Προς το περιεχόμενο

Gran Turismo 5 [PS3]


Kadettoulas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tεσπα οτι νομιζει ο καθενας.Aπλα ειναι εντελως λαθος οι εντυπωσεις σου.

Καλο θα ηταν να το επαιζες με μια απλη τιμονιερα(οχι G25 των 230) και με τις σωστες ρυθμισεις οι οποιες το κανουν εντελως διαφορετικο.

Ο χειρισμος εχει βελτιωθει πολυ.Το ΑΙ εχει καποια προβληματα παρα τις βελτιωσεις.Και το αλλο αρνητικο ειναι το damage.

Στα γραφικα απλα δεν συγκρινεται με κανενα racing game(οσες ατελειες και να εχει),ειδικα στον σχεδιασμο τον αυτοκινητων και παρ'ολο που δεν ειναι το τελικο προιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 746
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγώ έπαιξα σε ένα φίλο μου που έχει ps3 το demo και η αλήθεια είναι ότι απογοητεύτηκα λίγο.. και να φανταστείτε ότι το GT4 στο ps2 ήταν απ τα αγαπημένα μου παιχνίδια και το είχα λιώσει (βασικά ήταν το μόνο που είχα αγοράσει :P)

 

Περίμενα βασικά περισσότερα πράγματα από πιο high-detailed αμάξια, ούτε car damage είχε ουτε weather effects, ούτε καμιά τρελή διαφορά σε texture detail....νταξει για τον χειρισμό δε θα πω τίποτα..απαιτεί λίγη συνήθεια.

 

γενικά όπως είπε και ο man on the moon, ξαναζεσταμένο gt4 μύριζε, απλά πιο πολλά τρίγωνα στα αμάξια - καλύτεροι surface shaders...και φυσικά anti-aliasing που δεν είχε το ps2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γραφικά του game είναι πολύ καλά.

Τα αυτοκίνητα είναι πραγματικά τέλεια και κανένα άλλο ραλάκι μέχρι σήμερα δεν το φτάνει σε αυτό τον τομέα.

Τα Lighting Effects είναι φοβερά. Η αντανάκλαση του φωτός και οι σκιάσεις είναι πλέον δυναμικές. Με λίγα λόγια απλά τέλεια...

Βέβαια επιδέχονται βελτίωση με πρώτα από όλα κάποιες υφές εκτός πίστας και φυσικά το Antialiasing.

Στο χειρισμό είναι κλασικό GT, αλλά πλέον αρκετά ποιο δύσκολο από το GT4. Γενικά θέλει πολύ εξοικείωσή με το μοντέλο χειρισμού του. Μερικές φορές μου έσπασε τα νεύρα, γιατί με το παραμικρό στρίψιμο του τιμονιού αρχίζουν και "σκούζουν" τα λάστιχα ασταμάτητα. Το έπαιξα με την Driving Force Pro.

 

Δυστυχώς έχει λίγες πίστες και λίγες δυνατότητες αναβάθμισης των αυτοκινήτων μιας και είναι ο... πρόλογος. Πάντως αν και μισό παιχνίδι μπορεί κάλλιστα να τα βάλει και με ολόκληρα παιχνίδια, όπως το Forza2, αλλά μάλλον η κάθε σύγκριση είναι άδικη!

 

Υπομονή για το κανονικό πλήρες GT5, που θα αφήσει ιστορία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπιτέλους και μια ισορροπημένη κριτική...

 

Για μένα χρήζει βελτίωσης το drift mode, αφού είναι αδύνατον να driftαρεις σωστά, εκτός και αν είμαι εγώ τρίκουλος.Κατά τα άλλα, με καλύπτει το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το damage update: http://ps3.ign.com/articles/864/864142p1.html

Όσο για το handling, με τιμονιέρα γίνεται άλλο παιχνίδι...

Το χειριστήριο που έχει το ps3 δεν βοηθάει καθόλου για racing game και όχι μόνο. Αυτές οι σκανδάλες του είναι για γέλια, καμία σχέση με το χειριστήριο του 360, προσωπική άποψη πολύ κατώτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το damage update: http://ps3.ign.com/articles/864/864142p1.html

Όσο για το handling, με τιμονιέρα γίνεται άλλο παιχνίδι...

Το χειριστήριο που έχει το ps3 δεν βοηθάει καθόλου για racing game και όχι μόνο. Αυτές οι σκανδάλες του είναι για γέλια, καμία σχέση με το χειριστήριο του 360, προσωπική άποψη πολύ κατώτερο.

 

<< saying it could be included as a downloadable feature for Gran Turismo 5 Prologue....as early as this Autumn. >>

 

πρεπει να ομολογησετε ολοι παντως, οτι οι χρονικοι προσδιορισμοι οταν χρησιμοποιουνται απο την polyphony, εχουν αλλη χλιδη και αλλη εννοια ρε παιδι μου!! :-D

 

so very early! icon_cool.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται λίγο παράξενο με ένα "απλό" patch να αποκτήσει ένα ραλάκι, σαν το GT, damage model στα αυτοκίνητα.

Ελπίζω ακόμα, αν γίνει, να μην είναι μόνο στην απεικόνιση, αλλά να έχει επιπτώσεις και στο χειρισμό και γενικά στην "φυσική" του αυτοκινήτου. Ίδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ολοι εσεις που λετε οτι τα γραφικα του ειναι αθλια ακομα και απο PS2 σε τι tv το παιζετε? γτ αν μιλαμε για CRT με scart ΙΣΩΣ ειναι ετσι αλλα δειτε το και σε HD TV με HDMI σε 1080i η 1080p

 

επισης εχετε παρει χαμπαρι οτι στα Physics εχει δυο επιλογες? standard kai professional?

για δοκιμαστε να δειτε διαφορα που εχουνε....

 

δοκιμαστε λιγο το παιχνιδι εξοικοιωθειτε και μετα πειτε τα + και τα -

 

"επαιξα 1μιση λεπτο γτ δν προλαβαινα επρεπε να κλεισω το ματι της κουζινας και ειναι μουφα το παιχνιδι με χαλια χειρισμο...."

ΕΛΕΟΣ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τι να πει κανείς τώρα.Πολλά αυτοκίνητα είναι αρκετά δυσκολοδήγητα στο pro mode, ειδικά όταν προσπαθήσεις να πιάσεις ρυθμό.Το GT5P είναι το πιο ρεαλιστικό GT ever, αλλά εγώ παραμένω πιστός και στους απόλυτους simmers, όπως πχ το LFS και το RBR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"επαιξα 1μιση λεπτο γτ δν προλαβαινα επρεπε να κλεισω το ματι της κουζινας και ειναι μουφα το παιχνιδι με χαλια χειρισμο...."

ΕΛΕΟΣ!!!!

 

:-D

 

Δεν ειναι μονο τα professional physics που κανουν πιο ρεαλιστικη την οδηγηση αλλα και η αφαιρεση ολων των βοηθηματων,βγαζοντας παραλληλα απο τα options την επιλογη amateur(που ειναι default) για την τιμονιερα και βαζοντας την επιλογη simulation.

 

Mε αυτες τις επιλογες βεβαια ειναι σχεδον αδυνατον να τελειωσεις το παιχνιδι,διοτι το παραμικρο λαθος θα το πληρωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχοληθηκα με το παιχνιδι αρκετα σε ενα φιλο μου.Για μενα δεν εχει την αισθηση του φορτσα και σε αυτο συντελει και ο ηχος εκτος απο τα physics.Τα γραφικα ειναι πολυ καλα αλλα γενικως απογοητευτικα απο το παιχνιδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...