ποιότητά της !!!!

 

Και το βασικότερο... η τιμή του SATURN τα σπάει στην κυριολεξία !!!!! Ενώ το ΠΛΑΙΣΙΟ τη δίνει 1.089 ?, την πήρα από Συγγρού στα 749 ? και με εγγύηση Media Vis (δεν πήρα κάποιο χαρτί αλλά με διαβεβαίωσαν ότι η εγγύηση είναι της επίσημης αντιπροσωπείας).

 

Και ευτυχώς ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΜΜΕΝΟ pixel !!! :-)

 

Mόνο που δεν ξέρω τί ρυθμίσεις να βάλω για να μην στραβωθώ από την πολύωρη παραμονή μπροστά της.... Αν υπάρχει κανα ICC Profile ή έστω κάποιες ασφαλείς values που μπορώ να βάλω χειροκίνητα.... :rolleyes:

 

Έβαλα brightness στα 30 και θερμοκρασία στις 6.000, αλλά δεν ξέρω τί άλλο να ρυθμίσω.

 

Αν κανείς μπορεί να βοηθήσει... χίλια ευχαριστώ. :o

 

Aν γνωρίζει κανείς κάτι παιδιά... :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...