Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα με αυτή και μόνο τη λογική (που τη βρίσκω σωστή) καλά κάνουμε και λέμε heil στο νόμο όλοι οι μη καπνιστές. Επομένως μη ζητάτε τον οίκτο μας επειδή καπνίζετε γιατί όταν δεχόμαστε να πάμε σε καφετέριες που καπνίζουν τρώμε τον καπνό σας και σωστά λέτε πως εμείς οι μη καπνιστές είμαστε καθυστεριμένοι που δεν σας ζητήσαμε να πάμε σε καφετέρια "αντικαπνιστική".

 

Συμπέρασμα.

 

 

We shall so no mercy! Death from above!

 

Προφανώς. Δεν είπα πουθενά πως διαφωνώ με το νόμο, τον βρίσκω λίγο υπερβολικό, αλλά δε διαφωνώ σε καμία περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τοτε δεν εχουν νοημα και 165 αυτες σελιδες, και καλο ειναι να κλειδωθει να τελειωνει το θεμα, μιας και ο νομος πλεον υπαρχει. Αλλα αν αυτος καταπατηθει με τον ενα η τον αλλο τροπο, η αν τροποποιηθει, καλο θα ειναι να μην καθησουμε να το συζητησουμε, μιας και μπορουμε ως μη καπνιστες να απαιυθυνθουμε στα αρμοδια οργανα για τα συνταγματικα μας δικαιωματα τα οποια θα δουμε να καταπατουνται :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς. Δεν είπα πουθενά πως διαφωνώ με το νόμο, τον βρίσκω λίγο υπερβολικό, αλλά δε διαφωνώ σε καμία περίπτωση.

 

Απλά βρήκα πάτημα σε αυτά που έγραψες. Βαριόμουν να τα ξαναγράφω και λεώ δεν βαριέσαι... Quote!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι νόμιζα ότι τα forums είναι για την ανταλαγή απόψεων και διαλόγου.

Αλλιώς πιο το νόημα της ύπαρξης τους, ή του να γράφει κάποιος σε ένα thread αν δε τον ενδιαφέρει.

 

Τεσπά. Εγώ ξαναλέω πως δεν έχω τίποτα προσωπικό και με κανέναν.

Απλά καλό είναι να ακούμε όλες τις απόψεις και να μη βάζουμε παρωπίδες.

 

Όσον αφορά τον νόμο εμένα προσωπικά με αφήνει αδιάφορο.

Όσο κάπνιζα πρίν θα καπνίζω και τώρα. Στη χειρότερη (που δε το βλέπω να γίνεται) θα βγαίνω στο πεζοδρόμιο να καπνίσω, αλλά επειδή δε το βλέπω με κακία το όλο θέμα δε θα κάτσω να φυσάω τον καπνό μου πάνω σε όποιον αντικαπνιστή περάσει από μπροστά μου στο πεζοδρόμιο λέγοντας του "ανοιχτός χώρος είναι, βάλτα με τον νόμο". (Δυστυχώς από απόψεις αντικαπνιστών εδώ μέσα είδα ότι θα κάναν ευχαρίστως κάτι αντίστοιχο).

 

Τους μη καπνιστές εξακολουθώ να τους σέβομαι όπως και πριν περιορίζοντας κατα το δυνατόν το τσιγάρο όταν είμαι κοντά τους γιατί μου το υποδεικνύει η συνείδηση μου και όχι κάποιος νόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε δεν εχουν νοημα και 165 αυτες σελιδες, και καλο ειναι να κλειδωθει να τελειωνει το θεμα, μιας και ο νομος πλεον υπαρχει. Αλλα αν αυτος καταπατηθει με τον ενα η τον αλλο τροπο, η αν τροποποιηθει, καλο θα ειναι να μην καθησουμε να το συζητησουμε, μιας και μπορουμε ως μη καπνιστες να απαιυθυνθουμε στα αρμοδια οργανα για τα συνταγματικα μας δικαιωματα τα οποια θα δουμε να καταπατουνται :-)

Κανείς δεν σου απαγορεύει να το συζητήσεις. Να το συζητήσεις όσο θέλεις, αφού σε προβληματίζει. Όταν και αν τροποποιηθεί στο μέλλον, θα το συζητήσω και γω. Σήμερα, όμως, είμαι ικανοποιημένος πλήρως με τη μορφή που έχει και ειλικρινά δεν αισθάνομαι ότι πρέπει να γράψω κάτι παραπάνω.

 

---------- Προσθήκη στις 16:52 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:50 ----------

 

Όσον αφορά τον νόμο εμένα προσωπικά με αφήνει αδιάφορο.

Όσο κάπνιζα πρίν θα καπνίζω και τώρα.

Το "όσο" σημαίνει και "όπου" ή δηλώνει μόνο συχνότητα/ποσότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "όσο" σημαίνει και "όπου" ή δηλώνει μόνο συχνότητα/ποσότητα;

Το όσο σημαίνει και όπου αλλά όχι σε σημεία που απαγορεύεται.

Δηλαδή π.χ. όχι μέσα σε bar.

Έξω από αυτά.

Άλλωστε εκεί πλέον θα είναι και ο περισσότερος κόσμος και θα γίνεται το πιο πολύ παιχνίδι.;)

Δυστυχώς βλέπω να ακολουθούν έξω και οι μη καπνιστές για να μπούν και αυτοί στο παιχνίδι και να ζητάνε την απαγόρευση του και απο τους εξωτερικούς χώρους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο γαμάτοι είμαστε εμείς οι Έλληνες;; Γκρινιάζουμε που δεν υπάρχουν και δεν εφαρμόζονται οι νόμοι, αλλά όταν ο νόμος δε μας συμφέρει είναι αντιδημοκρατικός, φασιστικός, καταπατάνε τα δικαιώματά μας, όποιος επιδιώξει την εφαρμογή του είναι ρουφιάνος κτλ κτλ κτλ.

 

Προτιμάμε να σκάμε ένα σκασμό λεφτά στην περίθαλψη ασθενειών που οφείλονται στο κάπνισμα παρά να λάβουμε/δεχτούμε όποιο μέτρο θα τις προλάβει! Και όποιος έχει αμφιβολίες ότι αυτό το μέτρο ΑΝ εφαρμοστεί, πράγμα από χλωμό εώς αδύνατο, θα σώσει κόσμο μάλλον χρειάζεται βοήθεια.

 

Αυτές οι λίγες σκόρπιες σκέψεις από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο γαμάτοι είμαστε εμείς οι Έλληνες;; Γκρινιάζουμε που δεν υπάρχουν και δεν εφαρμόζονται οι νόμοι, αλλά όταν ο νόμος δε μας συμφέρει είναι αντιδημοκρατικός, φασιστικός, καταπατάνε τα δικαιώματά μας, όποιος επιδιώξει την εφαρμογή του είναι ρουφιάνος κτλ κτλ κτλ.

 

έτσι είμαστε σε όλα. ναι στους νόμους αλλά για τους άλλους.

 

πάντως διάβασα σε ένα blog ότι στις πρώτες μέρες λειτουργίας το τηλέφωνο που έχουν "1142" σχετικά με το νόμο αυτό, έχει δεχθεί κοντά στις 10 000 κλήσεις.

 

αυτό που θα γούσταρα εγώ πάντως θα ήταν να πάει το πακέτο κοντά στα 10€ (τόσο δεν έχει και στην αγγλία νομίζω;). εκεί να σας δω τι θα κάνετε

 

βεβαια μετά παίζουν άλλα με λαθρεμπόρια και τα λοιπά οπότε τρέχα γύρευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έγραψα και πριν. Κατανοώ ότι οι καπνιστές δεν γουστάρουν να εισπνέουν την κάπνα μου. Απλά τονίζω ότι το μέτρο αυτο είναι μία γελειότητα. Κανονικά θα έπρεπε να προσπαθήσουν να πείσουν τους καπνιστές να το κόψουν, με διαφημηστικές καμπάνιες κλπ και όχι απλά να τους λένε. Δε σε αφήνω να καπνίζεις σε κλειστούς δημόσιους χώρους. Θα περπατάει στο δρόμο ο κόσμος και θα εισπνέει περισσότερη κάπνα από πρίν μόνο και μόνο περνώντας από το ένα πεζοδρόμιο στο άλλο.

Τη σήμερον ημέρα, όπου υπάρχει απεριόριστη πρόσβαση στη γνώση, δεν νομίζω να χρειάζεται πλέον να πειστεί κανείς ότι το τσιγάρο βλάπτει τόσο ώστε να πρέπει να το κόψει. Όποιος καπνίζει (στην Ελλάδα τουλάχιστον) το κάνει έχοντας πλήρη επίγνωση των συνεπειών του καπνίσματος - άσχετα αν παρόλα αυτά το κάνει. Θέλεις να το πεις εθελοτυφλία; Αφέλεια; Εθισμός; Η άγνοια πάντως δεν δικαιολογείται πλέον και εγώ δεν θα έδινα ούτε ένα ευρώ φορολογουμένων πολιτών με σκοπό να πείσω για το αυτονόητο.

 

Η ιδέα της διαφημιστικής καμπάνιας ενάντια στο κάπνισμα στην Ελλάδα, μου θυμίζει καταστάσεις στην υποσαχάρια Αφρική όπου άκουγα μηνύματα στο ραδιόφωνο ενώ οδηγούσα "Όταν βλέπετε κόκκινο φανάρι, καλό είναι να σταματάτε και να ξεκινάτε όταν γίνει πράσινο. Έτσι, θα φτάσετε πιο γρήγορα στον προορισμό σας!". (Ένα μήνυμα που πάλι δεν μπορούσαν πολλοί locals να κατανοήσουν..).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έγραψα και πριν. Κατανοώ ότι οι καπνιστές δεν γουστάρουν να εισπνέουν την κάπνα μου. Απλά τονίζω ότι το μέτρο αυτο είναι μία γελειότητα. Κανονικά θα έπρεπε να προσπαθήσουν να πείσουν τους καπνιστές να το κόψουν, με διαφημηστικές καμπάνιες κλπ και όχι απλά να τους λένε. Δε σε αφήνω να καπνίζεις σε κλειστούς δημόσιους χώρους. Θα περπατάει στο δρόμο ο κόσμος και θα εισπνέει περισσότερη κάπνα από πρίν μόνο και μόνο περνώντας από το ένα πεζοδρόμιο στο άλλο.

 

Και όπως προείπαν και οι άλλοι. Να δω πόσο θα κρατήσει και αυτή η γελειότητα....

 

σαν να λέμε θα καταργήσουμε την αστυνομία και θα πείσουμε τους κλέφτες πχ να μην κλέβουν.

 

κι αν δεν καταλαβαίνουν (καλή ώρα όπως οι καπνιστές) τι κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το να μην είναι υποχρεωμένος κάποιος να εισπνέει τον καπνό μου είναι δικαίωμα του. Για αυτό και συμφωνώ στο να απαγορευτεί σε χώρους στους οποίους η συνύπαρξη καπνιστών και μη καπνιστών είναι αναπόφευκτη πχ χώροι εργασίας κλπ.

Το να μη δίνεται όμως το δικαίωμα σε ένα μαγαζί διασκέδασης (καφέ,μπαρ κλπ) να μπορεί να επιλέξει εάν θέλει να είναι μαγαζί για καπνίζοντες είναι απαράδεκτο.

 

Vancas, μαζί σου, επιφανειακά μοιάζει λογικό αυτό που λες.

Αλλά κάνοντας λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου, δε μπορώ να μη ρωτήσω.

 

Τα καφέ-μπαρ δεν είναι και χώρος εργασίας για κάποιους;

Αυτοί δε πειράζει να αναπνέουν τον καπνό μας;

Άμα δε τους αρέσει να πα να βρουν άλλη δουλειά;

Μμ;

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι λάθος φίλε μου. Και θα το δεις.

 

Όπως το είδαν και σε όλες τις άλλες χώρες όπου ισχύουν αυτά τα μέτρα χρόνια τώρα και το κάπνισμα δεν εχει μειωθεί καθόλου.

Χρειάζονται άλλου είδους μέτρα.

 

Τα ίδια λέω π.χ. και για την επικίνδυνη οδήγηση. Με το να κυνηγάς απλά με πρόστιμα τους παραβάτες δε βοηθάς. Πρέπει να μεριμνήσεις κυρίως για σωστή οδηγική παιδεία και φυσικά με σχετικές καμπάνιες για να αποκτήσουν οι οδηγοί συνείδηση. Μαζί με αυτά προχωράς και στην κατασκευή ενός χώρου που να μπορεί όποιος γουστάρει να ξεδώσει.

 

Ο στόχος θα πρέπει να είναι η μείωση του καπνίσματος, και ακολουθούμε λάθος τακτική.

Αν απλά ο στόχος είναι να περιθωριοποιήσουμε τον "κακό" καπνιστή ή να προστατέψουμε τον "καλό" μη καπνιστή (πες το όπως θες) τότε παραπέμπω στο πρώτο μου post στο παρών thread.

Οι καπνιστές πρέπει να έχουν το δικαίωμα να έχουν χώρους διασκέδασης στους οποίους θα μπορούν να καπνίζουν. Όποιος δε θέλει ας μη πηγαίνει εκεί.

 

Πάντως το μόνο που βλέπω είναι απαντήσεις του στυλ.

Είσαι εξαρτημένος.

Δε ξέρεις τι λες, χρειάζεσαι τσιγάρο.

κλπ κλπ

 

Επί της ουσίας τίποτα.

 

 

Στην Ελλάδα οι καπνιστές αποτελούν το 40% του πληθυσμού ενώ στην Ε.Ε είναι κάτω από 30%.

 

Σε αυτό βέβαια έχει συμβάλλει και ο αντικαπνιστικός νόμος. Ήδη σε όλες τις χώρες που εφαρμόζεται ο νόμος έχει μειωθεί η κατανάλωση.

 

Όσον αφορά τις διαφημιστικές καμπάνιες... αυτές έχουν ήδη γίνει, άσχετα αν ορισμένοι δεν τις παρατηρούν.

Πάνω στα τσιγάρα δεν γράφει "το κάπνισμα σκοτώνει";; Τι άλλο χρειάζεται να κάνουν... πλύση εγκεφάλου για να πείσουν τον καπνιστή;

 

Πριν από 30 χρόνια κανένας δεν ήξερε καν τις συνέπειες του καπνίσματος ενώ σήμερα θεωρούνται προφανείς.

 

Οπότε... όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος.

 

 

Το ίδιο ισχύει και για την οδήγηση. Ενημέρωση γίνεται. Για να πάρει κάποιος δίπλωμα περνάει και από θεωρητικά μαθήματα μεταξύ άλλων.

Πριν από πολλά χρόνια κανένας δεν φορούσε ζώνη ασφαλείας, σήμερα είναι πια δεδομένο για τους περισσότερους.

 

Απλά σε αυτή την περίπτωση δυστυχώς δεν πολυεφαρμόζονται οι νόμοι. Μόνο για το παρκάρισμα κόβουν κλήσεις, γι' αυτό και βλέπουμε καθημερινά παραβιάσεις του κ.ο.κ.

 

---------- Προσθήκη στις 19:00 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 18:58 ----------

 

Τα καφέ-μπαρ δεν είναι και χώρος εργασίας για κάποιους;

Αυτοί δε πειράζει να αναπνέουν τον καπνό μας;

Άμα δε τους αρέσει να πα να βρουν άλλη δουλειά;

Μμ;

 

:-)

 

Υπάρχει λύση γι' αυτό -->

 

 

GEAR_CBRN_Suit_UK_Desert_lg.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

Ναι. Έγραψα πάλι ολόκληρο κείμενο. Όποιος δε θέλει, δε το διαβάζει. Επιλογή του είναι.

και όχι δεν το έγραψα γιατί είχα τα στερητικά μου από την έλλειψη του τσιγάρου.

 

Στην Ελλάδα οι καπνιστές αποτελούν το 40% του πληθυσμού ενώ στην Ε.Ε είναι κάτω από 30%.

 

Σε αυτό βέβαια έχει συμβάλλει και ο αντικαπνιστικός νόμος. Ήδη σε όλες τις χώρες που εφαρμόζεται ο νόμος έχει μειωθεί η κατανάλωση.

 

Όσον αφορά τις διαφημιστικές καμπάνιες... αυτές έχουν ήδη γίνει, άσχετα αν ορισμένοι δεν τις παρατηρούν. Πάνω στα τσιγάρα δεν γράφει "το κάπνισμα σκοτώνει";; Τι άλλο χρειάζεται να κάνουν... πλύση εγκεφάλου για να πείσουν τον καπνιστή;

 

Πριν από 30 χρόνια κανένας δεν ήξερε καν τις συνέπειες του καπνίσματος ενώ σήμερα θεωρούνται προφανείς.

 

Οπότε... όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος.

 

Απ' όσο ξέρω και σύμφωνα με άρθρα που διαβάζω κατά καιρούς, εξ απανεκαθεν η Ελλάδα είχε υψηλό ποσοστό καπνιστών και σε καμία χώρα με αντίστοιχα αντικαπνιστικά μέτρα δε καταγράφηκε πραγματική μείωση των καπνιστών. Μη ξεχνάμε ότι η ελλάδα είναι μία χώρα με καλλιέργειες καπνών και εγχώριες καπνοβιομηχανίες.

 

Στη Γερμανία με απόφαση του ανώτατου συνταγματικού δικαστηρίου (Bundesverfassungsgericht) η ολική απαγόρευση του τσιγάρου κρίθηκε παράνομη και ο νόμος αποσύρθηκε προς τροποποίηση.

Η απόφαση δε στηρίχτηκε ούτε στους ισχυρισμούς των αντικαπνιστών ότι αποτελεί πρόβλημα δημόσιας υγείας, αλλά ούτε στους ισχυρισμούς των μη καπνιστών ότι οδηγεί σε διακρίσεις. Στηρίχτηκε στο αναφαίρετο δικαίωμα του ιδιοκτήτη ενός καταστήματος στο να επιλέξει την πολιτική του καταστήματος του.

Όπως και στην Ισπανία, όπου αντίστοιχος νόμος καταργήθηκε και τροποποιήθηκε κατάλληλα.

 

Όσον αφορά την καμπάνια κατά του τσιγάρου που υποτίθεται ότι έχει γίνει, είναι απλούστατα άστοχη και ήταν ένα απλό μπάλωμα για τα μάτια του κόσμου. Ο κύριος στόχος πρέπει να είναι οι μικρές ηλικίες, οπόταν και αρχίζει συνήθως κάποιος το κάπνισμα.

Στο κάτω κάτω ας απαγορευτεί πραγματικά η πώληση αλκοόλ και τσιγάρων σε ανήλικους και ας ρίχνουν αυστηρά πρόστιμα σε όσους δε το τηρούν. Δε νομίζω πως υπάρχει καπνιστής που διαφωνεί με αυτό.

Και που είναι η πραγματική απαγόρευση της διαφήμισης των τσιγάρων;;;

Βγείτε παρακαλώ λίγο έξω και κοιτάξτε τα περίπτερα...

Αυτή δηλαδή είναι η καμπάνια που δεν έχει αποτελέσματα παρόλο που ακολουθείτε πιστα;;;;

 

Το να υπάρχουν μαγαζιά τα οποία θα επιτρέπουν το κάπνισμα είναι καλύτερο για όλους.

Ακόμα και στην Αμερική που έχει χρόνια τώρα αυστηρότερο αντικαπνιστικό νόμο (δε μπορείς να καπνίζεις ουτε σε απόσταση μικρότερη του 1,5 μέτρου απο δημόσιο κτήριο) υπάρχουν μαγαζιά που επιτρέπεται το κάπνισμα καθώς και καπνιστικές λέσχες.

Το να ωθείς τον καπνιστή να καπνίζει σπίτι του για να ξεσπάσει γιατί δε μπορεί να πάει στο κάπου έξω, θα φέρει περισσότερα παιδία κοντά στην εικόνα του καπνιστή και το παθητικό κάπνισμα.

Το αν θα μπεί κάποιος σε ένα μαγαζί (διασκέδασης εννοώ πάντα) καπνιστών είναι δική του επιλογή. Η είσοδος επιτρέπεται μόνο σε ενήλικους που έχουν το δικαίωμα της επιλογής να καπνίσουν αφού δεν είναι παράνομο το τσιγάρο.

Θες να το πας παραπέρα;;;

Δώσε κίνητρα στα καταστήματα να επιλέξουν να είναι μη καπνιστών με μείωση φορολογίας.

Θέσπισε πιο αυστηρούς υγειονομικούς ελέγχους στα μαγαζιά καπνιστών, με αυστηρά πρόστιμα για παραβάσεις.

 

Σχετικά με τους υπαλλήλους αυτών των καταστημάτων εάν τα καταστήματα είναι καπνιστών και επιλέγουν να δουλέψουν εκεί ενώ δε καπνίζουν, τότε είναι απλά επιλογή τους. Και άλλοι δυστυχώς κάνουν δουλειές επικίνδυνες για την υγεία τους, ενώ γνωρίζουν τους κινδύνους. Εργοστάσια χημικών κλπ κλπ

Θες να το πας παραπέρα;;;

Βάλε τα καταστήματα που θα είναι καπνιστών να πληρώνουν μεγαλύτερες εισφορές για την ασφάλιση των εργαζομένων τους.

 

Λύσεις υπάρχουν. Απλά και οι μεν και οι δε κοιτάνε μόνο τα άκρα.

Σεβασμός και διαφύλαξη των μη καπνιστών, αλλά από τη στιγμή που δεν υπάρχει το θάρος αποδοχής του πολιτικού κόστους για την ολική απαγόρευση του καπνίσματος και πώλησης προιόντων καπνού, δε μπορείς να μην επιτρέπεις στον καπνιστή να έχει την επιλογή χώρου διασκέδασης.

Επιλογές θα πρέπει να υπάρχουν και για τους δύο.

 

Το "όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος" είναι εντελώς λάθος προσέγγιση για οποιαδήποτε αλλαγή θέλεις να επιτύχεις.

Ακραία μέτρα, όπως π.χ. η ποτοαπογόρευση κατά την περίοδο του 1920 με 1933 στην Αμερική και η αυστηρή αντικαπνιστική πολιτική του ναζιστικού καθεστώτος κατά την περίοδο 1933- 1939 έφερε τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα.

Τα παιδιά δε ξεκινάνε το κάπνισμα στις καφετέριες και στα bar. Στα προάυλια των σχολείων και στα σπίτια τους όταν λείπουν οι γονείς τους ξεκινάνε να καπνίζουν. Σε αυτά τα μέρη δεν απαγορεύεται ούτε τώρα.

Θα έπρεπε λοιπόν να επικεντρωθούμε προς τη σωστή κατεύθυνση που θα φέρει αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νομος ειναι νομος.

Δικαιος,αδικος,καλος,κακος,αυτος ειναι.Χωριζει τους πολιτες σε α και β κατηγοριας;Αυτος ειναι.Δεν τους χωριζει;Παλι αυτος ειναι.

Δικαιωμα ειναι όμως να μην γινει σεβαστος απο καποιον.Θα βρει χωρους που θα καπνιζουν ΟΛΟΙ και οι εργαζομενοι ΜΑΖΙ και οσοι ΘΕΛΟΥΝ να κανουν το γουστο τους χωρις να ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΥΝ αυτους που δεν καπνιζουν να γινουν παθητικοι καπνιστες.

Και αν κατσει και με πιασουν θα πληρωσω.

Πληρωνω τις συνεπειες του νομου και καθαριζω.Γουστο μου.

Κατι αλλο;Ξαναπληρωνω.

Υπαρχει προβλημα;Νομιμος δεν ειμαι;Πληρωνω την παρανομια μου.

Και μην βγει κανενα αγορακι να πει πως αυτη ειναι η νοοτροπια του Ελληνα.

Γιατι θα του πω να παει να ......γιατι δεν εχει δικαιωμα να μου την αλλαξει,και ειναι η δικη μου νοοτροπια και δεν την χαριζω.

Και μην βγει ξανα καποιο ομορφουλικο αγορακι να πει πως για αυτο δεν παμε μπροστα σαν χωρα γιατι θα του ξαναπω να παει να ....... γιατι το μπροστα το δικο του για μενα μπορει να ειναι πισω και κουμαντο στο δρομο κανει ο οδηγος.Να παει αυτος που ξερει τον δρομο για αυτον.

Αντε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ' όσο ξέρω και σύμφωνα με άρθρα που διαβάζω κατά καιρούς, εξ απανεκαθεν η Ελλάδα είχε υψηλό ποσοστό καπνιστών και σε καμία χώρα με αντίστοιχα αντικαπνιστικά μέτρα δε καταγράφηκε πραγματική μείωση των καπνιστών.

 

Όλα τα υπόλοιπα που λες είναι απόψεις και μπορείς να έχεις τις δικές σου, όμως σε αυτό κάνεις λάθος. Οι απαγορεύσεις του καπνίσματος είναι από τα πλέον αποτελεσματικά μέτρα για τη μείωση του καπνίσματος. Πρώτο είναι η αύξηση των τιμών. Ψάξ'το λίγο καλύτερα, ίσως δεν διαβάζεις τα σωστά άρθρα.

Επεξ/σία από FilipposMD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...