Προς το περιεχόμενο

24' monitor


aliakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι eizo για μενα ειναι καλυτερες απο τις dell.Οι τελευταιες ειναι αρκετα ποιοτικες αλλα θα τις προτιμουσα σε συγκριση με samsung.Ελεος, αν δινεις τοσα λεφτα για οθονη τι σε κραταει απο το να παρεις Eizo?μιλαμε για τις καλυτερες σε ολα οθονες του κοσμου....Μην δισταζεις δεν θα μετανιωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μεχρι 24αρα μπορω να παρω διοτι οι πιο μεγαλες δεν θα χωρανε στο γραφειο μου... :(

 

ΕΙΖΟ ελεγα την Eizo 2441W Titanium που δινει το Πλαισιο 1.399?

 

Αυτο που με απασχολει ειναι οι χρονοι αποκρισης σε μεγαλες οθονες που ειναι 6ms... Θα εχω προβλημα σε διαφορα παιχνιδια-ταινιες κλπ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι eizo για μενα ειναι καλυτερες απο τις dell.Οι τελευταιες ειναι αρκετα ποιοτικες αλλα θα τις προτιμουσα σε συγκριση με samsung.Ελεος, αν δινεις τοσα λεφτα για οθονη τι σε κραταει απο το να παρεις Eizo?μιλαμε για τις καλυτερες σε ολα οθονες του κοσμου....Μην δισταζεις δεν θα μετανιωσεις.

 

Είχα Eizo φανατικά επί εποχών CRT. Συμφωνώ σε όλα, αλλά χρειάζομαι περισσότερ real estate λόγω δουλειάς και λιγότερο την ακριβέστερη αναπαραγωγή των χρωμμάτων.

Πάντως πιστεύω σε αυτά τα λεφτά οι διαφορές φαίνονται μόνο μετά από ακριβέστατο calibration και είναι αισθητές μόνο σε επαγγελματίες της εικόνας.

 

Μεχρι 24αρα μπορω να παρω διοτι οι πιο μεγαλες δεν θα χωρανε στο γραφειο μου... :(

 

ΕΙΖΟ ελεγα την Eizo 2441W Titanium που δινει το Πλαισιο 1.399?

 

Αυτο που με απασχολει ειναι οι χρονοι αποκρισης σε μεγαλες οθονες που ειναι 6ms... Θα εχω προβλημα σε διαφορα παιχνιδια-ταινιες κλπ;;

 

Κανένα πρόβλημα. Εκτός αν σκοπεύεις να παίξεις Quake 3 @ 650fps :lol:

Έχω δει σε έκθεση το MOHA στην 30άρα samsung και είναι από άλλον πλανήτη... Ταινίες θα έχεις πρόβλημα σε οτιδήποτε δεν είναι τουλάχιστον 720p (για να μην πω 1080p). Η ποιότητα και το μέγεθος της οθόνης κάνει κάθε ανωμαλία της εικίνας να του πετάει τα μάτια έξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • Super Moderators

τι εννοείς πως την παλεύουν?

το refresh rate στις TFT δεν έχει σχέση με το πόσο ξεκούραστο είναι το monitor όπως στις CRT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από περιέργεια... Πόσο θα έπιανε μια Dell 2405FPW? Προφανώς άριστη κατάσταση και σχεδον 1 χρόνο ακόμα εγγύηση νομίζω (3 δεν έχει κανονικά?)...

 

Σκέφτομαι να πάω στην 24αρα ή στην 27αρα γιατί θέλω την HDMI είσοδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξέρω ,έχω 19αρα tft και θέλω να παρω 24αρα wide και ψιλοξενερωσα με τα refresh rate. Τώρα πχ στα 1280χ1024 το δουλευω στα 85hz και οταν το γυρναω στα 60hz για δοκιμη μου φενεται μεγαλη διαφορα στο ποσο ξεκουραστη ειναι η οθονη. Tεσπα μπορει να ειναι και ιδεα μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας.

Το Σάββατο παρέλαβα μια παραγγέλια που είχα κάνει, ήταν μια SAMSUNG SYNCMASTER 2493HM BLACK ( http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168197 )

Το θέμα είναι ότι έχει ένα καμένο-ελαττωματικό πιξελ στη μέση του πάνελ.

Δεν επιθυμώ να την επιστρέψω για Έλενxο η αλλαγή του προιονος γιατί δεν είναι και τόσο ενοχλητικό γιατί για να το δεις πρέπει να είσαι αρκετά κοντά.

Το θέμα είναι αν αρχίσει να μου βγάζει μέρα με την μέρα κ αλλά ελαττωματικά πιξελς στο πάνελ….

Η οθόνη έχει 3 χρόνια εγγύηση, όπως αναφέρετε κ στο site.

Θα ήθελα να μου διευκρινίσετε όσο αναφορά την αντικατάσταση της οθόνης πέρα απ τα υπόλοιπα τεχνητά προβλήματα που ενδέχεται να παρουσιασει σαν προϊών κ την αντικατάσταση από ελαττωματικά πιξελς. Μετά από ποσά πιξελς γίνετε η αντικατάσταση της οθόνης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Super Moderators
Παιδιά η LG L246WP-BN είναι όντως με mva panel? Θα κυκολοφορήσει Ελλάδα;

Δεν τη βλέπω στο site της LG...!

 

δεν ξέρω αν έχει βγει αυτό το μοντέλο αλλά η LG L245WP-BN είναι σίγουρα P-MVA Panel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SAMSUNG SYNCMASTER 2493HM BLACK και γω..

 

Όλα τέλεια.. Απόλυτα ικανοποιημένος.. Και δη μετα την παρακολούθηση ταινιών Full HD... Καθαρά χρώματα. Μεγάλη Αντίθεση, τεράστια φωτεινότητα.. Καλό μαύρο

 

Δεν έχω κάνει calibration (no time) αλλά δεν νομίζω ότι θα χρειαστώ.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι να δώσεις περισσότερα χρήματα να πάρεις μια PVA.. Η γωνία θέασης είναι μια χαρά.. Αν γουστάρεις την στρίβεις λίγο για να δεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι να δώσεις περισσότερα χρήματα να πάρεις μια PVA.. Η γωνία θέασης είναι μια χαρά.. Αν γουστάρεις την στρίβεις λίγο για να δεις..

κυρίως για τους επαγγελματίες είναι απαραίτητες οι καλές οθόνες, μη σε απασχολεί, και από εκεί και πέρα είναι και θέμα γούστου του καθενός που μπορεί να θέλει super εικόνα στις ταινίες

 

δλδ εάν είσαι επαγγελματίας χρειάζεσαι σωστή απεικόνιση χρωμάτων αλλά και μεγάλη γωνία θέασης για να μπορείς να εκτυπώσεις αυτό που βλέπεις στην οθόνη σου

η γωνία θέασης δεν έχει να κάνει μόνο με το τι βλέπεις όταν πχ κάθεσαι στην κουζίνα και ρίχνεις ματιές σε μια ταινία στην οθόνη του σαλονιού υπό γωνία, εκεί δεν είναι τόσο σημαντικό όπως είπες, απλά τη στρίβεις και τελειώνεις

εάν όμως τη θέλεις για δουλειά την οθόνη τότε όταν είσαι μπροστά ακριβώς στην οθόνη το ίδιο χρώμα θα φαίνεται αλλιώς στο κέντρο και αλλιώς πάνω-πάνω στην οθόνη εάν η οθόνη δεν δείχνει τα ίδια χρώματα σε διαφορετική γωνία

όσο μικρή και να είναι η διαφορά μπορεί να έχεις πρόβλημα, το οποίο λύνεις με μια καλύτερη οθόνη βέβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...