Προς το περιεχόμενο

Περί οθονών... Μικρός οδηγός αγοράς


haHa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για αυτήν ποια είναι η γνώμη σας;

LG L225WS-SF 22'' TFT

πως βλέπουμε τι τύπου πάνελ έχει γιατί ούτε ο eshop ούτε το Πλαίσιο αναγράφουν τα χαρακτηριστικά αυτά; Η' το καταλαβαίνω όταν λέει ότι η γωνία θέασης είναι 170 μοίρες; Επίσης, έχει τρελή διαφορά το 5ms από το 2ms; Και σε κάποιες κιόλας το ορίζει ως 2ms(GtG) αυτό τι σημαίνει....

 

Πολλες απορίες:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

άρα φαντάζεσαι πως θα φαίνεται μια HD 1080p ταινία έτσι? :P

 

 

Φαντάζομαι-φαντάζομαι. Για να μη χαλάσω το topic, έχω ψηθεί τρελά να πάρω 24άρα και θέλω ανθρώπους να θέλουν και αυτοί για να πιάσουμε τιμή. Ανοίγω άλλο topic παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά στις TFT τί ρόλο παίζει ο ρυθμός ανανέωσης?

 

Ρωτάω γιατί τελευταία οι καλές TFT τηλεοράσεις διαφημίζουν ότι είναι 100Hz σε αντίθεση με τα συνηθισμένα 60Ηz.

 

Στις CRT πάντως όντως τα 100Hz θεωρούνταν το "ιερό δισκοπότηρο", ενώ με τα 60Ηz πραγματικά έβλεπες τα καρέ της ανανέωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Platonas82: Όλες οι LG, πλη τνς 24άρας, είναι ΤΝ. Η συγκεκριμένη είναι μια απλή, οικονομική 22άρα. Κάνει την δουλειά της αλλά μην περιμένεις και παππάδες.

 

nickolas: Τα 100 Hz στις LCD TV θεωρητικά βοηθούν στην εξομάλυνση της κίνησης, ειδικά σε γρήγορη κινούμενη εικόνα (πχ αν σου αρέσει η Formula 1). Βέβαια μην περιμένεις ομαλότητα επιπέδου CRT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά , όσοι έχετε 22-24 ρες οθόνες. Εγώ έχω δουλέψει μέχρι 19" και μπορώ να πω ότι φαίνεται καλύτερα από 17". Πιο ξεκούραστα. Ωστόσο τα τέρατα που έχετε με τρομάζουν. Είναι καλό για το μάτι τέτοιο μέγεθος?? Φαντάζομαι ότι το ποντίκι θα θέλει κανένα 2λεπτο να πάει από τη μια μεριά στην άλλη!!!

Εσείς αν σας δίνανε οθόνες διαφόρων μεγεθών με ίδιο dot pitch, θα επιλέγατε ποιο μέγεθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δυο 22αρες asus ..

 

Του γιου μου

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=1027050

 

 

Η δικια μου

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=1027077

 

 

Εχουν το ιδιο panel αλλα ειναι η μερα με την νυχτα η μια με την αλλη...Οπως και η τιμη τους....

 

 

Σε τι οφειλεται αυτη η τεραστια διαφορα ???

 

Η δικια μου ειναι "γυαλιστερη" σαν μερικων φορητων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Και μερικες ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ αποψεις για τις οθονες ανω των 20" (γιατι οπως ειπαμε και πιο πριν, σε οθονες κατω των 20" ειναι μακραν προτιμοτερες οι μη-wide οθονες):

 

Αν ενδιαφερεστε για ταινιες-> καλυτερη η wide (Οι ταινιες βγαινουν κυριως σε wide format,οποτε σε ιδιο μεγεθος σε ιντσες στις wide θα βλεπετε μεγαλυτερη επιφανεια γιατι δε θα χανεις απο μαυρες γραμμες)

Αν ενδιαφερεστε για παιχνιδια-> καλυτερη η wide (Τα παιχνιδια παιζονται τωρα πια και σε wide αναλυσεις που τα απολαμβανουμε περισσοτερο)

Αν ενδιαφερεστε για office-> καλυτερη η wide (Ανοιγουμε 2 παραθυρα word διπλα διπλα, π.χ οταν κανουμε μεταφραση ενος κειμενου εχεις το αυθεντικο-ξενογλωσσο και αυτο που μεταφραζεις διπλα -διπλα)

Αν ενδιαφερεστε για pdf-> καλυτερη η wide (πολλες wide κανουν pivot ωστε να εκμεταλλευθουμε το μεγαλο μηκος τους και να το κανουμε υψος ωστε να μην κανεις συνεχεια scrolling)

Αν ενδιαφερεστε για surfing-> καλυτερη η wide (Στις wide υλοποιήσεις, ΠΟΤΕ σχεδον δεν εχουμε μεγιστοποιημένα τα παράθυρα των browsers. Τα ράβουμε και κόβουμε ακριβώς στο σχήμα που θελουμε. Έτσι έχουμε τον ίδιο χώρο με υλοποιήσεις 5:4 για browsing,

ΚΑΙ χώρο στα δεξιά είτε για widgets, είτε για msn/irc είτε για 2ο παράθυρο browser. Ειδικά για το θέμα surfing, μια 22άρα wide είναι απείρως πιό πρακτική από 5:4.

Επιπλεον μπορουμε να την γυρισουμε καθετα αν εχει pivot για να μην βλεπουμε ασπρες γραμμες και να μην κανουμε συνεχεια scrolling οπως θα εκανες με μια 19")

 

1. Για κάποιον που ασχολείται με το σχέδιο ποιες είναι καλύτερες; Οι wide ή οι κανονικές;

 

2. Για μια οθόνη που προορίζεται για PC υπάρχει κάποιο όριο στο μέγεθος προς τα πάνω; (Φαντάζομαι ότι αν η οθόνη σε τόσο μικρή απόσταση είναι πολύ μεγάλη είτε θα είναι κουραστική είτε δύσκολο να την παρακολουθήσει κανείς με άνεση.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ χρησιμο θεμα και οσα εχουν αναφερθει μεχρι στιγμης

 

Ηθελα να ρωτησω, συνηθως ποτε ερχονται μαζικα καινουρια μοντελα στην ελληνικη αγορα? :rolleyes:

 

Ρωταω γιατι τοτε θα συμβαινουν λογικα δυο πραγματα,αναβαθμιση των χαρακτηριστικων(στα νεα πλεον μοντελα) και πτωση των τιμων (στα παλαιοτερα μοντελα).

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν ενδιαφέρομαι για σχεδίαση (CAD και 3D προγράμματα) wide ή όχι; Η ερώτηση είναι δηλαδη εάν το σχέδιο παραμορφώνεται στην οθόνη και η εκτύπωση είναι προκύπτει διαφορετική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ενδιαφέρομαι για σχεδίαση (CAD και 3D προγράμματα) wide ή όχι; Η ερώτηση είναι δηλαδη εάν το σχέδιο παραμορφώνεται στην οθόνη και η εκτύπωση είναι προκύπτει διαφορετική.

 

Oχι βεβαια,δεν παραμορφωνεται!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν στην αγορα οθονες 21" με aspect ratio 4:3? Γιατι αναφερονται στον οδηγο αλλα ποτε δεν εχω δει καμια. Αν ναι εχετε δει ποτε καμια στα μαγαζια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...